Šta je novo?

AMD Ryzen APU

Možda sam se ja nešto ispalio, ali ploče koje sam video da nemaju integrisanu grafiku nemaju ni izlaze za monitor.
 
Po meni nema nekog smisla OC-ovati ovog 2200g ryzena. Kapiram da je njegova stock brzina dobra i za tu integrisanu njegovu a i za kartice koje ulaze u entry level jer nema smisla na taj procesor sad stavljati neku jaku graficku, zar ne?
 
Poslednja izmena:
Moje jedine preferencije kod maticnih ploca su da su male i mat crne. Znaci ASRock :D
 
Da baš na tu sam mislio, i bila je još jedna, ali sad ne znam tačno koja. Pa me sve to zabunilo. Zamalo da naručim tu ASROCK AB350M, al bi plakao qq lele. :d
 
Ko misli da im kupi tu ploču kad za iste pare ima ova?
https://geizhals.eu/msi-a320m-grena....html?hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu
Em ima hladnjak na VRM-u, em ima 3 video izlaza

Evo ga spisak bez video izlaza
https://pcpartpicker.com/products/motherboard/#sort=price&v=0
Nisam ni zano da ih ima toliko. Ajde ove skupe, to znaju ljudi koji ih gledaju, ali ASRock se blamira za sve pare. Jedini imaju jeftine i srednje ploče bez video izlaza i jedini imaju ploču koja ne podržava Ryzen 7
 
Poslednja izmena:
Što bi za iste pare uzimali ploču sa A320 čipom kad na njima ne može OC? Ploče sa B350 čipom su idealne, ne koštaju boga oca, a može se OC kako bi se izvuklo najviše iz Ryzena.
 
Nisu iste pare, B ploče su bar 10 € skuplje. Za tanak budžet znači i toliko. A već smo diskutovali da se za APU ovecklock (CPU-a) ne isplati uopšte i da ne treba razmišljati o tome, ni na X370 ploči
 
Samo umjesto 1 x 8GB ubaciti 2 x 4GB radi dual channel... Za ove pare nema dalje :)

Screen Shot 2018-02-13 at 3.55.44 PM.png
 
Ima dalje, izbaci se taj hdd, stavi kvalitetniji WD Blue 1TB za ~5.000, za ustedu u novcu i uz kupovinu kucista za 1.500 dinara se moze uzeti LC-600H-12 napajanje.

Za 500 dinara vise AsRock AB350m Pro4, bolja ploca, ako se vec ide na B350.
Dual channel je obavezan ako se kupuje APU u gaming svrhe.
 
Poslednja izmena:
Slazem se vezano za memoriju, 2933Mhz je must-have... Samo sto ih E*** nema u ponudi.

Ima dalje, izbaci se taj hdd, stavi kvalitetniji WD Blue 1TB za ~5.000, za ustedu u novcu i uz kupovinu kucista za 1.500 dinara se moze uzeti LC-600H-12 napajanje.

Za 500 dinara vise AsRock AB350m Pro4, bolja ploca, ako se vec ide na B350.
Dual channel je obavezan ako se kupuje APU u gaming svrhe.

U vezi harda, Toshibe bi trebalo da se najmanje kvare mada znaci i dodatnih 1TB prostora. Kakvo crno kvalitetno napajanje za ovakav sistem...
 
Nadam se da ćemo saznati uskoro. Mada nisu to ploče za OC čak iako može

Ja ne bih gledao ram ispod 3000mhz.. osetna razlika na rajzenima.

Skoro nikakva razlika između 2933 i 3200 za APU. 3% u proseku. I 2666 MHz je sasvim dovoljno, nema potrebe natezati do kraja, kada radi. Ja sam DDR3 držao na 2133 MHz dok sam korisito IGP, iako je mogao na 2400, ali čemu sve to.
 
Ne može klok integruše na A320 pločama, barem je tako najavaljeno. Mada ima uvek ludaka koji će naći način, ali za nas obične smrtnike to ne znači ništa. Ja se prvi ne bih cimao toliko. Mora barem B350 ploča. I šta su se svi zalepili za memorije od 3200MHz. Uzimte ove manje pa dignite brzinu.

Ja se za sada dvoumim između R3 2200G i R5 2400G. Ali naginjem ka drugom kao boljem dugoročnijem rešenju, kada jednom budem uzeo diskretnu grafiku.
 
Ne može klok integruše na A320 pločama, barem je tako najavaljeno. Mada ima uvek ludaka koji će naći način, ali za nas obične smrtnike to ne znači ništa. Ja se prvi ne bih cimao toliko. Mora barem B350 ploča. I šta su se svi zalepili za memorije od 3200MHz. Uzimte ove manje pa dignite brzinu.

Ja se za sada dvoumim između R3 2200G i R5 2400G. Ali naginjem ka drugom kao boljem dugoročnijem rešenju, kada jednom budem uzeo diskretnu grafiku.

Ako naginjes ka dugorocnijem onda sacekaj sledecu generaciju ryzen-a.
 
Pa nakon te ubrzo dolazi i sledeća. Mrzi me da čekam leto da bih uzeo novi komp. Tako gledano uvek može da se odlaže.
 
Sledeća generacija (ova u za dva meseca) je bez IGP-a. Tako da ko hoće APU, nema šta da čeka.

Takođe, R3 2200G je odličan i sa diskretnom grafičkom, jedino ako neko hoće da ga upari sa GTX 1080 Ti, pa onda i ima smisla juriti jači CPU. Tako da kome ne treba jači CPU zbog drugih razloga, 2200G je best-buy.
 
Da ne preterujemo, za 2200G optimum je GTX 1060, sve preko toga će imati usporavanja.
 
Trenutni Athloni (950) su na bazi stare arhitekture, nisu bolji od Pentiuma, lošiji su

Da ne preterujemo, za 2200G optimum je GTX 1060, sve preko toga će imati usporavanja.

Optimum je svaka situacija u kojoj je grafika usko grlo ;) Odnosno ako neko hoće single-player AAA naslov u 4K i upari CPU sa GTX 1080 Ti, neće se napraviti primetna razlika u odnosu na bolje procesore. Ili kada dogodine izađu još zahtevnije igre, onda ni GTX 2060 u 1080p neće biti osakaćena u paru sa 2200G. Ok, svakako neće biti kao 8700, ali golim okom se neće primetiti
 
Trenutni Athloni (950) su na bazi stare arhitekture, nisu bolji od Pentiuma, lošiji su

Radi se o eventualnom novim Athlon-ima, kao što je titus12 napisao.


Imamo Ryzen 3 mobile koji je 2C/4T:

AMD Ryzen™ 3 2200U Mobile Processor with Radeon™ Vega 3 Graphics

Kada ih naštancaju dovoljno, možda će da ga uguraju u desktop segment.
 
Poslednja izmena:
Šta bi meni preporučili, hoću da se rešim FX8350 + HD7950 kombinacije i pređem konačno na Ryzen (APU)? Nemam u planu da potrošim puno novca i nije mi bitno da li ću dobiti neki enormni skok performansi. Jedino što sa kompom radim je 4K video obrada, dok bi mi grafa trebala samo za Relive Desktop snimanje. Uopšte nisam pratio niti tražio kako se ovi slabiji Ryzeni ponašaju u video obradi u odnosu na FX, mada sam imao jedan polu-feleričan (nije hteo igre da pokreće sa R9 Nano) R7 1700 build na testu i tu sam video tačno 55% ubrzanja u odnosu na moj FX u Vegasu sa 100Mbps XAVCS renderom.

Na kraju krajeva, bitnije bi mi bilo da dobijem nešto što se drastično manje greje i troši mnogo manje struje. A ako mi Render (trajanje) bude sličan ili mrvicu sporiji - nije greda.
Trenutno mi FX "renda" 4K - 1min videa - 3:45min renderovanja.

Imam u planu ovako nešto

MoBo - ASRock AB350M PRO4
RAM - Kingston 2x4GB 3000MHz HyperX Predator HX430C15PB3K2/8
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno