Šta je novo?

Admin mreže na IT Akademiji

talicni67

Cenjen
Učlanjen(a)
29.09.2010
Poruke
50
Poena
160
Upisao sam na IT Akademiji smer mrežnog administratora. Sa računarima radim više od 25 godina i hteo sam da to svoje znanje malo ojačam. Nisam imao mnogo dodira sa mrežom i svime što ide sa njom, pa mi je sve što sada učim novo i velike su mi oči dok učim. E sad, postoji mnogo stvari za koje mi se čini da mi neće trebati a samo mi oduzimaju vreme pri učenju. Na slikovitom primeru - ne mora električar da zna koji je otpor u sijalici da bi znao kako da postavi kablove do prekidača i upali sijalicu. Možda i grešim. Pre 2 godine bio sam na Božidarcu da se sastanem sa tadašnjim direktorom u vezi mog zaposlenja kao predavača. Pogledao sam plan i program predavanja i shvatio da je mnogo nepotrebnog programa koje polaznike neće naučiti konkretnim i upotrebnim vrednostima računara. Uče ih šta je binarni kod i čemu služi. Kada sam ga pitao zašto to rade, odgovorio mi je da moraju nekako popuniti vreme da bi sve imalo smisla. Da nije možda i slučaj na ITA sličan ovome?
 
Binarni sistem je neophodan da bi razumeo pojam netmaske (subnetmask). Mislim da on ne moze da se shvati bez osnovnog poznavanja binarnog sistema.
Ako pogledas na wiki-u https://en.wikipedia.org/wiki/Subnetwork i tu je isto objasnjeno na isti nacin.

Tako da on nije tu da bi se popunilo vreme, nego taj sa kim si ti pricao je verovatno prekopirao program od nekoga ali nije bas razumeo sta je kopirao i zasto je to bas tu.
 
Poslednja izmena:
Nisam dobro objasnio. Na Božidarcu 70% polaznika koji uče osnove rada na računaru su osobe između 50 i 70 godina. Mahom ljudi koji jedva znaju i da upale računar, ili ga nikada nisu koristili. I kada njima predavač krene priču o binarnom kodu sludi ih skroz. To je nepotrebno za ono što oni treba da nauče. Tom linijom sam i ja išao kada sam počeo pre neki dan da učim o mrežama, protokolima i ostalom. Vidim da ima gomila toga što sam ubeđen da mi neće trebati i da samo rasipam vreme i koncentraciju na to. Ali ajde.

Da ne pominjem da koriste tehničke izraze koji me ponekad zbune dok ne provalim o čemu je reč.

Npr - Za sve protokole transportnog sloja, bilo da je reč o TCP ili UDP protokolu, asocira se pojam - broj porta. Ovaj pojam je vrlo važan, jer on definiše kojoj aplikaciji u aplikativnom sloju transportni sloj šalje podatke

Mogli su da u zagradi stave izraz koji se upotrebljava lokalno među nama koji nismo profesionalci.
 
Poslednja izmena:
Možda ne moraš znati koliki je otpor u sijalici, ali moraš znati kolika je maksimalna dužina UTP kabla. Što se porta tiče, takav je termin i ne može prostije od toga. Uz port obavezno je i da se spomene šta je socket. Nadam se iskreno da se IPv6 obrađuje detaljno u tom kursu koji pohađaš.
 
Poslednja izmena:
Npr - Za sve protokole transportnog sloja, bilo da je reč o TCP ili UDP protokolu, asocira se pojam - broj porta. Ovaj pojam je vrlo važan, jer on definiše kojoj aplikaciji u aplikativnom sloju transportni sloj šalje podatke

Mogli su da u zagradi stave izraz koji se upotrebljava lokalno među nama koji nismo profesionalci.

A koji je to izraz? :D
 
Cak i na hrvatskom port se kaze port. :D
 
Nazad
Vrh Dno