Šta je novo?

Linux pocetnik

TechHouse

Poštovan
Učlanjen(a)
22.09.2016
Poruke
44
Poena
55
Pozdrav svima. Novi sam na ovom forumu i zelim malo da istrazujem i da se posvetim ovom operativnom sistemu. Dugi niz godina koristim windows o.s. i u jednu ruku me je smorio,a u drugu zelim nesto novo,zeljan sam znanja.O Linuxu sam citao poslednjih par dana,i mnogo mi djeluje zanimljiv i ima mnogo toga da se istrazuje.

Sad me zanima od cega poceti,na sta obratiti paznju,sta mi je osnovno sto trebam da naucim?

Nadam se da cete mi pomagati i uvesti koliko toliko u ovaj svijet [emoji1]

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока
 
Manje vise ti je svejedno, mozda najbolje ubuntu za pocetak, zato sto ima najveci community, pa ces najlakse naci resenje ako imas neki problem. Mozes i arch da probas.
Skini iso fajl, butuj i pokusaj da instaliras sam. Usput ces shvatiti sve sam, ako naidjes na neki problem koristi google, i to je to.
Nema tu neke filozofije.
 
Zašto Arch početnik da proba? Suviše je prosto. Bolje mu je da proba Gentoo ili Slackware, a window manager obavezno Herbstluft, Xmonad ili bspwm, bez desktop environmenta.
Šalu na stranu, Linux Mint Cinnamon je prav izbor. To je mainstream (da ne kažem Volkswagen), izgled koliko-toliko sličan Windowsu, rešenja za probleme na svakom koraku.
 
Poslednja izmena:
Arch i nije bog zna sta zatjevan za korisnike, jedino je instalacija bauk, a sve ostalo je slicno. Cak je Arch lakse koristiti od mnogo distribucija jer ima dobar wiki i community. Takodje ima AUR pa je problema jos i manje.

Moja preporuka ide za Manjaro kad sumiramo ovo iz prethodnog sto sam napisao. Moze i Ubuntu.
 
Pogledaj neki kanal na youtubu ima brdo tutorijala.Prvo nauci da baratas sa podesavanjima permisija, neke osnovne komande za terminal...
 
Ubuntu mate , Linux mint ili Manjaro Probaj nesto od ovoga i srecno
 
Hvala svima na predlozima i na tome da mi pomognete od pocetka.

Vecina mi predlozila Ubuntu,pa cu njega prvo,da se nauci ponesto pa cu posle prelaziti na zahtjevnije kako budem ucio.
Mislio sam dual boot,da mogu i windows i ubuntu da koristim,za pocetak..
Zanima me da li i dalje vazi ovaj tutorijal Cileta,od prije 5 godina za instalaciju..

https://youtu.be/y3vMc6QO05E

Od 30. sekunde prica o instalaciji

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока
 
Mozes i tako da uradis. Moja preporuka je da ne radis to. Jednostavno skines iso fajl sa Ubuntu strane, napravis usb boot stick sa rufus programom i bez instalacije startujes Ubuntu.
Probas i vidis da li ti odgovara kao live verzija sistema i ako si zadovoljan instaliras, ako nisi zadovoljan probas drugu distribuciju kao sto su ti ovde vec drugi savetovali npr. Linux Mint, Manjaro itd.

Za prvljenje usb stick-a sa Ubuntom pogledaj ovaj tutorijal:

https://tutorials.ubuntu.com/tutorial/tutorial-create-a-usb-stick-on-windows#0
 
Poslednja izmena:
Instalirao sam radeon pro drajvere i sada ubuntu gnome ostaje zakucan u bootloaderu, ne moze da podigne sistem.
Kako da uklonim radeon pro drajvere!?
Udjem u recovery mode, pa root i sta dalje , ako moze neka mi neko objasni.
hvala
 
Komanda za brisanje AMD GPU Pro drajvera je:

amdgpu-pro-uninstall

To bi trebalo da sve vrati u normalu. Inače, drajver podržava samo R7 i novije karte i smeće je. Ako je poslednja verzija Ubuntu-a, otvoreni Mesa drajver je bolja opcija.
 
Poslednja izmena:
Давно сам пробао (разне) драјвере за графичке и на крају закључио да су они основни сасвим довољни. Можда је некоме потребно више због игрица, неког програма, мени отворени раде посао.
 
Veliku gresku sam napravio od kad sam instalirao to djubre sa amdovog sajta.. .

Evo sta kazes, neke greske mi izbacuje.

