Šta je novo?

Par pitanja u vezi procesora

Megason

Poznat
Učlanjen(a)
15.10.2017
Poruke
8
Poena
41
Pozdrav, imam procesor AMD FXX 8350, i nemam problema sa njim, dokle god ne igram neku igricu.
Cim upalim recimo cs 1.6 na 5-10 minuta nabije temperaturu od 50+ stepeni, ne znam da li je neko imao
ovakav problem sa ovom konfiguracijom?
Koristim hladnjak koji sam dobio uz procesor a termalnu pastu sam skroz razmazao dok sam stavljao procesor jer sam ga 100 puta skidao
dok nisam provalio da mora bas, bas jako da se gurne da bi mogao da se zakljuca.

Citao sam na netu nesto da sta god da stavim, tj koji god kuler da ce uvek da mi bude takva temperatura jer procesor koristi 125W
i jednostavno uz ovu maticnu plocu nikad nece ni da ima manju temperaturu. :wall:

Da li je to tacno ili je cista izmisljotina, i kako da resim ovaj problem? Da li je to samo do termalne paste i hladnjaka ili je stvarno do maticne?
Posto ovde kod mene danas nista ne radi, resio sam da pitam iskusnije clanove ovog foruma za savete i predloge pre nego sto kupim drugu termalnu
pastu i hladnjak?
 
A sta je problem? 50 stepeni ili procesor trotluje? Kao prva pomoc - ugasi u bios turboboost.
 
Amd fx trotluje na 70 stepeni, tako da nije to problem.

50 stepeni je sasvim dobra temperatura za opterećen cpu. Sve ispod 65c u radu je prihvatljivo.

Ne kupuj pastu i hladnjak jer su ti oni apsolutno nepotrebni. Kompjuter ti radi kako treba.
 
Poslednja izmena:
Problem je sto mi sa samo desetak minuta igranja cs 1.6 (tu sam testirao) dodje do preko 50 stepeni ( 55-58 ) a ako igram recimo crossfire ili neku drugu malo zatevniju igricu, za oko 15tak minuta prelazi 65 stepeni
 
Pa jel padaju perf? Temp nije kriticna. Ako hoces ugasi turboboost i smanji malo stock napon. Termopastu pozajmi od prijatelja i namazi kako treba. Da li ti se kuciste dobro provetrava? Koja graficka je u pitanju? (ako je neka azdaja tipa gtx480 a uz to i jos nije turbina - onda je sve jasno)
 
To je sve normalno. Dok sam imao AMD FX-8320 sa fabrickim hladnjakom temperature su isle i do 70-80 stepeni u Crysisu 3. Tek je kupovina CM 212 Evo hladnjaka spustila na 60 stepeni.
 
Ne padaju mi peformanse, a graficka mi je GTX 1050 (bez "ti")
Turboboost mi je vec ugasen a pastu cu sutra da kupim, jel imas koju da preporucis mozda?
Sto se tice provretravanja evo slike sa neta, znaci ovaj ventilator gore sto sam dobio uz kuciste mi je obican, bez ovih kao resetki,
graficka znaci isto tako stoji kao slike i napajanje takodje, sa okrenutim ventilatorom na dole. https://prnt.sc/gxpunh
 
ne beri brigu, to sve radi apsolutno po ps-u.
nema potrebe ni sa pastom da se bakćeš.
 
Mozes da probas da mu malo smanjis napon u biosu, promena paste ce znaciti ako je stock pasta, pa se stavi malo bolja, ali ne previse.
 
Meni recimo, Intel iz potpisa, redovno ide preko 80 stepeni kada renderujem i ne uzrujavam se previse, tako da je ovih tvoji 65 stepeni smesno. Cepaj i ne razmisljaj.
 
Netacno.

Potpuno razliciti procesori u svakom smislu, po arhitekturi, proizvodnom procesu, po svemu.
Za FX je max. preporucena temp 61c, s tim sto po AoD-u(amd overdrive) margina pokazuje koliko fali do 71c.
Ja sam vidjao da throttluje na 65C, kod drugara FX 8320 na nesrecnoj M5A78 bez hladnjaka na naponskoj, kako dodje do 65 obara klok na 1.400MHz.

Generalno treba drzati ispod 61c, ako je moguce.
Uglavnom im je def. napon katastrofa, sa FX 4300/6300/8320 koji su mi prosli kroz ruke i na 3 razlicite ploce def. turbo napon je bio preko 1.4V, a toliko je meni bilo potrebno za stabilnih 4.56GHz uz klokovan NB.
 
Poslednja izmena:
Pa jedino da kupi neki aftermarket kuler i spustice mu se poprilicno. A sto se tice fabrickog kulera to su sasvim normalne temperature.
 
Neki Cooler Master cooler bi mu znacajno popravio situaciju.
I kvalitetna pasta naravno. Imam zaista sjajno iskustvo sa Thermal Grizzly pastom, zaista sve preporuke za nju.
 
Neki iz LC-CC serije nudi vise za ulozen novac, dovoljna je i neka pasta za 500-600 dinara.
 
Uglavnom im je def. napon katastrofa
Koliko me secanje sluzi, na svakom kompu sam mogao, bez problema u radu, da namestim manji napon od onog u AUTO rezimu. Megason, poslusaj savete i prvo smanji napon, a posle eventualno razmisljaj o aftermarket hladnjaku, što zbog temperature, što zbog manje buke.
 
Ja sam imao AMD FX-8320 klokovanog na 4.7GHz i znam o cemu pricam. Fabricki kuler obavljao posao, ali su temperature visoke i vrti se preko 3000 obrataja po minuti sto je meni bilo ne podnosljivo. Mesec dana posle sam kupio CM 212 Evo i temperatura se znacajno smanjila. Ne vredi mu kupovati pastu i bacati pare ako ne planira da uzme novi kuler. LC-CC od 2000 dinara ce mu zavrsiti posao. Pitanje je bilo da li su te temperature normalne i odgovor je da jesu, i meni su bile tolike sa fabirckim kulerom. Ako hoces tisi hladnjak i hladniji procesor moraces kupiti neki aftermarket kuler.
 
Nije najbolji, nego je najbolja kupovina za ulozen novac, ako se gleda jeftinije resenje.

Nije realno kupiti kuler i pastu koji vrede kao 50% procesora, pogotovo ako gleda Hyper 212 ili TX koji su potpuno neisplativi u odnosu na LC

Nema potrebe za ironijom [emoji4]
 
I sa ovim se slazem. Kada sam ga ja kupovao FX je tada vredeo oko 14000. Ali opet, hladnjak je nesto sto se uzme jednom i koristis ga dugo vremena. Moj CM 212 je radio 5 godina na FX-u i radice jos toliko na Ryzenu.
 
Hvala vam na odgovorima, uglavnom, trenutno budzetsli gledano mogu da kupim ovaj cooler master evo koji je pomenut ili lc cc. Tako da gledano po vasem iskustvu, koji je kvalitetniji i bolji od ta dva?
Takodje uzimam i pastu, vec pomenutu ovde.
 
Mozda je Cooler Master malo kvalitetniji, ali ne toliko da bi opravdao razliku u ceni.
 
Verovatno je na CM-u bolji ventilator, ali za isti novac mozes da uzmes LC-CC-120 i neki pristojan 120mm vent i napravis push/pull kombinaciju, verovatno ce i kusur da ti ostane.
 
Nije najbolji, nego je najbolja kupovina za ulozen novac, ako se gleda jeftinije resenje.

Nije realno kupiti kuler i pastu koji vrede kao 50% procesora, pogotovo ako gleda Hyper 212 ili TX koji su potpuno neisplativi u odnosu na LC

Nema potrebe za ironijom [emoji4]

Pa moram malo :d
 
Dobio sam odgovor koji sam trazio, hvala svima na pomoci.
 
Pozzz, nisam znao gde da postavimnovo pitanje, nadam se da ne gresim temu. Drug je uzeo nov rocesor i kada ga stavi na maticnu pojavljuje mu se ovo obavestenje.
Pored toga ne moze ni da instalira nov sustem. Sta to moze biti, prrtpostavljam da je procesor nekompatibilan sa nekom komponentom. U pitanju je intel i5 2500.
f9725ff453a81e5d43e600649c0c4cb5.jpg


Sent from my Micromax A310 using Tapatalk
 
Koja maticna?
Update biosa odradjen?
 
Poslednja izmena:
Maticna je Gigabyte ga-h61m-s1. Kaze da je odradio update BIOS-a, samo je procesor zamenio, uzeo jaci, ostatak konfiguracije je isti.

Sent from my Micromax A310 using Tapatalk
 
Reset bios-a posle update istog?
 
Dobija plavi ekran smrti i kada hoce da instalira Windows ili je ovo samo kada ucitava postojeci?
Rece kolega iznad, Clea CMOS i nek proba.
Koji Windows inace?
 
to mi nikad nije bilo jasno, kupe ljudi hladnjak puknu 200 evra i pregreva im se procesor, meni i7 3770 koristi onaj obični fabrički ventilalator i hladi kao zmaj
 
Nazad
Vrh Dno