Šta je novo?

Problem sa CAS Latency i VDroop

Nikola2307

Poštovan
Učlanjen(a)
01.10.2015
Poruke
491
Poena
70
Na početku moram da naponem da nemam baš neko znanje što se tiče OC-a. Trudiću se da ne budem previše opširan:

Odlučio sam da overklokujem svoj Athlon II x440 procesor. Problem je u tome što to moram da radim preko FSB-a, tako da mi se prilikom OC-a povećava i frekvencija RAM-a.

Imao sam 4 RAM stika, 2x2 Dual channel - 2 ista i 2 različita, s tim što su na 1333 MHz svi imali identične tajminge i voltažu.

Pošto nisam uspeo da iskombinujem FSB i RAM ratio kako bih dobio 1333 MHz, ostavio sam samo 2 RAM memorije koje mogu da rade na 1600 MHz:
Capture.png


Podesio sam FSB i dobio 1600 MHz na RAM-u, podigao sam im voltažu na 1.67 (mogao sam da biram između 1.63 i 1.67), a tajminge sam ostavio na automatskim podešavanjima, jer sam očekivao da će BIOS to da koriguje kako treba, što se nije desilo:

324324.png



Pokušao sam ručno da podesim tajminge, ali naravno nije uspelo pa sam morao da vadim bateriju iz matične, premeštam RAM, itd...

Prva opcija mi je da ostavim kako jeste i da se nadam da će sve raditi bez problema.

Druga opcija je da smanjim klok RAM-a na 1333 (i vratim ova 2x2gb koje sam izvadio), s tim što ću tada morati da povećam FSB i voltažu procesora. E tu je sad problem: u specifikacijama stoji da je maksimalna voltaža za moj procesor 1.425, međutim kada je podesim recimo 1.421V, prilikom testiranja u Prime95 voltaža ide čak i preko 1.45. Koliko je to bezbedno? Najveća voltaža koju mogu da podesim, a da ona kasnije ne prelazi tih propisanih 1.425V je 1.381V, što je nedovoljno za drugu opciju.



PS Evo sad sam video AMD OverDrive u lepljivim temama, videću da li nešto može sa tim da se uradi.

EDIT: Koliko mi je pametno da menjam CAS Latency i tRC u ovom programu, ako iz BIOS-a nije htelo da radi kako treba?
EDIT2: Ne dozvoljava mi da promenim CAS u AMD OverDrive nakon restarta kompjutera, iako je malo pre bilo moguće. Opcija 1 otpada, pojavio se BSOD posle sat vremena u Prime95, mada ne mora da znači da je do RAM-a.
 
Poslednja izmena:
Evo je izmenjena i skraćena verzija prve poruke, ovu iznad slobodno ignorišite (edit opcija više ne radi):


Odlučio sam da overklokujem svoj Athlon II x440 procesor. Problem je u tome što to moram da radim preko FSB-a, tako da ima puno kombinacija.

Trenutno sam stigao do sledećih vrednosti, pa ako ne bude bilo problema ići ću dalje:

FSB - 222MHz
CPU - 15x222=3330MHz; CPU VCORE: 1.381V
DRAM - 5,33x222=1184MHz (underclockovano)
HT Link=CPU NB - 9x222=1998

1. Da li je u redu što sam smanjio multiplier za HT Link i NB kako bi frekvencija ostala približna početnoj vrednosti od 2000MHz, i kako ne bih morao da razmišljam o HT i CPU/NB voltažama?

2. U specifikacijama procesora stoji da je maksimalna voltaža 1.425V, međutim kada je u BIOS-u podesim na recimo 1.421V, prilikom testiranja u Prime95 voltaža ide čak i preko 1.45. Koliko je to bezbedno?
Najveća cpu vcore voltaža koju mogu da podesim, a da ona kasnije ne prelazi tih propisanih 1.425V je 1.381V.

3. Da li treba dirati CPU/NB, NB i SB voltaže, da li one mogu da pomognu kada se dostigne limit sa cpu voltažom?
 
Poslednja izmena:
Završen OC, na kraju sam došao do sledećih vrednosti:

FSB - 250MHz
CPU - 14x250=3500MHz; CPU VCORE: 1.381V
DRAM - 5,33x250=1333MHz
HT Link=CPU NB - 8x250=2000MHz (default)

Eto ukoliko neko bude pokušavao da OC-uje sličnu konfiguraciju, možda će mu koristiti. U pitanju je MSI 770-G45 ploča.

Voltaža procesora pri najvećem opterećenju ide do 1.416V, što je ispod gornje granice. Verovatno bi mogao da radi i sa manjom, ali to ću u hodu da isprobavam da ne bih gubio vreme. Takođe sam u BIOS-u pogasio sve one Power Saving opcije, pa ću i njih polako da isprobavam jednu po jednu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno