Šta je novo?

AMD Ryzen APU

Jel moze da se klokuje igpu na plocama bez hladnjake? Da radi stabilno sa normalnim tempereraturama?
 
Jel moze da se klokuje igpu na plocama bez hladnjake? Da radi stabilno sa normalnim tempereraturama?

Kupis prvo stvari koje mogu da stoje (ako ti nije hitno) HDD SSD napajanje (obavezno kvalitetno vidio sam kod vas u srbiji ima antec neo eco za tepsiju ribe) kuciste ram. Onda skupljas pare za Cpu gpu I maticnu i cekas prave trenutak da ih lapis za malu paru.
 
@p3dJ4, moze, uz dodatno hladjenje naponske. Naprimer stavis vent 80mm da duva na vrm i to je to. Naravno bez fanatizma sa podizanjem napona.
Ja sam vec priveo bolji izbor: jeftiniji modeli msi na kp - b350 pc mate (analog tomahawk), b350m pro vdh (analog mortar). Mogu da budu sa interesantnom cenom. A sad ako se stedi max, a hoce se bar nesto - biostar uz 80mm vent, i bez preteranih ocekivanja od low enda.
 
Poslednja izmena:
CPU AM4 AMD Ryzen 3 2200GCPU
MB AM4 Asus Prime B350-Plus VGAMB
'SSD SATA3 250GB Samsung 850 EVO 540/520MB/s
HDD SATA3 7200 1TB WD Blue WD10EZEX
Napajanje 600W LC Power LC600H-12 V2.31
Memorija DIMM DDR4 2x4GB 3000MHz Patriot Viper 4 dali ovo mislite da valja
 
CPU AM4 AMD Ryzen 3 2200GCPU
MB AM4 Asus Prime B350-Plus VGAMB
'SSD SATA3 250GB Samsung 850 EVO 540/520MB/s
HDD SATA3 7200 1TB WD Blue WD10EZEX
Napajanje 600W LC Power LC600H-12 V2.31
Memorija DIMM DDR4 2x4GB 3000MHz Patriot Viper 4 dali ovo mislite da valja

Valja sve osim napajanja . Sto ne uzmes ryzen 3 1200 + gtx 1050 ti ovde u bosni ona je 160 eura. U srbiji mora da je skuplje kad svi lete na apu.
 
Razlika izmedju 2200G i R2 1200 i 1050Ti je samo ~150e(verovatno i vise), prava sitnica :d
 
ok znaci ta konfiguracija jedino m nije jasno ovo sto pise na maticnoj Integrisana grafička kartica Procesori koji podržavaju ovu opciju (7th Gen A-series/ Athlon™) sta to znaci onako obicnim recima jel to ko da ima neku graficku tipa AMD Radeon R5 230 ASUS?
 
Amd za razliku od intela pastu stavlja samo u apu/mobile cpu (i godinama unazad je tako bilo, mislim nije nista novo). Ali kad intel trpa pastu na K modelima cpu, a sad i na 2066 platformi kod cpu za 2k$, to je vec cist bezobrazluk.
Sto se tice bsod i ostalog: jos nisu driver'i ispeglani. Sto se tice oc i izbora maticnih: nisam siguram da asrock ab350(m) pro4 je dobar izbor, zbog nemogucnosti rucnog podesavanja napona na soc (mozda gresim, ali ipak treba sacelati, da neki vlasnik istestira i potvrdi da je sve ok).


Može i soc napon ručno da se podesi, objašnjeno je ispod detaljno. Čovek je uradio pa ako nekome treba.

Pozdrav i dobrodošli u moj vodič koji je napravljen specijalno za ASRock AB350 Pro4 koristeći BIOS verziju 4.70 i dalje. Ako otkrijete da koristite Rizen Master kako biste overklokirali Vega 8 ili 11 iGPU svaki put kada ponovo pokrenete dosadan, onda se nadam da će vam ovo uputstvo pomoći.

Vodič: Koristio sam ASRock AB350 Pro4 BIOS verziju 4.70. Da biste došli do podešavanja overclockanja GPU-a unutar BIOS-a, idite na:

Advanced -> AMD CBS -> NBIO Common Options -> KSFR 2.0 Konfiguracija (Omogući je) -> Napredna (Prihvatite uslove)

Nakon prihvatanja termina, biće vam dobrodošli sa dva konfiguraciona ulaza Gfk Clock Frekuenci u Mhz i Gfk Core Voltage u VID-u. VID vrijednost nije u naponu i vrijednost nije navedena, tako da sam morao ručno unositi brojeve (0 = podrazumijevano, 1-99 vrijedi, 100 je nevažeće i podrazumevano) i od pogledanja koje vrijednosti sam dobio / koja podešavanja su se promijenila u HVinfo64 i Rizen Master, čini se da su brojke skale nadole (99 je najmanji mogući napon, 50 je podrazumevano 1.1V i 1 najveći napon je dozvoljen). Unesite željenu brzinu sata na Gfk Clock Frekuenci ulaz u Mhz tj. 1100Mhz = 1100. Unesite željeni VDDCR SOC u GFKS Core Voltage ulaz koristeći tabelu ispod.

Ovo je tabela koju sam napravio koja korelira VID vrednost u BIOS-u sa VDDCR SOC naponom u Rizen Master-u (maksimalna vrijednost = APU GFKS napon u Rizen Master-u).
VID Vrednost VDDCR SOC
50 1.1 (Podrazumevano)
45 1.11875
40 1.15
38 1.2
36 1.2125
35 1.21875
30 1.25
28 1.3 (ne preporučujem da pređem ovo)
25 1.31875

(tj. moj udoban stabilan overclock sa mojim Rizen 3 2200G Vega 8 iGPU-om je 1500Mhz i APU Gfk napon 1.2V u Rizen Master-u. To znači da ću napisati 1500 u frekvenciji Gfk sata i 38 u Gfk Core naponu u BIOS-u)

Metodologija: Koristio sam HVinfo64 i Rizen Master (trenutna podešavanja) da bih potvrdio svoje brojeve za VDDCR SOC i obezbedio sam da se oni podudaraju sa overclocks koristeći konfiguracije Rizen Master-a. Čuo sam Gfk Frekvenciju sata (1100Mhz) za moj početni Gfk Core Voltage ulaz kako bi zadržao nadzor u skladu. Potom sam iskoristio svoj preferirani 1500Mhz overclock nakon mog stabilnog APU Gfk napona 1.2V nadalje. VDDCR SOC na HVinfo64 je nešto niži od onoga što se vidi na Rizen Master-u, ali uz konzistentno malu razliku (~ 0.012V). Maksimalna vrijednost VDDCR-a je zabeležena svaki put korištenjem HVinfo64 i vidjena je u Rizen Master-u pri obavljanju intenzivnih zadataka u GPU-u (otvaranje hroma je dovoljno, ali sam također koristio Cinebench R15 i 3DMark Timespi).



Jel zna neko mozda koje su temperature g2200 kada se igpu na stock kuleru stavi na 1300mhz bez dizanja napona

Male ništa opasno, neće preći 60C, a na 1500MHz sa soc 1,175v, u gamingu gde se najviše optereti ide tepmeratura i do 75-80C ( HWINFO CPU tctl/tdie). Prosek je 60-65C posle sat vremena igranja BF1 MP.
 
ok znaci ta konfiguracija jedino m nije jasno ovo sto pise na maticnoj Integrisana grafička kartica Procesori koji podržavaju ovu opciju (7th Gen A-series/ Athlon™) sta to znaci onako obicnim recima jel to ko da ima neku graficku tipa AMD Radeon R5 230 ASUS?


Ne, to znači da ako na ploču staviš APU, imaćeš grafiku. Grafika je integrisana u procesoru, a ne u ploči. I ako staviš Ryzen ili Athlon bez integrisane grafike, onda video izlazi na ploči ne služe ničemu.

To što ne piše da je tvoj procesor podržan je što nisu ažurni sa prevodom :)
https://www.asus.com/Motherboards/PRIME-B350-PLUS/specifications/
 
Za APU je sasvim dovoljno.
 
Stvarno? Nikad ne bih rekao :D
 
Pa to napajanje moj komsija godinama tera grafiku od 180w [emoji3]

Sto dokazuje sta?? Nista to je samo anegdotski dokaz da moze pruziti snagu grafickim kartama koje trose 180W. Isto to moze i kinez sa 8 pinskim kablom za graficku.Ovde je pitanje kvaliteta ne snage vi poceli ko igor rakocija(Balkan Tech) styo stavlja office liniju napajanja u gaming racunare. Kakvi kraljevi xD
 
Dokaz da radi gejming masina bez problema godinama, meni dovoljno [emoji3]
 
To LC napajanje je prosečno, sa prosečnim komponentama. Što znači da nije preterano efikasno i da pod većim opterećenjem ima kraći vek trajanja.

Kako gore navedeni PC vuče ukupno oko 100-110W pod opterećenjem, komponente ovog napajanja će biti daleko ispod projektovanog opterećenja. Što znači da će i duže trajati u odnosu na siutaciju u kojoj bi imao 100W procesor i 200W grafičku. Bukvalno bi neki picoPSU od 150W bio dovoljan za njegovu konfiguraciju, a delovi u ovom LC-u su daleko sposobnije.

Naravno, ja bih uvek radije uzeo neko kvalitetnije od 350-400W, ali kod nas i nije baš neki izbor, mada ih ima. Npr.
http://www.eponuda.com/kompjuteri-n...uper-silent-series-450w-napajanje-cena-396409
http://www.eponuda.com/kompjuteri-n...s-400w-120mm-active-pfc-napajanje-cena-389587
 
To LC napajanje je prosečno, sa prosečnim komponentama. Što znači da nije preterano efikasno i da pod većim opterećenjem ima kraći vek trajanja.

Kako gore navedeni PC vuče ukupno oko 100-110W pod opterećenjem, komponente ovog napajanja će biti daleko ispod projektovanog opterećenja. Što znači da će i duže trajati u odnosu na siutaciju u kojoj bi imao 100W procesor i 200W grafičku. Bukvalno bi neki picoPSU od 150W bio dovoljan za njegovu konfiguraciju, a delovi u ovom LC-u su daleko sposobnije.

Naravno, ja bih uvek radije uzeo neko kvalitetnije od 350-400W, ali kod nas i nije baš neki izbor, mada ih ima. Npr.
http://www.eponuda.com/kompjuteri-n...uper-silent-series-450w-napajanje-cena-396409
http://www.eponuda.com/kompjuteri-n...s-400w-120mm-active-pfc-napajanje-cena-389587

Potpisujem najgori izbor imamo sto se tice napajanja.
 
To LC napajanje je prosečno, sa prosečnim komponentama. Što znači da nije preterano efikasno i da pod većim opterećenjem ima kraći vek trajanja.

Kako gore navedeni PC vuče ukupno oko 100-110W pod opterećenjem, komponente ovog napajanja će biti daleko ispod projektovanog opterećenja. Što znači da će i duže trajati u odnosu na siutaciju u kojoj bi imao 100W procesor i 200W grafičku. Bukvalno bi neki picoPSU od 150W bio dovoljan za njegovu konfiguraciju, a delovi u ovom LC-u su daleko sposobnije.

Naravno, ja bih uvek radije uzeo neko kvalitetnije od 350-400W, ali kod nas i nije baš neki izbor, mada ih ima. Npr.
http://www.eponuda.com/kompjuteri-n...uper-silent-series-450w-napajanje-cena-396409
http://www.eponuda.com/kompjuteri-n...s-400w-120mm-active-pfc-napajanje-cena-389587

Pazi jest puca prvo napajanje

https://www.youtube.com/watch?v=f6snWfd1v7M
 
To prvo je 420H, deklarisano na 15A na 12V grani (180W). Ne znam kako su raspodelili onih 280W u testu, ali ako je izdržalo toliko, to je pohvala za LC. Model 600H je značajno bolji (2x20A na 12V), a 6450 iz mog linka je prilično dobro za taj novac i nominalnu snagu
 
420H je daleko losije od 600H.
 
Meni se ni 600-totka nedopada (kakvih 420w na lc-u), radi ok do oko 330w opterećenja preko toga opasno pada napon na +12 grani, efikasnost mu je tu oko 70%....
 
LC420H je napajanje od 20 evra, 600H od 30, za tu cenu nema bolje. Za office mašine, odnosno za male potrošače su super.
 
Nazad
Vrh Dno