Šta je novo?

Korozija na 386 ploči

Chupo

Slavan
Učlanjen(a)
02.12.2007
Poruke
2,872
Poena
230
Kao što naslov teme kaže, dobio sam na poklon 386 računar, neki AMD 386 SX 40 klon ili nešto slično, sve ima sem harda, znači grafika i kontroler za hard/flopi, međutim kao i sa gotovo svakim računarom iz tog perioda, NI-CD baterija je iscurela i oštetila dve veze na ploči. Nastavio sam ih, ali računar pišti kao da nema grafike, međutim grafika je ispravna, probana u drugom računaru. Korozija nije zahvatila mnogo vodova, međutim ima je na dosta nožica od integrisanih kola, i pasivnih komponenti, pa bi postavio pitanje, ima li ko iskustva sa popravkom ovakvih problema, ili je pokušaj popravke ove ploče gubljenje vremena a pride i živaca?
 
Ako možeš slikaj
 
@chupo

Kako pišti ? U razmacima ide beep zvuk nekoliko puta ? Ako je to slučaj to ne znači nužno da je grafička karta u pitanju već u većini slučajeva simm memorija. Izvadi memorijske module pa ih ubacuj jedan po jedan i pali računar i vidi jel diže sistem.

U svakom slučaju baci pogled i ovde: https://www.qbs-pchelp.co.uk/pchelparticles/beepcodes.html
 
Ako je do memorije čini mi se da tu ide edo ram, javi da ti pošaljem imam par viška....

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Evo par slika u atačmentu, zanima me jer ova ploča ima zalemljen procesor na sebe, i ako ima koji je, a čemu onda služi onaj socket gore?

Memorije su one pre EDO, mislim da su SIMM moduli u pitanju, imam ih i ja par u rezervi, ali iskreno mislim da problem nije do njih (biće objašnjeno dalje u tekstu :) ).

Što se pištanja tiče, identično je "novijim" pločama iz generacije Pentium III-a i novijih, to znam jer identično pišti ploča nove generacije i ova. Kada skinem RAM sa 386 ploče, ona konstanto pišti sa dugim pauzama i zvukom, znači "biiiiiip-pauza-biiiiiip-pauza" u nedogled, međutim kada je RAM postavljen, sa ili bez grafike pišti isto: "biiiip bip bip bip" i prestane da pišti, što me asocira da je problem oko grafike, ali opet grafika probana na Pentium III mašini radi lepo.

Sve sugestije i iskustva su dobrodošle.
 

Prilozi

  • slika 1.jpg
    slika 1.jpg
    246 KB · Pregleda: 149
  • slika 2.jpg
    slika 2.jpg
    225.1 KB · Pregleda: 128
  • slika 3.jpg
    slika 3.jpg
    201 KB · Pregleda: 124
  • slika 4.jpg
    slika 4.jpg
    224.6 KB · Pregleda: 115
  • slika 5.jpg
    slika 5.jpg
    253 KB · Pregleda: 114
Sa ili bez grafike pišti isto: "biiiip bip bip bip" i prestane da pišti, što me asocira da je problem oko grafike, ali opet grafika probana na Pentium III mašini radi lepo.


Ovo kako si opisao navodi na moju pretpostavku od pre da se radi o memoriji, dakle povadi svu memoriju kao što sam rekao pa stavljaj posebno jednu po jednu, u jednom trenutku bi trebalo da digne sistem.

Na linku koji sam ostavio je lepo objašnjeno, a kao što sam pretpostavio imaš AMI bios koji je tipičan za 386 verzije iz '91


"one long, three short beeps - Base/Extended Memory failure"
 
Poslednja izmena:
Evo par slika u atačmentu, zanima me jer ova ploča ima zalemljen procesor na sebe, i ako ima koji je, a čemu onda služi onaj socket gore?

Da nije socket za matematicki koprocesor?
 

Prilozi

  • 80386with387.jpg
    80386with387.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 86
Poslednja izmena:
@ripkid

Pažljivo sam pratio, jedan dugi, dva kratka bipa, znači grafika, i takođe isto se ponaša i kada je grafika ubačena, u bilo koji slot, i kad nije. Što se memorije tiče, kada je ubačen neparan broj modula (znači jedan i tri) dobijam samo dugačko pištanje, u bilo koje slotove ubačeno bilo, ako ima dva ili četiri, onda pišti kao gore pomenuto, da nema grafike, a grafika je ispravna, zato sumnjam na problem na samoj ploči. On another note, može li VESA kartica da se ubaci u običan šesnaestobitni ISA slot?

@djolemc

Može da bude za matematički koprocesor, jer da je za procesor, a da istog nema, ploča ne bi davala znake života. Mene čudi šta će koprocesor uz DX procesor na ploči, zar to nebi trebalo da bude integrisano u DX modele?
 
Poslednja izmena:
@ripkid

Pažljivo sam pratio, jedan dugi, dva kratka bipa, znači grafika, i takođe isto se ponaša i kada je grafika ubačena, u bilo koji slot, i kad nije. Što se memorije tiče, kada je ubačen neparan broj modula (znači jedan i tri) dobijam samo dugačko pištanje, u bilo koje slotove ubačeno bilo, ako ima dva ili četiri, onda pišti kao gore pomenuto, da nema grafike, a grafika je ispravna, zato sumnjam na problem na samoj ploči. On another note, može li VESA kartica da se ubaci u običan šesnaestobitni ISA slot?

