Šta je novo?

Питање у вези скенирања

faca

Slavan
Učlanjen(a)
08.08.2004
Poruke
3,572
Poena
435
Moja oprema  
Laptop
Acer Aspire A5 515 Ryzen 5 5500
Mobilni telefon
Xiaomi Poco F4 8/256
Pametni uređaji
Xiaomi watch S1
Xiaomi Body Composition Scale 2
Pristup internetu
  1. Optički internet
Узео сам од друга Hp Deskjet Ink Advantage 3525 на неколико дана да се играм неки документе а хоћу да скенирам и старе фотографије. Сад ме занима на коју резолуцију да подесим скенирање документа а на коју фотографије? Који је неки стандард за кућна документа (медицинска документација) 200, 300, 600, 1200dpi?

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
300 ce biti sasvim dovoljno.
 
To nije skener vec MF uredjaj, sto znaci da su mu sve funkcije krajnje osrednje. Najbolje je da skeniras u rezoluciji na koju je uredjaj deklarisan, sve ostalo je samo softverska interpolacija koja nece nuzno da ti donese bolji kvalitet. 300 dpi za fotografije je standard, kao i za dokumente, doduse za potonje moze da se koristi i 150 dpi - zavisi koja je namena.
 
Документе хоћу да имам у архиви и у облаку на компу, некад затреба да погледам ту је комп, телефон, кад ми треба копија пошаљем неком маил да ми одштампа.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Prilicno je jednostavno skenirati isti dokument u 3-4 rezolucije i utvrditi koja zadovoljava.
 
То сам и урадио, у 1200dpi скенира и сачувава фајл једно 5 минута. У 300dpi 10 секунди. Зато и питам шта је стандардно.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Potvrdjujem da je 300 sasvim ok za fotografije.

Dokumenta može niže ako je potrebno.
 
Да ли постоји неки начин да се слике аутоматски корпују?
Приметио сам да када за scan size одаберем entire scan size да су слике веће резолуције него кад одаберем величину саме фотографије. Саме фотографије су различитих формата а и нису баш тачни и милиметар.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Да ли постоји неки начин да се слике аутоматски корпују?
А да пробаш VueScan? Он има аутоматско кроповање као опцију, а требало би да ради са тим мултифункционалним HP-ом.
 
Имам један чудан проблем, наиме кад скенирам слику и после хоћу да је окренем она изгуби у величини фајл до 2/3. Али то само понекад, ћак и иста слика која је два пута различито скенирна (постављена на скенер), једне се орално окрене друга изгуби на величини. Оба пут је слика опсецана.
У чему је цака?

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Мислим да је 9х13. На скенеру је подешено entire scan size.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
.jpg

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Имам један чудан проблем, наиме кад скенирам слику и после хоћу да је окренем она изгуби у величини фајл до 2/3. Али то само понекад, ћак и иста слика која је два пута различито скенирна (постављена на скенер), једне се орално окрене друга изгуби на величини. Оба пут је слика опсецана.
У чему је цака?

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Ajde shvatio sam da je pri pisanju č otislu u đ ali nikako ne shvatam sta je "oralno" okretanje slike?
Vodoravno, uspravno, mozda manuelno...?
 
Требало је да пише "нормално окрене", к9 је променио реч. Слика је скенирана наопако, а после хоћу да је исправим, тад настаје тај проблем. Ручно је окренем у прегледачу, на ону полукруг стрелицу.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Kako je najjednostavnije ako imam nešto skenirano na dve strane da odsečem i da ih stavim da stanu na jednu stranu oba skena a da ne gubim kvalitet slike?
 
Kromsator ili ScanTailor.

Prvi je mnogo bolji, drugi jednostavniji. Oba ce uraditi to sto ti treba.
 
Hvala na odgovoru, prilikom skeniranja koristim NAPS2 da li preko njega može nešto da se uradi u tom pogledu ili ne?
 
Nisam ga nikada koristio pa ne bih umeo iz prve ruke da ti kazem. Pogledao sam ovde i ne vidim da spominju to kao mogucnost.
 
Hp sken problem

Da ne postavljam novu temu na win 10 instalirao sam HP MFP426FN defaul e mail klijent je Thunderbird kada hocu da skeniram u e mail prikazuje mi poruku sa slike. Kao da nije pronasao e mail klijenta. Napominjem da je povezan preko USB-a? Isto se desava kada ga povezem i prkeo mreže.hp problem.jpg
 
Zanima me kada se skenira u boji, to ispada isto kao sivo/belo kada se skenira sa svim reljefima vidljivim na samom dokumentu.
Ako skeniram doument u boji, da li i kako je moguće taj sken iz boje napraviti da dokument bude sivo/belo, kao da sam ga tako skenirao, da ne bih dva puta skenirao jedan isti dokument?
 
Ako skeniraš u bitmapu (bmp, jpg, tiff...) onda se lako konvertuje u bilo kom programu za obradu slika. Potraži konverziju u grsyscale.
 
Skeniram u NAPS2, snašao sam se preko picasa, da pitam i ovo, kad recimo skeniram nešto što je malo, recimo vozačku, kako da povećam da skenirano bude veće nego što je sam original?
 
Povećaj rezoluciju (dpi) u kojoj skeniraš, pa kod štampanja razvuci na veću dimenziju.
 
Nazad
Vrh Dno