Šta je novo?

AMD Ryzen APU

Lupa covek. A i ovako mu CPU radi na 3.7ghz na svim jezgrima....
Treba se isprsiti za Asrock AB350M Pro 4 i lepo klokati iGPU uz kvalitetniji hladnjak tipa LC CC 120. Ako je buzdet bas problema za tih 20e, onda se "zadovoljiti" sa umerenijim klokom iGPU i ne siliti napon, dakle 1.2V i nekih 1400-1450mhz.
 
Imam GA b350 gaming ploču (ne gaming 3), apu sam probao na 3.9GHz i grafiku na 1550mhs preko nisam išao.... Grafika mnogo podiže temperaturu, iako imam LC 120 moram dosta agresivnije da podignem fan profil inače grafika trotluje i dešava se seckanje.... Nažalost u bios sam ušao samo prvi put kada sam prvi put priključio movu mb i apu i to preko DVI kabla (benq 24' monitor), posle instalacije ryzen master aplikacije više u biosu nema slike :(, uđem u bios al ništa se nevidim sve crno.... verovatno je neki glupi bug upitanju, rećom preko ryzen master aplikacije sve može da se podesi pa ulazak u bios nije ni potreban, verovatno bi reset bios rešio prob al me mrzi sad to da radim....

Moja trenutna podešavanja, smanjio sam malo CPU napon i takt pošto mi cpu neigra nikakvu ulogu... Trenutno se igram Wolfenstein new order onaj prvi, lepo radi u 900p na medium sa 45-60fps...
Iskreno očekivao sam više od grafike, al sa druge strane možda sam malo i nerealan pošto se grafika dobija praktično besplatno kada gledamo cene r3 1200 i r5 1400 procesora, tako da za ove pare puna kapa...

2400g.png

Realno snaga APU-a odgovara snazi APU-a predhodnih generacija u trenutku njihovih pojavljivanja, pošto sam imao i predhodne a8 3650k i a8 5800k apu-e znam o čemu pričam, za 720p i 900p na medium svojevremeno su ti predhodni FM1 i FM2 apu-i mogli da poteraju aktuelne naslove sa pristojnim fps-om, to je i danas slučaj i to je to...
 
Poslednja izmena:
@sasami

Nedostaje bitan podatak za memoriju...

Sve u svemu, pošto nemaš više default cooler i koristiš OC, situacija oko temerature je malo drugačija... Svejedno, napiši kolika je u tim igrama koje igraš, kao i da li si imao problema posle višečasovnog igranja, u smislu da se računar bokira ili resetuje.
 
Poslednja izmena:
Mem je corsair 2x8gb 3000mhs, ali iz nekog razloga neće preko 2800mhs stabilno na 1.35v, jedino da opletem na 1.4-1.45v neznam koliko je to pametno... Temp je 50-60c, sve je stabilno, nema blokiranja, za nekoliko sati treba da doskidam Wolf II videćemo kako radi vulcan api, verujem da je bolje od openGL.
 
Poslednja izmena:
Cek, trotluje ti na 50-60 C?
Molim te pisi MHz.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
zen.jpg

Da li zna neko kako da podesim MEM VIDDIO i MEM VTT, stoji kao da je zakljucano ne mogu nikakve vrednosti da upisem, jel to mora preko bios-a?
 
@sasami

Ako ja dobro razumem, ploča je ova:
http://www.gigabyte.us/Motherboard/GA-AB350-Gaming-rev-1x#kf

A memorija:

http://www.corsair.com/en-gb/vengea...hz-c15-memory-kit-red-led-cmu16gx4m2c3000c15r

Ako je to tačno, potrebno je samo da se podesi još dobro latencija da bi sve stabilno radilo na 2933MHz. Sam APU maksimalno radi na toj frekvenciji sa memorijom. Ovo će ti sigurno mnogo bolje pojasniti drugi korisnici, ali se nemoj igrati sa povećanjem voltaže više od 1.35V - pogledaj linkove i specifikacije detaljno.

Corsair takodje ima i svoj forum, pa nije loše ni tu postaviti pitanje zašto ne radi u tvom slučaju stabilno preko 2800MHz. Za Gigabyte ploču se možda pojavio i neki svežiji update BIOS-a u medjuvremenu.
 
Poslednja izmena:
Mem je corsair 2x8gb 3000mhs, ali iz nekog razloga neće preko 2800mhs stabilno na 1.35v, jedino da opletem na 1.4-1.45v neznam koliko je to pametno... Temp je 50-60c, sve je stabilno, nema blokiranja, za nekoliko sati treba da doskidam Wolf II videćemo kako radi vulcan api, verujem da je bolje od openGL.

Pokušaj da podesiš memoriju, oseća se dobitak u igrama, ako bi da igraš ponešto. Mada je kod mene 2200G sa manjim taktom iGPU-a 1100MHz, pa kada se poveća na 1500MHz, rastu performanse u igrama možda jedno 20%, memorija je na 3200Mhz, na 1,35v , i to Kingston hynih m-die u paru sa Kingston micron b-die. Ti bar imaš iste module trebalo bi da radi na 3200MHz. Probao sam jedno sat vremena Wolfa II na 1080p igrivo na 1080p, srednja podešavanja ide na 40-60fps. To kod tebe može da radi samo bolje.
Kod mene APU GFX voltage ide na 1,15-1,2v, mislim da je malko vrućko na SoC preko 1,2v mada pošteno govoreći probao sam da idem gfx voltage na 1,3v i 16XX iGPU.
Evo jedan slika igre MP BF1 30minuta čisto da se vide neka početna podešavanja, jer još nisam sve podesio sve parametre da radi kako treba.
bf1.PNG
 
Zanima me kod 2200G koliko brze konvertuje video u odnosu na stvarno vreme videa i kolika je razlika u istom poslu 2200G vs 2400G?
 
Isto kolika je razlika između r3 1200 i r5 1400/1500 naprimer. Računaj minimum 20% max 30%.
Wolf II ipak sutra, odoh da spavam.....
 
Ploča je gore sa onog linka, lepo sam reko Gaming al nije 3, trenutno sam na 1400mhs za igp i mem je na 2933mhs...
Wolf 2 radi odlično, 1080p medinum počeak 55-60fps, vulkan api je daleko bolji od openGL u predhodnom wolfu i što je najlepše grafika je neuporedivo bolja, rekao bih za 2 koplja u odnosu na prvi wolf...
 
Sve u svemu, više nego zanimljivo iskustvo. Sa top komponentama uz taj APU, dobijeno je ono što se i očekivalo sa OC-om - stabilan i dovoljno brz računar.

Hvala još jednom.
 
Ploča je gore sa onog linka, lepo sam reko Gaming al nije 3, trenutno sam na 1400mhs za igp i mem je na 2933mhs...
Wolf 2 radi odlično, 1080p medinum počeak 55-60fps, vulkan api je daleko bolji od openGL u predhodnom wolfu i što je najlepše grafika je neuporedivo bolja, rekao bih za 2 koplja u odnosu na prvi wolf...

Ta ploča nema hladnjak na SOC delu naponske, budi pažljiv sa klokovanjem integrisane grafike. Bilo bi dobro i da namestiš neki ventilator da duva direktno na taj deo naponske.

https://forum.benchmark.rs/showthre...Gigabyte-MSI&p=5416687&viewfull=1#post5416687
 
Kakva je ovo temperatura cpu tctl 71?

Temperatura u procesoru, i kod mene su u biosu podešeni parametri vodenog hlađenja prema cpu tctl, jer u biosu na B350M-PRO ploči postoje tri opcije za podešavanje, cpu, mobo, cpu tctl, gde je najveća temperatura upravo taj cpu tctl, a one dve su manje uvek, jer se senzori nalaze ne ploči, za cpu je negde blizu ležišta.
 
Utisci su mi pomešani, ovi ryzen apu-i su definitivno nedovršeni proizvodi, a evo i zašto....
APU mi je trotlovao čak i na default, a gledao sam na yt i drugi review-eri su se žalili na 2400g da hoće ponekad naglo da padne FPS u pojedinim igrama što se i kod mene dešava, čim malo occ odmah ide trotlovanje na svaka par minuta (pada takt IGP-a na 200mhs na 2-3 sec), ako smanjim napon na 1.05v gpu takt pada na 700-800mhs i sporo mi radi.... Problem je i do mog tesnog kućišta a i sam LC 120 tower cooler uopšte nehladi naponsku iako verujem da je za sam cpu i više nego ok cooler...
Nebudem lenj, rasturim ploču skinem LC120, ubacim BOX od 1600 cpu-a koji je doplo veći nego originalni od r5 2400g. Rezultati su odmah vidljivi, pošto cooler pirka i na naposku odmah sve radi na 1400mhs sa 1.2v. Pustam super PI na sva jezgra fan na 100% (2140rpm) temperatura ide i do 80c što je po meni katastrofa, očigledno mi je zapao primerak sa bezveznim heat spreader-om, a možda to tako i treba da bude... Rado bih odradio deleting al nemam dobar alat, a veliki je rizik ručno da ga sečem....
Verujem da će se situacija poboljšati sa novim biosima i drajverima....
 
Poslednja izmena:
trotl. pregrevanje. oladi.
 
Tek su izasli APU-ovi, cena je dobra, performanse su dobre, ti sitni problemi ce se resiti.

Koliko je optimizovana ova RX 470 kroz drajvere, uzeo sam je mesec dana nakon izlaska na trziste, mogu reci da su svi bagovi ispeglani, performanse su bolje kako vreme prolazi(bile su mi odlicne i kad sam je uzeo). Steta je sto nisu zalemljeni jedino, pretpostavljam da bi svi radije platili 10e vise, a da proizvod ne bude osakacen fabricki.

2400G ipak ima SMT i jaci iGPU, pa OC, uz cinjenicu da niau zalemljeni, nije bas prost kao kod R3 2200G.
 
Poslednja izmena:
Pa sad, nećemo skoro videti rx470 performanse u apu, pošto je apu min 3 a ja bi rekao i 4x sporiji od rx470-tice...
Generalno sada su ok performanse sa većim box cooler-om, odnosno nema obaranja taktova....
Pri kraju sam wolf-a jedinice i apu posustaje, sa 10-tak neprijatelja pada fps na 25-30 i vidi se da kilavo ide, ubacio sam r7 370-ticu da vidim razliku i odmah je skoro 10-tak fps bolje ;) staviću i r9 380 2g čisto za probu....
 
Jel sa vulkan apiem ide tako traljavo? Moralo bi brze.
Moj matori phenom + rx470 daje 60+ fps na uber podesavanjima, nije bas neka usporedba al ono...

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Nije vulcan, prvi wolf u openGL, Vulcan radi mnogo bolje, već sam pisao...
 
Nisam ni spomenuo performanse u rangu RX 470, vec samo da su bagovi otklonjeni i da su performanse same kartice poboljsane, pa pretpostavljam da ce biti tako i sa APU-om.
 
Test sa pasivno hlađenim APU-om:

http://www.hwbattle.com/bbs/board.php?bo_table=hottopic&wr_id=8726

1028469739_roAKvlJX_mb_w_nofan1_w990.jpg
 
Ipak na kraju dosta para izadje s dobrom plocom i aftermarket hladjenjem, kad se preracunam za te novce ima g4560, h110m i polovna grafa r9 270x ili rx 550 i dobije se bolja gaming masina.
 
Pa dobro, opet dobijas za taj novac bolju CPU, zivu (am4) platformu, gde kasnije mozes bez problema da bocnes jacu grafu (ako skupis kes) + bolji cpu kad za to dodje potreba. U startu u cistim performansama u igrama gubis i to je neminovno.
 
Videcu, ionako jednom uzmem i po 5 god ne diram, evo i sad koristim procesor koji je uzet 2010 [emoji16]
 
Pa upravo za takvu situaciju je AM4 platforma super prica.
 
Čekam da mi stigne R5 2400G i AsRock AB350M PRO4 sa severa, cena 240e.
Gledao sam po netu i ova kombinacija mi je nekako ok za ono što mi treba.
E sad pitanje u vezi igpu-a, da li je sposobna za full hd u igrama fifa 18, pes 2018, nba 2k, emulacija ps2.... ništa preterano zahtevnije ne igram. U krajnjem slučaju imam gtx1050ti koji ću verovatno prodati ako mi ovaj igpu bude dovoljan za navedene naslove ?
Memoriju trebam pazariti, koju preporučujete?
Znam da utiče brzina iste na igpu ali ima li potrebe ići baš na 3200 MHz ili 2666 MHz može da zadovolji ?

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
2666MHz je optimalno, 3K je bolje, ali najveca razlika je izmedju 2133 i 2666.
 
Nazad
Vrh Dno