Šta je novo?

Kriptovalute - opšta diskusija

Da li mi je potreban hardware wallet ako ću samo da holdujem? Trenutno koristim Exodus, koji mi nije ni instaliran na računaru pošto ne obavljam transakcije, jel postoji rizik uopšte u takvom slučaju?
Baš ti zato i treba hw wallet

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
To je 2017 bio kontraindikator.

Stekao sam utisak da je tada lokalno bilo mnogo više prodavaca nego kupaca već negde oko 1800 / BTC.

I to su kao i sada prodavali oni koji su na x3 ili x4 od ulaza. Sweet spot za zdravorazumsku prodaju, samo što kripto nije razuman...

Ovo je samo subjektivni osećaj koji sam stekao slušajući Pere i Laze [emoji1]
 
Можеш и на папир, без трошка си

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
To je 2017 bio kontraindikator.

Stekao sam utisak da je tada lokalno bilo mnogo više prodavaca nego kupaca već negde oko 1800 / BTC.

I to su kao i sada prodavali oni koji su na x3 ili x4 od ulaza. Sweet spot za zdravorazumsku prodaju, samo što kripto nije razuman...

Ovo je samo subjektivni osećaj koji sam stekao slušajući Pere i Laze [emoji1]
Znas kako, sada samo rudari prodaju koji su zadovoljni skokom cene. Neki prodaju stalno bez obzira na cenu (znam jer sam kupovao), neki pojacavaju rudnike (iako mislim da nije trenutak za to). Oni koji su kupovali novcice ne prodaju jos uvek, prerano je i cena je preniska. Kad do proleca bude skakalo jos i kad se malo napravi hajp pojavice se brdo ljudi koji ce kupovati za neku sicu da udju u pricu i oni s brdom love koji ce da udju da obrnu na brzaka.
E sad, videcemo koliko ce se raditi F2F obzirom na najavljeni porez. Mozda ispadne jeftinije kupiti preko banke i platiti proviziju odmah i platiti porez na zaradu nego platiti porez na kompletnu cifru. Videcemo ;)
Sve dok menjacnice imaju para za isplate nema apsolutno nikakve brige da je cena prenaduvana itd.
 
Saj, zašto misliš da nije trenutak za pojačavanje rudnika?!
 
I dalje ne shvatam šta će mi, ali čim ga svi koristite, verovatno da je potreban. Tako da ću uzeti neki od ovde preporučenih.

Ako ne zuris, bice verovatno i novogodisnji popust na ledger sajtu, a verujem i na tresor.
Bar je bilo zadnjih par godina uvek za black friday i ng, 50% off ili 1+1 free

A da li ti treba, to je diskutabilno.. Svako ko je duze u kriptu ima već.

Po meni, ako imas vise od 500$, pa i manje - treba ti, jer je gomila njih haknuta, pa neka ti oni kazu da li ti je potreban.


Sent from my iPhone 11 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Saj, zašto misliš da nije trenutak za pojačavanje rudnika?!

Zato sto ocekuje ozbiljan pump iduce godine, pa je bolje sad kupiti novcice, prodati ih sa 2-3-4-x puta zaradom, pa se tad moze uloziti u rudnik :).


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Uvek je dobar trenutak za pojacavanje rudnika. Pogotovo sto se u slucaju skoka moze jos lepse prodati.
 
Ja nemam hardware wallet.
Ukoliko uglavnom holdujes i slabo koristis wallet za slanje transakcija, onda je paper wallet sasvim ok.
Mozes recimo i da imas dva paper wallet-a, jedan hot drugi cold. Ili nekoliko paper walleta.
Pozdrazeva se da si oprezan korisnik racunara. Ja sticajem okolnosti imam laptop sa cistim OS koji upalim jednom u 100 godina kad saljem sa mog wallet-a. Da ga nemam, vise bi mi se isplatio hardware wallet.
 
Da li se za prenose novčića na i sa hardware wallet plaćaju iste provizije kao i za trgovanje na menjačnici pri kuppovini i prodaji?

Na šta sve treba biti obazriv pri upotreni hardware wallet? Da li postoje neka nepisana pravila vas iskusnijih pri upotrebi?
 
Saj, zašto misliš da nije trenutak za pojačavanje rudnika?!
Vise je razloga... 4GB odose na ETC, 8GB karte i s vise drze jaku cenu. Novih karti nema ni za lek, sve na veliko zavrsava u rudnicima tako ce diff samo gore jako velikom brzinom.
Osim toga, sada je godina kada se ulaganje u novcice neuporedivo vise isplati. Za HW moras da cekas da se otplate prvo pre nego sto pocnes ista da zaradjujes i pitanje je da li ce ikada iskopati toliko koliko sada mozes kupiti novcica za isti kes.
Grafike se kupuju kad cena novcica padne, kada rudari prodaju, kada novih ima na lageru i kada padnu cene u nabavci.

Tapatalk from Poco loco
 
Da li se za prenose novčića na i sa hardware wallet plaćaju iste provizije kao i za trgovanje na menjačnici pri kuppovini i prodaji?

Na šta sve treba biti obazriv pri upotreni hardware wallet? Da li postoje neka nepisana pravila vas iskusnijih pri upotrebi?

1: Ne - fee je uglavnom dosta manji. Fee na menjačnici određuje vlasnik menjačnice, a fee na hw možeš ti sam podesiti
2: Da kupiš sa oficijalnog sajta, po prijemu odradiš hard reset, zapišeš seed i NE POKAZUJEŠ NIKOM i dobro ga čuvaš, te secret words NE ČUVAŠ NA KOMPU ILI FONU, već isključivo offline.
 
Poslednja izmena:
Da li mi je potreban hardware wallet ako ću samo da holdujem? Trenutno koristim Exodus, koji mi nije ni instaliran na računaru pošto ne obavljam transakcije, jel postoji rizik uopšte u takvom slučaju?
Izgleda da pojedinci ne razumeju poentu hardverskog novčanika, pa da pojasnim.

Ako si recimo sa menjačnice poslao koine na neku svoju adresu i ako nećeš ništa raditi sa njima do trenutka kada poželiš da ih pošalješ opet na menjačnicu i unovčiš, jedini rizičan momenat je taj momenat slanja, kada ubaciš seed u klot softverski novčanik i pošalješ koine na menjačnicu.

Ako ti je računar kompromitovan, neko recimo ima uvida u to što kucaš, pokupiće ti seed, onda ti džaba hardverski. Otuda pretpostavka da će ti taj jedan put kada to budeš radio kompjuter biti bezbedan (jer ako nije, džaba hardverski).

Niko ne može da radi nešto sa tvojim koinima u međuvremenu bez seeda. Ako imaju seed, onda imaju i tvoje novčiće.
Hardverski novčanici sprečavaju interakciju sa softverskim novčanikom bez ikakve interakcije sa korisnikom. Sprečavaju dakle da ti se neko dočepa kompjutera, upali novčanik i pošalje novčiće sebi.

Ukratko, ako ne planiraš da praviš više transakcija kroz duži vremenski period (u kome se povećava šansa da pokupiš neki malware), onda ti hardverski novčanik ne treba.

Seed čuvaj, softverski nemoj imati instaliran, kada ga budeš instalirao otvori četvere oči da ga skineš sa sajta developera, i završi slanje na menjačnicu.
 
I još ovo, hardverski novčanik ne čuva novčiće, nije fleš memorija na koju vi stavite neke fajlove, pa su to vaši novčići.

Vaši novčići se uvek nalaze na blokčejnu, na jednoj od lokacija (adresa) kojoj se pristupa pomoću seeda.

Softverski novčanici pristupaju pomoću seeda tim nekim vašim adresama.

Hardverski novčanici su tu samo kao čitači otiska prsta, da vas puste u interakciju sa softverskim novčanikom.
 
Ako ti je računar kompromitovan, neko recimo ima uvida u to što kucaš, pokupiće ti seed, onda ti džaba hardverski. Otuda pretpostavka da će ti taj jedan put kada to budeš radio kompjuter biti bezbedan (jer ako nije, džaba hardverski).

Zar se seed ne unosi putem tipki i ekrančića na hardverskom novčaniku?
Da li stvarno može kompromitovan računar da ima uvid u to šta se radi na novčaniku?
 
Zar se seed ne unosi putem tipki i ekrančića na hardverskom novčaniku?
Da li stvarno može kompromitovan računar da ima uvid u to šta se radi na novčaniku?
U pravu si, unosiš ga tamo, pod pretpostavkom da kreiraš novi seed i da koine nikad ranije nisi imao.
Ja sam se istrčao sa scenarijom u kome se pretpostavlja da ćeš ponoviti seed koji si u nekom trenutku već koristio [emoji57]

Elem, ko što rekoše, ako bi ti bilo žao izgubiti to što već imaš zarad uštede na ceni novčanika, onda je bolje imati ga.
 
Sta mislite o Pi network, kriptovaluta koja se kopa mobilnim telefonom, potrebno je samo jednom dnevno uci i pokupiti coine. Ima vec preko 7-8 miliona korisnika, a ide piramidalno, neko te invajtuje i onda njemu raste mining, plus ako ti dovodis nove itd.

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
Odgovor o tome sta ja mislim o njima od samog starta (a PI postoji vec cca 2 god rekao bih) se nalazi u tvom pitanju. :)
Ali sve i svasta je bilo pumpano, moglo se uzeti para na stosta, ko je umeo da izadje na vreme (cak i na Bitconnect).
 
Da ali ovde nema nikakvog "ulaganja", udjes i pokupis, e sad i to mi opet nije jasno kako ce to nesto sto ne vredi nista, da mi donese nesto, kao izaci ce na berzu kad nakupe 100m korisnika...i sta onda odjednom svi su napravili pare ni iz cega, malo mi sve nerealno deluje

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
PI ti je već na 9,5 miliona korisnika, kada dostigne 10 miliona, opada brzina kopanja za 50%, ja sam na vreme "nakopao" ~5000 komada, pa ćemo videti :smoke:

A negde developeri spominju da će možda (ali samo možda) da skroz ugase "kopanje" kada dođe do 10 miliona, ali ne verujem...
 
Da je tako već bi se videlo po diff-u, drugi je problem oko nestašice, baš sam juče video na nekom Lajnusovom klipu neku cifru koja govori o tome...
Pogledacu kasnije ako nadjem to. U svakom slucaju sve ce u rudnicima zavrsiti obzirom na rast cene novcica. Setimo se poslednje velike nestasice. Karte su kupovane direktno u fabrikama, bez coolera i garacija po 100$ vecim cenama. Ljudi su kupili 3 meseca kompletne proizvodnje. Nemoj misliti da ce biti ista drugacije ;)
Iskreno, ja sam pre za kupovinu novcica ali bira svoj put.

Tapatalk from Poco loco
 
PI ti je već na 9,5 miliona korisnika, kada dostigne 10 miliona, opada brzina kopanja za 50%, ja sam na vreme "nakopao" ~5000 komada, pa ćemo videti :smoke:

A negde developeri spominju da će možda (ali samo možda) da skroz ugase "kopanje" kada dođe do 10 miliona, ali ne verujem...
Ja neverujem nesto u taj PI,pogotovo od kako su ubacili reklame,ali videcemo nikad se ne zna.Ja odradeh KYC.

6e551c05add7e60ef0a71e48fb8a4c56.jpg
c5f0c6869496bfd40a61121548b56ecd.jpg


Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
 
Nadam se da je "opšta diskusija" pravo mesto za pitanje na koje pokušavam da nađem najbolje rešenje. O čemu se radi?

Želim da trgujem sa početnim kapitalom od 10 eth i trgovao bih na Cex-u (otvoren sam da čujem predloge za drugu menjačnicu) i imam konkretan primer: Recimo ako je sada eth oko 600$ a moja procena je da će recimo za NG biti 500$, prodam 10 eth, sačekam mesec dana kupim na 500$ i to je jasno, ali tražim bezbedno rešenje šta sa novcem u tih mesec dana... Ne bih držao na Cex-u, jer postoje prethodna loša iskustva gde su menjačnice pucale. Povlačenje novca pa kasniji novi deposit je skupo rešenje a može i da utiče na oporezivanje koje je u najavi.

Da li je praktično izvodljivo rešenje eth zameniti za USDC, povući na Ledger, pa kad dodje vreme za kupovinu sa Ledgera na Cex i onda kupovina ETH-a? Da li ima praktičnijeg / boljeg načina? Ako sam dobro shvati stvari USDC je vezan za dolar i tu ne bi trebalo da može da dođe do nekih iznenađenja, odnosno dodatnog rizika u smislu promene vrednosti?

Hvala unapred!
 
Poslednja izmena:
Ne treba ti cex za to, moze to odraditi na uniswap, sigurno i brzo.
Cex koristis samo kad prodajes za kes i povlacis na banku.
 
Ne treba ti cex za to, moze to odraditi na uniswap, sigurno i brzo.

Ako se na primer promeni 1ETH recimo po trenutnoj ceni 590 usdt , kolika ce biti provizija na uniswap , Vidim da je Liquidity Provider Fee 0.003 ETH . Predpostavljam da ce se naplatiti i dva prenosa , jedan kad ETH ode sa novcanika i drugi kad USDT legne na novcanik.

Da li to tako funkcionise ili ?

Sad vidim da je provizija 0.3% kod transakcije , plus 0.01% razlika u ceni

Sve u svemu pokazuje mi da cu dobiti ako zamenim 1 ETH oko 3 Dolara manje od cene koji jeste ( ako je cena 590 usdt , pokazujemi da cu dobiti 587 usdt )
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno