Šta je novo?

Zamena konektora na punjacu?

MarkosNS

Cenjen
Učlanjen(a)
11.05.2009
Poruke
420
Poena
170
Imam neki stari hp,ali je ispravan i ok mi je jos uvek,ali mu je crkao punjac.
Uspeo sam da iskopam neki punjac koji ima skroz istu amperazu i napon i sve,ali je sam konektor-prikljucak drugaciji tj meni treba onaj sa iglicom a ovaj je onaj drugi samo rupa
Pa mi je palo na pamet da kupim odgovarajuci konektor (ima da se kupi za neke sitne pare) i da ga zamenim,pa me zanima da li to moze da se uradi tako kako sam smislio ili ne?

Imam ovaj punjac1.jpg

A hocu da ga zamenim za ovaj punjac-hp-smart2.jpg
 
Ta iglica je tzv. Smart pin, mislim da laptop neće da radi bez nje. Mislim da običan, dvopinski punjač, ne može da simulira potreban signal za tu treću žicu. Možda i može, ali je verovatno dosta komplikovanije, nego da se popravi originalni punjač.
 
Ma gde moze da se popravlja originalni punjac, tu je sve zaliveno. Nista ga ne kosta da testira, cak je i taj trosak konektora suvisan, moze da ga "pozajmi" sa neispravnog punjaca.
 
Na zalost nemam stari punjac,bacio sam ga,a nije mi tada palo na pamet da odsecem konektor sa njega,dakle moram da kupim novi konektor,ali ako ne moze da se odradi ne vredi ni da se cimam sa tim,a koliko sam shvatio iz prvog odgovora NE MOZE to da se odradi zbog te iglice koju ovaj drugi nema :(
 
Poslednja izmena od urednika:
Ta egzibicija sa menjanjem dc porta na laptopu nije nimalo laka i isplatljiva. Sami dc konektori koji nisu krš i neće da se brzo rasklimaju su od 800 dinara pa na dalje (i to ako se se uspe naći odgovarajući konektor). Jeftinije i lakše je kupiti drugi-polovan originalni adapter.

Taj smart pin je maslo HP-a i nema nekih definitivnih informacija o njemu. Sigurno je da neki laptopovi neće da rade ako on nije prikačen, dok neki hoće. Ti možeš da prelemiš konektor, a bukvalno i kabl na pola da isečeš, povežeš ručno sve (izostavljajući smart pin kabl) i videti hoće li laptop da se upali. Ako hoće, cepaj tako. Ako neće, onda mora adapter sa smart pinom. Za ovo će ti trebati minimum multimetar da isproveravaš gde koji kabl ide.

Sa obzirom da nije toliko prosto uraditi, a možda i neće na kraju raditi (zavisi od ploče laptopa), ne bi bilo loše da gledaš drugi polovan, ali original HP-ov punjač.
 
Na starom punjacu ti je najverovatnije kabel bio u prekidu i mogao se zameniti bez problema (zaliveno kuciste se otvara bez problema i ostecenja). Taj smart pin (centralni) je uglavnom obavezan (nece upaliti laptop bez njega) i predpostavka je da salje signal o jacini punjaca laptopu kako bi znao koliko struje sme da povuce. 13v za 65w i 19v za 90w.

Najjednostavije da kupis drugi punjac
 
Bez smart pina neki laptopovi hoće da rade kada je priključen punjač, ali neće da pune bateriju. Većina neće uopšte ništa da radi. Još se nisam sreo sa potpuno funkcionalnim bez smart pina.
Što reče dzonihsv, najbolje je da kupiš polovan originalni punjač.
Inače, nisu svi originalni punjači totalno zaliveni. Neki su manje ili više popravljivi :)
@MarkosNS Možda nije bio crknut punjač, nego je samo kabl bio u prekidu, na primer. U svakom slučaju, nije trebalo bacati originalni, ali sada je kasno.
 
Prodaj taj sto imas i kupi polovan original HP sa iglicom (ili oglasi da menjas)
 
Hvala svima na savetima i odgovorima,utopicu ovaj i uzeti sa iglicom i kraj :)
 
Nazad
Vrh Dno