729f7977a85bdaccfae606dbba163efd.jpg



Evo bolje ovako benchmark je ogranicio upload na 1Mb .

https://1drv.ms/i/s!Ani-YPfS2QPXoLF2iqaUWN8-OMrtQw

restartujem i opet isto , zaglavi... ovako stoji samo :trust:

b42d17a03ff658497fdcef49d6c0cdf3.jpg
 
Poslednja izmena:
Vrati se u Recovery mode, ali prvo odradi ovu komandu:

mount -o rw,remount /

pa onda opet:

amdgpu-pro-uninstall

Trenutno je u read-only modu, zato izbaci grešku, nije odradio ništa.

AMD nikada nije uspeo da sklepa normalan drajver za Linux. Taj AMDGPU Pro ne radi mnogo bolje ni kod mene. Predhodni fglrx drajver je doveden do upotrebljivog stanja, ali je od Ubuntu-a 16.04 napušten (radi samo do Ubuntu 14.04 i Mint 17) i sada prave ovaj novi (koji je samo za R7 i novije karte). Mesa drajver je OK, nema dobre performanse, ali bar radi, može i HW akceleracija da se našteluje.
 
Poslednja izmena:
Vrati se u Recovery mode, ali prvo odradi ovu komandu:

mount -o rw,remount /

pa onda opet:

amdgpu-pro-uninstall

Trenutno je u read-only modu, zato izbaci grešku, nije odradio ništa.

AMD nikada nije uspeo da sklepa normalan drajver za Linux. Taj AMDGPU Pro ne radi mnogo bolje ni kod mene. Predhodni fglrx drajver je doveden do upotrebljivog stanja, ali je od Ubuntu-a 16.04 napušten (radi samo do Ubuntu 14.04 i Mint 17) i sada prave ovaj novi (koji je samo za R7 i novije karte). Mesa drajver je OK, nema dobre performanse, ali bar radi, može i HW akceleracija da se našteluje.

Hvala , evo ga povratio se :D nista bez rw dozvole ;)
Reci mi koja je razlika i kako da odradim neki bench da vidim kakve su performanse na 17.10 sa ovim open drajverima... gde mogu da vidim uopste koju verziju koriste, jel to pusta canonical ili ?
Jedino mi ovaj Ubuntu gnome ok, ove extenzije za gnome su zaista mocne :D
 
Možeš i Mint Cinnamon da probaš, vizuelno i logički je najbliži Windows-u. Na verziji 17 možeš i fglrx drajvere da ubaciš, mada ih nisam skoro probao, možda su i to zeznuli do sada. Imaš neke test alate, mada ne možeš baš da se uzdaš u njih, jedino u igrama možeš da vidiš razliku. Nije samo ni do performansa, džabe i performanse kada nije stabilno. Ja imam na Steam-u neke Linux igre pa vidim po njima. Ranije sam i WoT igrao preko Wine-a, on je tipa na 8600GTS radio odlično, dok na HD7850 i RX470 nema ni govora o igranju. Jedva sam i Portal uspeo da pokrenem kako-tako.

Za informacije o drajveru kucaj:
glxinfo | grep "OpenGL version"
ili
glxinfo | grep 'version'

U principu, vlasnički AMD drajveri daju bolje performanse, ali su nestabilni poprilično. Intel i nVidia vlasnički drajveri su u poređenju neuporedivo bolji u svakom pogledu.
 
Ma ne planiram igrice da igram nego samo zelim da sv elepo radi kao podmazano, naravno da i treba tako posto opet nema toliko aktivnih servisa kao win.

Screenshot from 2017-11-09 21-41-12.png

Ovo je valjda ok. Brine me sto malo zalaguje oko ovih extenzija, pri pokretanju sistema... oseti se da malo laguje ali nista strasno.
To sam i ja na netu primetio da mnogi hvale nvidiju i intel po pitanju drajvera za linux derivate , dok amd ...
Ne znam, ovo su basic drajveri, nemaju nikakav gui ... znaci samo osnovno, jel to moze bar 50% da iskoristi potencial gpu-a.
Skoro sam izvukao preko 4400 poena u passmarku na win10 za ovu moju 7850 bez OC-a :d
 
Dobro je sada. Rade Linux-i dosta brže od Windows-a, mnogo manje resursa zauzimaju, manje aktivnih servisa, pri tom Gnome i nije nešto težak. Moguće da je to usporenje zbog učitavanja sistema. Ako nakon toga radi kako treba OK je.

Mesa drajveri nemaju GUI, ali mogu da se setuju kroz terminal i po nešto iz setovanja sistema. Postoje i neki GUI-i za otvorene drajvere poput DriConf i Radeon Profile (trebalo bi da ih imaš u Software Center-u), ali ih nisam skoro koristio. Sad, koliko može da iskoristi grafiku... zavisi gde. Neke stvari radi dosta bolje od zatvorenog drajvera, poput HW akceleracije videa (i na netu i lokalno). Po testovima na netu u igrama kao ne zaostaje mnogo za vlasničkim drajverima, ali po mojim testovima ipak zaostaje. Opet, dosta su stabilniji, vlasničke malo ,,čačneš" i pukne grafičko okruženje. ( :

Možeš da probaš i neki Ubuntu 14.04 ili Mint 17.3, na njima možeš starije vlasničke fglrx drajvere da staviš. Meni je ranije (dok sam imao HD7850) sa njima radilo ipak dosta bolje. Ove igre sa Steam-a si i mogao malo da poigraš.
 
Screenshot from 2017-11-11 13-07-46.png

radeon profile kida, sve lepo prikazuje... samo me brine sta skoro 50% vrama zdere, sistem? :trust:

pokrenuo par web gla, lepo sve radi u 60fps , malo skida gpu usage... ali me muci 4K preko vlc-a . Moze neki guide kako da proverim da li radi hw acc za vlc, i koji je generalno najbolji player za tako nesto?
 
Pogledajte prilog 240258

radeon profile kida, sve lepo prikazuje... samo me brine sta skoro 50% vrama zdere, sistem? :trust:

pokrenuo par web gla, lepo sve radi u 60fps , malo skida gpu usage... ali me muci 4K preko vlc-a . Moze neki guide kako da proverim da li radi hw acc za vlc, i koji je generalno najbolji player za tako nesto?

Probaj u VLCu da namestis Preference > Video > Output na X11 video output (XCB).
 
HW akceleracija ti je uključena u drajverima (Direct rendering), ali nije i u plajerima. AMD mesa drajver koristi VDPAU API, možeš detalje da proveriš komandom vdpauinfo. Ako nemaš vdpauinfo, instaliraj ga. U princpu, sve bi trebao da dobiješ komandom:
sudo apt-get install mesa-vdpau-drivers vdpauinfo
Svi paketi za Mesa AMD drajvere i HW akceleraciju su: vdpauinfo mesa-vdpau-drivers xserver-xorg-video-amdgpu libdrm-amdgpu1. Trebalo bi da ti fale samo ovi sa VDPAU.

Takođe, VLC je dobar, ali bagovit plejer. Instaliraj prvo MPV plejer:
sudo add-apt-repository ppa:mc3man/mpv-tests
sudo apt-get update
sudo apt-get install mpv

Nakon toga probaj ovu instalaciju. To je Bomi plejer, prilagođen za novi Ubuntu, imaš u opcijama da uključiš HW akceleraciju. Ne razvija se već neko vreme, ali je daleko najbolji Linux plejer.
Ako ne uspeš, instaliraj SMPlayer (možeš i ako uspeš, dobar je plejer) ovako:
sudo add-apt-repository ppa:rvm/smplayer
sudo add-apt-repository ppa:rvm/testing
sudo apt-get update
sudo apt-get install smplayer smplayer-themes smplayer-skins

U opcijama setuj u General > Multimedia engine > mpv i u Video > Output driver > vdpau, štikliraj i Direct rendering.
 
@toxim,
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:rvm/smplayer
sudo add-apt-repository ppa:rvm/testing
sudo apt-get update
sudo apt-get install smplayer smplayer-themes smplayer-skins
Sta ce mu rvm/smplayer i rvm/testing ili jedno ili drugo ja korisim ppa:rvm/smplayer i radi sasvim ok sa ppa:mc3man/mpv-tests

Ja koristim VLC 3 testing i radio ko avion ali vise volim smplayer ili Bomi
 
Hvala toxic i lega :D

SMPlayer je definitivno best of, bar meni se dopao posto me nekako podseca na mpc hc, steta sto ga nema za ubuntu.

Malo 4K h265 trokira, verovatno sto 7850 ne podrzava taj kodek, dok 4K h264 radi tecno. Kako god mene 4K i ne zanima, to je cisto radi testa, ja gledam sve do 1080p i to je to.

E za audio , jel Rhythmbox zaista best of?! Treba mi nacin da importujem podcaste (opml) jel moze to nekako?
E sad nesto mi pade na pamet, ja nisam pravio swap particiju, da li je to sa 8GB rama zaista potrebno i da li mogu opusteno dodati i koliko da stavim da bude? 4 ili 8 GB?
Nije da ne radi lepo buntu , ali nekako mi ovaj 17.10 malo ponekad zalaguje, verovatno ce 18.04 biti ono pravo :wave:
 
Poslednja izmena:
Hvala toxic i lega :D

SMPlayer je definitivno best of, bar meni se dopao posto me nekako podseca na mpc hc, steta sto ga nema za ubuntu.

