Šta je novo?

Problem sa strujom u stanu, da li stabilizator napona pomaze u ovoj situaciji?

ffaktorr

Poznat
Učlanjen(a)
23.10.2017
Poruke
1
Poena
41
Pozdrav ljudi, imam tako bizaran problem sa strujom da je to nemoguce.
Pocelo je ovako:
Dok sam imao stari racunar, kad god se ugasi frizider, svetlo ili klima , ali ne kad se upali, nego bas kad se ugasi, meni bi se komp neki put restartovao sam od sebe, zvucnici bi pukcetali i na monitoru se malo pokvari slika. Ne uvek sve od jednom, ali uvek barem neka od ovih stvari se desi kad se nesto u kuci ugasi.
E kad sam kupio novi racunar, kupio sam kvalitetno napajanje pa se komp nije resetova, kupio sam nove zvucnike koji nepucketaju i monitor koji nema isti kabl kao napajanje od kompa vec ima svoj neki transformator ili sta je vec, ne razumem se bas :D.
Sada se desava jos bizarnija stvar. Naprimer, kledam nesto na Youtube i kad se ugasi frizider samo se video prekine, pocne da baferuje ponovo i nastavi gde je stao, neki put izbaci error pa moram da refresujem celu stranicu. Onda, u igricama mi kad se ugasi svetlo nestane zvuk, na nekima se vrati posle sekund a neke moram da ugasim pa ponovo da pokrenem da bih imao zvuk.
Probao sam da promenim produzni kabal, nista. Kupio sam onaj "surge protector" produzni, nista. Prikljucivao sam komp i frizider na razlicite utikace, nista. Pa sam onda ukljucio komp i zvucnike u utikac koji je na osiguracu "prikljuci kuhinja" a frizider na "Stedljak" misleci da ce odvojene grane mozda pomoci, nista. I na kraju izolovao sam uzemljenje sa kabla od kompa, nista. Da li neko zna sta se ovde desava i sta bih mogao da uradim da to sprecim? Hvala unapred!
 
Očigledno slaba ili loša instalacija u celom stanu/kući. Frižideri i ostali potrošači sa electromagnetnim pogonom prave vrlo "prljavu" struju. Kada se uključe obaraju napon a kada se isključuju napon skače. Surge protector ne može da se izbori sa kratkim pikovima a padovima nikako. Kakav ti je ulaz u stan/kuću, trofazna ? Koliko servisnih ampera ? Takođe izgleda da je neutralna "nulovana", tj. nula/neutralna je u stvari ista što i uzemljenje a i to je verovatno loše odrađeno.
http://www.emfields-solutions.com/howto/what-to-do-about-dirty-electricity.asp
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Računar ti ubijaju EMI smetnje (el. magnetne s.). Džaba Surge protector, kvalitetno napajanje sa Emi filterom i drugim zaštitama, kada ništa to ne radi bez uzemljenja.

Da li svetli na Surge protector-u led za uzemljenje?
 
Poslednja izmena:
Za pocetak bi mogao da zoves elektricara da skine tablu sa osiguracima i da se proveri "nula". Da li se slucajno desava da recimo kad upalis neki uredjaj npr sporet a sijalica u tom momentu zasvetli jace il pocne kao da se gasi.
Odnekud se mora krenuti al za pocetak bih proverio "nulu" u tabli, i u razvodnim kutijama, jedno po jedno pa da se gleda polako, ja sumnjam da je negde los spoj.
 
Za pocetak bi mogao da zoves elektricara da skine tablu sa osiguracima i da se proveri "nula". Da li se slucajno desava da recimo kad upalis neki uredjaj npr sporet a sijalica u tom momentu zasvetli jace il pocne kao da se gasi.
Odnekud se mora krenuti al za pocetak bih proverio "nulu" u tabli, i u razvodnim kutijama, jedno po jedno pa da se gleda polako, ja sumnjam da je negde los spoj.
Treba da znate da struja u zgradi/kuci do kutije sa osiguracima je u nadleznosti Gradskog stambenog. Dakle prvo njih zvati da izmere sve sto se moze izmeriti sa strujom do kutije sa osiguracima (nula najcesci problem) pa tek onda nesto na svoju ruku u stanu raditi.
 
U nadleznosti Gradskog stambenog ili Elektro distribucije ?
 
Gradsko stambeno! Sve sto je u zgradi od instalacija, nebitno kog tipa, vodovod, kanalizacija, struja, oluci, štagod, Gradsko stambeno!
 
Nazad
Vrh Dno