Šta je novo?

Povezivanje 2.1 / 5.1 zvucnika sa TV/Telefon/PS?

Z1000

Slavan
Učlanjen(a)
25.11.2007
Poruke
704
Poena
319
Imam Logitech X530 zvucnike koji nisu korisceni duze vreme, resio sam da ih ukljucim, ali samo dva prednja, levi, desni i subwoofer. Zanima me nakon sto povezem zvucnike i woofer, gde, kada i kako baratam sa ona tri cinca? Narandzasti, zeleni i crni?

U uputstvu mi pise da u zavisnosti od toga koliko je kanala podrzava izvor tako ukljucujem te cinceve? Kako da znam koji TV ima vise, a koji manje kanala? Da li je mobilni telefon koji ima samo jedan 3.5mm jack dvokanalni izvor? U TVu imam isto samo headphone izlaz, crne boje, kada utaknem zeleni cinc i u TV i u telefon imam zvuk, a na crni i narandzasti nemam tj imam nesto mutno priguseno? Jel to sve sto treba da uradim, zeleni cinc u ulaz za sluske na TVu (i telefonu kada mi to treba)?

Jos dva pitanja, prvo primetio sam da pomeranje tih cinceva i doticanje razlicitih povrsina izaziva neko pucketanje i aktiviranje woofera, da li ove druge cinceve koji se ne koriste treba da zalepim nekom izolirkom da ne bude spoja ili ne moram, sad stoje mirno i razdvojeno?

I drugo na nekim TV programima zvuk ide samo na levi zvucnik i subwoofer, ne ide na glavni desni, na nekima je normalno, ide na oba+woofer, do cega je to?

I jos nesto, da li digitalni TV program daje kvalitetniji audio zapis ili nije bitno? Cini mi se da je kod tetke u stanu gde su prikaceni zvucnici TV analogna, spojen je TV koaksijalnim kablom samo u zid u izlaz antene, bez DVB-T2 uredjaja (koji posedujem, ali preko kog ne mogu da pronadjem ni jedan kanal).

I zvuk mi je mnogo cistiji kada rade samo TV zvucnici, a nemoguce da su kvalitetniji od X530, cini mi se da je to zbog jaceg basa, jel moguce nekako smanjiti bas, kada ih prikacim na tv, equalizer mi ne radi?

edit: ovako izgleda TV pozadi

Ja5iUpc.jpg

uIdkhqH.jpg
 
Poslednja izmena:
Treba naravno pročitati uputstvo i videti zašta je koji kabl predviđen,
TV i mobilni telefon imaju samo stereo - dvokanakni izlaz.
Nekorišćene činčeve treba postaviti da se ne dodiruju kao i da ne dodiruju nikakav metalni predmet jer pojačalo u vuferu je stalno uključeno i naravno da reaguje na svaki dodir na ove bananice.
Neki programi se emituju u mono tehnici pa verovatno zato nema zvuka na oba prednja zvučnika.
DVB-T2 uređaj je potreban samo za zemaljski prijem TV programa preko spoljašnje antene. Ako u zgradi postoji razvod nekog TV provajdera ovaj uređaj nije potreban jer se kroz njihovu mrežu dobija TV signal koji može biti analogni ili digitalni u zavisnoasti od samog TV kakav ima svoj tjuner za prijem signala.
 
Onda je to to, pise u uputstvu, zelena bananica = Front Left/Right, to sam prikljucio na headphone jack, a dok si ti pisao post nadjoh i ja da moze biti da neki programi emituju mono zvuk.

Hvala za pomoc:)

Sto se tice TVa, kako da provalim sigurno da li je razvod nekog provajdera? Automatski pretrazivac je pronasao 60ak kanala, ja sam mislio da je analogni signal izbacen, ali mi ne deluje bas ni da je digitalni kvalitet, ima li nacina da to proverim osim ovako vizuelno?
 
Pa valjda vlasnik TV-a zna da li plaća nekakvu pretplatu ili ne.
Po tome da si našao 60-ak kanala rekao bih da je to kablovska TV od nekog provajdera.
Prijem analognih ili digitalnih kanala zavisi od modela TV-a da li imaju tjuner za DTV, ako nemaju obično provajderi daju svoj uz neku naknadu.
Analogni signal je izbačen iz etra i zato uz stare TV moraš imati DVB-T2 uređaj koji prima digitalni signal.(odnosi se samo na prijem preko spoljne antene i naravno ne plaća se posebna pretplata - osim one obavezne uz račun za struju).

P.S. Vidim da TV ima audio izlaz na dva činča, možda bi bio bolji zvuk da na njih priključiš tvij zeleni kablić sa bananicom, ali ti treba adapter sa 3,5mm na 2 činča. Ovako nešto
adapter.jpg
 
Poslednja izmena:
Ne placa pretplatu, samo je TV utaknut u antenu. U drugom stanu je trebao tjuner, a ovde ne treba, tj cak ni ne moze da nadje kanale preko DVB, to mi nije jasno.
 
Ako tv ima dvb-t tjuner, ne može da dekodira dvb-t2 kanale.
 
A ne može iz etra da ima 60 kanala nikako.:smash:
 
Ne znam onda sta je, isti TV u drugom stanu je morao da koristi tjuner jer mislim da nema svoj (u pitanju je samsung iz 2008. 37LEa451 tako nesto ja mislim).

Sto se tice zvucnika, malo pojacalo bruji u standbyju jel to normalno? Mislim nije brujanje, nego cuje se kad ga ugasim, tj nije necujno kada je ukljuceno, a zvuk utisan?
 
Nazad
Vrh Dno