Šta je novo?

Bass management i Crossover frekvencija

Rotoshack

Cenjen
Učlanjen(a)
15.06.2009
Poruke
115
Poena
170
Citao sam po netu, ali nisam shvatio do kraja pa pomozite ko zna.

Imam medju podesavanjima na zvucnoj (Audigy 2 ZS) Bass redirection i to preusmjerava valjda niske tonove u vufer. E sad, ima i crossover frequency koja se krece od 10-200 Hz. Meni su zvucnici ovakvi: Vufer od 28-200 a ostalih 5 od 90-20000Hz.

Ono sto sam shvatio je da ne smije biti ispod 90 jer su takvi zvucnici, ali me zanima onda sta se dobija a sta gubi pomjeranjem ka 200? Sta preporucujete?

I da li moze nesto i da se pokvari na zvucnicima ako je namjesteno na odredjenoj frekvenciji?

Hvala.
 
Mislim da je tu važno šta bolje reprodukuje opseg od 90 do 200 Hz, vufer ili ovi drugi. Najbolje da slušanjem odrediš granicu. Ako ne čuješ razliku, onda i nije bitno :) Da se pokvari neće ništa, mada bi trebalo da je bezbednije da vufer reprodukuje više frekvencije, nego ovi drugi niže. Staviš granicu na 200 Hz i miran si.
 
Slusao i jesam i ima razlike, ali ne znam da opisem u cemu je. Kao da se vufer cuje slabije a sateliti jace kad stavim na nizu frekvenciju. A opet, ako sam dobro shvatio, sto i ne mora biti slucaj, ako bih stavio na 200 onda bi ispalo kao da ti do 200 ni ne budu reprodukovani uopste nego se izgube?

Ovako mi je trenutno.

Untitled.jpg
 
Ne bi trebalo da se gube. Ako staviš na 200 Hz, onda do 200 Hz ide kroz vufer, a preko 200 na ostale zvučnike.
 
Nazad
Vrh Dno