Šta je novo?

AMD Ryzen APU

Sve se nadam izbaciće sa jačom grafikom APU da zaboravim agoniju kupovine grafičke karte ali nikako.
 
Sve se nadam izbaciće sa jačom grafikom APU da zaboravim agoniju kupovine grafičke karte ali nikako.

Pa, nema smisla da izbacuju jace graficke jer su i ove postojece ogranicene memorijskim protokom. GDDR5 je vec imao duplo veci protok u odnosu na DDR3/DDR4 memoriju iste frekvencije, a sa GDDR6 je to duplirano. Kada budu uveli DDR5 moci cemo da ocekujemo novije graficke, mozda do tad Intel izbaci 2nd gen Xe koji nije totalni promasaj.
 
Kako sam proverio na jednom sajtu u 2021 ide jos jedan model sa Vega grafikom, a u 2022 sa Navi grafikom. Samo ne pise da li ce to opet biti oem proizvodnja ili klasicna retail...

Sigurno Amd nece dozvoliti da im Apu ugrozi prodaju svojih klasicnih modela kao i grafickih karata, tako da ce grafika uvek biti osakacena.
 
  • Like
Reagovanja: BoT
Kako sam proverio na jednom sajtu u 2021 ide jos jedan model sa Vega grafikom, a u 2022 sa Navi grafikom. Samo ne pise da li ce to opet biti oem proizvodnja ili klasicna retail...

Sigurno Amd nece dozvoliti da im Apu ugrozi prodaju svojih klasicnih modela kao i grafickih karata, tako da ce grafika uvek biti osakacena.

Planirana je bila jos ove godine low end serija sa Navi grafikom, ali je otkazana zbog ogranicenog obima proizvodnje koji TSMC moze da isporuci.
 
Jel ima neki info kada ce se kod nas pojaviti laptopovi sa 5600u 5800u?
 
 
Ex2gq8KVoAIjesx.jpg
 
 
Ako cemo verovatni glasinama stize Van Gogh za laptove male potrosnje sa RDNA 2.0 i Zen 2 jezgrima (~7-15w), i moja pretpostavka je da:

AMD zeli, hoce da uradi sve da ga izbaci, i da li ce i kad izaci je kompletno van AMD-ove kontrole. Da li izlazi zavisi iskljucivo od 2 faktora : kakav je Alder Lake u istom segmentu, i da li ce biti dovoljno manevarskog prostora u TSMC-u da se proizvodu dovoljno kolicine do izlaska Alder Lake-a, ili pri izlasku, ako Alder Lake ne bezi previse
 
Van Gogh je APU sa 4C/8T i 8 CU.

To je, kao pandan Tiger Lake U-u.
 
Ovo u slici je zajedno sa integrisanom grafikom na 2,5 GHz.

 
Ovo u slici je zajedno sa integrisanom grafikom na 2,5 GHz.


I could reach 4850 MHz for single threaded and 4475 MHz all core stable at a maximum CPU temperature of 77C (non-AVX) and 80C (AVX).

Hardware list:
  • AMD Ryzen 7 5700G
  • ASUS ROG Strix B550-I Gaming
  • EK-Quantum Magnitude
  • EK-KIT P360
  • Open Benchtable: https://openbenchtable.com/
  • Seasonic PRIME 850W Platinum
  • GSKILL TridentZ DDR4-4266 16GB
  • ElmorLabs P80DB2 Debug Card

Blago uzasno.
 
 
 
E2w90-EVIAIA8uf.jpg
 
AMD izvlaci vodu iz kamena, stvarno zavidne integrisane performanse za staru Vegu, par ljudi koje znam ce biti presrecni, da uzmu za koji mesec, dok ne stignu normalne cene za graficke
 
Na neki način, kao što je Rocket Lake poslednji, isto tako je Vega poslednja, verovatno će je zameniti RDNA2 sa 12 CU.
 


Evo i review-a za Ryzen 7 5700G. U sustini, ista prica kao i 6 core varijanta. Za nijansu bolja od Ryzen 3000 Matisse serije, ali daleko od Ryzen 5000 Vermeer serije procesora. Sve ce zavisiti od cene, Ryzen 7 3700x kosta oko 36k, dok Ryzen 7 5800x kosta 54k. Ako cena bude 40k bice fenomenalan, ali pre ce da se desi da ce biti blize 50k sto vec baca drugacije svetlo na situaciju. Nisu OC-ovali jos uvek, mene taj aspekat posebno zanima.
 
Ma to je perfektno za sve kojima ne treba super-duper grafika za ozbiljno igranje. Čekati na neke drastične padove cena grafičkih kartica srednjeg i višeg nivoa je uzaludno, bar za par godina, nisu proizvođači ludi pa da ne zarade koliko mogu ako baš ne moraju. Ako se nevaram, samo za grefičku koja je u nivou ove APU treba platiti više, negde oko 500€.
Da meni crkne ova Rx 570 prešao bih na 5700g odmah po izlasku.
 
Koliko ja vidim ovo je u rangu GT1030 GDDR5 sa kojim su i poredili, znači daleko od pomenutih 500 evra. I dalje previlik disbalans između mogućnosti procesora, i ugrađene grafike,
 
Ja sam iscekivao ovaj procesor i nadam se razumnoj ceni ne zbog toga sto mi treba tako "mocna" graficka, vec zato sto zelim jeftiniju alternativu Ryzen 7 5800x/i7 11700 procesorima koja ce moci da se kupi nakon sto i7 10700 nestane sa trzista, a koja je bolja od Matisse Ryzena. Sa druge strane Ryzen 3 5300G malo nema smisla jer nema dovoljan broj thread-ova za bilo sta moderno. Takodje, velika bojka cele Cezanne serije jeste nedostatak PCI-E 4.0 kontrolera, ali sta je tu je.
 
Kad ubacis diskretnu pored 5700G deli li se magistrala ili ima punih 16 linija?
To je bio fazon sa 2400G.
 
Kad ubacis diskretnu pored 5700G deli li se magistrala ili ima punih 16 linija?
To je bio fazon sa 2400G.
Jos je Ryzen 4000 Renoir resio tu bojku i procesori su imali 16+4+4 PCI-E 3.0 linija, na zalost Cezanne nije unapredio to u PCI-E 4.0.
 
Nazad
Vrh Dno