Šta je novo?

Kriptovalute - opšta diskusija

https://www.rt.com/business/420347-how-much-mine-bitcoin-electricity/amp/

Povodom izjave kolege @MarkoZ, u vezi toga kako smo mi najskuplji...
@Supreme.50 hvala na saglasnosti


fino.
ali...
...ali
to je tek pocetak
ovde ima mnogo vise pitanja

1. odakle su izvukli taj podatak? da li na osnovu nekog proseka za svaku zemlju?
2. da li su upoznati sa rezimom naplate struje za svaku zemlju?
3. da li su upoznati po kom sistemu se vrsi naplata u srbiji, i ako jesu po kojem to proseku? ono sto se dobije na pariru i ono sto jeste u stvari su nebo i zemlja.

posto smatram da taj podatak u realnosti nije tacan, iako na papiru moze biti tacno (zivotno iskustvo zivljenja u nac parku serbia opovrgava:p), odokativnom metodom , sistemom pogadjanja lupanja iz prve ruke. rekao bih da je u srbiji za 1 btc potreno utrositi izmedju 6k i 9k $. (3133$ ccc ne verujem da su uzeli sve opcije...) 1550 kwh utrosene energije kosta 13 000 dinara sa ucescem "jeftine struje" od 39%-40% u isto vreme kada se potrosi malo preko , na pr oko 1680kwh (mali ulazak u crvenu tarifu ,39-40%) cena je 15 000dinara sto kada se podeli , dobijemo tacnu cenu struje po kwh: u prvom slucaju je: 8,38 din po kw/h, a u drugom slucaju je : 8.92kw/h

klasican potrosan , klasicno brojilo, sa zonama i bez povlastca, sa mesecnom potrosnjom, koja je gore navedena.


koliko sam pratio ovu diskusiju, moj zakljucak je da svi mi imano razlicite cene za utroseni kw/h i svi podaci koji su izneseni su tacni, od slucaja do slucaja.
ono sto nas vecina zanima je : kako da podjemo najjeftinije i sta uraditi konkretno , u mom slucaju - da li bih mogao sa ovim utroskom struje da imam cenu od 7din/kwh na primer...

The researchers also used data provided by three popular cryptocurrency-mining rigs, including the AntMiner S7, the AntMiner S9, and the Avalon 6.

ajd neko ako ima slucajno ove uredjaje ili neki slican da udari po matematici koliko bi utrosio da napravi 1btc...

sa druge strane ako ima neko raspolozen koliko ekvivalentno ETH , XMR u vrednosti od 1 btc , utrosi

u toj jednacini, da bi bilo "zanimljivije" uneti promenjivu 1600,3200,6400kw/h utrosak na mesec dana- obicna struja , industrijska struja

14,22 monera ekv 0.28 btc za godinu dana = 624 000 dinara za 1 btc sto je otprili je oko 6600$ za 1 btc (XMR algo uzet) ako se uzme eth verujem da ce cena biti mozda vislja , ili tu negde
eto ako sam nekako doprineo temi :)
 
Pff, očigledna greška, na Kosovu je cena 0$, jer im niko ne uspeva da naplati struju. Skoro su povukli toliko iz evropske mreže da je pao napon na prostoru pola Evrope.


pa ako je tako kao sto kazes , na osnovu grafikona sa rt sajta onda mi i dalje siptarima placamo struju :/ srbij 3133$ za 1btc , kosmet 3133$ za btc na pairu , mozda u realnosti u srbiji 6266$ za btc 0$ na kosmet , sto mu opet dodje na isto prosek je tacan :/
 
Još pre par desetina strana se pisalo o tome da je isplatljivije kupovina i trgovina, a ne sam majning. Naravno, neki još uvek dižu kredite, kupuju rigove i maštaju o onom vremenu od pre par godina.
 
ma jasno je i pticama na grani da je i u srbiji sada neisplatljiv minig , al to samo mi znamo . al neko predstavlja stvari onako kako nisu.
hteo sam samo da dam ideju da se nadje realna cifra kostanja miniga u srbiji nista vise. a to mozemo samo mi.
 
Ljudi nema ko da vama govori da li je majning isplativ, nego uzmite vaš prosečan račun za struju pre majninga i uporedite sa poslednjim mesecom da dobijete koliko otprilike izađe mesec dana struje za vaše rigove. Ako ste iskopali više nego što vas je izašla struja onda je profitabilno, i prestanite da komplikujete. Dok god imate i 1$ iznad potrošnje struje, to je profit. To ko diže kredite... pustite to. Samo neka dižu, kad shvate kako stvari stoje prodavaće iste te rigove za 30-40% cene novih.
 
Ja sam se opredelio za majning iz nekoliko razloga.Jedina dilema je bila da li AMD ili Nvidia,posle kratkog vremena sam se odlucio za Nvidia i smtram da sam doneo pravu odluku,ja sam PREZADOVOLJAN.
Da se i ovde ponovim...onaj ko je usao iz hobija sa 1 rigom i od plate placa struju a iskopano cuva za "bolje dana" ne vidim sta je lose u tome,bez obzira na koji nacin je dosao do para ili odakle je poceo.Njemu se SVE isplati i da padne diff i cena ili da skoci cena,diff...sasvim svejedno.JEDAN JE BTC i to ce uvek,uvek biti,on diktira,on kroji sudbinu!
Moze jedan ETH,ZEC,BTG ili ko zna sta drugo biti brze,bolje,sa manjim troskovima ali BTC je jedan jedini i uvek ce imati vrednost mnogo vecu od ostalih.To je moje misljenje.
Oni koji imaju brdo rigova i koji u prosloj godini nisu unovcili ili njih ili iskopano...sta da kazem a da ih ne uvredim?Malo 15k po BTC,1400 po ETH,900 po ZEC,4000 po BCC?
Ako niste rasprodali coine,ako ste ih cuvali,cuvajte i dalje i cekajte novi talas kroz par godina,mozda se vrati na isto,mozda sve navedeno probije x2-x3 cene od onih koje su bile.
Ja cene gledam ali se ne opterecujem jer nisam u obavezim da prodajem iskopano.Sto se tice trgovine.svaka cast onome ko zivi od toga.nisam treejder,na kocki nemam srece tako da bih to preskocio.
I kopanje Altova ne garantuje da ce kroz par godina neko isplatiti rig,dva ili kupiti stan kao sto su to veliki uradili jer nisu bili previse alavi i prokleti i znali su kada stati jer kad se sada vidi stanje coina i da ih ima na hiljade ,niko ne garantuje da ce bas taj koji ja kopam ili oni koje drugi imaju da ce dostici neku vrednost od par $$ ili $$$ dolara.
Isto tako i gomila smeca od coina je dostizala nenormalne cifre,sve je stvar srece jer sve je ovo jedna velika kocka :) u kojoj svi imamo isti cilj.
BTW to je neko moje misljenje i vidjenje,1000 ljudi 1000 cudi...
 
Poslednja izmena:
Jos jednom da pozdravim kolegu @MarkoZ, kao i do sada si površno pogledao link koji sam prosledio, nisi ni čitao nego pogledao samo prvu sliku, inače smo svrstani u grupu zemalja gde je najjeftinija struja za majning(pogledaj ponovo), i ja nisam rekao da ja imam lošu cenu struje, nego da zbunjuješ ostale članove foruma sa nerealnim i besmislenim cenama od 5-6 dinara po kilovatu. Ja sam uveo dodatni sat kod kuce sa direktnom mernom grupom, samo za rudnik. Tako da neću da se selim po tvojoj preporuci. Cene kod mene:
Višlja tarifa 7,117 din/kwh u trajanju 16 sati dnevno
Niža tarifa 2,372 din/kwh u trajanju 8 sati dnevno
Kad dodamo obračunsku snagu, pdv, akcize, i ostalo,...
Izadje tačno 8,9 dinara po kilowatu
 
Pozdrav za kolegu @macman, potrudio sam se malo pa napravio neku računicu, mislim da će da bude korisna.
Trenutna moja snaga na mreži ethereuma: 2430mh/s što mi donosi oko 0,185 eth/dan
To znaĉi da mi treba oko 5,4 dana za 1eth
Trenutna cena eth/btc je 0,071 tako da mi treba 14,08 ethera za 1btc
Iz toga sledi da mi za 1btc treba oko 76 dana kopanja
Potrošnja struje na sat mi je oko 9,6 kw ili dnevno 230kwh, što košta oko 2070 dinara dnevno, a pošto mi treba 76 dana, to izadje oko 157.320 ili cirka
1573$ za 1btc
Uzeti u obzir da mi je u rudniku većinske zelene kartice koje su ekonomiĉnije.
Rig sa 6xRX470 trosi 750w a daje 170 mhs
Rig sa 6xP106-100 trosi 510w a daje 138 mhs
Znači za amd treba oko 4,3w za 1 mhs, a za nvidiu oko 3,7w za 1mhs
Izvinite na dugačkom postu.
 
ma jasno je i pticama na grani da je i u srbiji sada neisplatljiv minig , al to samo mi znamo . al neko predstavlja stvari onako kako nisu.
hteo sam samo da dam ideju da se nadje realna cifra kostanja miniga u srbiji nista vise. a to mozemo samo mi.

Mining sa Asicima, grafikama? Mining kog novcica? Moras biti malo konkretniji kada iznosis tako nesto...
Posto ovde na forumu 90% ljudi kopa sa grafikama, kopa se ETH, a ETH je i dalje isplativ, cak i kada je pocetkom Aprila pao ispod 400$. Neko ko se u domacinstvu uklapao da ne udje u crvenu zonu ili jos bolje ko ima mernu grupu sigurno nije bio u minusu.
 
Poslednja izmena:
Slazem se u potpunosti sa k1z4 i ne znam u cemu je problem....Eth je i dalje isplativ pa cak u crvenoj zoni.
 
Jos jednom da pozdravim kolegu @MarkoZ, kao i do sada si površno pogledao link koji sam prosledio, nisi ni čitao nego pogledao samo prvu sliku, inače smo svrstani u grupu zemalja gde je najjeftinija struja za majning(pogledaj ponovo), i ja nisam rekao da ja imam lošu cenu struje, nego da zbunjuješ ostale članove foruma sa nerealnim i besmislenim cenama od 5-6 dinara po kilovatu. Ja sam uveo dodatni sat kod kuce sa direktnom mernom grupom, samo za rudnik. Tako da neću da se selim po tvojoj preporuci. Cene kod mene:
Višlja tarifa 7,117 din/kwh u trajanju 16 sati dnevno
Niža tarifa 2,372 din/kwh u trajanju 8 sati dnevno
Kad dodamo obračunsku snagu, pdv, akcize, i ostalo,...
Izadje tačno 8,9 dinara po kilowatu

nisu to besmislene cifre vec pojedini imaju besmislenu potrosnju, a hoce da placaju struju manje nego neko ko ima 50-100x vise od njih. Vidis ja sam ti dao konkretan primer sta i kako (nisu to povrsne informacije vec prave za one koji se iole ozbiljnije prave miningom mada oni vec verujem imaju dobru cenu, ja sam bio sarkastican kada sam rekao da smo najskuplji zao mi je sto nisi shvatio sarkazam) misleci da imas rudnik i da ces znati sta dalje i koliko ti potrosnje treba(zvanican cenovnik i uputstva ne postoje nadam se da ti je to jasno), ali posto imas sacicu rigova cena struje koju imas je, ne mislim nista lose, i predobra za tvoju potrosnju. Tako da zaobisao bih raspravu o ceni struje sa ljudima koji nemaju konkretan rudnik, a zale se na cenu struje, dok im je trafo svetlosnim godinama daleko. Zaboravim ponekad da je ovo forum gde ljudi sa par rigova misle da su izmislili mining i potrosnju. Toliko od mene na temu struje :wave: svako dobro
 
'Besmislena potrosnja', 'šačica rigova', 'nemaju konkretan rudnik', 'par rigova'
Koliko podcenjivanja u jednom postu, svestan sam da neki ljudi imaju vise od mene, ali mojih 100+ kartica za mene je RUDNIK. Imam solidnu cenu struje, koju redovno plaćam, zarada postoji i jako sam zadovoljan. Izneo sam moje lične podatke i proračun, pa ako nekom bude od koristi... biće mi drago. Ali se sam sebi čudim, kako sam se upetljao u ovu bezsmislenu raspravu.
 
ako si svetan da neki ljudi imaju vise od tebe, onda budi svestan i da neki ljudi placaju manje od tebe... ili nemoj... a ako si zadovoljan onda nemoj slusati "urbane legende" i "zbunjivanje nerealnim i besmislenim ciframa" i juriti nesto za cim nemas ni pocetak osnova. toliko. sada stvarno off. svako dobro...
 
Dobio sam na poklon 70 coina sa sajta onelife.eu

Jedan vredi 20 evra, medjutim, coine sam dobio od osobe sumnjivog porekla, a i ono sto sam nalazio na internetu je dosta sumnjivo. Ima li leba od tog sajta i tog coina ili da se ne nadam...

Lik koji mi je poklonio mi je rekao da sa tim coinima mogu da kupujem preko dealshaker.com sajta, a ako hocu da pretvorim u evre, da to moze tek u oktobar... U sustini, sve zakovrnuto, a ne ostavljaju mi se bas podaci samim tim.

Ima li neko iskustvo sa tim coinima ili bilo sta slicno vezano za onelife.
 
Obična prevara. Baci i ne okreći se.
 
Ovo je vrh!
"Nica -- Državljanin Srbije koji se smatra prevarantom međunarodnih razmera uhapšen je u Francuskoj, saopštili su izvori bliski pravosudnim organima."
"Kako su naveli, on je uhapšen nakon što je pokušao da jednom južnokorejskom državljaninu u zamenu za dva miliona evra u bitkoinu da falsifikovane novčanice

Srpski državljanin čiji identitet nije saopšten, saslušan je u sudu u Nici i protiv njega je podignuta optužnica za prevaru u organizovanoj bandi, rekao je Frans presu njegov advokat Žerar Budu, i dodao da je njegov klijent u pritvoru dok se za njegovim saučesnikom još traga.

