Šta je novo?

AMD Ryzen APU

R3 2200G = 99$ ali će kod nas najverovatnije koštati oko 13k dinara.
i3-8100 + rx550 = 14k + 12k = 26k dinara.

Sa Ryzenom dolazi i novi AMD Wraith PRISM cooler, koji bi trebalo da bude najbolji iz njihove ponude. Naslediće Wraith MAX koji trenutno košta oko 50 dolara. Sa tim novim, Wraith PRISM, kulerom su uspeli da klokuju sve da stabilno radi i dobili 39% bolje performanse. Dakle i taj kuler je bolji u odnosu na ono što bi dobili sa Intelom.

Faktički treba uzeti 2x4GB neke memorije kvalitetne memorije, klokunuti je na 3200MHz, kloknuti procesor na 3.7GHz ili možda malo više ako bude stabilno radilo, kloknuti grafiku sa 1.1 GHz na 1.4GHz. Pre toga staviti neku dobru pastu. I ima bog da vas vidi sa ovakvim kompom.
 
R3 2200G = 99$ ali će kod nas najverovatnije koštati oko 13k dinara.
i3-8100 + rx550 = 14k + 12k = 26k dinara.

Sa Ryzenom dolazi i novi AMD Wraith PRISM cooler, koji bi trebalo da bude najbolji iz njihove ponude. Naslediće Wraith MAX koji trenutno košta oko 50 dolara. Sa tim novim, Wraith PRISM, kulerom su uspeli da klokuju sve da stabilno radi i dobili 39% bolje performanse. Dakle i taj kuler je bolji u odnosu na ono što bi dobili sa Intelom.

Faktički treba uzeti 2x4GB neke memorije kvalitetne memorije, klokunuti je na 3200MHz, kloknuti procesor na 3.7GHz ili možda malo više ako bude stabilno radilo, kloknuti grafiku sa 1.1 GHz na 1.4GHz. Pre toga staviti neku dobru pastu. I ima bog da vas vidi sa ovakvim kompom.
Poređenje sa Coffee Lake nije adekvatno jer Intel još nije ni najavio datum izlaska chipsetova jeftinijih od Z370, ako uopšte i izađu :confused:

Sve ostalo što si naveo je spisak lepih želja, a praksu ćemo tek da vidimo :D u smislu cena, dostupnosti i performansi.
 
Sve je ovo naravno spisak lepih želja. :)
Ukoliko Intel i bude jači za malo mislim da će AMD imati osetno bolje cene. Samo da nije lepa priča i da AMD ne zezne stvar, kao i da domaće derikože ne dignu cenu procesora u nebesa, pošto je memorija skuplja svaki dan i nema naznaka da će biti jeftinija, a i količine su ograničene...
 
Neće moći, jer ploča ne dozvoljava.
Bya-Bya-sama je u pravu. Ploče koje imaju A320 čipove ne mogu se klokovati.

Evo i link gde je sve objašnjeno koje ploče i čipovi će moći da se klokuju.
 
U bre, taman sam se ponadao,posto znam da prethodni apu mogu da se klokuju na tim plocama.
 
Ja sam se ponadao zbog cene. :D
B ploče su skuplje. Najjeftinija koju sam našao, za sada, je Asus PRIME B350M-K za 9300 dinara.
 
Poređenje sa Coffee Lake nije adekvatno jer Intel još nije ni najavio datum izlaska chipsetova jeftinijih od Z370, ako uopšte i izađu :confused:

Sve ostalo što si naveo je spisak lepih želja, a praksu ćemo tek da vidimo :D u smislu cena, dostupnosti i performansi.
Pogotovo zbog toga je adekvatno.
Ne merimo koja je generacija bolja (kašnjenje od pola godine dođe generacija i po :D), nego šta je bolja kupovina. Par meseci može i da se sačeka sa kupovinom. Kada nema ni najave datuma onda ne može.
 
Zašto bi neko uopšte klokovao CPU deo ovog APU-a? Šta, biće usko grlo za IGP? :d Na A pločama je ranije mogao IGP da se klokuje, nadamo se da će tako i ostati. To je ono što je bitno. Tj. ako neko ima želju da se cima sa OC-om.
 
Da li će moći da radi preko vga ili će morati hdmi/dp? AM4 ploče imaju i vga, ali Vega grafičke su sa sve digitalnim priključcima. Tako da me to zbunjuje.
 
Poslednja izmena:
 
Jedna osobina mi je zanimljiva kod apu: imaju jedan ccx + igpu. T.j. trebaju imati nesto brzi cpu deo od obicnih 4core ryzen cpu, zbog uklanjanja if izmedju ccx (manji latency). T.j. oc ram vecinom utice na igpu. U svakom pogledu ti apu imaju prednost odnosno obicnih 4core cpu ryzen. A jos uz nizu cenu, zanimljivo. Opet interesantno je kao ce se ram ponasati, da li ce i dalje biti nesto vazniji takt od latency, ili ce biti suprotno.
 
Nazad
Vrh Dno