Šta je novo?

deljenje neta sa komsijom, dve panel antene

pajica123

Slavan
Učlanjen(a)
22.01.2011
Poruke
3,270
Poena
325
treba mi preporuka za dve jeftinije panel antene da bih delio net sa komsijom. vec smo povezani preko tl-wr543g sa moje strane i tl-wn722n sa njegove strane..

i ovako signal nije bas najbolji jer su antene u sobi i postoji par zidova izmedju. sad se komsija seli u kucu pored postojece, pa bi bilo jos dalje i sa vise prepreka tako da moramo uzeti neke outdor antene.

mislio sam ovako neke dve antene da uzmemo http://www.netiks.rs/panel-antena-15-dbi-24ghz-n-female
namestili bi antene tako da se "gledaju" bez prepreka a udaljenost nije preko 100m.
pitanje: da li su ok te antene ili predlazete nesto drugo? sta mi jos treba pored antene, konektori (koji,kakvi,koliko), kabal za antenu ako ne ide uz nju itd? nisam spajao ovako nesto pa ne znam...
 
Poslednja izmena:
Ta antena je sasvim dovoljna. Važno je da ruter ne bude daleko od antene. Za svaki kabl je definisano slabljenje po metru dužine. Ako je, na primer, slabljenje 15 dB, onda ništa nisi napravio ovom antenom. Celokupni dobitak antene se izgubi u kablu. Deblji i skuplji kablovi imaju manje slabljenje. Treba ti muški N konektor na kablu, sa jedne strane, i obično RP-SMA sa druge. Tamo gde si video antenu, možeš da kupiš i kablove sa fabrički nameštenim konektorima.
Zbog svega ovoga, za outdoor linkove su najbolji outdoor WiFi ruteri sa integrisanom antenom. Tada od rutera razvučeš UTP kabl., koji može da bude prilično dugačak.
 
Ako je rastojanje između vas do 50 m preko kabla ti je najbolja veza, delio sam sa komšijom do skoro i funkcionisalo je extra skoro 5 godina, e sad preko 50 m kabla je vec druga priča, verovatno ima gubitaka.

Mislim da ti je kabl najbolje i najekonomičnije rešenje. (Naravno ako je izvodljivo)

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ta antena je sasvim dovoljna. Važno je da ruter ne bude daleko od antene. Za svaki kabl je definisano slabljenje po metru dužine. Ako je, na primer, slabljenje 15 dB, onda ništa nisi napravio ovom antenom. Celokupni dobitak antene se izgubi u kablu. Deblji i skuplji kablovi imaju manje slabljenje. Treba ti muški N konektor na kablu, sa jedne strane, i obično RP-SMA sa druge. Tamo gde si video antenu, možeš da kupiš i kablove sa fabrički nameštenim konektorima.
Zbog svega ovoga, za outdoor linkove su najbolji outdoor WiFi ruteri sa integrisanom antenom. Tada od rutera razvučeš UTP kabl., koji može da bude prilično dugačak.

hvala na odgovoru. moram onda pogledati i specifikacije kablova pa naci neki normalan... ne bi nam trebalo vise od 2-3 metra sa moje strane i tako sa njegove strane, od rutera do antene..

Ako je rastojanje između vas do 50 m preko kabla ti je najbolja veza, delio sam sa komšijom do skoro i funkcionisalo je extra skoro 5 godina, e sad preko 50 m kabla je vec druga priča, verovatno ima gubitaka.

Mislim da ti je kabl najbolje i najekonomičnije rešenje. (Naravno ako je izvodljivo)

Sent from my m2 note using Tapatalk

znam ali ipak nije izvodljivo preko kabla, prelazi preko dva dvorista, nije zgodno ni razvlaciti kabal od krova do krova a ni kopati, tako da ce ipak morati bezicno.. komsija nije zahtevan korisnik tako da ce mu ovih 20tak mbps koje moze da izvuce bezicno biti sasvim dovoljno :)

Najbolje kabli da razvucete a ako nije izvodljivo mislim da bi dve omni antene zavrsile poso TL-ANT2408C, TL-ANT2409CL ili TL-ANT2408CL.

koristimo vec slicne antene, ali svako u svojoj kuci tj sobi. pa signal nije bas najbolji zbog zidova tj nema opticke vidljivosti. e sad kad cemo vec da izbacujemo antene napolje, milili smo da ulozimo pare u one antena sa linka iz prve poruke pa da bar malo bude i jaci signal...

hvala svima na preporukama, ako smislite jos neto, slusam predloge..

kupovina outdoor rutera nam za sada nije u planu, bar dok ne crknu ovi postojeci...
 
Za 2-3 metra može bilo koji kabl. Samo da je lepo krimpovan. Potraži, recimo, MRC 200, ili CFD 200.
 
Nazad
Vrh Dno