On je uhapšen 13. avgusta u jednom luksuznom hotelu u Kanu, gde je boravio neko vreme i živeo na visokoj nozi, vozeći luksuzni automobil i sa ručnim satom od oko 100.000 evra.

Žrtva je južnokorejski preduzetnik, vlasnik jedne kompanije bitkoina, sa sedištem u Singapuru. On je podneo žalbu 30. jula nakon što je primetio da je dobio fasifikovane novčanice od 500 evra.

Preduzetnika su pre transakcije vrbovali muškarci predstavljajući se kao investitori i nagovarali ga da uđe u posao vredan više od 500.000 evra."
 
To je jos jedan dokaz onih prica o kojima se svakih par meseci pojavi neko na forumu, kako je cuo od nekog da neko hoce da kupi/proda neku neverovatnu sumu BTC-a uz proviziju, ja sam je licno cuo sa tri strane, od ljudi koji nisu povezani medjusobno, jedan od njih je strani drzavljanin ...
 
Neke stvari na koje treba obratiti pažnju:

"Tether’s Printing Press Has Churned Out $415 Million in August"

"Coinbase Trading Drops 83% Since January..."

A iz jedne druge vesti:
"Per LocalBitcoins, a peer-to-peer platform, volumes of such transactions peaked last year in December when the level exchanged went as high as $130 million per week. In the most recent week which ended on 18th August, P2P bitcoin-to-fiat volumes were approximately US$52 million."

Sto znaci da se vise BTC-a vrti sada nego u decembru...Za razliku od stampa, finexa itd gde je BTC volume opao duplo...Dakle OTC se kupuje vise nego ikad...
 
Nestali su vise od 1K $ i desetina LTC sa mog akaunta na criptopia, ne znam kako je to moguce kad su bili ukluceni sve moguce zastite. Tip lepo prodao sve sto sam imao i uzeo BTC za tu vrednost. Ovo mi je vec treci put za 5-6 god. kako me plackaju Nek vam je sa srecom svi koji imate nesto tamo
 
Ti mora da imaš keylogger na PC-u.
 
Nisi se pridrzavao najosnovnijih stvari a to je da makar koristis google autentifikaciju. Svejedno mi je zao sto si nastradao tako. Ja te bar razumem :S:
 
Nisi se pridrzavao najosnovnijih stvari a to je da makar koristis google autentifikaciju. Svejedno mi je zao sto si nastradao tako. Ja te bar razumem :S:

rekao sam gore da sam koristio sve moguce zastite, znaci imao sam google Auth, ali izgleda da ne pomaze ni to kad neko pomisli da te oplacka
 
Keylogger=prate sve sto kucas preko tastature...verovatno si pokupio nesto, cim su ti sve uzeli, probaj bar mail da vratis sto pre...ali ako hocu da te opljackaju, nema 100% zastite.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Pa kako je onda neko mogao da te opljacka ako si imao zastite? Sve i da je imao pristup tvojoj masini na kojoj si ulogovan mora imati autentifikaciju da povuce novcice. Ne kapiram sta se tebi tu desilo. Hajde to malo detaljnije opisi.

Tapatalk
 
Pa kako je onda neko mogao da te opljacka ako si imao zastite? Sve i da je imao pristup tvojoj masini na kojoj si ulogovan mora imati autentifikaciju da povuce novcice. Ne kapiram sta se tebi tu desilo. Hajde to malo detaljnije opisi.

Tapatalk

nemam ni ja pojma kako je moguce, ali evo objasnicu, Nisam se ulogovao na criptopia vise od mesec dana, znaci samo pratim sta se desava sa cenama, i danas kad sam usao na moj racum vidim da mi fale dolari, idem u trade history, kad tamo neko na 12.8 ovog meseca lepo pokupio sve u poslao na njegovu adresu, znaci mogu da vidim i adresu i TransactionId, ali sta mi vredi to. Ali najvise me brine to sto je promenio lozinku na moj mejl, znaci da ja posaljem negde nesto mora i preko mejla da potvrdim i preko GA. Nije mi jasno to kako su mogli sve da razbiju, kad treba na GA da kucas te 6 cifre koji stalno se menjaju. Nije mi problem za dolare vec za mejl na koji sam bio registriran na svim mogucim mestima, to me najvise ljuti
 
Veoma čudno sa obzirom na GA. Ima li neke osobe koja ima pristup i tvom kompu i tvom mobilnom telefonu, da je mogla da ti jednostavno sedne za komp, upali telefon i odradi sve sa GA?
 
Nazad
Vrh Dno