Šta je novo?

Monitor za gejming

Hmm, za taj novac, LG 24GM79G-B definitivno. (Ovde možeš pronaći video recenziju.) Asus monitore iz VG serije zaobiđi, kao i MG248Q.

S obzirom da imaš GTX 1070, ukoliko te interesuje valjani G-Sync monitor, možeš pogledati Asus PG248Q... Premda je on oko 57000 RSD u domaćim prodavnicama.
 
jako skupo

Zavisi od dijagone ekrana (24“ ili 27“), rezolucije (1920x1080 ili 2560x1440) i panela (TN, AHVA ili SVA).

G-Sync modul je popriličan premijum.

Kod nas ih skoro uopšte i nema, a koliko vidim najjeftiniji dostupan je ASUS ROG Swift PG248Q (G-Sync (30-144 Hz)).
 
Ja sam mislio na 24" (po mogućstvu ravan) i 1080p rezoluciju. Za panel iskreno ne znam, čitao sam tvoje postove ali ne znam za koji bi se odlučio.
Koristio bi se za igre, surf (sa youtube-om, čitaj tutorijali/DIY sa istog) i malo office stvari. Filmovi i sav ostali video sadržaj ide sa PC-a na 4k TV. Računam da zbog neke zlatne sredine ne bude TN (zbog velikog gubitka boja kad se odmakne od mrtvog centra).

Znam da je kod nas mali izbor, pa ako nema onda inostranstvo.
 
Nažalost, izbor na našem tržištu je gotovo nikakav. Pomenuti Asus PG248Q ili Acer Predator XB241H, ukoliko je uopšte dobavljiv.
 
U Mađarskoj je ponuda monitora drastično bolja (npr. iiyama naširoko dostupna) što već znamo, ali ne i G-Sync modela. Situacija je samo za dlaku bolja koliko sam pregledao
tj. skoro jednako nikakva. Tek od Austrije kreće normalnija ponuda.

Plus cena. Zato na stranim forumima vlasnici GeForce kartica i kupuju ekvivalentne FreeSync modele – em su dosta jeftiniji, em je ponuda drastično veća. Ko ima kompjuter da
„gura“ 144 Hz, AdaptiveSync gubi smisao na 120+ Hz jer je cepanje slike skoro nepostojeće ili minimalno.

U 24“ 1080p klasi, jedini G-Sync modeli dostupni imaju isti TN panel koji proizvodi AUO. Preporučeni modeli (od najboljeg do manje boljeg):
1. Acer Predator XB241 (TN) (G-Sync (30-144 Hz))
2. ASUS ROG Swift PG248Q (TN) (G-Sync (30-180 Hz))*
3. AOC G2460PG (TN) (G-Sync (30-144 Hz))

I to bi bilo to.

*Taj model ide do 180 Hz, a ne 144 Hz kao što sam sinoć slučajno pogrešno otkucao. To je u stvari više marketing, pošto dolazi do degradacije slike na tolikoj frekvenciji.
 
Razumeo :)

Koliko znam 144 Hz ne može da se izvuče bez makar GTX 1080, tako da uslove ne ispunjavam (CPU ću uzeti 8700K ili ekvivalent nove generacije koji uskoro izlazi pa to ne bi bio problem). Ali grafička bi morala da pričeka.

Šta je onda dobro od tih FreeSync varijanti, ako se uzme u obzir i inostranstvo?
Jel inostranstvo menja nešto ili je i tada LG 24GM79G "best buy"?
 
Menja, Viewsonic XG2401 je bolji izbor.

Pomenuti Nemac, Lim, ima fino poređenje FreeSync TN monitora iz sličnog cenovnog ranga. (Playlista je ovde.) Ne bi bilo loše da baciš pogled. :)
 
Viewsonic XG2401 nije bolji – on je najbolji u klasi 24“ TN 1920x1080 sa FreeSyncom :). Štaviše, on tuče i sve TN G-Sync konkurente, a još je i osetno jeftiniji
(nema G-Sync takse) tako da je to najbolji model u toj klasi.

Problem – jako je teško dobavljiv i u Mađarskoj :( gde se Viewsonicovi monitori prodaju regularno. U Nemačkoj mu je cena niskih ~280 € i to je npr. redak TN monitor
koji bih kupio. Toliko je odličan :,,:.
 
Nazad
Vrh Dno