Šta je novo?

Kako sačuvati sluh a koristiti slušalice umesto zvučnika na duže staze?

NAS

Slavan
Učlanjen(a)
01.06.2009
Poruke
4,954
Poena
355
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600
Matična ploča
ASRock B450M Pro4 R2.0
RAM
Kingston FURY KF432C16BBK2/16
GPU
ASUS DUAL-RX580-O4G
Storage
LEGEND 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 Solid State Drive
PSU
RM650x 80 PLUS Gold Fully Modular ATX Power Supply
Kućište
ASUS Prime AP201 MicroATX Case
Monitor
27UL550P-W 27" 4K UHD IPS
Miš & tastatura
Logitech MK235
Mobilni telefon
Menjam ih ko čarape :)
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav,

Treba mi savet onih koji duže vreme koriste sluške i preko njih slušaju muziku, gledaju filmove/serije i sl.

1. Kod muzike se tačno zna glasnoća ali kod filmova se dešavaju iznenadne scene koje su preglasne pa kako podesiti te scene da ne pređu određenu glasnoću?

2. Koliko je "zdravo" dnevno koristiti sluške?

3. Da li koristite standardna ili kada gledate filmove/serije koristite jedna, kada igrate igrice druga, kada slušate muziku treća podešavanja i šta koristite od dodatnih programa, ekvilajzera?

4. Koje sve koristite trikove da bi vam sluške bile prijatne na duže staze (onaj trik sa čarapom i tako te majstorije)?

:wave:
 
Kupis kvalitetan stereo setup i sve bude normalno :) Svi 2.1 xx.1 varijante su krs sve prenapucano bez linearnosti
 
Ne koristim sluške, ali za ovo prvo ti je rešenje normalizacija zvuka.

U MPC-HCu iako postoji opcija za normalizaciju, pametno je dodatno centralni kanal pojačati (tu su glasovi). Ili, upaliti obe stvari, čak i Dolby DRC.

Kreni redom i našteluj (podrazumeva se da koristiš eksterne LAV filtere, mada MPCHC ima i svoje ugrađene):

1. Uđi u opcije MPCHC-a
2. Audio Switcher > Štikliraj Normalize
3. Ako imaš eksterne LAV filtere, klini na LAV Audio Decoder (ako nemaš, klikni na interni LAV Audio Decoder koji se nalazi na na Internal Filters stranici)
4. Štikliraj Apply DRC on AC3-EAC3 (on ti je da tihe glasove pojača, ali samo za Dolby)
5. Na istom podešavanju u sekciji Mixing pojačaj Center mix level do jedno 0.95 (mada sa tom opcijom se valja igrati). Pošto nisu svi filmovi sa Dolby zvukom, pomaže i ova opcija kad si DTS i tihi glasovi u pitanju. Donje dve stavke iz Mixing sekcije ne moraš pipati ako su ti sluške stereo.
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: NAS
Koristim svakodnevno bubice u prevozu i HyperX Cloud I slusalice kod kuce za youtube i gaming po nekoliko sati. To rad vec par godina i nissm primetio neko pogorsanje sluha. Nivo buke mora da bude konstantan i znacajan da bi sluh popustio kod vecine ljudi. Sta trebaju da kazu sankeri i konobari u diskotekama ? :d
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Ne postoji nikakvo posebno vreme za koje ti treba da koristis te slusalice.
U glavnom sve radis do granice tvoje prijatnosti i komfornosti.
Sto se tice fluktacije zvuka to mozes da podesis u podesavanjima svoje zvucne karte tako da "pegla" konstantno zvuk.

Ono sto iz iskustva znam, to je da ako slusas svaki dan u toku jedne nedelje po sat-dva na slusalice glasnu muziku (ili bilo sta drugo) mozes da osecas psihicku iscrpljenost i glavobolje.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Splus definitivno slusanje iole glasnije muzike na sluskama dovodi do ostecenja istog.. Gomila primera ima

Sent from my SM-A720F using Tapatalk
 
Imam i lični primer, nekih godinu na poslu sam nosio bubicu na levom uvetu, kao posledica toga za nijansu slabije čujem na to uvo. Pri tome uopšte se nije radilo o preglasnoj muzici.

Skontao sam sasvim slučajno, ako spavam na desnom uvetu slabije čujem buku sa ulice, nego obrnuto.

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Imam i lični primer, nekih godinu na poslu sam nosio bubicu na levom uvetu, kao posledica toga za nijansu slabije čujem na to uvo. Pri tome uopšte se nije radilo o preglasnoj muzici.

Skontao sam sasvim slučajno, ako spavam na desnom uvetu slabije čujem buku sa ulice, nego obrnuto.

Sent from my MI MAX using Tapatalk

Jesi li posetio ušnog (ORL) da uradiš test, postoji audio soba ili kako se već zove pa ti puštaju različite zvukove?

@dzonihsv

Hvala, podesiću.

Kupis kvalitetan stereo setup i sve bude normalno :)

Imao (zensor, marantz, dacmagic) ali nekada moraš sluške da koristiš, primer za to je učenje stranih jezika ili uveče kada svi zaspu pa želiš da pogledaš neki film/seriju...
 
@makiacaveki

Аудиологија, а ради се аудиограм. Техничар пушта одређене звукове на одређеној фреквенцији, па се мери реакција субјекта на те звукове.

И сам боравак у граду има за учинак слабљење слуха због сталне буке.

Најбоље је са времена на време боравити у природи без електронских стварчица како би се чула одморила(да тако кажем) и изоштрила.
 
Poslednja izmena:
Kao klinac sam slusao dosta glasne muzike i na slusalicama, po klubovima, preko zvucnika i isao sam 2 puta na audiogram radi provere neceg drugog pre jedno godinu do dve, samo i iskljucivo najnize frekvencije nisam uspeo da cujem, dobar deo sam i cuo, prvi i eventualno drugi test nisam mogao da cujem ako se bas ne napregnem i to zato sto su bila otvorena vrata gluve sobe a buke okolo koliko hoces pa ne mozes da se koncentrises. Tako da dokle god je sve to umereno ne bi trebalo da ima problema.
 
Poslednja izmena:
Ако су оставили отворена врата, а напољу има буке, онда је то чиста непрофесионалност. Мада би та бука била пригушена због слушалица.

С друге стране, постоји један део тестирања када слух тестирају тако што пусте један звук да иде константно, а мере реакцију субјекта на други звук који пуштају појединачно без прекидања овог првог. То би било нешто као звук сирене у саобраћајној гужви.

Да није можда то у питању када мислиш на буку?
 
Otvorena vrata sirom, napolju lupa nesto non stop ali nesto prigusenije se cuje zbog slusalica. Drugi put ista situacija u privatnoj klinici, cujem sve sto se desava u hodniku plus test zvuk. Ne znam koji im je to fazon jer treba da budu perfektni uslovi.

Taj paralelni ton se cuje kao neko brujanje u kontinuitetu, primetio sam i to

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Онда је у питању аљкавост и занемаривање правила.

Ниси тражио да се поново уради тест по прописима, односно са затвореним вратима?
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Tacno, vrata gluve sobe moraju biti zatvorena.. Radio vise puta i tako je bilo.

Sent from my SM-A720F using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Ne, posto su rezultati bili odlicni i u tom slucaju, pa nije bilo vredno cimanja.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Ja koristim slusalice preko 10 godina 6+ sati dnevno. Slusam muziku/filmove/igrice... Ranije sam glasnije pustao muziku a sad na pola otprilike. Posto imam svake godine imam obavezan lekarski pregled imam i audiometriju il kako se zove strucno, za sada cujem 100% :) A vrata su uvek zatvorena ali nekad ima lupanja i dreke pa je malo teze da se skoncentrises iako si u gluvoj sobi. (DZ Vracar). imam 29 godina.
Ja kao sto sam rekao rucno podesavam jacinu i to je to.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Sta si, pilot pa imas svake godine tako detaljan lekarski pregled?

Ne znam koje drugo zanimanje bi trazilo odlican sluh i da se mora ici na lekarski pregled...
 
Pozdrav,

Treba mi savet onih koji duže vreme koriste sluške i preko njih slušaju muziku, gledaju filmove/serije i sl.

1. Kod muzike se tačno zna glasnoća ali kod filmova se dešavaju iznenadne scene koje su preglasne pa kako podesiti te scene da ne pređu određenu glasnoću?

2. Koliko je "zdravo" dnevno koristiti sluške?

3. Da li koristite standardna ili kada gledate filmove/serije koristite jedna, kada igrate igrice druga, kada slušate muziku treća podešavanja i šta koristite od dodatnih programa, ekvilajzera?

4. Koje sve koristite trikove da bi vam sluške bile prijatne na duže staze (onaj trik sa čarapom i tako te majstorije)?

:wave:

1. Od jedne scene ti se nece ostetiti sluh, vec od konstantne buke.

2. Sve zavisi od osobe do osobe.Ja u proseku oko 3-4 sata nosam, sto posao,sto trening, sto ovako.

3.Vise ne,samo jacinu podesim, da mi odgovara...dok iscackam i podesim, prodje me zelja za slusanjem...tako da, sto neutralnije sluske(studijske) i udri.

4. Sto kvalitetnije slusalice.Doduse i to zavisi od coveka do coveka. K77 nisam moga da nosam dugo, dok ATH m40x mogu satima da nosam, dok se neki zale da im se usi brzo upare i da ih zuljaju.Ergonomski mi leze savrseno.Sa bubicama nikad nisam imao problema.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Sta si, pilot pa imas svake godine tako detaljan lekarski pregled?

Ne znam koje drugo zanimanje bi trazilo odlican sluh i da se mora ici na lekarski pregled...

Vozam teske radne masine pa i mi imamo obavezni lekarski sa kontrolom sluha :)
Sa 40 leta,uglavnom slusalice (ne gledam marku vec da mi ok zvuk i da su prijatne), mnogo buke i glasne muzike u zivotu, nikada nisam koristio nikakvu zastitu i sve ok... cak sta vise i previse dobro cujem...
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Nazad
Vrh Dno