Šta je novo?

Fan controller - pasivni ili aktivni - iskustva

DukeLander

Administrator
Administrator
Učlanjen(a)
03.11.2008
Poruke
12,128
Poena
1,205
Laganim pojacavanjem komponenti mi se pojacava i kolicina toplog vazduha u kucistu.
Nisam imao problem sa temperaturom, sve je u normali ali su ventovi jace radili.
Ubacio 2x 120mm fana odozgo, situacija malo bolja ali je fan managment preko maticne poprilicno oskudan i uvideh da mi treba neki eksterni fan managment.

Pregledao ponudu i nema cega nema: pasivni, aktivni, sa i bez sondi, digitalci i analogci, od single do xy kanala...
Posto nisam imao prilike da se poigram sa istima ,ne znam sta je pametno: neki pasivni gde podesis fix pa si miran ili aktivni, mada mi nisu najjasnije te sonte koje ipak mere spoljne temperature a ne samoe komponente...

Koristi li neko nesto, neki savet, na sta obratiti paznju?
 
Poslednja izmena:
Neću ti baš detaljno odgovoriti na to sve, ja sam za aktivni kontroler, čak imaš neki što izgleda kao pojačalo za zvučnike sa potenciometrima, najbolje 4-pinske da podržavaju, neki nemaju full fan stop nego na nešto par volti ali svakako su tad tihi ventilatori. Kod mene je konkretno integrisan na kućištu kontroler i skoro stalno je na silent, kontroliše 2 gornja i mislim da se vrte na nekih 700-800 obrtaja.
 
CORSAIR Commander PRO je dobra igračka za te stvari, može se podesiti rotacija pojedinačnog venta u odnosu na senzore na ploči (Cpu, MB, HDD..) ili sonde. Jeste da je cena isto dobra, ne znam da li postoji jeftinija varijanta da se konektuje na interni Usb i da softeverski može da se kontroliše?

 
Za te pare moze da kupi vrlo solidno kuciste i prepolovi probleme. Koje kuciste imas? Takodje, treba razmotriti i kupovinu Hama krpe od mikrofibera, ocito je doslo vreme i za taj upgrade.
 
Napiši i koliko venta ukupno imaš i kako su raspoređeni. Kontrolere imaš razne. U principu, jedino ti je bitno da li možeš sve ventove na njih da kačiš. Nema potrebe da bacaš pare na preskupe, ko što Jericho reče, neki prevazilaze cenu solidnog kućišta sa kontrolerom. Ja sam sebi napravio konroler, jednostavni pasivni sa prekidačima i regulatorima napona. 4 opcije: off / 5V / 8V / 12V, postavljam po potrebi. Njime kontrolišem 2 prednja venta, 1 zadnji mi je povezan na ploču i pali se kad procesor dostigne 40C. Prednja 2 palim stalno samo leti, ovako sam za neke zahtevnije igre.
 
Za te pare moze da kupi vrlo solidno kuciste i prepolovi probleme. Koje kuciste imas? Takodje, treba razmotriti i kupovinu Hama krpe od mikrofibera, ocito je doslo vreme i za taj upgrade.

Aerocool Strike X, za 22e (bila neka akcija) fenomenalno i za divno cudo solidnog kvaliteta kuciste sa svim mod opcijama.
Moze se montirati do 8x 140mm fanova ali sam bacio oko na Silverstone Raven seriju, planiram da se pocastim za novaka...
Trenutno imam 2x BeQuiet Pure Wings 2 od 120mm, takodje u planu prosirenje.


Pre upgrade-a krpice se moram prvo posavetovati sa Kostom, on je ekspert za to
 
Poslednja izmena:
Ne znam, tesko da ce drugo kuciste biti bolje od tog gde staje 8 ventova, smisli nesto drugo da se castis. Verujem da bi ti bilo dovoljno da ubacis 1 vent napred da ubacuje vazduh pa da kuciste "prodise", da imas dobar airflow. Eventualno jos 1 da dodas da ubacuje, ali za pravu poziciju bi morao malo eksperimentisati, svako kuciste se drugacije ponasa (zavisi i od guzve, glomaznosti grafike, broja diskova, itd, itd.)

