Šta je novo?

iPhone XS / XS Max / XR

Ocigledno fanbojevi konkurencije to ne moze prihvatiti ali na njihovu zalost to su cinjenice. :) evo nisam niciji fan, gledam cistu realnost i slozio sam se sa covekom...
 
Pa dve godine ispred u odnosu na android flagship modele,pobogu... A A12 je samo pomerio granice,jedino sami sa sobom tu mogu da se nadmecu,nista tu drasticno nece promeniti kirin 980,nisi pratio na casu kada smo pricali o tome. Proces proizvodnje(7nm) jeste isti,ali arhitektura skroz drugacija,A12 ima mnogo jaca jezgra pojedinacno. Izguglaj malo,pa se informisi.
 
Pa dobro tu je Samsung sebe zeznuo što u avgustu ugrađuje procesor koji se ugrađivao još u februaru. Zato sam ja par puta ponovio da je Note 9 bio zastareo u trenutku pojavljivanja.

Apple je napravio veliki korak prelaskom na novu arhitekturu. Treba sačekati i 7nm procesore ostalih proizvođača pa uporediti ako ćemo realno.

Apple je napravio veliki korak prelaskom 64-bitni procesor. To je čini mi se bilo sa A7 u 5s. Od tada pa do danas Apple procesori su 2 generacije ispred ostalih (Qualcomm, Samsung, Huawei, Mediatek, itd).

Plus nije sve u samom procesoru. Apple je bolji i po pitanju cache memorije (L2), optimizacije (sami prave procesor, sami ga ugrađuju u telefon, optimiziraju, itd) a koliko vidim i ovog NPU. Dok ostali a pre svega Qualcomm pravi procesore za široku upotrebu, za različite proizvođače i za različite uređaje. Apple-u je zato mnogo lakše da unapređuje i usavršava svoj procesor jer je fokusiran na 1 čip za 1 proizvođača za 2-3 modela, plus što je prvi izbacio 64-bitni procesor. Sve to stavlja Apple ispred ostalih. Pogotovo otkako su (sa A11?) omogućili da sva jezgra rade istovremeno, multi-core performanse su bukvalno udvostručili. Tu im pariraju Qualcomm/Exynoss iz prostog razloga što imaju 8 jezgara nasuprot Apple-ovih 6.

Pa ugradjuje i Google u oktobru,pa nikom nista :D Ako cemo realno,i stari A11 (10nm) je superiorniji,tu su uvek bili i ostali cak i po dve generacije ispred.

Upravo tako.

Sent from my Redmi Note 5
 
Pa i A11 je stedljiviji u odnosu na konkurenciju, A12 je sada prica za sebe.

Razlika ce biti manja u potrosnji kad i drugi predju na 7nm.

Cini mi se da je Apple ove godine odlucio da se ne forsira po pitanju performansi, sledece godine ocekujem 30%+ navise.
 
Ocigledno fanbojevi konkurencije to ne moze prihvatiti ali na njihovu zalost to su cinjenice. :) evo nisam niciji fan, gledam cistu realnost i slozio sam se sa covekom...
Ne znam ko je fanboj konkurencije ali imam i imao sam skoro svaki iPad koji je izašao. Meni je lično svaki android flagship funkcionalno superiorniji bez obzira na bench testove.
 
Zasto onda ne predjes na Samsung tablet,i on bi ti bio funkcionalniji? I priznaj da potajno imas veliku zelju da se upises ovde u klub,nesto se mnogo potresas i dosta vremena provodis ovde sa nama :-devil-:
 
Nije baš "najnaučniji" test, ali dobro posluži kao orijentacija kad je autonomija baterije u pitanju.
Izgleda da se prelazak za 7nm arhitekturu i te kako oseti... XS Max sa ekranom približno iste veličine i za petinu manjom baterijom ostvaruje bolji rezultat od Note 9...
Note 9 ima Exynoss kršware, zato i toliko traje baterija. Da je SD 845 kao u USA verziji, bila bi druga pesma.
 
Zasto onda ne predjes na Samsung tablet,i on bi ti bio funkcionalniji? I priznaj da potajno imas veliku zelju da se upises ovde u klub,nesto se mnogo potresas i dosta vremena provodis ovde sa nama :-devil-:
Ma kako da nemam želju. Evo gorim ali skupo je to za mene.
 
Ajde,ajde,jos se malo koprcas,prvi korak je najtezi,a to je da sam sebi priznas... Hahaha :mad:
 
Note 9 ima Exynoss kršware, zato i toliko traje baterija. Da je SD 845 kao u USA verziji, bila bi druga pesma.
To je tačno, ali bi onda malo trpele performanse jer je Exynoss procesor jači od Snapdragon. Jači=troši više energije. Sve to ima svoje..

Sent from my Redmi Note 5
 
To je tačno, ali bi onda malo trpele performanse jer je Exynoss procesor jači od Snapdragon. Jači=troši više energije. Sve to ima svoje..

Sent from my Redmi Note 5
Exynoss ima daleko slabiji GPU, a CPU je mozda marginalno bolji jer su nabili klok. Svakako je neuporedivo losiji Exynoss od SD-a.

Zato je ovaj test merodavan za poredjenje iskljucivo sa N9 Exynoss i OP6, nista vise.
 
Poslednja izmena:
Nikad nisam pratio trziste Apple telefona, moze li jedna procena od iskusnijih? :) Sta mislite koliko ce kostati Xs Max 256GB oko Nove godine (na KP)? Sad trenutno vidim 1550e, bolesno. :) I koliko bi izgubio na vrednosti nakon 6 meseci koriscenja?
 
Znam da procene nisu dozvoljene valjda,ali bas nedavno sam citao jedno istrazivanje na tu temu. Ubedljivo najduze drzi cenu,to je sigurno...

"In fact, says MusicMagpie, all iPhone models hold their value better than any of the competition. The iPhone X has depreciated 32%, the iPhone 8 Plus by 43%, the iPhone 8 45% and the iPhone 7 by 44%. This is in sharp contrast to Samsung’s Galaxy S9+, which has already lost almost half its value just five months after launch.

Other Samsung models have depreciated by between 58% and 59%, with even worse news for other brands – as shown below."

depreciation.jpg

https://9to5mac.com/2018/09/06/iphone-x-trade-in-value/
 
Malo ga i ovi preterase, Pixel XL 84% vrednosti izgubio, pa jedino ako je sa polomljenim ekranom...

Veliku razliku pravi i da li se cena uzima pre ili posle izlaska novog modela.

Npr, X je sjajno drzao cenu, al dzabe to kad ce se sad strmopizditi, a svakako je to bitno jer se pre toga i nema za sta drugo menjati.
 
Poslednja izmena:
Pa imas stalno neke akcije na amazonu i ebay-u,ide i po 250-300$,ne znam ko to uopste kupuje... Ako ga uporedis sa cenom koju sada imaju iP 7 i 7+ iz te generacije,razlika je drasticna.
 
Poslednja izmena:
Zato se telefoni uvek kupuju sa 8-12meseci 'zakasnjenja'
Jel cena padne izmedju 30-60% zavisi od proizvodjaca.. A jurenje i cekanje u redovima da prvi uzmes nesto ostavimo onima ko od toga zive, ili jednostavno su widget freakovi :)
S9-580e nov u radnji
Note8-580e nov u radnji
S8-430e nov
Iphone 8- 600e nov..
Itd itd

Svi ti 'zastareli' modeli su idalje najbolji na svetu samo sto mora nekako da se opravde hype sledeceg modela i da se nekako naplati 1000e sledeci pricajuci kako je 30,40% bolji od predhodnog...
Zato apple i povaci IP X jer su svesni da bi tek sad avi njega kupili jer nije opravdana realno cena novih modela
Ne zaboravite da je pre 6 meseci s9 bio najbolji i takodje kosta 1000e kao i ipx pre godibu dana 1200e
A sad... kao nevaljaju? Ne idalje su najbolji!!
Samo eto, marketing je cudo



Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Apple je trebao da ostavi X u ponudi i zadrzi istu cenu ne bi li neki nesto shvatili...
 
@DusanMilosevic
Druze,nije to poenta,nego koji koliko gubi na vrednosti,to je covek pitao.
Npr,uporedis cenu Note8 sada i pre godinu dana sa iP8+ npr i vidis za koji mozes da dobijes vise $.

Odosmo u off,hbg...
 
Poslednja izmena:
Pitao je kolika ce cena biti oko nove godine novi ili polovni...
Ja mu kazem nek saceka 6 meseci pa nek odluci do tad ce biti i za 900e verovatno xs


Apple je uvek drzao cenu bolje i uvek ce.. to je cinjenica :)
Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Xs mozda, od 64 GB,ali on je pitao za Xs Max od 256 GB
 
Čovek hoće max i to od 256gb...nema šanse 900e da bude ni dugo posle ng, čisto da se razumemo!!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Izvinjavam se, moja greska, 1550e :mad:@
Nece to dugo biti u granicama normale

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Velika je razlika izmedju 10mm i 7nm, to mora da donese i bolju autonomiju.
Pa o tome ja pričam. Poredi se najnoviji procesor sa skoro godinu dana starim (da ne ulazimo sad u diskusiju što Samsung to ugrađuje u najnoviji model). Sačekajmo android telefone sa novim procesorima pa da onda pljujemo. Evo ja prvi stajem u red ako treba :)

Što se cene tiče, nema to veze samo sa brendom već i sa popularnošću nekog modela u datom trenutku. S7e je odlično držao cenu, S8+ takođe, već je S9+ katastrofa. Tako je i za Apple. X je odlično držao cenu jer je ipak nešto novo. Modeli sa većom memorijom takođe lošije drže cenu pa tako neće moći pola godine star Xs Max 256GB da se proda za istu cenu kao što će koštati nov 64...
 
Da je Apple zadrzao X za 300 dolara manje, skocili bi kako to jansno pokazuje za koliko mogu da prodaju (posto proizvidnja kosta isto kao Xs), ali samo deru na novim modelima.


Zato su ga lepo izbacili, nisu zeleli/mogli da ga prodaju za 300 manje a za istu cenu kao Xs ga niko ne bi ni pogledao.

Skroz razumljivo.
 
Pa o tome ja pričam. Poredi se najnoviji procesor sa skoro godinu dana starim (da ne ulazimo sad u diskusiju što Samsung to ugrađuje u najnoviji model). Sačekajmo android telefone sa novim procesorima pa da onda pljujemo. Evo ja prvi stajem u red ako treba :)

Što se cene tiče, nema to veze samo sa brendom već i sa popularnošću nekog modela u datom trenutku. S7e je odlično držao cenu, S8+ takođe, već je S9+ katastrofa. Tako je i za Apple. X je odlično držao cenu jer je ipak nešto novo. Modeli sa većom memorijom takođe lošije drže cenu pa tako neće moći pola godine star Xs Max 256GB da se proda za istu cenu kao što će koštati nov 64...

Nema to veze sa popularnoscu,Apple spusti cenu za 100$ samo kada izadje novi model i to je to,ni u jednom drugom slucaju. Nema raznih "akcija" kao Samsung,koji spusta cenu vec posle par meseci,u zavisnosti od dobre/lose prodaje. Cist primer ti je iP8 i 8+,pa i 7 i 7+,nisu se nesto "razbili" od prodaje kao sto je bio slucaj sa iP6,pa opet cena nije mrdnula na dole,kako u prodavnicama,tako i na oglasima. Takva im je poslovna filozofija jednostavno.
 
Poslednja izmena:
I to je tačno ali ima i ovog što sam rekao. Pa evo ti na forumu samo imaš mnogo ljudi koji bi pre kupili nov X nego polovan XS jer smatraju da je isto. Naravno, X se više neće praviti i to je to dok traju zalihe ali zašto bi neko kupio polovan XS za 50% više od plovnog X. Max će tu biti u blagoj prednosti u odnosu na manji.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno