Šta je novo?

Msi X370 Sli Plus CPU led svetli, ne bootuje

ivanbass1

Čuven
Učlanjen(a)
25.04.2016
Poruke
11,115
Poena
765
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5700X, LC-CC-120
Matična ploča
AsRock X570S PG Riptide
RAM
Kingston 2x16GB 3400MHz CL14
GPU
AsRock Challenger Pro 6700 XT
Storage
Kingston A2000 1TB, Toshiba P300 3TB
Zvuk
HyperX Cloud II Wireless
PSU
Seasonic Core 650 GM
Kućište
NZXT S340 Elie
Monitor
AOC CQ32G1
Miš & tastatura
Logitech G502, HyperX Alloy
Ostale periferije
Mac Mini M1 16/512
Laptop
Macbook Pro M1 16/512
Tablet
Galaxy Tab S7
Mobilni telefon
XIaomi 12X
Pametni uređaji
-Galaxy Watch 3
-Mi Band 5
-Mi Band 4
-Mi Smart Humidifier
-Mi Air Purifier 2S
-Mi Air Purifier 3H
-Mi Mop Pro
Pristup internetu
  1. Optički internet
Isto se desava i sa 1300X i sa 1400.

Ploca Msi X370 Sli Plus, ram Kingston HyperX Fury na 2133 1x8GB.
U uputstvu za plocu pise da taj konkretno led indikuje da ploca ne prepoznaje CPU, ima drugih ledova za graficku, hdd i ram.

Iz nekog razloga ram treba da stoji u 2. Slotu, po uputstvu, mi probali prvo u prvom, zvucnik je pistao i ram led je bio upaljen, zajedno sa cpu ledom. Prebacili ram u drugi, prestao da pisti, iskljucio se ram led, cpu led ostao upaljen.

Zvucnik ne pisti, samo se gasi i pali CPU led s vremena na vreme.
Nemamo drugi ram da bismo probali sad sa njim, mozda za neki dan.

Ideje?
 
Blam.

Mi smo obojica gledali u plocu, na ploci gori cpu led, monitor niko nije gledao.
Na ploci svetli cpu led, a na monitoru ima slike i pise za oba procesora normalno, koji je ram itd., javljam kasnije malo sta smo uradili..

Edit:

Oba procesora bacaju sliku, drug je rage-quitovao(otiso da gleda utakmicu besan sto nismo gledali u monitor uopste) tako da veceras nece biti daljeg testiranja, ali to bi trebalo da je to..
 
Poslednja izmena:
Hahaha dobri ste :) ja prvo pomislio stari bios u pitanju
Na am4 ploci ram se stavlja u 2 i 4 slot za dual channel naprimer. To je nesto vezano za tu novu BUS (magistrala? ne znam kako na srpskom), mora da se zatvori dalji kraj, da bi bilo manje suma, jer ako ostane otvoren - radi kao antena i hvata smetnje. I amd je resio da je bolje ram stavljati na kraj te linije, s toga neke ploce moguce nece da butuju ako stavis ram u pocetak (t.j. stavis stap u 1 ili 3 slot, a 2 i 4 prazni)
 
Tako je, nije uopste bootovalo kada je ram bio u prvom slotu, a drugi i crtvrti prazni.

A to sto svetli cpu led lampica, a na monitoru ima slike i pise "press f1 to continue setup", to je druga prica :wall:
Nismo isli dalje odatle, veceras ce on da podigne sistem pa cu da javim da li je ok, trebalo bi da bude, posto je sve prepoznato.

Sto se mene tice, 1300X koji sam dobio od @Dandy-a sa pokrivljenim pinovima radi, pinovi ispravljeni, prelazim uskoro na Ryzen platformu sa verovatno X370 Msi Krait ili Asus Prime B350 Plus.
 
Poslednja izmena:
Nekad davno sam pročitao na Vukajliji definiciju za uputstvo za korišćenje:
"Ono što Srbin uzme da pogleda tek kad žešće za**** stvar."
:d

U uputstvima za sve AM4 ploče piše da se prvo popunjavaju RAM slotovi dalji od cpu soketa.
 
Poslednja izmena:
Dobro je da si ispravio cpu pin i da radi.
Qryak kako misliš dalji od cpu soketa? Ja sam stavio kako piše u manualu tj u A2 slot koji je drugi najbliži CPU soketu. U svakom slučaju manual kao nekad biblija -samo čitaš i slepo slediš :)
slot.JPG
 
Poslednja izmena:
Pa to sam mislio, lose sam se izrazio. Prvo se popunjava ram slotovi 2 i 4, koji su dalji od soketa, pa tek onda 1 i 3.
 
Jasno.

Procitali smo mi uputstvo, namerno smo bocnuli u prvi slot cisto da bi videli da li ce da radi.
Onda, kada nije htelo da radi je palo citanje objasnjenja ledova(i beepova) i sta oni znace, gde je iz nekog razloga svetleo cpu led.

Onda smo gledali u plocu non-stop i cekali "beep" i boot bez lampice, sto nismo dobili.
Sasvim slucajno sam izasao iz sobe i vratio se da bi video da zapravo ima slike na monitoru i da pise press f1 to enter setup..

U sustini, da smo odmah uboli u drugi slot, a znatizelja nas naterala da ne ubodemo, ne doslo ni do cega ovog :D
Prva konfa na kojoj nema beep-a odmah ako je sve ok i def. prva konfa na kojoj ram ide u drugi slot :D
Izgubili smo dosta vremena guglajuci i mlateci glavu u prazno.
Sad je sve ok, drug podize sistem, radi normalno.

Svaki put za neku glupost izgubomo tonu vremena, kad smo sklapali ovu konfu iz potpisa bocnuli jedan ventilator u neki 4-pin header pored cpu-a na kome ne pise nista ili pise neka glupost, upalio se cpu led i nema slike..
Header zapravo sluzi za neku dijagnostiku, mi po defaultu zakljucili da je za ventilator, cim je 4-pin i odmah pored cpu-a..

Show program :D
 
Nazad
Vrh Dno