Malo 4K h265 trokira, verovatno sto 7850 ne podrzava taj kodek, dok 4K h264 radi tecno. Kako god mene 4K i ne zanima, to je cisto radi testa, ja gledam sve do 1080p i to je to.

E sad nesto mi pade na pamet, ja nisam pravio swap particiju, da li je to sa 8GB rama zaista potrebno i da li mogu opusteno dodati i koliko da stavim da bude? 4 ili 8 GB?
Nije da ne radi lepo buntu , ali nekako mi ovaj 17.10 malo ponekad zalaguje, verovatno ce 18.04 biti ono pravo :wave:

A u vezi SMPlayera, kako si podesio Network pa možeš da pustiš 1080p? Ne znam šta je razlog, meni uvek pušta samo 720p bilo da namestim Youtube ili mpv+youtube-dl.



Mislim da ti swap ne treba sa 8GB ali nije loše da s vremena na vreme pogledaš dostupnu (avalable) memoriju iz
Kod:
free -m
Ako uvek pokazuje više od 1.6GB, sve u redu a ukoliko nekad vidiš manje onda ti treba.
 
Poslednja izmena:
A u vezi SMPlayera, kako si podesio Network pa možeš da pustiš 1080p? Ne znam šta je razlog, meni uvek pušta samo 720p bilo da namestim Youtube ili mpv+youtube-dl.



Mislim da ti swap ne treba sa 8GB ali nije loše da s vremena na vreme pogledaš dostupnu (avalable) memoriju iz
Kod:
free -m
Ako uvek pokazuje više od 1.6GB, sve u redu a ukoliko nekad vidiš manje onda ti treba.

Ma ima tool za to :D

Zabodem je u favorites :d

Screenshot from 2017-11-11 20-26-31.png

Do 5GB pozdere max , ne ide preko toga... nisam bas zahtevan korisnik.

imas da biras max resoluciju ...

Screenshot from 2017-11-11 20-29-37.png
 
@toxim,
Sta ce mu rvm/smplayer i rvm/testing ili jedno ili drugo ja korisim ppa:rvm/smplayer i radi sasvim ok sa ppa:mc3man/mpv-tests

Ranije u testing grani nije bilo skinova (čini mi se da nije barem), sad vidoh da ih ima. Testing grana je onda bolja zbog novijih funkcija i podrški, ranije mpv i nije hteo da radi sa stabilnom verzijom.

Što se audio plejera tiče, koristim Audacious, pre svega zbog skinova, nisam neki audiofil. ( : Probaj i Amarok.

Što se verzija Ubuntu-a tiče (a i generalno većine Linux distribucija), gledaj da koristiš LTS verzije. 16.04 kod Ubuntu-a je trenutno aktuelna, sledeća je 18.04. Sve između su manje-više test verzije i ne treba očekivati preveliku stabilnost. Mint od verzije 17 ima samo LTS verzije, mada ova 18 i nije nešto stabilna.
 
Ma ima tool za to :D

Zabodem je u favorites :d

Pogledajte prilog 240302

Do 5GB pozdere max , ne ide preko toga... nisam bas zahtevan korisnik.

imas da biras max resoluciju ...

Pogledajte prilog 240303

Po nekad mi se čini da sistem monitor preteruje zato sam pomenuo free ali ako ne ide preko 5GB nemaš razloga za swap. To što laguje bi pre moglo biti do video drajvera nego da oom-killer pokušava da oslobodi keš.

Ne prepoznajem ovaj drugi šot, iz koje je aplikacije? Toga nemam u SMPlayeru sa zvaničnog ppa već nešto ovako

Qj1bO8R.png
 
Po nekad mi se čini da sistem monitor preteruje zato sam pomenuo free ali ako ne ide preko 5GB nemaš razloga za swap. To što laguje bi pre moglo biti do video drajvera nego da oom-killer pokušava da oslobodi keš.

Ne prepoznajem ovaj drugi šot, iz koje je aplikacije? Toga nemam u SMPlayeru sa zvaničnog ppa već nešto ovako

Qj1bO8R.png

Mozda nece zbog webm ... stavi 1080 mp4 , webm i mp4 su dva razlicita kontejnera. u webm ide vp kodek, a u mp4 > h264 ili h265

Drugi ss koji sam postavio je iz SMTube
 
Pokušao sam ali i kad namestim 1080p mp4 nema razlike. I tada strimuje samo 720p sa 30fps. Hvala, :) neki bag izgleda...

p.s. čak i ako pokrenem klip iz SMTubea

 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno