Šta je novo?

Konfiguracija za ~1.000€ za render

nemanja123

Čuven
Učlanjen(a)
28.10.2007
Poruke
8,569
Poena
665
Potrebna mi je konfiguracija za posao: Auto CAD, 3DMax, 3DSMax i Twinmotion.
Potrebno je samo kućište, da je oko 1.000€ (može i nešto više ako je bolji odnoc cena/kvalitet), po mogućstvu u našoj radnji ali deo može i od mađara (ili iz Nemačke bi čak moglo nešto fizički sitnije da se iskombinuje).

Ne može da se čeka nova generacija (ni AMD ni Intel), a procesor se ne bi menjao naredne godine.
Računam da je Ryzen varijatna najbolja za ovo zadato. Svaki savet je dobrodošao :)
 
Procesor: R5 1600X
RAM: Bilo koji kit od 2x8 GB. Gledaj da bude deklarisan na 2666 MHz ili više. Nije mnogo bitno na kojoj brzini će raditi, ali ako može 2666 MHz to je plus.
MB: Asus Prime B350-Plus ili MSI B350 Tomahawk (Mortar, PC Mate ili neka slična)
SSD: Neki pouzdan Samsung, Crucial, WD... od bar 250GB, idealno neki od 480+
HDD: Svejedno. Podaci se uvek drže na 2-3 mesta (3-2-1 sistem)
GPU: Za posao bi idealno bilo da se koriste Radeon Pro ili Quadro modeli, mada Autodesk radi odlično i sa gaming kartama. Tako da je možda GTX 1050 Ti najbolje rešenje.
Napajanje - bilo koje kvalitetnije od 500W ili jače

Ako ostane novca:
1. Uzeti R7 1700X, sad je samo 20-ak evra skuplji od non-X verzije
2. Uzeti više memorije. Ako je 2x16 skupo, onda 16+8 ili 3x8. Količina je važnija od brzine.
3. Uzeti Radeon Pro WX 4100 ili Quadro P1000

Ko ima dodatne savete neka se javi :)
 
Vise manje slazemo se. S tim parama ne moze da razmislja o necemu jacem. Jedino sto mislim da ce mu trebati jos rama a ram je skup sada i ide jos gore.
Ako ima para obavezno na 1700(x), znacice ta jezgra. Nisam kuci, u pokretu sam pa ne mogu da bacim na papir sve da se uklopimo u tu lovu.
Ako ne treba 32gb rama i veci ssd mozda u startu moze da se uglavi 1700 i ploca u pricu.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Hvala na odgovoru :)

Gde je to 1700X samo 20€ skuplji od 1700?
Na itsvet-u su 35 i 41 hiljada.

RAM mi predstavlja problem jer ne znam koji brend/model da gledam (bilo kod nas ili mađara/nemaca). Da ne bude posle problema sa kompatibinošću?

Za grafičku gledam, 4100 ima za 280€ (neka akcija), a P1000 je 500€ što je ipak previše. Ne znam kakve su recimo GTX1060 u odnosu na njih?
 
Svaki RAM će raditi, bar na 2133 MHz. Kod nas i nema neki izbor, ali gledaj G.Skill i Corsair modele. Sada je veoma dobro stanje sa kompatibilnošću a biće još bolje sa novim verzijama BIOS-a. Takođe, kad se odlučiš za ploču pogledaj QVL za nju. Ja npr. uopšte nisam mnogo razmišljao, uzeo sam ploču koja mi odgovara i najjeftiniju memoriju koja je tada bila u ponudi. Radi na 2666 MHz bez ikakvog dodatnog podešavanja. Verovatno može i više sa povećanjem napona, ali mi je to nebitno skroz. Memorija je sad skupa pa šta god da uradiš nije dobro :) Možda sad da uzmeš 2x8, da vidiš da li je dovoljno. Pa kasnije, kad pojeftini, dokupiš još 2x8 ili zameniš sve za 2x16.

Rekao si da bi neke delove (manje) mogao da kupiš u DE. Tamo je, koliko vidim R7 1700 oko 280-290€, a 1700X oko 300€

Što se grafičke tiče, u Autodesk programima nećeš primetiti razliku u performansama između profi i gaming verzija, pošto su oni prešli na DirectX u (skoro) svim svojim programima, dok je ostatak industrije na openGL-u. Što je dobro. Loše je to što je Autodesk uglavnom lošiji u pređenju sa drugim profi softverom, pa nikad ne možeš znati da li je problem u OS-u, drajverima ili samom softveru. I ako ih nazoveš radi podrške, uvek mogu da kažu da tvoj hardver nije sertifikovan za njihov softver. Zato sam ti rekao da gledaš u pravcu GTX 1050 Ti, pa čak možda i RX 560 4GB. Pro/Quadro, su u ovom slučaju, dobri samo zbog zvanične podrške (i Autodeska i proizvođača hardvera). Za AutoCAD ti je svejedno, za 3dsmax zavisi da li ćeš za render koristiti GPU ili CPU ili i jedno i drugo. I AMD i nVidia imaju svoje plug-in-ove (openCL i CUDA), koji opet nezvanično rade na svim kartama, a zvanično samo na profi. S obzirom na to da se karta lako menja, počni sa gaming varijantom, pa vidi kako ide, nemaš šta da izgubiš.
 
Poslednja izmena:
Evo izvukao sam cene za sve predloženo.
RAM nisam imao koji konkretan da tražim pa da upoređujem, ali bih išao na 2x8gb. Kućište i napajanje ću već lakše :)

Kakvo hlađenje je adekvatno za 1700X?

2kMqz.jpg


@Space Beer
Čemu služi QVL?
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru :)

Gde je to 1700X samo 20€ skuplji od 1700?
Na itsvet-u su 35 i 41 hiljada.

RAM mi predstavlja problem jer ne znam koji brend/model da gledam (bilo kod nas ili mađara/nemaca). Da ne bude posle problema sa kompatibinošću?

Za grafičku gledam, 4100 ima za 280€ (neka akcija), a P1000 je 500€ što je ipak previše. Ne znam kakve su recimo GTX1060 u odnosu na njih?

G-skill Trident, imas ih preko gde hoces. Samo da su b-die cipovi ne nemas nikakvih problema. Kao sto rekose kolege, juri nesto 2666-2800MHz.
X370x-pro, 1700x, SSD, makar 1050TI ako nemas za 1060. Za hladjenje mozes onaj LC CC 120, korektan je. Ram kupuj sto pre dok ima po staroj ceni.
Evo ti spisak memorija sa b-die cipovima pa biraj sta mozes da iskopas iz svabije: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/62vp2g/clearing_up_any_samsung_bdie_confusion_eg_on/
 
Koliko brzina RAM-a utiče na render sa Ryzen-om?
Nalazim samo testove u igricama, ali ne i za render.

Da znam koju brzinu da jurim, jer ova lista sa B-die čipovima ima spisak od 2800 pa preko.
 
Iskreno, nisam zeleo da ti opterecujem budzet posto ce biti tu natezanja ali znaci brzi ram. U renderu ce biti jos veca razlika nego u igrama jer ce se koristiti sva jezgra maksimalno. Obzirom kolika je razlika ceni izmedju stapova meni ne bi bilo zao da dam 20-30e vise. Ti ces to svakako iskoristiti.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Pa i ne znači baš mnogo:
https://www.anandtech.com/show/11857/memory-scaling-on-ryzen-7-with-team-groups-night-hawk-rgb/5
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ryzen-ddr4-bios&num=4
https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_7_memory_and_tweaking_analysis_review,9.html

Jedino što je RAM sad skup, pa su 3000 MHz moduli samo malo skuplji od 2133 MHz. Ali ja se ne bih (tj. nisam se) mnogo bavio time i jurio proverene (B-die) modele. Podrška je sad dovoljno dobra, da bi svaki modul trebalo da radi na testiranoj brzini, bar do 3000 MHz (2933). A kao što vidiš, preko 2666 MHz nema potrebe juriti. Bitnija je količina, ali po ovim cenama i to je skupo, a pitanje je da li, tj. kada će 16 GB postati malo. Ja sam odlučio da uzmem "samo" 16 GB, jer se nadam da će u narednih godinu, dve cene ići dole, a ne gore, i da će jednom 2x16 GB na preko 3000 MHz koštati 150-160 € :D

Što se hlađenja tiče, LC-CC-120 je best buy kod nas. Mada generalno, bilo koji aftermarket kuler će odraditi posao.

Ta Asus X370-Pro jeste odlična ploča. Međutim, ako ti ne trebaju opcije koje nudi (OC, portovi, slotovi...), možeš da uzmeš i Prime B350. Po mom mišljenu, bolje je uzeti ploču od ~80€ i menjati je za 2-3 godine nekim novim B modelom od ~80€, kad/ako dođu nove revizije standardnih protokola (PCIe, USB, TB, LAN...), nego davati 150€ na ploču od koje nećeš imati koristi. Ali to je moj stav, šta god da uzmeš nećeš pogrešiti.

Ja bih pre uzeo veći SSD, nego ulagao u brži RAM ili X370 ploču. Mada i oni su sad preskupi.

Što se grafičke tiče, nema potrebe ići na GTX 1060, posebno zato što ako je koristiš, količina VRAM-a je takođe bitna, pa ona 3 GB verzija otpada, a 6GB nije jeftina. Kreni sa GTX 1050 Ti, ili ako baš želiš da se osećaš kao profesionalac, onda sa WX 4100 :D Mada je to, kao što rekoh, neispaltivo po pitanju performansi u Autodesk softveru
 
Poslednja izmena:
Ovako sam zamislio, jel to OK? Ako nešto treba da se ispravlja recite :)

Procesor: R7 1700X
Kuler: LC CC 120
Matična: Asus PRIME X370-PRO
RAM: G.SKILL 16GB Trident Z DDR4 3200MHz CL16 KIT F4-3200C16D-16GTZB (2x8GB)
Grafička: INNO3D GeForce GTX 1060 6GB GDDR5 X2 (ne znam kakva je, stavio sam jer je najjeftinija kod mađara)
Kućište: MS Industrial Titan Pro Gaming kućište
Napajanje: Seasonic S12 II 620W
 
Sto se napajanja tice baci pogled i na Seasonic Focus

Послато са Nexus 5X уз помоћ Тапатока
 
Stavio sam i SSD nego ga nekim čudom ispustio iz poruke.
SSD je Samsung 850 EVO 250gb.

Poslao sam poruku poznatom mađaru da vidim koliko bi sve (osim kućišta) kod njega ispalo pa ću javiti.
Inače, ako kombinujem: kod mađara (po trenutnim cenama sa oglasa) CPU/RAM/SSD i sve ostalo kod nas (napajanje 520W i GPU Gigabyte GV-NP106D5-6G ako cene nisu lažne i ima ih na stanju) onda ispadne 566€ + 66.800 što sa kursom od 120 ispadne 134.720 dinara ili 1.123€.

Napajanje od 620W vs 520W (ista serija) je ~10€ jeftinije kod mađara, ali je grafička INNO kod njega 275€ pa je opet zbir tu negde isti.

Iskreno, voleo bih neko modularno napajanje, ali ne verujem da za sličan novac ima tako nešto.

Plan je bio 1.000€, po mogućstvu sve kod nas ili ako ne može onda pola kod nas pola iz inostranstva. Za sada je takva stvar da smo samo budžet probili za tih ~130€. Videćemo šta kaže Fanta, pa ćemo ili sve kod njega (kad se skupi keš) ili kombinacija sada :)
 
P106 je majning karta..
 
Što je najgore, za posao bi trebalo i mining karte da se koriste bez problema, bar na papiru. U slučajevima gde ti samo za render treba (CUDA ili openCL)

Zapravo, najveći problem je što Ryzen nema IGP, pa bi morao da upadne neki GT710 ili R5 230 za ~30€.

Ali pošto ne znam kakvi su drajveri za te karte i da li bi ih 3ds max i drugi programi videli i koristili bez problema, kao i da ne znam koliko će složene modele praviti, vraćam se na preporuku za GTX 1050 Ti ili eventualno RX 560 4 GB

Najmanji problem će ti biti da pređeš na bolju kartu ako to bude potrebno. Pri tom, ta karta je sad relativno povoljna, i neće mnogo izgubiti na vrednosti čak ni kad dođu nove gereneracije. A cene modela iz višeg segmenta (RX 570/580, GTX 1060) mogu ići samo dole.
 
Ta karta uvek mora kostati bar 50-60e manje od standardne 1060, a ako u nekom trenutku opadne znacajno isplativost majninga, znacajno ce pasti i njena cena, ne bih ja to uzimao u svrhe osim onih za koje je namenjeno(a to je majning), osim ako se karta nece koristiti dovoljno godina da i ona i 1060 postanu bezvredne.

Pogotovo sto uz Ryzen iziskuje dodatan trosak za "bacaca" slike :D
 
Nema INNO kartice. Moram da vidim koja je najjeftinija sa 2 ventilatora pa da ubacim u računicu.
Ne bih 1050Ti ako može 1060 da se uklopi sa cenom. Ako ne može, onda ću prvo to promeniti :)
 
@nemanja123, kakvu si konfiguraciju na kraju sastavio i možeš li podeliš neke utiske o radu računara u navedenim programima? U planu mi sastavljanje veoma slične konfiguracije za istu namenu, pa me zanima šta mogu da očekujem..
 
Nazad
Vrh Dno