Šta je novo?

Učenje stranog jezika

Vidim da spominjete ove mobilne aplikacije. Probao sam ih i ja ali najbolja mislim da je Rosetta Stone. Cak mislim da su i iskopirali njihov nacin ucenja tj. da su mnoge aplikacije od nje potekle. Pored toga sto ima za vecina jezika od od nivoa od 1 do 5, ako nije od 1-5 onda je od 1-3, sa jako puno lekcija. Dobro se obradjuje gramatika, pisanje, a pogotovo izgovor je po prilicno zahtevan na osnovu toga kolko hoces precizan da ti bude. Posto ima nivo da odredis koju toleranciju ti dozvoljava.
Da krecem sada sa nekim jezikom da ucim RS bi mi bila primarna, a ne te mobilne aplikacije bi usput koristio da se nadovezujem.
 
Rekoh već jednom Duolingo na telefonu nije ništa posebno, ali na desktopu je druga priča.

Najbolja stvar kod Duolinga mi je kad bude neko nejasno pitanje odmah ti ispod odgovora ponudi diskusiju sa foruma gdje je sigurno par korisnika objasnilo sve što je nejasno.
 
Da li postoji nešto na fazon Duolinga ili takav neki koncept na relaciji srpski - engleski?

Devojka razume generalno engleski, ali ima blokadu da priča. Pa nek krene polako, svakako ću i ja gledati da pričam sa njom, pa nek malo po malo napreduje.
 
Da li postoji nešto na fazon Duolinga ili takav neki koncept na relaciji srpski - engleski?

Devojka razume generalno engleski, ali ima blokadu da priča. Pa nek krene polako, svakako ću i ja gledati da pričam sa njom, pa nek malo po malo napreduje.

Ja sam učio njemački, relacija hrvatski - njemački, jer srpskog nema. Ista aplikacija postoji i za engleski.

https://www.mondly.com/

Probaš besplatnu verziju, a ako joj se sviđa neka kupi. Ja sam platio oko 10 dolara ako se dobro sjećam.
 
Ja sam presao duolingo i memrise za nemacki, dobre su aplikacije, ali sam pre par meseci nasao jos bolju, MOSALINGUA. Radi na slicnu foru kao i memrise, ali je metod mnogo bolji i bolje cete nauciti sigurno, nego sa ove dve. Aplikacija radi offline i mnogo je dobro uradjena. Imate besplatnu i premium verziju. Besplatna nema reklame, i ima manje kartica, dok premium ima, mislim preko 4000, podeljene su po oblastima i nivoima. Premium se placa oko 5-6e, nije pretplata, nego se plati samo jednom, pa je mnogo jeftinija od recimo duolingo ili memrise premium koje se placaju, ako se ne varam, 9e mesecno. Ja koristim premium verziju i prezadovoljan sam. Probajte pa cete da vidite.

Gramatiku nije potrebno uciti prvo, vec reci i fraze (vokabular), da ne gubite vreme dzabe, isto kao kad dete uci da govori, prvo uci reci i da sastavlja recenice, a ne gramatiku. To je zastareli metod, koji nije efikasan. U gore pometunoj mosalingua aplikaciji imate dosta korisnih stvari i saveta koje dobijate, jedan od njih je i taj da vam treba samo oko 20% gramatike, koja se koristi u preko 80% slucajeva, znaci nije vam potrebno da ucite sve.
Od aplikacija isto preporuka za najbolji recnik, linguee i prevodilac deepl (radi bolje nego google translate, nema srpski).
Ja ne nalazim plaćenu verziju Duolingo i memrise na GP. Gde su plaćene? Koja je razlika između njih i besplatnih (novi sadržaj ili samo reklame)?
Ukoliko ne uspeš da nađeš materijal (oko 90e se sve plaća čini mi se), javi da probam nekako da spakujem pa da ti pošaljem ;)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Jel može link na koji tačno misliš?
A može i materijal :)

P.S. Krenuo sam na privatne časove, pa hoću da dopunim, da se okružim jezikom sa više strana, dopunim, brže naučim...
 
Govorio sam o aplikaciji Mosalingua, duolingo i memrise nema imaju samo po jednu aplikaciju, pa onda u okviru njih ako hoces kupujes premium. Imas na Deutsche Welle dosta dobrih audio kurseva, skini i njih besplatni su, samo ti treba podcast plejer (recimo antenapod).
 
Da li je neko ucio jezik u `Akademija Oxford`? Planiram da krenem sa ucenjem nemackog, pa su mi oni jedini izbor posto imaju program za medicinske radnike. Agencije koje `besplatno` organizuju i posle obezbedjuju posao, ne traze moj smer, samo opsti, pa sam primoran da se na drugi nacin snalazim.
 
Dva pitanja :)

1. Neko je na nekoj temi pominjao aplikaciju za rečnik, ali ne klasičan, već onaj gde vi sami unosite reči. Ne uspevam da nađem taj post, da li se možda neko seća?

2. Koju aplikaciju koristiti za audio kurseve i audio knjige?
Trebalo bi da pamti gde sam stao sa slušanjem, a bilo bi zgodno da može da se podesi i brzina tog audio snimka
 
Da li u Beogradu ima gde da se kupi beletristika na nemackom?
Da malo buduća Nemica usavrši jezik kad već voli da čita...

Via mi8
 
Bilo je sad na sajmu polovnih jeftino, a uvek je bio štand samo sa nemačkim knjigama svih žanrova u hali pre one najveće okrugle. Ne znam koji je to institut, ali možeš i da se učlaniš u Gete besplatno, pa da odatle pozajmljuješ knjige.
 
Bio sam na sajmu, trazio od 10 ljudi sa informacija da me upute na stand gde imaju knjige na nemackom i niko nije imao pojma. U toj sali sam nasao Ruse, Beloruse, Marokance, Irance, Hrvate... ali nigde Nemaca.
Ebook reader je preskup za poklon.

Molicu nekoga da ponese sa puta...
 
Možeš i online da naručiš odakle hoćeš, ako ti nije hitno.
Pogledaj u Kneza Miloša kod Beograđanke, ne sećam se kako se zove knjižara gde svi kupuju Schritte i slično.
 
Slučajno sam naletela na ovu temu; malo sam pregledala ono što ste pisali (ograđujem se ako nešto ponovim jer nisam sve pregledala); ali ono što sam na blic uočila u vezi vaših predloga za učenje jezika, inicirao me je da vam napišem par sugestija, kao neko ko govori perfektno 2 strana jezika, sa još 2 se solidno sporazumevam i 5. delimično razumem:

1. Ne učite jezike školski, učite ih kao mala deca, po sluhu. Učite govorne fraze, kolokvijalne izraze, kao tinejdžeri koji nauče engleski slušajući rok muziku.

2. U određenom momentu kada savladate govorni jezik, biće vam potrebno da prelistate gramatiku, koju ćete shvatiti istog momenta, zato što ste već usvojili govorni jezik.

3. Trudite se, što je više moguće, da slušate native speakerse, koji god da je jezik u pitanju. Pored filmova, imate puno radio stanica na internetu svih jezika koje poželite. Slušajte vesti na jeziku koji učite, sa tih radio stanica, svakodnevno slušajte vesti, to je izuzetno dobra vežba.

4. Uvek slušajte konverzaciju ili monolog ljudi koji su obrazovani odnosno koji imaju širok vokabular, to će pomoći i širenju vašeg vokabulara. Izbegavajte niže obrazovane ljude pa makar to bili i native speakersi; izbegavajte i strance koji govore strani jezik koji učite.

5. Idite u kulturni centar zemlje čiji jezik učite, učlanite se i čitajte tamo časopise i knjige. To je takođe jako dobra vežba.

6. I na kraju ono što mnogi od vas ne mogu možda da priušte: najbolje je jezik učiti u zemlji gde se govori taj jezik, Ako je u pitanju Francuska, Nemačka itd., nemojte podleći liniji manjeg otpora i govoriti sa njima engleski zato što vam je tako lakše.

7. I kao šlag na tortu moram da dodam: jezik se najbolje nauči iz ljubavi i zbog ljubavi. Dajem samo primer koji važi za sve jezike: Ako vam se kojim slučajem desi da se zaljubite u Francuskinju koja ne govori nijedan drugi jezik (a vi eto baš taj jezik želite da naučite), bićete prinuđeni da pričate sa njom francuski hteli vi to ili ne znali vi taj jezik ili ne. U roku od nekoliko meseci, vi ćete taj jezik savladati bolje nego da ste ga učili u Srbiji 5-6 godina na školski način.

Eto ... :)
 
^
Hvala puno na ovim savetima!
Nema na čemu, tu smo da se pomažemo. :) Drago mi je ako sam nekome pomogla svojim savetima. Ako treba još nešto, slobodno me kontaktirajte, pomoći ću vam po pitanju učenja stranih jezika koliko god mogu. :)
 
zanima me za srednji i visi nivo englisha, sta preporucujete za ucenje, zanima me normalna konverazcija, na malo visem nivou, ne samo da kupim, sednem, jedem, narucim? hvala
 
zanima me za srednji i visi nivo englisha, sta preporucujete za ucenje, zanima me normalna konverazcija, na malo visem nivou, ne samo da kupim, sednem, jedem, narucim? hvala
Couchsurfing. Družiš se sa strancima, pričaš i tako unapređuješ jezik :)
 
Couchsurfing. Družiš se sa strancima, pričaš i tako unapređuješ jezik :)
Tačno, dobre preporuke. Ali recimo ukoliko nema te mogućnosti, a nije strejter koji voli da uči po knjigama po ps-u, pored gore predloženog kao najboljeg, predložem mu jednu poprilično jeftinu varijantu odnosno besplatnu, a to je da se učlaniš u American corner; tamo imaš puno kurseva besplatnih za mlade i za starije; koliko se ja sećam tamo imaš i kurseve konverzacije, pa kurseve na temu pročitanih knjiga, ne znam tačno šta sad ima, pogledaj.
 
Koje su provereno dobre aplikacije za android, treba mi za usavršavanje engleskog-vežbanje gramatike, konverzacija i sl. I početni nemački, da su free.

Послато са LEX820 уз помоћ Тапатока
 
Za nemački Duolingo, moj favorit, međutim, za gramatiku ćeš morati ne njihov web, jer nemaju još uvek gramatiku u samoj aplikaciji.

Ali je na webu dobro urađena. Imaš pored njega i nekoliko manjih programa koji se fokusiraju samo na gramatiku, onaj cheat-sheet pristup. Ne sećam se imena ni jednog, ali German grammar će ti vratiti dovoljno rezultata.

Obavezno, ako počneš sa Duolingom, posećuj i diskusije koje su ti na ikonici balončića posle svakog odgovora, jer ćeš i tu dosta naučiti, jer korisnici pitaju i dobijaju odgovore na pitanja koja ćeš i ti sigurno imati.
 
Nazad
Vrh Dno