Šta je novo?

I7-4770 Povecana temperatura prilikom paljenja racunara

Bastovan

Poštovan
Učlanjen(a)
05.12.2016
Poruke
23
Poena
54
Postovanje svim clanovima.

Imam jedan cudan problem,do sada se nisam susretao sa istim... U pitanju je I7-4770 i njegova radna temperatura prilikom paljenja samog racunara. Znaci,cim upalim komp,cim se bootuje sistem,CPU hladnjak krene bucnije da radi i temperatura je oko 70c... Vcore normalan,ostale voltaze normalne (gledao preko BIOS-a),sve ostalo u redu... E onda,moram racunar na dugme da iskljucim,pa da ga ponovo ukljucim kako bih problem resio,na 'shutdown ili restart' ne resavam nikakav problem... Nekada je potrebno par puta to da uradim da bi temperatura bila normalna (oko 25-27c u IDLE rezimu)...

Da li je mozda neko od vas imao slicnih problema?
Koristim Win10,sto se tice CPU usage u task manager-u,nista ne jede procesor. BIOS je up to date,windows je up to date,sve ostalo normalno.

Ako moze bilo kakva pomoc,bio bih veoma zahvalan,hvala.

EDIT: Desava se neki put da kada ugasim racunar na 'shutdown',on se sam od sebe upali.
 
Poslednja izmena:
Dok je taj problem prisutan, da li i u bios-u piše da je temperatura 70C?

Ovo da se sam pali je verovatno maslo wake-on-lan (u bios-u ti je obično opcija "power on by... nešto").
 
Poslednja izmena:
Ako već nisi, odradi reset BIOS-a (preko džampera ili izvadi pa vrati bateriju). Proveri i takt procesora, najbolje slikaj i postavi ovde CPU stanje i setovanja iz BIOS-a kada se desi problem. Ako se dešava od starta sistema, odnosno i pre ulaska u Windows, onda i nema veze sa operativnim sistemom već može da bude sa procesorom ili/i pločom. Od kada se problem javlja, da li si radio update BIOS-a pre pojavljivanja problema, menjao neke komponente, setovanja u BIOS-u?
 
Poslednja izmena od urednika:
Sto bi vadio bateriju/koristio dzamper, kad moze da udje u bios i pretisne load defaults?
 
Nemoguce da taj cpu u idlle ide 25-27c.
 
Sto bi vadio bateriju/koristio dzamper, kad moze da udje u bios i pretisne load defaults?

Zato što Load defaults opcija ne odradi uvek posao, to u nekim slučajevima i nije isto što i Clear CMOS koji postižeš preko džampera ili vađenjem baterije.
 
Ako već nisi, odradi reset BIOS-a (preko džampera ili izvadi pa vrati bateriju). Proveri i takt procesora, najbolje slikaj i postavi ovde CPU stanje i setovanja iz BIOS-a kada se desi problem. Ako se dešava od starta sistema, odnosno i pre ulaska u Windows, onda i nema veze sa operativnim sistemom već može da bude sa procesorom ili/i pločom. Od kada se problem javlja, da li si radio update BIOS-a pre pojavljivanja problema, menjao neke komponente, setovanja u BIOS-u?

@bombaš
Nisu svi baš stručnjaci za elektroniku, ili ih ista zanima pa da moraju da poznaju sve termine.

Odradio sam BIOS update pre nastanka ovog problema. Problem se javio tek posle prelaska sa win7 na win10. Windows je originalni btw. Postavicu slike sledeci put kada se pojavi problem.

Nemoguce da taj cpu u idlle ide 25-27c.

Vodeno hladjenje koristim,seidon v2,tako nesto...

Sto bi vadio bateriju/koristio dzamper, kad moze da udje u bios i pretisne load defaults?

Odradio sam i reset BIOS-a 'load defaults' metodom...
 
Poslednja izmena od urednika:
Onda je vrlo verovatno problem u BIOS-u, za početak ga resetuj (preko džampera ili baterije) pa vidi da li će opet da se javi problem. Možda čak i da vratiš stariji (najbolje predhodni) BIOS, ako reset ne pomogne.
 
Nazad
Vrh Dno