Šta je novo?

Koji procesor i ploca?

yahhoo

Slavan
Učlanjen(a)
25.11.2007
Poruke
268
Poena
370
Naime imam jedno pitanje koje mi nikako nije jasno jer dugo nisam bio u hardver svetu tako da kazem. Postavio sam ovde temu da ne spamujem ova pitanja na drugim temama.

Moja konfiguracija je u opisu. E sad razmisljam se sta da radim da li da uzimam polovan i5 ili da prodam maticnu i procesor i da kupim Ryzen. To razmisljam jer sam hteo da predjem sa ddr3 na ddr4. A ako uzmem neki od ovih starih intela onda mi ostaje i stari ddr3. Samim tim sam se zakucao za neki buduci upgrejd.

Moj poslednji procesor iz Amd tabora je bio Amd phenom x6 1050t :D Pre mnogo godina. Pa sam presao na Intel. I od tada nista nisam dirao. Ali koliko se ja secam Amd je trosio i grejao se ko furuna. Prakticno nisam morao da imam radijator u sobi :) Znaci negativno iskustvo...

Nemam nesto veliki budzet a ne bi da se zezam ekstremnim klokovanjem iskreno*podizanje napona i sl.*. Ali zar Black edititon procesori nisu otkljucani sa mnoziocem? To su pretpostavljam ovi novi sa X oznakom kod Amda... Pa ja se secam da si mogao uzeti neku jeftinu plocu ranije i ako je procesor bio BE mogao si klokujes sa mnoziocem bez dizanja FSBa. E sad zar to ne bi bilo moguce sa Ryzen 3 1500x na A320 ploci? Ne nesto previse ali neki pristojan klok...

Izvinjavam se na previse pitanja ali jednostavno dugo nisam bio u materiji i na drugim forumima nisam dobio zadovoljavajuc odgovor. Tako da vas pitam kako upgrejdovati ovo cudo sa novim komponentama i izvrsiti tranziciju na ddr4. Hvala :crash::)
 
Poslednja izmena:
Svi ryzen cpu imaju otkljucan mnozilac. A320 ploce ne mogu da rade OC cpu, ali daju OC ram. OC cpu podrzavaju b350 i x370 ploce. Trenutno ryzen cpu su hladniji i manje trose od intel analoga.
Imas dve opcije: 1. ako ne mozes/zelis da cekas, a nisi gadljiv na podesavanja - izbor ti je r5 1600 + b350 ploca ~ 280e + neki osnovni OC cpu (3600-3800MHz) i ram (2666-2933MHz)
2. ako mozes/zelis da cekas, i zelis samo "pali i vozi" - izbor ti je i5 8400 + b\h ploca (kojih trenutno nema, i pitanje da li ce biti pre nove godine, zbog toga se i ceka) ~ slicna cena se ocekuje, mozda i malo manja
 
Poslednja izmena:
Ne znam nekako me vuce Amd jer nisam siguran da ce intel da izbaci jeftine ploce. Mozda samo izbace skuplje :) A sto se tice Amd, znaci on je sada hladniji i manje trosi? Zanimljivo. A da li bi se isplatilo uzimati taj procesor i a320 plocu ako ne bih klokovao? Da li bi bio slican i5 procesoru po performansama?
 
r5 1500x 4/8 cak i stock trenutno je bolji izbor od kaby i5 4/4 sve do 7600k. r5 1600 6/12 stock (t.j. na a320 ploci) zaostaje u nekim igrama za i5 8400 6/6 15-20%, ali kao dugorocno resenje - moze kad tad i da prestigne taj i5, zbog jacih mt performansi.
Ploce za intel trebale bi biti... Jer trenutbo imaju samo z370 ploce po ceni od 120+e. Dok kod amd ploce pocinju sa 50e, a b350 od 80e.
 
Poslednja izmena:
Za pocetak ti nama reci koliko para hoces da das: 40 evra ili 4000 evra, pa cemo u skladu sa tim da ti odgovorimo.
Kao drugo - za sta ti treba komp? Igre, posao, renderovanje, youtube, filmovi?
Najjednostavnije ti je da kupis neki intel 4570 (bez K posto ne mozes na toj ploci da klokujes, ako se ne varam) za oko 130 evra, taj tvoj prodas za oko 30 evra (otprilike), i za 100 evra si poprilicno ubrzao masinu, bez cimanja kupovine druge platforme, trazenja odgovarajuceg rama, rasklapanja, prodaje starog, reinstalacije windowsa i slicno.
Ako imas 300 evra, onda menjaj platformu :)
 
Oko 26000 bih imao, ne puno nazalost i to kad prodam ovo sto imam trenutno...

Za programiranje i par igra. No cekaj a koliko sam u gubitku ako ostavim ddr3? To mi niko ne prica... Ipak ako menjam hocu novu generaciju hardvera. Tako je bilo sa ddr1,2,3... A siguran sam da ima nekakve razlike i da ce vremenom programi bolje koristiti ram. E sad ispravite me ako nisam upravu...
 
Poslednja izmena:
Nije bas tolika razlika sto se tice ram (pogotovo ako ne odradis OC istog, ma da i tada ponegde 2400ddr3 ~ 3200ddr4, gledao sam davno neki test, sada je mozda drugacije, ali ddr3 svakako ima brze timings, dok ddr4 veci takt). Za 26k imas r5 1500x + a320m ploca (uz to odradis OC ram i dobices dosta sa tim). A sa druge strane mozda bi mogao polovan i7 4770 da nadjes za te pare, samo pitanje kako bi ga drzala ta tvoja ploca.. Po meni - bolje kupiti novo sa garancijom, nego drndati polovno.
 
Poslednja izmena:
Nije bas tolika razlika sto se tice ram (pogotovo ako ne odradis OC istog, ma da i tada ponegde 2400ddr3 ~ 3200ddr4, gledao sam davno neki test, sada je mozda drugacije, ali ddr3 svakako ima brze timings, dok ddr4 veci takt). Za 26k imas r5 1500x + a320m ploca (uz to odradis OC ram i dobices dosta sa tim). A sa druge strane mozda bi mogao polovan i7 4770 da nadjes za te pare, samo pitanje kako bi ga drzala ta tvoja ploca.. Po meni - bolje kupiti novo sa garancijom, nego drndati polovno.

I ja se slazem sa tobom. Ova ploca fino radi sa pentiumom a nisam bas siguran da bi izdrzala core i7...
 
Sa pentiuma 2/2 preci na ryzen 4/8 nije znacajno? Pa g4560 2/4 bi osetio, a kamoli 4/8. 4/4 se ne uzima sad, ako nece ponovo ga menjati uskoro. i5 jeste najjeftinija varianta za upgrade, ali to je polumera, dok i7 postavlja pitanje isplativosti za nesto polovno. 4/8 ryzen takodje nije nesto bas, 6/12 je druga prica, ali za 26k cpu+maticna boljeg izbora trenutno nema.
 
Mislim na to da mu je mnogo povoljnije da nađe polovan i5/i7 . Nego da prodaje ploču i memoriju koju ima i kupuje neve. Posebno sad kad je RAM skup, a budžet ograničen
 
Moze i5 da vidi jedino, pa da razvuce jos godinu, dok ne skupi pare za nesto normalno (davati 200+e za polovan i7 haswell je glupost po meni). Cena ram i meni smeta.
 
Polovan Haswell za nekih 120-140e je OK kupovina jer je Ryzen 3 odgovarajuće snage jedva jeftiniji. U igrama mnogo znači prelaz sa 2 na 4 jezgra. Prednost ovako starije platforme je i jeftin upgrade RAM-a. Polovan DDR3 je skoro duplo jeftiniji od novog DDR4.

U igrama bi itekako osetio i prelaz na i3, ali s obzirom da možeš da si priuštiš uzmi i5 i još 8GB RAM-a :)
 
Poslednja izmena:
Uh ram mi je u dual channel modu sa 4gbx2. No ipak planiram novu platformu. Mislim da je to najbolje. E sad sakupljam pare pa cemo videti. Koliko sam razumeo da bih video razliku veliku sa 6/12 ryzenom. Za taj cu i sakupljati makar ga stavio na a320 plocu jer ne bih klokovao nista.
 
Ispravite me ako gresim, al koliko ja vidim, covek je napisao 26.000 kada sve proda?! Pa za 26.000 da uzme 1500X i plocu 320 i bar 8 GB ddr4 ne moze pa tacno da ga j***! Za te pare mozes max 1200, 8gb rama i plocu 320 najjeftiniju i to da MOZDA, a da ne zafali jos koji dinarcic/evric
 
Nazad
Vrh Dno