Šta je novo?

AMD Ryzen APU

Kad se ocekuju kod nas laptopovi sa amd apu procesorom?
 
Da li se isplati kupovati lc cc 120,da li je velika razlika u odnosu na ovaj novi wraith kuler?
 
Naravno da je velika razlika, ne moze da se poredi tower kuler sa bakarnim cevima te velicine sa malim stock kulerom, ali moze i stock da posluzi, pogotovo ako se je OC-uje.
 
Koji low-profile kuler je najbolji za 2200G?
 
Ogromna je razlika kad klokas cpu + igpu. Tipa 30 stepeni, 55-60 u loadu umesto 85-90. Sad OC cpu-a i nije toliko bitno iovako boosta na 3.7ghz, neki realni maksimum za svakoga je 3.9ghz. Ali svejedno vredi, gledao sam testove na YT gde klokaju samo iGPU na 1600mhz bukvalno idu temperature i na 75-80, ovako 25 manje prakticno. Za 20e rekao bih must.

Ovo zaista postaje vrh stvar za esports naslove, pre svega.
 
Na koliko bi igpu na 2400g mogao da se klokuje sa stock kulerom, kolike temperature su prihvatljive?
 
Hm, zanimljivo, ma nema potrebe cpu da se klokuje, dignes igpu i ram i cao, i ja sam vidjao da ide do 75-80 stepena s stock hladnjakom, znaci ipak je aftermarket zakon
 
Jedan od problema (zbog kojih je i cena relativno niska) je i silikonska pasta izmedju procesora i poklopca. Uz zamenu za tečni metal, temperatura je manja za oko 12C, ali pitanje je da li je isplativo rizika... Svakako ne bih preporučio običnom korisniku.

Druga stvar je da se mnogo njih na YouTube žali na "blue screen of death". Da li je to zbog neodgovarajućeg overkloka ili drajvera za Win i pojedine igre, veliko je pitanje. U suštini, Boost mode za 2400G (3.9MHz) i max brzina memorije od 2933MHz je po spec. AMD-a i to bi trebalo da radi bez problema i sa default cooler-om.
 
CPU pod OC modom neće doneti ništa osim većih temperatura, što će stavljanje iGPU pod OC učiniti težim. CPU + iGPU pod OC modom diže potrošnju struje, što diže temperaturu, što snižava performanse. Zapravo će se biti na gubitku na taj način. Treba samo dići iGPU sa 1100MHz na 1500MHz da stabilno radi i dići RAM na 3000MHz, preko nema smisla, i biće boljitak od oko 20-30% u performansama.
 
Amd za razliku od intela pastu stavlja samo u apu/mobile cpu (i godinama unazad je tako bilo, mislim nije nista novo). Ali kad intel trpa pastu na K modelima cpu, a sad i na 2066 platformi kod cpu za 2k$, to je vec cist bezobrazluk.
Sto se tice bsod i ostalog: jos nisu driver'i ispeglani. Sto se tice oc i izbora maticnih: nisam siguram da asrock ab350(m) pro4 je dobar izbor, zbog nemogucnosti rucnog podesavanja napona na soc (mozda gresim, ali ipak treba sacelati, da neki vlasnik istestira i potvrdi da je sve ok).
 
Što se tiče OC apu-a može preko ryzen master-a da se podešava napon soc tj grafike, jer kaže amd da se usklađuje napon grafike i soc, ako već stvarno ne može u bios-u.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pogledaj ovaj video od Hardware Unboxed što je djokosrb postavio.

Sent from my SGP521 using Tapatalk
 
Radi ryzen master na apu, pogledaj samo koliko snimka ima po netu [emoji3]
 
u kom je rangu grafa na "ryzen 5 2400g" tj. da li je jaca od gtx 650ti 1gb? i da li je na "ryzen 3 2200g" ista jacina "grafe" kao i na petici?
 
 
Amd za razliku od intela pastu stavlja samo u apu/mobile cpu (i godinama unazad je tako bilo, mislim nije nista novo). Ali kad intel trpa pastu na K modelima cpu, a sad i na 2066 platformi kod cpu za 2k$, to je vec cist bezobrazluk.
Sto se tice bsod i ostalog: jos nisu driver'i ispeglani. Sto se tice oc i izbora maticnih: nisam siguram da asrock ab350(m) pro4 je dobar izbor, zbog nemogucnosti rucnog podesavanja napona na soc (mozda gresim, ali ipak treba sacelati, da neki vlasnik istestira i potvrdi da je sve ok).

Sve je ok, za sada, da potvrdim. Nema dima, nema vatre, radi ryzen 2200g, radi iGPU preko fabričkih 1100MHz, na 1500 bez problema, podešavanja ryzen mastera, za ram, SoC, cpu-a ili iGPU. Radne temperature su normalne, a u slučaju da se ide na veće radne taktove preko 3,8GHz za cpu i preko 1500MHz za iGPU, malo su veće i idu preko 70C sa box kulerom.
 
Nisu ni to previsoke temperature, ali za OC se uvek preporucuje zamena stock kulera.
 
Ako nekog zanima nešto da pustim/testiram pišite, već 10-tak dana se družim sa 2400g APU-om.
 
Da li je neko pokušavao da overklokuje GPU deo preko Ryzen Mastera na A320 pločama? :)
 
Ako nekog zanima nešto da pustim/testiram pišite, već 10-tak dana se družim sa 2400g APU-om.

Ima do sada već puno testova na Youtube i drugim sajtovima, ali skoro svi overklokuju APU ili memoriju...

I sam planiram kupovinu 2400G, pa bi me zanimalo konkretno iskustvo u default modu (kompletno bez OC-a). Stabilnost i temperatura procesora u zahtevnijim procesima, pod maksimalnim opterećenjem (3D rendering, igre), a koliko dok se ne radi ništa zahtevno (kuca tekst u Notepadu ili sluša muzika, recimo).

Bilo bi zanimljivo i da napišeš koja se ploča i memorija koriste, kako bi se uporedili sa već postojećim rezultatima.

Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
hm,zanimljivo
I have a Ryzen 3 1200 and MSI A320M PRO-VD plus mobo, after the new bios update(Raven Ridge Support), I can actually OC my cpu to 3.8ghz, improved cinebench score and no problems on stress test. I can OC my memory from 2400mhz to 2933mhz too, I don't know what the hell is happening because A320 chipsets are not supposed to support Overclocking.
 
Bull :)

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh Dno