Šta je novo?

AMD Ryzen APU

sam633

Slavan
Učlanjen(a)
23.11.2011
Poruke
5,899
Poena
385
Da počnemo sa modelom za prenosne računare:

AMD Ryzen™ 5 2500U Quad-Core:

Processor
AMD Ryzen™ 5 2500U Quad-Core (2 GHz base frequency, up to 3.6 GHz burst frequency, 6 MB cache)
Processor family: AMD Ryzen™ 5 processor
Memory
8 GB DDR4-2400 SDRAM (1 x 8 GB)
Transfer rates up to 2400 MT/s
Graphics
Integrated AMD Radeon™ Vega M Graphics

http://www8.hp.com/h20195/v2/GetPDF.aspx/c05652570.pdf
 
Single channel memorija bi mogla da bude poprilican problem, nadam se da ovo nece biti uobicajeno resenje. Ukoliko bude, mogu doci u situaciju da ce ih ponovo ukopati percepcija da se AMD placa manje od Intela, odnosno da se stedi gde god je moguce.
 
Ono što bi voleo da vidim na Raven Ridge-u je jedan ili dve stacka HBM-a. U tom slučaju single channel ddr4 se neće ni primetiti.
 
Poslednja izmena:
U oznaka na kraju , da li je ovo kopiranje Intela?
 
Ne znam da li sam video neki laptop koji dolazi sa dual channel ramom iz fabrike.

Uglavnom je 1x4/1x8 i prazan slot za dodavanje.
 
Ne znam da li sam video neki laptop koji dolazi sa dual channel ramom iz fabrike.

Uglavnom je 1x4/1x8 i prazan slot za dodavanje.
Ili jos gore, a u cenovnom rangu do nekih 50, 60k, 1 slot i 4GB ili sto sam vidjao u zadnje vreme 4GB zalemnjeno i bez dodatnog slota.
 
srv6b6fmgdsz.png
 
Da li ce izbaciti ove low-power apu-ove i u nekom mini PC desktop formatu?
Sklopio bih jedan takav komp, niske potrosnje, da mi sluzi za manje zahtevne stvari.
 
@tesseract, pa ima i u domacim radnjama mini itx am4 ploca da se kupi, tako da ne vidim nikakvih prepreka ubaciti na nju apu (a po potrenbi odraditi i downclock uz undervolt)
 
Jel moze neki link za mini itx AM4 kod nas? Hvala unapred :)
 
@Caridze

Nasao sam samo jednu mini-itx am4 plocu da se kupi kod nas, a cena tricavih 15k. Malo mnogo...
Generalno, mini-itx ploce su retkost kod nas, i nisu uopste jeftine.
 
Pišeš u pogrešnoj temi.

Bristol ridge nema svoju temu, tako da je lakše da pitam u ovoj. A bilo je lakše da napišeš komentar 'ne znam', nego da mi kažeš da pitam za 'bristol ridge' u temi 'raven ridge' (koji još nije ni izašao, pa ne bi ni trebalo da ima temu):rtfm:
 
@tesseract, a ko prica da mini itx ploce su jeftine bilo gde? Ni kod intela nisu dz, a i dobra itx kucista i dobri low profile kuleri imaju cenu, kao i sfx napajanja. Hoces nesto izvan masovnog segmenta - plati, to je uvek bilo i bice.
 
Kako su uspeli da upakuju to sve u 15w
ako predpostavimo sledecu raspodelu 7w procesor + 7w grafika +1w kontroleri
to bi znacilo da u 30w mogu da stave 8 procesorskih i 24 graficka ili 4 procesorska i 32 graficka jezgra
bice zanimljivo videti sta ce uraditi za desktop varijantu.
 
Daj boze da mogu da stave bar 20 graficka CU, da budu na nivou RX460, mada meni i to deluje nerealno.
 
Au sjajno.

Koliko sam uspeo da vidim, CPU performanse 2700U su bolje od desktop R3 1200 i u rangu sa i3 8100. Dok je GPU u rangu sa R7 250X (ili ti rebrand 7770).

Za desktop APU sigurno mogu jos unaprediti IPC, dodati CU za GPU deo, pa napraviti recimo Ryzen 1400 + RX560, odnosno 4/8 + 20/22 CU sto bi bilo dovoljno da bude tu sa 560-kom.

Savrsen kombo za 80% igraca.
 
Ne. Desktop verzija ima isti IPC, istu max. CPU konfiguraciju (4c/8t), samo verovatno veće klokove. GPU deo može imati najviše 11 CU-a, što se vidi i na fotografiji čipa. Tj. u mobilnoj verziji, jedan CU je isključen.

Neke druge varijente otpadaju, bar do Zen 2 i 7nm čipova
 
Samo ljudi da se ne zalecemo sa procenama performansi, to sto ima isto CU kao neki eksterni GPU ne znaci da ce imati performanse istog. Plus pitanje je koliko ce se downclockovati procesor dok radi GPU.
 
Bas me kopka koliko ce kostati najeftiniji apu i kakav ce biti u odnosu na g4560 i gtx 1050 koji se mogu naci za 22k [emoji43]
 
Bas me kopka koliko ce kostati najeftiniji apu i kakav ce biti u odnosu na g4560 i gtx 1050 koji se mogu naci za 22k [emoji43]

Za sada ima samo HP ENVY, nadam se nekim povoljnijim modelima drugih proizvodjača......

Windows 10 Home 64
AMD Ryzen™ 5 2500U Quad-Core
12 GB memory; 1 TB HDD storage
AMD Radeon™ Vega Graphics
15.6" FHD touch display

$799.99
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno