Šta je novo?

Koju plocu umesto upokojene Krait

ivanbass1

Čuven
Učlanjen(a)
25.04.2016
Poruke
11,114
Poena
765
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5700X, LC-CC-120
Matična ploča
AsRock X570S PG Riptide
RAM
Kingston 2x16GB 3400MHz CL14
GPU
AsRock Challenger Pro 6700 XT
Storage
Kingston A2000 1TB, Toshiba P300 3TB
Zvuk
HyperX Cloud II Wireless
PSU
Seasonic Core 650 GM
Kućište
NZXT S340 Elie
Monitor
AOC CQ32G1
Miš & tastatura
Logitech G502, HyperX Alloy
Ostale periferije
Mac Mini M1 16/512
Laptop
Macbook Pro M1 16/512
Tablet
Galaxy Tab S7
Mobilni telefon
XIaomi 12X
Pametni uređaji
-Galaxy Watch 3
-Mi Band 5
-Mi Band 4
-Mi Smart Humidifier
-Mi Air Purifier 2S
-Mi Air Purifier 3H
-Mi Mop Pro
Pristup internetu
  1. Optički internet
Kao sto naslov kaze, Krait se upokojio.

Nisam ni bio nesto posebno zadovoljan, mucio sam se da doteram ram deklarisan na 3000 na 2800MHz i to sa 1.0.0.6b.
Izgled i cinjenice da je bogata konektorima i da ima dobru naponsku za taj novac(~125e) ne opravdavaju kupovinu s obzirom da je bios pisan nogama, bukvalno.

Dok god X370 Sli Plus nema istih bagova, koja je inace ista ploca kao Krait, isto kosta, samo se razlikuje izgled i neki vr boost na Kraitu, a cak je i bios sa identicnim podesavanjima i od istog datuma(osim XMP-a za koji je iz nekog razloga Krait pokazivao da nije podrzan na ramu, a jeste)..


Elem, u tom budzetu trazim neku plocu, ne doplacuje mi se ~30e za X370 Pro jer je i ova overkill za R3 i buduci R5.
Za sada je izbor dosao do MSI X370 Sli Plus(jer provereno radi ram koji imam u dva klika na 2933MHz), nema tih bagova sa bootovanjem i u principu isto je bogata konektorima i ima solidnu naponsku kao Krait i na AsRock X370 Killer SLI koja je neznatno skuplja.

Ploca je sa oglasa, tako da je izbor sirok.

Neki predlog?
 
Poslednja izmena:
Da li ima nekih bagova oko cold boota?

Kakva je po pitanju OC-ja rama, u smislu koliko je tesko bilo naterati taj ram iz tvog potpisa da radi na toj frekvenciji?

Da li si primetio neke sitne/krupne bagove do sada?

Na Kraitu sam imao svakakve bagove, sve vezano za bios.
Nejasno mi je kako na Sli Plus sve radi normalno, a na Krait ubija od bagova sa podesavanjima u biosu..
 
Sta joj bi da se upokoji ?
 
Ne znam, svi naponi su bili i vise nego dobri, CPU 1.32V, SoC 1.08V, Dram 1.34V.

Dva-tri dana je radilo normalmo sa tim podesavanjima, juce ujutru nije htelo, resetovalo je ram i ja loadujem opet isti OC profil(koji pamti sva OC podesavanja), postuje on lepo i sve vrednosti dobre, nakon restarta nista..

Ne znam kako mogu da prodaju plocu za 125e i da nema nacina povratka biosa.
Mada koliko vidim vecina to i nema..
 
Poslednja izmena:
svi brendovi crkavaju :) ako mislis da je MSI problem to je samo zato sto na osnovu licnog iskustva pravis predrasude:) imam msi ddr2 plocu koja radi kao sat godinama. naravno mozda je losa serija u pitanju

Naravno da svi brendovi crkavaju, ali nemam predrasude na osnovu dva ili tri primerka. Od 1998-2012-e sam radio u servisima računara i u jednom periodu sam imao i svoj servis, tako da mi je kroz ruke prošlo mnogo ASUS-a, MSI-a, DFI-a, EPOX-a, AsRock-a itd.
Definitivno najmanje problema je bilo sa ASUS pločama iz gornjeg segmenta. MSI iz najskupljeg segmenta, onako, čista lutrija. O jeftinijim MSI pločama ne želim da pričam. Ovo što sam naveo je za ploče koje nikada nisu videle OC, jer to je, nadam se da ćemo se složiti, već ozbiljniji maltretman i tu čak ni ASUS nije bezbedan ali je i dalje pouzdaniji, u globalu, od MSI. Jedina MSI ploča kojom sam ekstra bio zadovoljan je bila BX master za slot1. Svih 6 primeraka (nabavljene od aprila 2000 do septembra 2000) od kojih je jedan bio moj, a ostalih 5 prodato korisnicima su izdržale razna maltretiranja i dve su radile sve do 2010-e dok nisu zamenjene modernijim sistemima (do 2002 su bile pod maltretmanom i te 2002 su prešle na rad u dve knjigovodstvene agencije gde su penzionisane). O problemima sa curenjem elektrolita koje je bilo posebno izraženo na MSI i ABIT neću da dajem posebne komentare (i to sam, u najvećem broju slučajeva, uspešno rešavao).
 
Bas se i ja pitam kako skoro identicne ploce (msi x370 sli plus i x370 krait gaming) se ponasaju totalno razlicito. Mora da je do neke rev. ploce ili sta vec. Ivan_FCB je testirao obe + b350 tomahawk i sve su se ponasale isto, t.j. bez problema. Dok I.N. je imao neko neadekvatno ponasanje bios na b350 krait gamig i b350 gaming pro carbon (+ takodje su kroz njegove ruske prosle i gore pomenute 3 ploce i isto bez problema, uz nove bios naravno). Evo kod Ivana x370 krait gaming se ponasala neadekvatno. Cudesa neka sa MSI... Kakva li je to lutrija sad.
 
Poslednja izmena:
E krastavac a taman sam tu plocu bezecovao za buducu ryzen masinu.

Послато са Nexus 5X уз помоћ Тапатока
 
Ja licno bi odustao sada i od msi totalno, iako sam licno do skoro davao preporuke za msi. Ali ovaj slucaj je presudio. Ne volim lutriju sa komponentama, kad ocekujes jedno, a dobijes drugo (goreg kvaliteta), i jos totalno nejasno u cemu je pitanje.
 
Kad je pouzdanost u pitanju, otkazi ploča kod sva 4 velika proizvođača su u u rangu 2% ± 0,4%. Tako da je sa te strane, svejedno, tj. ništa ti neće garantovati da ti se ploča neće pokvariti ako su izabrao proizvođača A umesto B.
I to se menja od serije do serije (platforme, čipseta i sl). Za AM4 verovatno još uvek nema statistike, ali ne verujem da se mnogo razlikuje od ranijih serija.

Ja ploče (proizvode) biram isključivo na osnovu njihovih karakteristika i svojih potreba. Ne obraćam mnogo pažnju na velika slova :d Meni znači što ima 3g garancije, i u tom periodu ne moram da brinem. Da li će nakon toga raditi još godinu ili 5g, to ne mogu znati.
 
Kao sto naslov kaze, Krait se upokojio.

Nisam ni bio nesto posebno zadovoljan, mucio sam se da doteram ram deklarisan na 3000 na 2800MHz i to sa 1.0.0.6b.
Izgled i cinjenice da je bogata konektorima i da ima dobru naponsku za taj novac(~125e) ne opravdavaju kupovinu s obzirom da je bios pisan nogama, bukvalno.

Dok god X370 Sli Plus nema istih bagova, koja je inace ista ploca kao Krait, isto kosta, samo se razlikuje izgled i neki vr boost na Kraitu, a cak je i bios sa identicnim podesavanjima i od istog datuma(osim XMP-a za koji je iz nekog razloga Krait pokazivao da nije podrzan na ramu, a jeste)..


Elem, u tom budzetu trazim neku plocu, ne doplacuje mi se ~30e za X370 Pro jer je i ova overkill za R3 i buduci R5.
Za sada je izbor dosao do MSI X370 Sli Plus(jer provereno radi ram koji imam u dva klika na 2933MHz), nema tih bagova sa bootovanjem i u principu isto je bogata konektorima i ima solidnu naponsku kao Krait i na AsRock X370 Killer SLI koja je neznatno skuplja.

Ploca je sa oglasa, tako da je izbor sirok.

Neki predlog?

Ja bih se verovatno odllučio za Killer SLI.
 
Velika je sansa da cu i ja to uraditi, osim ako ne budem prisiljen da odaberem plocu istog brenda, onda cu uzeti X370 Sli Plus.
 
Da li ima nekih bagova oko cold boota?

Kakva je po pitanju OC-ja rama, u smislu koliko je tesko bilo naterati taj ram iz tvog potpisa da radi na toj frekvenciji?

Da li si primetio neke sitne/krupne bagove do sada?

Na Kraitu sam imao svakakve bagove, sve vezano za bios.
Nejasno mi je kako na Sli Plus sve radi normalno, a na Krait ubija od bagova sa podesavanjima u biosu..

Osim prvobitnog problema pri sklapanju konfe kada mi stara grafika nije radila u prvom slotu nikakvi problemi. Ti klokovi za memoriju iz potpisa su sa 4 stapa. Sa 2 stapa ide lagano na 3333 (b-die).

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Nisam imao opciju da izaberem drugu plocu, opet sam dobio Krait.

Za sad radi okej, mada se nisam upustao u klokovanje :D
Samo sam ram podigao na 2666, preko toga imam cold boot problem, a radi na 2800 sa istim podesavanjima kao za 2666.

Ne cacka mi se cldo_vddp i Ryzen Calculator, sacekacu sledeci bios update, pa ako i dalje ne bude htelo, Bog nek joj je napomoc :D
 
Nazad
Vrh Dno