Šta je novo?

Bekap strategija, DAS vs NAS, ili nešto treće?

jozza

Slavan
Učlanjen(a)
26.04.2005
Poruke
3,785
Poena
475
Dobio sam zadatak da osmislim bekap strategiju za oko 100 računara sa Win10Pro i dva servera na kojima će da se vrti po par VM u Hyper-V. (2xAD, SQL, File Server, App server). Moja ideja je da se računari ne bekapuju zasebno, već da se napravi redirekcija My Documents foldera na server, jer se serveri već bekapuju, a ionako će sva dokumenta da idu preko te interne aplikacije na DB server u Doc store. Ima li ova moja ideja smisla? Kako je sve MS, verujem da će i bekap softver biti MS DPM. Sad imam još jednu nedoumicu, a to je šta od hardvera da jurim za bekap storidž, DAS ili NAS? Ja sam do prošle godine imao DAS u split modu, i dva servera sa po 10 VM na svakom, i bekap je išao dosta brzo na DAS. U to vreme NAS nije bio opcija jer DPM nije hteo da radi sa NAS-om, tj bila je neka začkoljica. Sada vidim da DPM radi sa NAS uređajima koji podržavaju ISCSI. Šta se preporučuje? Ovo sve pitam jer sam moje servere pogasio, a sve što imamo je u MS Azure, pa sam malko ispao iz forme.
 
Pitanje, da li su tih 100 racunara vec postavljeno/ instalirano?

1. Nije bas praksa da se bekapuju korisnicki racunari svaki ponaosob, pogotovo njih 100, malo je suludo, korisnici treba da se nateraju da bekapuju svoje podatke... Druga stvar, povlacenje odredjenih fajlova/ foldera na server, to se radi u vidu skripte i nije nikad najsrecnije resenje, sta vise, to je najnezahvalnije resenje. Ali ako je bas tako nesto neophodno i ne moze drugacije, logicno mi je da svaki od tih 100 korisnika treba da koristi podatke iz mreze, tj. share-ovanog foldera koji je na serveru, koji se samostalno bekapuje preko noci. Opet, ne znam kakve su potrebe i sta rade korisnici, da bih dao predlog, ovo mi samo prvo pada na pamet, treba razraditi i prilagoditi. Pozeljno je da taj server na sebi ima opticku karticu i da je povezan na neki storage za backup.

2. NAS, ili DAS je malo spor uredjaj za backup, pre svega zato sto je spor, ima sporu konekciju i nepouzdan je. Da se razumemo, NAS nije los, ali u tako ozbiljnom sistemu sa 100 korisnika, nije bas resenje po meni. Ono sto bi bilo jedno od najboljih resenja je SAN, optika. Storage (NetApp), SAN switch i server, ali to takodje zahteva malo veci budzet, ali je najbolje. U drugom slucaju DAS sa iSCSI-em je ok, pod uslovom da taj interface ima server na koji se povezuje.

3. Sto se tice backup-ovanja VM-a, nije mi poznato resenje za hyper-v, jer imam dosta vise iskustva sa VMware-om, vCenter-om, VDPA za HA (ozbiljan backup virtuelnih masina), i to fenomenalno radi, sto ne bih mogao da kazem za Microsoft resenja koja nisu tako dobra kao kod VMware, ali pretpostavljam da je i to ok, ne vidim drugo resenje, sem nekog ozbiljnijeg uredjaja za backup.
 
Moja preporuka QSync + QNAP za bekap korisnickih racunara. Meni to radi na nekih 30+ stanica,oko par TB po bekapu. Bekapuju se Desktop,Documents i jos jedan folder.
HyperV sigurno ima neki plugin za recimo NFS/CIFS bekap,ne secam se.

Povratak relativno brz,samo instliran QSYNC,ukucas pass i povezes folder i samo sackeas.
 
Koji QNAP imaš? Oni sa 2 diska su spori.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
853, sa po 6TB diskovima.
Mozes i opensource put,OMV sa recimo urbackupom.
 
Koji QNAP imaš? Oni sa 2 diska su spori.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока

Nisu svi sa 2 diska spori, ima izuzetno kvalitetnih sa Intel Quad Core CPU, staviš 2x8GB i imaš ultimativan NAS koji može sve isto kao i "velika braća", samo što ima 2 mesta za HDD.
Ja konkretno imam TS-251+ sa 2x8TB WD Red diskovima i uopšte nije spor, čak i kad ga opteretim sa više simultanih radnji.
Ipak, zbog komfora bih savetovao opciju sa bar 4 mesta za diskove.
Ovaj što ima ness1602 je opasan NAS, praktično identičan kao i ovaj moj, sa više mesta.
 
Po vama je bolje da se svaki komp bekapuje zasebno na NAS, nego da budu redirektovani folderi na server, pa sa servera D2D bekap? Ništa još nije namešteno, nema još ni mreže. Uglavnom će svi da rade na web aplikaciji za poslovanje, koja će da se vrti na serveru, ali kako ljudi vole da drže bitna dokumenta i na desktopu ili u My Documents, ideja je da se i to pokrije. Korisnici će biti grozni, u smislu da će ih biti teško naterati da se sami brinu o računarima, tako da otpada varijanta da sami rade bekap. Sa druge strane, ima li smisla kupiti SAN za 4 VM? Tu neće biti puno podataka, tj procena je da će za 4 godine imati manje od 1TB. Serveri imaju po 2x300GB 15k SAS, a moja ideja je da stavim još po 4x900GB 10k SAS u RAID10 kao storidž pool za VM na svaki server, i ostaje po još dva slota za proširenje kapaciteta. Da li da idem na NL SAS 7.2k? Neće biti Exchange ili SharePoint, sve je u O365, tako da sam bar sa te strane miran. Pitanje i dalje ostaje koji konkretan uređaj za bekap? Cilj je da bekap bude brz. Btw, serveri su HP DL 360 Gen9, sa po 4x1Gb NIC. Switch je HP 1920 48G. Ima li šta od HP-a u smislu backup appliance a da neko ovde ima iskustva u radu sa istim? Ili ići na Synology/Qnap sa po 8 diskova? Može li na QNAP-u da se radi agregacija portova, i ima li nekih ograničenja, tj mogućih problema u implementaciji?
 
Za backup virtuelnih mašina - Veeam Backup And Replication. Mislim da ti je dovoljan Backup Essentials za 2 hosta, vidi samo koja edicija
Za backup računara/laptopova - Veeam Agent For Microsoft Windows (Free) - možeš backup čega hoćeš sa ovim (ceo sistem ili pojedinačni diskovi/folderi), samo nemaš centralnu konzolu. Od opensource rešenja sa management konzolom za backup fajlova sam koristio BackupPC pre par godina i radio je brutalno
Za NAS -

Varijanta 1 - Custom made Supermicro server + FreeNAS (Veeam ti je virt. masina na jednom od hostova).
Varijanta 2 - Custom made Supermicro server + Windows 2016 sa REFS na kom je instaliran Veeam.

Kreiraj CIFS/SMB share kao Veeam Datastore i iskoristi njegovu kompresiju i deduplikaciju da drastično smanjiš veličinu backupa.

Agregacija linkova ti je i jedino rešenje ovde da ubrzaš backup ako nemaš 10Gbit interfejse (pod uslovom da dobro dizajniraš NAS da može da izdrži 4x1Gbit ili čak 8x1Gbit load)

Javi ako treba nešto detaljnije da obrazložim.
 
Qsync podesis i njih nista ne pita,to je i poenta nasih korisnika :D
 
AGregacija radi ako se sa vise racunara pristupa istom,1na1 ide najvise 1GBit.
Napravi poseban opseg za NAS-Serveri i tu vezi 1Gbit i pustaje bekape. Preporuka je da imas vise diskova,ako ce ti u isto vreme radi bekap masina i servera(a mislim da nece). Inace ce ti biti dovoljno i 1GBit.
Nemam nesto puno vremena da pisem,ja za bekap Esxi koristim onaj fraj XSIbackup i radi dobro,plus ima obavestavanje na mail ako ti i to treba. nisam video da li placas ESXI,ako ne placas ne radi fraj Veeam bekap.
Razmisli o ovoj sync operaciji za korisnike,ako ne onda jednom dnevno neki NetBak replicator ili bilo koji drugi program za bekap. + pakovanje bekapa radi cuvanja od Lockera.
 
Biće HyperV virtualizator. Da li Veeam free version radi sa MS-om?
 
Rešeno je da bude NAS sa podrškom za iSCSI, 4x1Gb, 8 SATA slotova, i 2x2TB HDD za početak. Bekap softver će da bude Veeam Standard za VM, a na PC idu free klijenti, i bekapovaće se My Doc folder. Hvala svima na savetima.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
My 2 cents...

Veeam je dobro (odlicno) resenje za servere. Ali... Veeam agent na 100 PC-eva ce da gazi NAS i u kontekstu prostora i I/O-a, a moras i da proveravas da li se sve izvrsilo, itd.

Preporuka je da podesis redirected folders i da My Doc's cuvas na serveru (VM). Prethodno proveri koliki su ti My Doc's i ako useri imaju Exchange/O365 a OST file je u My Doc's mrdni ga negde drugde, zato sto su mailovi na samom serveru. Tek tada ce Veeam compression i deduplication da zablista (nije isto kada jedan job radi 100 slicnih dokumenata ili imas 100 job-ova koji rade samo svoje). Isto tako ce i backup brze da se zavrsava (CBT na VM vs. read svega na svakom PC-ju ponaosob, NAS ce biti manje opterecen konkurentnim zahtevima, itd...).

Sto se tice konekcije, obavezno share folder, sa posebnim userom i passwordom koji zna samo Veeam. Svi ostali accounti mogu da imaju samo read only na tom folderu a guest nista (ko razume shvatice :) ). Ako ostanes pri Veeam agentima na svakom zasebnom racunaru onda obavezno targetuj Veeam repository, pa ces u samom Veeamu imati neki report (backup zavrsen, radi se, failovao, itd.).

Ako imas pitanja, moze ovde a moze i PM. Veeam koristim kod vise klijenata za VM (od par servera do preko 500 na mixed VMware/HyperV infrastrukturi) i fizicke servere (i free i paid verzija agenta).

Pozdrav,
Igor

P.S. Da nije 2x2TB malo? Koliko si cesto planirao da radis full backup i koliko restore point-a planiras da cuvas? Koji tip RAID-a ces da stavis, posto treba misliti i o povecavanju kapaciteta...
 
Poslednja izmena:
2x2TB je za početak u RAID1, a posle do 8x2TB u RAID10. U Mu Doc ne treba da bude ništa, ali ko zna šta zaposlenog padne na pamet, pa čuva neki dokument na kompu. Količina podataka u My Doc će biti minimalna, kao i korišćenje mejla. Mejl nije alat, već je alat sama aplikacija, čiji Doc Store ide u bazu na jednoj VM. Procena veličine podataka koje će aplikacija da prikupi je 200GB za tri godine. Fula bekap jednom nedeljno, ostalih 6 dana inkremental. Pitaću te za Veeam u Ponedeljak, sad nisam pri kompu. Pozdrav

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
8 diska u RAID10 nije prava varijanta za bekap storage. Nadji nesto sto dobro radi u RAID6. Ovako bacas i prostor i dodajes mogucnost da sa 2 failed diska ode ceo bekap.
 
Slazem se sa kolegom. Takodje bih preporucio da u startu ides na diskove malo veceg kapaciteta, bar 4TB. Kako bih ja radio na tvom mestu ako su pare problem i treba da se kupuje samo po potrebi:

1. Kupiti 2x4TB i staviti u RAID1
2. Dokupiti jos jedan ili dva 4TB diska i staviti u RAID5 ili RAID6 (proveri opciju pre kupovine NAS-a. I QNAP i Synology podrzavaju ovo... trenutno sam veci fan Synology-a).
3. Nastaviti dodavanje diskova u RAID6.

Diskove obavezno predvidjene za rad u RAID-u (WD RED/Gold, Hitachi HE, Seagate Constellation ES, itd.).
 
Hvala na sugestijama. 2x4TB je puno za početak, ali ni diskovi nisu baš skupi, pa što da ne. RAID5 ne preporučujem ni neprijatelju, posle jednog niza koji nije hteo da se rebilduje, dok na kraju nije otkazao i drugi disk u nizu... Od tada pravim i bekap bekapa, i koristim RAID10 gde god imam više od dva diska. Diskovi su jeftini, a RAID10 omogućava da se ostane bez n/2 diskova bez gubitka niza, sem ako nisam baš baksuz da fejluju baš dva diska iz istog mirora. Pogledaću šta RAID6 ima da ponudi u odnosu na 10-ku, sem većeg kapaciteta. Inače, planirao sam WD RED PRO za NAS. Jeftini SATA diskovi sa 5 god garancije. Inače, najzadovoljniji sam bio sa SATA Hitači diskovima, pa onda WD (RE3/RE4) i na kraju nešto manje sa Seagate diskovima, po broju otkaza. Dosta sam se igrao, ali ne i u skorije vreme, pa sam malo ispao iz forme.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
RAID6 daje mogucnost otkaza bilo koja dva diska a da ti sistem i dalje radi. Penal je sporiji upis zbog racunanja paritija. Sigurnost je veca od RAID10, ali je i rebuild duzi, pa rizicniji. Ukoliko se odmah menja neispravan disk i radi RAID scrubbing redovno ne bi trebalo da bude problema.

RAID5 sa 3 diska nije preterano rizican, problem je kada ima vise diskova. Preporucio sam ga kao stepping stone u dolasku do RAID6 dodavanjem diskova. Znaci ili RAID10 ili RAID6, ni ja ne mirisem 5icu. Obavezno proveri da NAS koji kupujes ima mogucnost promene tipa RAID-a on the fly, i sta u sta moze da prebaci, radi planiranja unapred.
 
Uvek je preporuka da ima hotspare,bas da moze da uleti odmah u rebuild.
 
Nazad
Vrh Dno