Sto se krpice tice, nisam ni mislio da kupujes na svoju ruku, obavezno konsultacije.
 
Koliko sam skapirao, imaš ukupno 2 venta na kućištu i oba su na vrhu? To je poprilično loša šema. Uglavnom se postavlja tako da gore/nazad izlazi vazduh, dok se napred/dole ubacuje. Poželjno je da imaš više ventova koji ubacuju vazduh zbog pozitivnog pritiska. Po meni, idealna kombinacija za većinu mašina su dva venta napred koji ubacuju svež vazduh i jedan pozadi (najbolje u kombinaciji sa push ventom na tower CPU kuleru). Napraviš dobar protok uz malo buke, pogotovo ako staviš 14cm ventove. Zadnji vent prikačiš na ploču i iz BIOS-a setuješ krivu, a prednje staviš na bilo kakav kontroler. To na vrhu, IMO, služi samo da skuplja prašinu kad je ugašen, a diže je kad je upaljen komp. Eventualno za neke OC grejalice ili slično pa da moraju svi ventovi da se postave.
 
Poslednja izmena:
Sad si previse pojednostavio, ali svakako treba da napravi strujanje vazduha u kucistu, a ne samo da izvlaci vazduh. Pozitivan pritisak samo ako ima i filtere, inace ce da ubacuje mnogo prasine, najbolje je sto blize neutralnom pritisku.
 
Sad si previse pojednostavio, ali svakako treba da napravi strujanje vazduha u kucistu, a ne samo da izvlaci vazduh. Pozitivan pritisak samo ako ima i filtere, inace ce da ubacuje mnogo prasine, najbolje je sto blize neutralnom pritisku.

Šta sam pojednostavio?

Inače, upravo pozitivan pritisak smanjuje nakupljanje prašine, a filtere bi svakako preporučio. Ili kupljene ili običnu najlon čarapu kao najjednostavnije rešenje.
 
To da ventilator na vrhu samo skuplja prasinu. Svakako da komp i sada sa negativnim pritiskom uvlaci prasinu kroz sve otvore, ali par filtera na intake ventilatoru/-ima i sve ce biti OK s te strane.
 
@Jericho

da li može neki link za te krpe ? Od njih se prave filteri za prašinu ?

@DukeLander - koj je model u pitanju Aerocool Strike X, i gde može da se kupi ? Dopada mi se onaj sa USB 3.
 
Mislim da govorim u ime svih kada kazem da smo zgrozeni tvojim nepoznavanjem mikro-fiber krpa za brisanje monitora Hama Micro i njihovim uticajem na performanse racunara. :d
 
Koliko sam skapirao, imaš ukupno 2 venta na kućištu i oba su na vrhu? To je poprilično loša šema. Uglavnom se postavlja tako da gore/nazad izlazi vazduh, dok se napred/dole ubacuje. Poželjno je da imaš više ventova koji ubacuju vazduh zbog pozitivnog pritiska. Po meni, idealna kombinacija za većinu mašina su dva venta napred koji ubacuju svež vazduh i jedan pozadi (najbolje u kombinaciji sa push ventom na tower CPU kuleru). Napraviš dobar protok uz malo buke, pogotovo ako staviš 14cm ventove. Zadnji vent prikačiš na ploču i iz BIOS-a setuješ krivu, a prednje staviš na bilo kakav kontroler. To na vrhu, IMO, služi samo da skuplja prašinu kad je ugašen, a diže je kad je upaljen komp. Eventualno za neke OC grejalice ili slično pa da moraju svi ventovi da se postave.

Srecom nemam puno prasine u stanu (sve je pokriveno laminatom sa par malih ukrasnih tepiha-najveci generator prasine) tako da to nije problem.
2 venta na vrhu + blokada bocnih otvora mi je pruzilo lep protok vazduha od dole na gore kroz kuciste sa jedva cujnim ventovima, malo sam experimentisao sa tim...
Problem je sto ta 2 nisu dovoljna u smislu da grafa sa 3 venta pravi vortex toplog vazduha izmedju nje i napajanja koje je na dnu, klasican "problem" klasicnog kucista dok su ipak fenomenalno uticali na cpu obarajuci 15°c na njemu...

Zbog tog vortexa razmatram ovo:

RV05_Completed_Front.jpg


Stim da nemam vodeno ali mi se koncept cini fenomenalnim.

Vortex mogu resiti kombinacijom i podesavanjem ventova pa sam tu dosao do fan kontolera, otuda i tema

@Jericho

da li može neki link za te krpe ? Od njih se prave filteri za prašinu ?

@DukeLander - koj je model u pitanju Aerocool Strike X, i gde može da se kupi ? Dopada mi se onaj sa USB 3.

http://www.aerocool.us/strikex/strikex_one.html

Ali verzija sa USB 3.0 na front panelu... inace sam vas slagao, moze se montirati 12 ventova na ovo kuciste.
Sve u svemu, super stvarcica za sitne novce mada sad bacih brz pogled i ne vidim in nigde u prodaji...
 
Poslednja izmena:
To da ventilator na vrhu samo skuplja prasinu. Svakako da komp i sada sa negativnim pritiskom uvlaci prasinu kroz sve otvore, ali par filtera na intake ventilatoru/-ima i sve ce biti OK s te strane.

Napisao sam da otvori na vrhu samo skupljaju prašinu kada je komp ugašen, a podižu kada je upaljen, najčešće samo remete protok. Ima smisla tu stavljati ventove samo u specifičnim situacijama kada je postavljeno kompletno hlađenje sa dosta većim pozitivnim pritiskom. Inače, pozitivan pritisak daje i za nijansu bolje temperature i manje prašine. Ako je postavio ovako kako sam razumeo, nije postavljeno dobro. Barem taj jedan vent na vrhu treba prebaciti napred da uvlači svež vazduh.

Što se filtera tiče, mikro fiber krpe dosta smanjuju protok, najlonke su bolje rešenje.

@DukeLander
Pa i zbog toga ti je ovo što sam ti preporučio bolje rešenje. Sada si postavio tako da samo izvlačiš topao vazduh sa procesora čiji vent izduvava vazduh pozadi, a ne naviše. Grafička ti se sada greje više, pogotovo ako si i zapušio otvore sa strane.

Uvek ima prašine, bez obzira što nema tepiha. Na ulaznim ventovima i otvorima je najbolje staviti neki filter. Nemoj da zapušuješ otvore na stranici, samo filter.
 
Poslednja izmena:
Slazem se, i u svakom slucaju ga ne kosta puno da ubaci bar jos 1 vent napred da duva (valjalo bi 14-ca, kad vec staje), pa da vidimo kakav je efekat.

Sto se tice mikro fiber krpa, tu cemo morati posebnu temu da otvorimo :D
 
Imao sam dosta losije temperature dok nisam zatvorio bocne otvore i usmerio pravilno protok.

Kod sina na 2500k konfi je bila verzija sa pozitivnim pritiskom i bese poprilicno lose, cak toliko da se komp restartovao usled zesceg igranja.
Ubacivanje dodatnih pull ventova tj izjednacavanjem pritiska se stanje popravilo i od tada nema problema.
 
Pa sad imaš bolje temperature procesora nego pre ventova, ali ti se sve ostalo (grafička i hard-ovi pre svega) greju više. Prašinu sigurno uvlačiš, videćeš za par nedelja. To nije dobro postavljeno.

Što se tiče situacije sa 2500k, to što ima pozitivnog pritiska ne znači i da je dobro postavljeno. Ako se restartovao komp, verovatno je bilo podešeno da izlazni vent kod procesora uduvava vazduh, ili nešto slično.
 
Toxic, toliko se poznajemo vec na forumu da znamo da tako glupe greske ne pravimo... naravno da je duvao napolje tj jos uvek duva...

Inace mi cpu uopste nije bitan jer ima odlican tower kuler... grafa je ta koju treba reglisati...

Anivej, narucio sam nesto, stize u ponedeljak pa se javljam sa reportom
 
Sarkazam, zaboravio sam smajli da stavim. ( :

Međutim, možda nije bilo dovoljno ventova da ohlade 2500k, ali teško da bi uspeo da s negativnim pritiskom dobiješ značajno bolje temperature. Razlike u korist pozitivnog pritiska su stepen, dva, više se praktikuje zbog manjeg taloženja prašine.

LM, postavio si hlađenje tako da jedino procesor ima neku korist. Moja preporuka ti je da staviš jedan vent ispred hardova (kontam da su na dnu), jedan iznda njega u nivou grafičke karte (koji će obezbeđivati svež vazduh za grafu i procesor) i jedan izduvni iza CPU tower-a (da nastavi protok venta sa CPU kulera). Time će temperature procesora možda i biti nešto više od trenutnih, ali će sve ostale biti dosta bolje. Sve otvore za vent, osim kod izlaznih ventova, prekrij najlonkom, bez zapušavanja.
 
Poslednja izmena:
XAXAXA :D
Hvala vam sto ste me nasmejali (sa krpom) ovog hladnog i tmurnog jutra... :D

Duke, POSLUSAJ "toksicnog", sve sto ti je rekao je tacno.
Napravi protok, struju kojom prolazi vazduh, dole napred ubacujes hladan vazduh, pozadi gore izvlacis topao vazduh.
Ventovi u krovu koriste malo samo cpu hladjenju.
Ako ima 3 krovna venta onaj najvise napred remeti lep tok a hoce i onaj broj 2 da smeta struji vazduha.
Ako je bas los protok ispod graficke, razmisli o nekom sporom (tihom) ventu na boku kucista u visini graficke.

Ukloni viskove polica za hdd, to ce olaksati protok i dobacivanje vazduha do grafickih (ako stavis ventove napred)

Nemojte zaboraviti da kroz otvore na kucistu koji su pozadi moze da ulazi mnogo prasine ako je podpritisak u kucistu, zato uvek nastojim imati postavku da jedan vent vise ubacuje zaduh.
Nemoj Duke zaboraviti i da graficka kartica izbacuje vazduh...

Ja bi ti predlozio da stavis 2 sto veca venta da ubacuju, jedan pozadi kraj cpu hladnjaka da izbacuje i graficka sto izbacuje pa da vidis kakve su temperature.
Ako to nije dosta, stavi u pod jedan (ako moze), pa meri...
Ako ni to ne valja premesti s poda vent na bocku stranu pa meri...
Ako ni to ne valja onda proveri da li si dobro orjentisao ventilatore. :d

Krovni ventovi ce samo cpu hladjenju pomoci...

air flow Miletov komp.png
 

Prilozi

  • air flow comp 1.png
    air flow comp 1.png
    235.3 KB · Pregleda: 64
  • air flow comp 2.png
    air flow comp 2.png
    522.7 KB · Pregleda: 83
  • air flow comp 3.jpg
    air flow comp 3.jpg
    560.4 KB · Pregleda: 59
Poslednja izmena:
O ljudi, pa nemam ja 20 ventova po kuci pa da ih ubacujem kako mi se prohte... :)
A ni nemam gde da nabodem vise od 3x osim na napajanje koje ce da ih cepa na 100%... nish dok ne dodje steuerung
 
Pa i ne treba ti 12 ventova, sasvim ti je dovoljno tih 3 sto imas... :)

Da li si ti prvo probao da ventove stavis napred, da ubacuju hladan vazduh, ta dva sto su ti sad u krovu?
 
Pa 3 venta su ti i preporučena. ( :
 
Al ste ...... rekao sam u prvom postu da imam 2 venta trenutno a u zadnjem da mogu da nabodem 3 misleci na maticnu (ima 3x sys fan konektora) da mi ne vrti 100% vent ako nabodem na napajanje... nigde nisam napisao da imam 3 komada.... biseri moji :)

Jedino Vlada skontao
 
Poslednja izmena:
Kod mene ima 2 venta napred, idu na molex, ali molex ima samo dve žice, crnu i crvenu, tako da ne rade na maksimumu, nego valjda na 5v i to je taman tako 700 obrtaja. A napred mi je pojačan filter sa najlon čarapom, ekstra diy. Što se grafičkih tiče, ispada da je najbolje uzimati referentnu jer ona odma izbacuje vazduh iza kućišta i ne raspršuje vazduh i toplotu kao sve custom. Ali znam, buka, turbina, prašina...
 
Nazad
Vrh Dno