Šta je novo?

Dual boot Windows 10 i Ubuntu problem

djokosrb

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
26.06.2010
Poruke
2,690
Poena
240
Valjda moze u ovom podforumu....

Zbog ucenja/moguceg posla, instalirao sam Ubuntu (Gnome), alongside Windows 10, sve je tu proslo kao i ranije sto sam radio prilikom instalacija bez problema, dakle fast boot off, shrink hard/particije, itd...

E sad imam problem oko samog boot-a. Odnosno nastao problem u poslednjih nekoliko dana. Naime kada odaberem koji OS hocu da bootujem, ne mogu nijedann :) Kod Ubuntu-a dobijem black screen i kontakt, kod Windows-a ne izbaci mi login prozorcic nego samo onaj log off screen/background stoji i dole tri ikonice za acess, power....

Posle restarta sto manuelnog, sto softeverskog(windows) sve prodje, ubuntu iz prve, kod Windows- 10 posle nekoliko pokusaja, mi izbaci taj login prozorcic. Nekad je potrebno i vise restarta za windows, juce recimo 45 minuta nije izbacio login prozor, pa sam isao na turn off i opet iz pocetka....

Da napomenem, ovu situaciju sa nepojavljivanjem login prozora u Windows-u sam imao i ranije, ponekad, i to je ono sto se kaze common problem koliko citam po forumima, samo tada kad me vrati na log off screen, iz drugog ili treceg pokusaja sve prodje ok. Sada stalno pri prvom bootu ni da cuje. Tako je posle ovog windows fall creators update-a....

Srz problema je, siguran sam i moja verzija Windowsa, Windows 10 N (Pro), koji sam dobio na faksu, pre neku godinu, kroz MS podrsku, ali nemam drugu i ne bih ako ne moram da se cimam da nabavljam 10 Pro, zbog toga sto se sad i ne brise/formatira/backupuje sve i onda od nule
Mislio sam da probam sa repairom boot loadera, sto kroz terminal na ubuntu-u, sto kroz windows repair?!
Neka vasa ideja.

Osim toga, kada (iz drugog, ili treceg puta) boot prodje, sve radi kao sat nikakav problem. Kazem sad sam u frci sto zbog ovog ucenja/vezbe, pa i nadolazece slave i nekih drugih jos (opste narodnih) veselja i drugih obaveza, da odvojim dan ceo da ovo sredim. Jasno je i meni da bi clean install (Windows 10 Pro, ne sugavi ovaj N i Ubuntu) bilo resenje, ali kazem neko (moguce) brze resenje za sldecih 10-15 dana?
 
Poslednja izmena:
N edicija ti uopšte nije problem, i nije osakaćena, to je zbog EU odluke protiv monopolskog ponašanja Microsoft.

Jesu li ti to UEFI instalacije Win i Ubuntu ili ne?
 
Pa, ima nekih stvari, zbog kojih sam rekao osakacena, ali dobro, to nije problem kljucni ovde.

Problem je sto sam ja *****, win je legacy (ne znam samo kako sam to prevideo, verovatno u brzini posto sam dizao brdo stvari tada).

Da dodam, imao posle instalacije Ubuntu-a, problem sto win 10 je odbijao shut down, umesto njega radio je samo log off.....Kada sam stavio fast startup na off, u power options, sve je bilo ok.
 
Poslednja izmena:
Imam slican problem. Imam win10 i antergos ali win10 nece da se ugasi kad idem na shutdown. Da li neko ima resenje ? ili sam mozda zeznuo kada sam u antergosu stavio grub-customiser pa izabrao da mi se win pali prvi(jer sestra ponekad uzme lap top pa da joj ne objasnjavam sta da radi)
 
Nazad
Vrh Dno