Šta je novo?

problem: graficka ili nesto drugo

louderick

Slavan
Učlanjen(a)
10.04.2008
Poruke
210
Poena
320
u poslednjih par dana kompjuter mi se restartuje naglo, povremeno, bez plavog ekrana, bez zvucnog upozorenja sa ploce, bez ikakve stete ili greske....
u event vjueru mi pise:

The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.

detaljnije:
[ Name] Microsoft-Windows-Kernel-Power
[ Guid] {331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4}

EventID 41

Version 2

Level 1

Task 63

Opcode 0

Keywords 0x8000000000000002

- TimeCreated

[ SystemTime] 2017-11-16T00:36:25.022409700Z

EventRecordID 186704

Correlation

- Execution

[ ProcessID] 4
[ ThreadID] 8

Channel System

Computer ---------------

- Security

[ UserID] S-1-5-18


- EventData

BugcheckCode 0
BugcheckParameter1 0x0
BugcheckParameter2 0x0
BugcheckParameter3 0x0
BugcheckParameter4 0x0
SleepInProgress false
PowerButtonTimestamp 0


--------------------------------------------------------

interesanto je da mi se to cesce desava dok stresiram graficku kartu, tj. ne kad je test programi stresiraju, vec kad kliknem na X da iz zatvorim,
tog trenutka se kompjuter sam resetuje... dok stresiram procesor to se mnogo redje desava, tj procesor predje skoro u 95% slucajeva stres test bez restarta...
procesor se ne pregreva, a ni graficka, pa se pitam da li je do napajanja.... cini mi se da je i do graficke... ali ona radi prefektno dok ne dodje do nekog reseta...




konfiguracija:
win 7 64 bit...
INTEL i7-4790K 4.0GHz 8MB LGA1150
ASUS MB - SOCKET 1150 - SABERTOOTH Z97 MARK 1
Fractal Design Define R4
sistemski SAMSUNG 128GB SSD SATA600 850 Pro
radni SSD: SAMSUNG 128GB SSD SATA600 850 Pro
napajanje: Antec TruePower Classic TP-750 Classic
RAM memorija: KINGSTON 16GB (2x8GB) 1866MHz DDR3 HyperX Savage HX318C9SRK2/16
graficka: Radeon R9 270 POLOVNA: SAPPHIRE DUAL-X R9 270X 2GB GDDR5 OC WITH BOOST


procesor je overklokovan 12%...
memorija 2%...
ali sve to odavno, poslednjih pola godine i vvise je podignut malo klok, a ovo sa restartom mi se desava od pre par dana...

molim za pomoc....
 
Poslednja izmena:
Prvo memoriju i procesor vrati na def. Ako radi sve ok, do toga je.
Drugo, proveri restart kontakte na ploči i/ili restart dugme na kratak spoj. Raskači sa ploče restart kabl i vidi je l' opet imaš restart.
Treće, do napajanja je verovatno i moraćeš probati sa drugim.

Možda je i do grafike, ali to što si ti opisao nije simptom neispravne grafike. Probaj smanji joj malo core clock i vidi hoće li opet resetovati. Ali to na kraju, kad eventualno isprobaš komp samo na integrisanoj grafici.
 
hvala druze na savetima... probacu sa prijateljem hardveristom sutra da vidim sve to....
 
najnoviji update: posto radim u after effects-u, danas pri pokusaju da mi after da privju- kompjuter se restartovao..... kao da je graficka pri kraju?
 
stavi grafičku na default klokove (ugasi amd overdrive, msi afterburner deinstaliraj, on ti apsolutno ne treba).
u biosu ugasi sve "green" "power save" "phase management" opcije.

pokreni furmark, ili msi Kombustor i idi na OpenGL stress test. gledaj temperature, i gledaj napone na napajanju, 12v granu prevashodno.

ako temp ide preko 90c , moraš da zameniš pastu na grafičkoj, ako 12v pada ispod 11.5v , imaš pokvareno napajanje.
 
Poslednja izmena:
meni je problem sto mi cesto kartica izdrzi furmark, medjutim cim uradim ESC ili prekid testa na X, zatvaranje programa, dolazi do restarta! :(
 
Stavi ti procesor na default za pocetak pa vidi jel ima problema.
 
probali smo sa novim hardom i novim sistemom, novom instalacijom, ponovilo se.... znaci nije do softvera sistema... kartica prodje test, ne zagreva se, ne pada napon, ali cim prekinem test na ESC ili X, dodje do restarta... usao sam u google earth, pred street view, opet se restartovao... stavili smo pre svega ovog staru drugarovu graficku, koja je slabija i tad se nije desavao restart posle prekida gpu stress testa, ali se desio kad sam uradio privju u after effectsu, jednu tezu i zahtevniju scenu..... stvarno ne znam sta se ovo desava...... moja sadasnja kartica je uspela veceras, posle svih ovih egzibicija, kad smo vratili sve na staro, da mi da privju ove zahtevne scene iz aftera, mada jutros, pre svih ovih menjanja i instalacija nije htela.... ali mi je je zato veceras restartovala, ponavljam, kad sam bio u google earthu.......
 
Poslednja izmena:
reseno..... koja bizarnost.... cekne se u radeon GRAPHICS PROFILE opcijama umesto dosadasnjeg BALANCED- stavi se OPTIMIZE IMAGE QUALITY! i vise ne puca posle......................... update: overklokovao sam malo i opet mi se sve ****.... opet restarti.... vratio klok, ali..... kad nanovo cheknem opciju sa pocetka onda je opet u redu.... kao da sad nema pravila....
 
Poslednja izmena od urednika:
stavili smo pre svega ovog staru drugarovu graficku, koja je slabija i tad se nije desavao restart posle prekida gpu stress testa, ali se desio kad sam uradio privju u after effectsu,
kako moze biti do graficke ako ti se desilo i sa ovom drugarovom grafickom(ako je ona ispravna)???
ne rece dal si probao sa drugim napajanjem, sa jednim stapom rama?
 
Poslednja izmena:
nisam dirao ram.... prosao mi je windows ram test ok.... nisam ni menjao napajanje.... imam ispred njega UPS... da je napajanje zezao bi me cesce komp? mozda i da to sve isprobam?
 
Nemoj ništa da probaš. Ako radi, ne diraj ništa.
 
novosti: restartovao se komp dok sam bio u chromu web browseru, i to u trenutku kad se upalio jedan ventilator u kucistu, da li kod procesora, da li negde drugde unutra.... ili se to samo poklopilo.... nije se radilo nista zahtevno za sistem ... nemam reci, sta se desava..... gpu stres test i dalje prolazi i kad se prekine na ESC i X i dalje se ne restartuje...
 
Pa i treba to da ti se dešava kad ne slušaš šta pričamo ovde. :smash:

Je l' si probao ono što sam ti ja rekao u svojoj prethodnoj poruci?

Ovde je problem gremlinske prirode i sistem eliminacije je jedini način da pronađeš rešenje.
 
Pa i treba to da ti se dešava kad ne slušaš šta pričamo ovde. :smash:

Je l' si probao ono što sam ti ja rekao u svojoj prethodnoj poruci?

Ovde je problem gremlinske prirode i sistem eliminacije je jedini način da pronađeš rešenje.

pa trenutno nemam drugo napajanje.... odnecu u ponedeljak tamo gde su mi ga pre sklopili.... inace sam jos od juce skinuo overklok....

sa jednom stanglom izvadjenom i sa novim drajverima- opet restarti... i to na google earthu, street viewu.... ali u radeon setingsima kad sam iskljucio opciju GPU SCALING (opcija pored sam stavio SCALING MODE: FULL PANEL) ne puca...... za sad..... nisam pomenuo (a trebao sam) i da sve to ide na rez 2560x1440 na DELL U2713HM....

ma ne vredi..... opet restarti na google street viewu.....
 
Poslednja izmena od urednika:
Vadi 270x grafiku i sa obzirom da imaš integrisanu, prebaci se na nju i vidi kako se sa njom ponaša.
 
Koliko vidim ti imas problem kada ti cpu "povuce struju".
Moguce da ti je ili maticna ili napajanje problem... ako hoces da resis problem, moras poslusati savete sto su ti ljudi napisali, nema ti druge.
 
ma naravno.... ja sam nepraktican oko hardvera i laik sam... puki korisnik softvera... nosim ga kod coveka koji ga je sklapao i koji ima delove.... ljudi hvala na savetima....
 
Poslednja izmena:
Uđi u bios, load optimized defaults. F10 restart.

Uđi u safe mode (F8 drucken bitte), safe mode with networking.

Browser, skini ddu (display driver uninstall), skini raspakuj, pokreni, clean and restart

Odi na amd.com i skini najnovije drajvere za seriju r9 2xx.

Install, restart. Amd podešavanja drži na default. Ne čačkaj NIŠTA. video, gaming... Sve ostavi na default.
 
Uđi u bios, load optimized defaults. F10 restart.

Uđi u safe mode (F8 drucken bitte), safe mode with networking.

Browser, skini ddu (display driver uninstall), skini raspakuj, pokreni, clean and restart

Odi na amd.com i skini najnovije drajvere za seriju r9 2xx.

Install, restart. Amd podešavanja drži na default. Ne čačkaj NIŠTA. video, gaming... Sve ostavi na default.

komp vise nije kod mene... hvala mnogo na savetima! ako neko ima jos neku ideju, prenecu...
 
cini mi se da je resen problem..... sasvim slucajno je to otkrio moj hardverista........ problem je bio u DATA kablu sistemskog SSD diska!................ slucajno ga je zamenio kad je pokusavao da stavi dugo napajanje.......... i cini se da je sve ok sad..... neverovatno i sreca da je to otkriveno slucajno!
 
Nazad
Vrh Dno