Šta je novo?

AMD Ryzen APU

Ali taj CPU ima i manje keša (6 vs 8 MB u poređenju sa R3 i R5 1400, a 1500X ima 16 MB), pa je osakaćen sa te strane. Za IGP je takt memorije bitniji od latencije, jer je protok usko grlo. Koliko znam GPU VRAM (GDDR5, HBM) ima znatno veće latencije od DDR3/4 RAM-a.
 
Upravu si, protok je bitniji. Nego pitam se da li ima nekih dodatnih izmena u arhitekturi, koje mogu da uticu na to. Sto se tice kesa, pa sta znam, 8mb je izgleda za sad bilo dovoljno r5 1400, zavisi kako ce se menjati zahtevi nadolazecih programa/igara. Ali apu obicno kupuju za ofis/htpc/minipc za nezahtevan gaming, kome treba bas jak cpu deo svakako nece ici na nesto ispod r5 1600/i5 8400.
 
Fer MP cena i za jedan i za drugi model ako je već pušteno u prodaju kod nas, koja se obično dobije ako se USD cena preimenuje u evre, a ovo pretvori u dinare.
 
Poslednja izmena:
Odlične cene, posebno ta 2200G. Dođe mi da menjam moj R3 1200 i R7 260X. Jedino što Vega i dalje nema sjajnu linux podršku, tj. neophodan je kernel 4.15 (mada taj i koristim)

Inače, vidim da sam se zeznuo za keš. APU ima 4 MB L3 keša, odnosno 6 MB ukupno L2+L3. R3 1000 i R5 1400 imaju 8 MB L3. U većini situacija, ovo je dovoljno. Možda će u testovima biti razlike, ali u radu se neće toliko primećivati
 
Za vecinu prosecnih korisnika ovo je idealno resenje.Profesionalne obaveze,multimedija i lagani gejming.Obrni,okreni,veoma lepo zaokruzena prica.
Cena veoma korektna,ulozeno -dobijeno
 
Što se mene tiče (a to je i osnovni razlog zbog koga sam se registrovao ovde), nema više nikakve dileme šta je danas najisplativije da se kupi.

Bilo bi dobro uzeti i AMD preporučenu memoriju, ali nadam se da će neko ovde ostaviti komentar posle inicijalnog testiranja da li je i 8GB 3200 dovoljno za sada, za sve ostalo osim igara i 3D renderinga, pa da se drugi modul dokupi kada cene budu iole pristupačnije.
 
Poslednja izmena:
Gledajući testove, vidim da smo dobili tačno ono što smo očekivali. CPU u rangu Ryzen 1000 braće sa istim brojem jezgara, GPU u rangu RX 550/GT 1030/R7 260X/GTX 750(Ti)

S jedne strane, cene RAM-a obesmišljavaju bilo kakvu budžet kupovinu. S druge strane, 2x4 GB memorije na 2400/2666 MHz je samo oko 10€ skuplje od najjeftinijih štapova od 8GB. A za najjeftiniju CPU+GPU kombinaciju u rangu R3 2200G treba izdvojiti bar 40-50 više.

Što se jačeg brata tiče, procesor od 170€ nikako ne može biti u budžet PC-u, ali je odlično rešenje za home/office korisnike kojima treba ipak malo bolji multi-core CPU i GPU jači od intelovog IGP-a, i koji podrazumevaju veće količine RAM-a (foto obrada, CAD...)

Sve u svemu, odlični proizvodi po odličnim cenama.
 
Poslednja izmena:
Obesmisljene GT 1030 i RX 550(jedine karte koje se i mogu naci po normalnoj ceni)m
 
Jeste.

Ali taj deo VRM-a, koji je zadužen za SOC/iGPU, obično nema hladnjak.

Zbog toga, nemojmo se začuditi, ako se i pojavi neki dim usput.
 
Mislim da će mnogi radije žrtvovati 20% CPU performansi zarad 200% dobitka u GPU segmentu. Posebno ako mu treba za foto obradu, CAD poslove, igre... i ne želi da doda još 100-150€ za grafičku koja pravi osetnu razliku u odnosu na 2400G :D
 
Poslednja izmena:
Kod nas je razlika izmedju ta dva maltene 50eur. Ryzen je opet zanimljiviji zbog OC-a, AM4 dugoročnija platforma, jeftinije ploče.. mislim da je Intel taj koji mora da razmisli malo o cenama.


Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Ili da oba proizvodjaca spustaju cene, ili nijedan.

i5 8400 za ~200e super kupovina, za 170e je 2400G, za namene koje je SB naveo, odlicna kupovina.
 
Na prvi pogled 2200G mi se čini kao isplativija kupovina. 2400G nije ni blizu brži koliko je skuplji. Mislim da ovi APU-ovi ne bi delovali ni upola toliko zanimljivi da nije ludila sa cenama usled rudara :D jer oba ne mogu ni da prismrde RX560 i GTX 1050 kojima je regularna cena bila jedva malo preko 100e.
 
Kako bi radio ovaj 2200g sa gtx960 4gb? Planiram da uzmem neku ploču sa x370 i 2x8gb rama. Procesor sam mislio r3 1200 pa za godinu, dve neki bolji. Mašina mi treba za povremeni fullHD gejming.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
VRM se pregrijava? Nikakav problem... :d

c7vpKbN.jpg
 
koje bi bile bestbuy ploce za 2200g da ga drzim na stock?

Bilo koja da ima integrisani čip, kako bi mogao da priključiš monitor, ako već nećeš odmah stavljlati eksternu grafiku. Ako hoćeš odmah da staviš eksternu onda ti je svejedno. Ja isto uzimam R3 2200G i zamalo da se zeznem oko ploče. Evo koje ploče dolaze u obzir, barem što se mene tiče:

1. MSI B350M PRO-VDH
2. MSI B350M PRO-VD PLUS

To su najjeftinije ploče, barem preko Mađara.
 
???
Grafika je u procesoru, a ne u ploči. Jedino bitno je koliko ima video izlaza i kakvih. A to opet zavisi od korisnika, tj. njegovog monitora i/ili televizora

Za stok vrednosti, svaka je dobra. Ko hoće da klokuje IGP, može da gleda ploče koje imaju 3 faze za SoC, a to su većina Gigabyte i ASRock modela. ASRock AB350M Pro4 je verovatno best-buy za 2200G, kome ne smeta da izdvoji 80€ za ploču.

@sonetpro_kg
Radio bi odlično. Nema nikakvog razloga kupovati R3 1200 ili 1300X pored 2200G sa ovom cenom
 
Zapravo, ovde je AMD vrlo mudro postupio.

Malo tweak-ovani "stari" Ryzen u novom ruhu kao APU, koji naravno obesmišljava bilo koji "stari" četvorojezgarni R3 ili R5, za istu i/ili sličnu cenu.

Da bi par meseci kasnije izdao nove četvorojezgarne R3 ili R5, koji bi mogli, recimo da idu i do 4,5 GHz. I tu će biti klackalica, ko šta želi. I upravo zbog toga će prodati i jedne i druge kao vruće kiflice.

Plus, Athlon koji će obesmisliti Pentium.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno