Šta je novo?

Bezbednost novčanika?

canejr

Slavan
Učlanjen(a)
27.09.2005
Poruke
922
Poena
320
Koliko je u praksi nezgodno korišćenje "cold storage" sistema, sa dodatnom, offline mašinom? Imam netbook koji bih mogao da koristim, ali kreiranje transakcije, snimanje, podizanje netbuka, potpisivanje, snimanje, vraćanje, pa onda i bekap... Iako kriptovalute planiram kao dugoročnu investiciju, sa malo transakcija, nekako mi se čini da bi mi brzo preselo. Osim toga, morao bih uvek da imam dve mašine pri ruci. Ima li ovde onih koji su sistem koristili, pa odustali zbog tog mučenja i za šta ste se na kraju odlučili? Da li se zadržava isti nivo bezbednosti ako se koristi virtuelna umesto zasebne mašine? Možda da fizički fajl za novčanik stalno držim zipovan sa jakom šifrom, pa otpakujem samo za transakcije? Tačnije, da imam watch-only i regularan novčanik, ali u istoj instalaciji. Pa je regularan u šifrovanoj arhivi i otpakujem ga samo kad zatreba.

Koliko je komplikovano koristiti papirni novčanik? I da li ga čuvate i kao pdf fajl, recimo? Takođe sa jakom šifrom. Čini mi se da je pogodniji ako se trguje preko telefona, zbog QR koda? Ako sam na desktopu (recimo, Electrum), da li moram ručno da prekucavam neke kodove sa papira?

Hardverski novčanik zvuči možda i kao najbolje rešenje (bar za koine koje podržava), ali ako i zanemarim cenu, ima li da se kupi kod nas (komplikovano mi je naručivanje sa neta, a i ko zna koliko se čeka) i da li je bilo slučajeva lažnjaka?

Da, pokušavam da se odlučim za najbolji sistem pre kupovine koina, da bih od početka (i unapred) sve postavio kako treba. I svestan sam da je to obično jako teško, odnosno da je potrebna proba, ali možda mi je neka zgodna opcija potpuno promakla. Zato me interesuju tuđa iskustva.
 
Ja koristim kombinaciju čiste zasebne mašine za kreiranje wallet-a, naloga i 2FA, mobilni wallet kao hot wallet, hardware wallet za cold.

Radni PC za pristup nalozima kreiranim na čistoj mašini i hardware wallet.
 
Hvala. Hardverski mi trenutno nije (dostupna) opcija, a planiram da ulažem i u neke koine koji nisu podržani, pa se opet vraćam na isti problem. Buni me i što u dokumentaciji za Electrum piše da 2FA rade kroz dodatni server, a ja to zamišljam kao recimo dobijanje e-mail ili sms poruke sa šifrom/linkom za potvrdu. CTR99, koji program koristiš na toj čistoj mašini?
 
Nema all in one medju hw walletima koliko ja znam.


Koristim jaxx, i prezadovoljan sam.

Mnogi neće podržati. Neki su imali probleme sa njim ali se ja nisam susreo sa nerešivim problemima.

Ima široku ponudu valuta. Na to dodaš još neki wallet koji ti može zatrebati za specifične novčiće i prilično dugo se možeš bezbedno "provući" bez hw walleta.
 
Ljudi veceras mi se desilo nesto cudno.Resio sam da sa exodusovog waleta posaljem na novo downlodovani electrum portable 2.9.3 0.01 BTC. To je prispelo ali kada kliknem na transakciju pokazuje mi se jos jedan output cirka 0.9 btc. U exosdusu mi za sada ne pokazuje manjak, ali na block chain exploreru mi pokazuje manjak tih 0.9BTC. Kao da je paralelno sa mojom transakcijom otislo jos 0.9BTC na neciji racun. Evo stavicu i slikuoutput problem.png
 
Dobio odgovor. Blockchain vraca kusur pa exodus kreira drugu adresu na koji ta ˝sica˝ ide.Nisam imao pojma:smash:
 
Nazad
Vrh Dno