Šta je novo?

CPU termalne paste

Molio bih objasnjenje posta,,, poenta je... sta? Sarkazam, generalizovanje tipa "ako je kod mene dobro mora biti i kod svih" ili...?
Doduse, ovde je stvarno moguce da je neki kiks primerak jer je jedini koji sam uzeo od 4 grama, posto uvek preferiram one-shot pakovanje...

Sta da objasnim? Ili si fasovao bajati spric ili nisi dobro namestio hladnjak pa se spekla kao kaubojski tiganj. Do tog si zakljucka i sam dosao. Samim tim je tvoja izjava, da je pasta losa, generalizovanje i nonsens. Ne interesuju me specifikacije na netu, pakovanjima, papirima, kad iz prve ruke vidim sta je (za nijansu) meni bolje. Ima i boljih naravno, ali reci da je mx4 krs je bas bezveze. Koristio sam i tecni metal (Coollaboratory), ali ume da ostavi fleke po procesoru. Ovo govorim iz LICNOG iskustva. Ko sumnja, njegov problem.
 
Super sto imate interne sale ali ih onda zadrzite interno jer imamo prijave na "Tetka" koju ljudi sa razlogom smatraju uvredom.

Mator sam za natezanja po forumima i naravno da necu to uraditi ali pokusajte da odrzite minimum kulturu komunikacije, nije tesko

Prihvatam, potpuno razumljivo i ispravno. Pisacu mu na p.m. :)

P.S. Sto se tice lepog ponasanja, pa imas i ovde provokacije samo sto nisi obratio paznju ;)

Drzacemo se dalje teme. Uostalom, ovo mi je dalo ideju da odradim jedan test vezano za citav protokol menjanja
paste, rezultati i sl. Videcu da to odradim ovih dana.
 
Predrag:
Da li je moguce da su ostale fleke jer je bajata pasta ili si lose postavio kuler?
 
Sto se tice ostalog, vrlo je jednostavno:
Da je npr Predrag napisao " Duke, imam MX-4 vec mesecima na FX-u i sve super" ne bih ni rec rekao, eventualno bih potvdrsio moje negativno iskustvo.
Za mene proizvod nije dobar ako tako varira sa kvalitetom. I to je moj stav koji ne generalizujem niti udaram po sarkazmu ako neko ima drugacije misljenje-stav-iskustvo.

A ti hoces da ulepsam malo :). U svom prvom i drugom postu u temi sam napisao sta mislim. I dalje tvrdim da meni mesecima ne betonira MX4 (tvoj izraz), a imam 3 naceta sprica i to vec nekoliko godina. To se nije desavalo ni sa onom najbednijom belom u tegli od pola kile.

Edit:

Predrag:
Da li je moguce da su ostale fleke jer je bajata pasta ili si lose postavio kuler?

Elektrohemijski potencijali dva metala tako da nije moguce. Ali je vrlo verovatno da ti tako mator ipak volis da se natezes :). A ni ja nisam bolji jer ti u Nedelju u zoru pravim drustvo. Zasto se vecito nadjes pogodjenim, ja ne razumem. Nemam nameru da posle svakog posta pisem "nista licno", jer se to valjda podrazumeva. Odoh u krpe, a postavljac koju god pastu da uzme od ove dve, nece se zeznuti.
 
Poslednja izmena:
Eto, vidis da nije bilo tesko... bice nesto od nas...
I ne ulepsavas meni vec nama, nismo jedini ovde, to je poenta
 
Kada sam delidovao EVGA GTX 580, noctua je otisla do djavola posle dve nedelje upotrebe i imao sam cak 8C gore temperature nego fabricka pasta. Nanosio par puta, nekoliko metoda, ali dzaba.
Za direct die mount na GPU jelte, ne volim Noctua NT-H1 jer uhvati takav vakum da ne mozes da odvojis blok/hladnjak, uvija se PCB ali nece da popusti.
Takodje zahteva visok mount pritisak da bi lepo sve pokrila i istanjila se inace bude kao izolator.
Za cpu hladnjake radi lep posao, ali nije nesto za direct mount.
Tecni metal probam sledeci na 580 jer sam ga skoro nabavio, dok je tecni metal na HD 7970 DC II Top ( 3 slot karta) doneo jedva 5C manje temp, 77C vs 72C u odnosu na specenu fabricku pastu.

Mali projektu dok se vrati 980ti iz Hungarije :D
 
Razumeo bih da si ovo napisao nekom novom ili sl, ali poucen tvojim izlaganjima pogotovo u fan kontroler temi gde delis postove ni ne citajuci sta drugi pisu ali bitno da je da napises nesto i obavezno uracunas necije ne znanje... pa kad to napises istoj osobi vise puta u vise raznih tema pocinje da bude iritantno...
A lepo sam ti i tamo spomenuo da imam problem sa pregrevanjem 2500k i kako je trenutno reseno.

To što ne znam napamet koje funkcije ima neki XYZ kontroler koji si naručio ne znači da ne čitam poruke, već da mi je bilo nebitno u tom trenutku, a i jeste bilo nebitno. Što se tvog znanja tiče, uporavo te situacije sa postavljanjem ventova, pregrevanjem 2500k, a i ovog sa sušenjem paste mi govore da i nemaš baš iskustva u ovoj oblasti. Sad, iskreno me i nije baš briga da li ćeš na to da gledaš kao na pametovanje ili kao na uvredu pa ćeš da me perma banuješ.
 
Sad sisao do podruma po ventove i setih se teme paste videvsi maticnu da viri sa police.
Inace sam slagao, nije 3 vec 4 cpu: ovo je X3 450 sa novim Alpine 64 hladnjakom (odlican non OC kuler za sitne novce) i evo sta ostalo posle nekoliko meseci.
Krenuo tad da brisem alkoholom i batalio, jako tesko se skida, lakse prvo strugati pa onda finis alkoholom, metoda mi je uvek tanki poduzi pirinac.
Kod sva 3 sa MX-2 je bila identicna situacija a po ponasanju 2500k vidim da se i tamo slicno desava...

IMG_20171119_105523.jpg

IMG_20171119_105450_2.jpg
 
Relativno svež test termalnih pasti, možda će nekom biti od koristi. Doduše, sa stranice u koju nemam previše poverenja, mada autor ne radi direktno za njih, ima svoju "test laboratoriju", i piše članke za više stranica, a THG mu je izgleda glavni partner. Dosta je aktivan na par nemačkih foruma, ponekad malo tvrdoglav, ali ima puno kontakta u IT industriji, samim tim i insajderskog znanja. Voli hardver, obožava da sklapa sisteme i optimizuje, pa polazim od toga da mu je ovaj test koliko-toliko objektivan.

Test je veoma obiman, 85 termalnih pasti, a nije loše (koga ne mrzi) pročitati ceo članak, može se saznati ponešto novo. Između ostalog, autor tvrdi da ima svega nekoliko pravih proizvođača pasti, ostali urade neke male izmene, ili promene boju, i eto novog produkta. Takođe je bitno da pasta nije dugo stajala u magacinu, kao primer u testu navodi Diamond u dva različita pakovanja, 7 i 24. Iako se radi o istom produktu, Diamond 7 se pokazala kao znatno lošija.

Problem je što proizvođači često u uputstvu navode rok trajanja paste, ali skoro niko ne stavlja datum proizvodnje na pakovanju, tako da se ne može zaključiti da li je pasta sveža, ili je stajala dugo u nekom magacinu, dok se neko nije setio da je kupi, što je često moguće kod egzotičnih i skupih produkata.

Linkovi:

Thermal Paste Round-up: 85 Products Tested

Nemačka verzija:

Das große Wärmeleitpasten-Tutorial mit 85 getesteten Pasten (2017)
 
Poslednja izmena:
@ Erik011


'Ajde sto nekad namerno prevedes bukvalno ono sto kazem nego sto si ovde preterao.




Sto koristis vodeno hladjenje ako nije korisno skidati temp? Pascal je recimo bas osetljiv na temp i sve sto moze da poboljsa je odlicno.

Konkretno, 15c nize sam skinuo temp sa pastom, dobro si procitao 15c.
Sa 70c u load-u na 55-56c max - GTX 1070.

Zao mi je sto je onaj EK full cover block od aluminijuma inace bih stavio i na block (kada budem uzeo) zato ce na njegovo mesto doci ili CM Nano ili Noctua NT-H1, nazalost zakasnio sam da nabavim Thermal Grizzly Kryonaut.

Da je nanosenje riskantnije, to je tacno, to sam vec nagovestio Dark Baronu, ali prosto radis pazljivo, odmereno, koncetrisano.
To i nije za amatere.

Sta je problem za bilo koga ko ima sa tim iskustva. Meni bar nije i na svaku grafiku cu da stavim tecni Grizzly sasvim opusteno.
Uostalom, smd komponente mozes da zastitis recimo kapton trakom. Mogucnosti su otvorene.

Ja zivim da preterujem u isterivanju istine na videlo, pravda za LM! :d

Nisam rekao da je skidanje temperature manje korisno vec stavljanje LM resenja na GPU. Iz razloga sto je veci die i ima dosta bolji prenos toplote nego kod CPU, takodje noviji GPU-ovi nemaju IHS. Samim time je dobitak u odnosu na dobru regularnu pastu mnogo manji, pogotovo ako je u pitanju vodeno resenje koje ce i ovako drzati svaki GPU ispod 60C, a cesto i ispod 50C. EK block nije od aluminijuma, postoji alu resenje, ali to je EK fluid gaming, normalni blokovi su im od bakra/niklovanog bakra kao i oduvek.

"Na svaku grafiku cu da stavim tecni Grizzly". Aha znaci do sada si stavljao cak jednom, ali si siguran za buducnost da ces stavljati i da nece biti problema? :d Super, pitaj Nenada koji ima onoliko iskustva u tome, koliko puta ga je zezala grafa kad je naneo LM resenje. Jednostavno to je maltene tecnost i uvek moze da se desi da malo curne sa strane da pritisnes hladnjak malo jace itd. Zastita IC-eva oko cipa lakom za nokte je pod moranje u principu, ako nisi rad da ubijas kartu.

Tetka izdominirala, sad ide jesti :D
 
Poslednja izmena:
Duke, ne treba nista da struzes. To sto alkohol ne moze da skine medicinski benzin skida za tren oka. Zato se i primenjuje.
Ovo kod tebe na slici je najosnovnija varijanta ili ti prvi stepen beton faze.

Ne znam da li si se susretao, ume da bude skoreni debeo sloj, rekao bi covek to samo spaklom moze da se skida. Tu nekad i sa medicinskim benzinom ide sporo. Zato se uzme malo acetona, skines sve. Posle ono sto je zamrljano, ocistis alkoholom itd.
Neke kolege pomenuse neka svoja iskustva pa te to vrati u proslost, lepo se setiti svega toga.
Ja sam recimo imao lose iskustvo sa Arctic Silver 5 pastom koja je za kratko vreme isparavala.
Bez obzira koliko je bila sveza i koliko sam tubica uzeo, isti je efekat bio, probao i na CPU/GPU. Na GPU se brze trosila i posle mi karta podizala temperature razume se.
Pomenuh u prethodnim postovima OCZ Freeze. Sa njom sam imao veoma lepo iskustvo.
Nije isparavala, skidala je negde oko 3c za CPU i negde oko 4c za GPU.
Kao primer probao sam je na GTX295 i drzao cak sa vodenim block-om pa cak posle dve godine nakon skidanja block-a pasta je stajala na mestu.
Kada je rec o tecnom metalu, definitivno daje razlicite rezultate pod razlicitim uslovima.

@TeErik :)

Pa napisah koliko sam dobio sa pastom. Kako je to manje korisno? To je bukvalno fantazija od rezultata.
(EK- pao mi je kamen sa srca, nesto sam se onda ja istripovao. Znam da su bili od uvek od bakra)

Ja lepo objasnih postupak. To sto je neko imao probleme ne znaci da ja hocu. Iskustva su drugacija pa i sam skill :p
Naneo sam toliko skoro do samih ivica ali su ivice ostale prazne a paste je bilo taman toliko da se razvuce do tih delova tako
da usled pritiska ima taman prostora da popuni deo oko ivica i da ne curi nigde ;)

Kakav crni lak kad imas traku kao covek koju u svako doba mozes da skines.
 
Poslednja izmena:
Ja sam MX4 i NT-H1 koristio na vise razlicitih procesora, kako na Intel tako i na AMD platformi, nikada mi se nije desilo da se pretvore u zvaku ili da se sasuse. Na nekim konfiguracijama nisu menjane po 2 godine i uvek je sve bilo OK.
Sto se overkloka tice, nikada nisam komponente overklokovao do krajnjih granica, te su mi obe paste bile odlicne. Mogu reci da su rame uz rame, te da je razlika u temperaturi zanemarljiva.
 
mx 4 je stvarno losa za OC,mx3 najbolja sprem mx2 i mx4
 
Ono sto bi mogao da nabavis preko oglasa ili eventualno u radnji.

Noctua NT-H1 (08.9W/mK) i nesto bolja pasta Cooler Master MasterGel Maker Nano (11W/mK).

Mozes i tecni metal ukoliko ti je bakarni block. Najbolji je Thermal Grizzly Conductonaut (73W/mK).

Da li bi mogao da nam prosledis izvor informacija za podatke koje si naveo (toplotnu provodljivost)? To nije info koji se lako nabavlja ili se ja nisam dovoljno interesovao? :)
 
Sajt proizvodjaca i malo kada kopas po specifikacijama. Nadje se sve. Neke info pokupis tek na nekim recenzijama, a ko zna gde su oni to nasli :D
 
trenutno najbolja Grizzly mada PK3 blizu je Grizzly-a
20171120_085307.jpg
 
Jel postoji neki konsenzus koja je najbolja pasta u kategoriji tečnog metala, a koja u kategoriji NE tečnog metala?

P.S. I mene interesuje izvor specifikacija termalnih svojstava pasti. Ne bi bilo loše da se napravi spisak/tabela sa svim poznatijim pastama :)
 
Poslednja izmena:
Svi ovi sto su rekli da ne valja MX-4 grdno se varaju,sa svim sam radio,razlike su mizerne i ima mnogo lupanja gluposti od pojedinaca ;)
 
Nezelim da ulazim u raspravu,ali kad Proizvodjac hvali svoj Produk da je bolji cak i od Tecnog Metala:d
i da moze 8 Godina da traje bez menjanja:d,
samo da kazem jos da je par puta bilo Proces Susenja i skok Temperatura.
Poz
 
Šta fali pasti MX-4, i koja druga je bolja do 10€ ?
 
Šta fali pasti MX-4, i koja druga je bolja do 10€ ?

licno kod mene par puta bio je Proces Susenja zbog cega nebih znao,cak je cika Linus naveo da nije dobra za veci OC,+ za mx 4 lako se nanosi.
 
MX-4 nista ne fali,kao ni ostalim pastama,sve su one u razlici od 2-3C,tecni metal ne spada ovde i glupo je uporedjivati ga
Najbolja kupovina je THERMAL GRIZZLY Kryonaut 11gr za 27e:)
 
Pročitah sada celu temu. Da li neko zna, kada se otvori pasta, koliko može da stoji ?
 
MX-4 nista ne fali,kao ni ostalim pastama,sve su one u razlici od 2-3C,tecni metal ne spada ovde i glupo je uporedjivati ga
Najbolja kupovina je THERMAL GRIZZLY Kryonaut 11gr za 27e:)
Najbolja kupovina je 11,1g 22€ u Nemačkoj, ali šta će nekome toliko paste :p
Od kada sam video onaj test razlika je realno mal između svih ovih pasti, ali ću ja za sledeći put nabaviti Kryonaut, kad već mogu da je nabavim odande, a cena neće biti nešto mnogo veća od ovih slabijih koje mogu ovde uzeti.

Ja sam koristio MX-2 (na preporuku iz druge teme) i bila mi je odlična, nije se sušila. Ima ovde tema sa slikama kako sam postavljao, rezultatil...
Tako sam držao više godina bez problema. Kada sam menjao kuler ono što je ostalo od paste u kesici (mislim da je 2g pakovanje bilo) je bilo znatno tvrđe pa sam je bacio. Dakle kesica sa odcepljenim vrhom koji sam posle nanošenja zalepio izolir trakom.
Nanosio sam samo jednom pa ne mogu ništa da tvrdim.

I mene interesuje koliko recimo Kryonaut može da se drži posle otvaranja.
 
MX-4 nista ne fali,kao ni ostalim pastama,sve su one u razlici od 2-3C,tecni metal ne spada ovde i glupo je uporedjivati ga
Najbolja kupovina je THERMAL GRIZZLY Kryonaut 11gr za 27e:)

da razlika 2-3 C u Idle,pa AC su Uporedili da je mx-4 bolja od Tecnog Metala:d
 
To sta su se oni nalupali nije me briga, ne citam te placene sajtove
Ja u idle ne drzim komp,za razliku sam reko sa max OC,bilo grafe ili CPU-a ;)
 
Nazad
Vrh Dno