Napisao si bio najpre da ima 3 kratka beep-a al ako ima dva onda jelte ukazuje na grafičku kartu koja u tvom slučaju jeste ispravna ali moguće i da je sam ISA slot otišao možda usled curenja baterije (neka veza na ploči). Jel si probao da ubaciš grafičku u drugi slot do sada ? Ti stari ISA slotovi inače hoće da prave često problem oko dizanja sistema tako da najbolje da povadiš sve što imaš (HDD controler, zvučna itd.) i da ostaviš samo grafičku i da probaš da izmenjaš slotove da vidiš diže li sistem. Što se tiče VESA kartice nisam siguran, trebalo bi da može ali opet neće raditi u full režimu jer je potrebno da je ploča podržava, u tvom slučaju ploča nema VESA podršku koliko vidim sa slike.
Inače taj AMD 386 DX40 je jedan od najboljih 386 procesora ikada napravljenih, po jačini je veoma blizu 486. Koliko vidim ploča ti podržava i nadogradnju na 486.
 
Podnozje je namenjeno koprocesoru, 386dx nema integrisan FPU u sebi to je postalo standard od 486 procesora. 386SX ima 16 bita memorijsku magistralu dok je kod dx sirina magistrale 32 bita. 486SX nema FPU dok DX ima fpu
 
ima servisera maticnih ploca, mislim da nije preskupo oko par hiljada, samo potrazi na guglu, bolje nego da gubis vreme.
 
Bolje je pitanje onda vredi li ovo popravljati? Ne u smislu mogu li ga prodati za pare za koje platim popravku, vec ima li ovo neku "istorisjku" vrednost, tj. dali je ovo bilo nesto sto je u svoje vreme bilo top kvalitet/performanse?
 
Pa sad "da l' vredi" je više stvar subjektivnog osećaja, nego objektivnosti.
Verovatno je nekome ludost što sam ja otvarao moju A500, čistio brižljivo alkoholom unutrašnjost, i kada sam ubacio arcade pool, i video da sve lepo radi, bio sam sretan kao malo dete. :) A realno, mogao sam preko emulatora za 2 sekunde da pustim istu igru i na PC-u... ali to nije to.

Tako da, ja kažem: Da!
Daj sve od sebe da središ tu mašinu, u najgorem slučaju, naučićeš bar nešto novo (ili staro :) ), a mislim da će kez na licu, kada konačno budeš uspeo mašinu da nateraš da proradi, nadoknaditi sve muke.
Posle cepni win 3.11, doom, elite, civ... i kači ovde slike i fps rezultat.

Srećno!
 
Bolje je pitanje onda vredi li ovo popravljati? Ne u smislu mogu li ga prodati za pare za koje platim popravku, vec ima li ovo neku "istorisjku" vrednost, tj. dali je ovo bilo nesto sto je u svoje vreme bilo top kvalitet/performanse?

Nema tu šta da se popravlja specijalno, ploča je ispravna jer Bios komunicira sa njom i daje beep kodove. Biće da je ISA slot neki možda u nekom prekidu mada ne znam da li si probao ono što sam ti rekao, da povadiš sve i ostaviš samo grafičku i izmenjaš joj slotove ?
Što se tiče vrednosti kao što rekoh to je najbolji 386 procesor ikada napravljen, poslednja generacija i danas se ne sreće baš tako često. U svoje vreme 1992 je predstavljao top kvalitet. Kod nas ih nema uopšte, i u svetu nisu česti toliko jer je ta mašina stara preko 25+ godina i u svoje vreme je koštala preko 3000DM ako se ne varam tako da nije baš da je svako imao. Retro PC Ms-Dos gaming kod nas nije popularan i ne postoji bilo kakva retro PC scena ovde kao što je to slučaj u svetu tako da ovde zbog toga skoro da nema nikakvu vrednost tj. niko ti neće dati pare za to, to jedino da probaš da prodaš (ako ti je do prodaje) na Amibay/Ebay.
Sa druge strane kao što je Boban (d4rk3lf) rekao, ništa ne može da zameni osećaj igranja na pravom hardware-u i na pravoj stvari, po meni jedino tako i treba da se igra.
 
Poslednja izmena:
Ploca data coveku koji se bavi izradom PCB-a da resi koroziju ovde u Loznici, kaze da su izgledi za popravku dobri, ALI da nisam trebao da palim plocu, jer gde god ima zelene korozije, tu je kratak spoj.
 
Nema tu šta da se popravlja specijalno, ploča je ispravna jer Bios komunicira sa njom i daje beep kodove. Biće da je ISA slot neki možda u nekom prekidu mada ne znam da li si probao ono što sam ti rekao, da povadiš sve i ostaviš samo grafičku i izmenjaš joj slotove ?
Što se tiče vrednosti kao što rekoh to je najbolji 386 procesor ikada napravljen, poslednja generacija i danas se ne sreće baš tako često. U svoje vreme 1992 je predstavljao top kvalitet. Kod nas ih nema uopšte, i u svetu nisu česti toliko jer je ta mašina stara preko 25+ godina i u svoje vreme je koštala preko 3000DM ako se ne varam tako da nije baš da je svako imao. Retro PC Ms-Dos gaming kod nas nije popularan i ne postoji bilo kakva retro PC scena ovde kao što je to slučaj u svetu tako da ovde zbog toga skoro da nema nikakvu vrednost tj. niko ti neće dati pare za to, to jedino da probaš da prodaš (ako ti je do prodaje) na Amibay/Ebay.
Sa druge strane kao što je Boban (d4rk3lf) rekao, ništa ne može da zameni osećaj igranja na pravom hardware-u i na pravoj stvari, po meni jedino tako i treba da se igra.

Imam i mislim da i dalje radi , pravi desktop pc sa turbo dugmetom i resetom ;)
 
Nazad
Vrh Dno