Šta je novo?

Pomoc oko 24"-27" Monitora

Alhemist013

Cenjen
Učlanjen(a)
09.01.2010
Poruke
20
Poena
154
Pozdrav svima,

Vec jedno 7-8 godina imam 22" Viewsonic monitor koji dobro sluzi medjutim resio sam da ipak predjem na nesto vece. Nisam uzimao monitor za sebe tako da stvarno ne znam sta da gledam. Budzet mi je do nekih 400 evra. Monitor mi je potreban kako za posao ( dosta teksta + terminal) tako i za igrice. Za kompom provodim oko 8 sati za posao. Zeleo bih monitor sa IPS panelom i po mogucstvu da moze da se kaci ( VESA) . Ne znam ni koju marku da gledam kao i da li je bolje od 24 ili 27" .

Hvala unapred na pomoci :)
 
Prelazak čak i na 24` će ti biti značajan, pogledaj u nekoj radnji pa uporedi veličinu, zavisi i od lokacije gde će ti stajati. Moja preporuka za dell u2414h zbog kvaliteta slike i prilagodljivosti.
 
Nigde bas ne mogu naci da uporedim ili imaju jednu ili drugu velicinu. Malo sam citao i u sustini nemora biti IPS monitor. U prvom postu sam napisao da bih zeleo IPS ekran jer realno samo IPS panelu i cujem :/
 
Apsolutno ti preporučujem da ideš na što veći monitor, posebno jer radiš sa mnogo teksta, terminal, naročito ako želiš da rasporediš 2 ili više prozora istovremeno na ekranu - što veća radna površina, to bolje.
Ne moraš da se držiš striktno IPS-a, možeš da gledaš i VA panele, i jedni i drugi imaju svoje prednosti i mane (IPS bolja reprodukcija boja i uglovi gledanja, ali IPS glow i malo lošiji kontrast; VA bolji kontrast, "dublja" crna, ali lošiji uglovi gledanja i sporiji odziv piksela). Generalno, ako nisi profesionalni ili pasionirani igrač FPS i sličnih igara, mislim da bi mogao biti zadovoljan monitorom i sa IPS i sa VA panelom.
Zbog igara, mislim da ti je 1080p tzv. sweet spot, inače bi mogao da ideš i na 1440p ili čak UHD, jer time dobijaš veću radnu površinu i "oštriji" prikaz. Za veličinu, ja ti iskreno savetujem da ne ideš ispod 27", a možeš i o 32" da razmisliš. :) Neki ljudi primećuju piksele već na 27" u 1080p rezoluciji, a nekima (npr. trenutno i meni) ne smeta ni 1080p ni na 32". Iskren da budem, naravno da se primete pikseli u FullHD na 32", kad se zagledaš, čak i na 27", ali sve zavisi šta radiš i šta očekuješ. Pošto i ja mnogo radim sa tekstom i generalno opšta multimedijalna primena, meni je 32" super, a kapiram da bi bolje bilo da je to u 1440p.
Za konkretne modele možeš da pogledaš druge teme po forumu, npr. ovu, jer lično nisam isprobavao različite monitore, pa ne mogu razne i preporučim - ja trenutno koristim SAMSUNG T32E310EW (32" FullHD, VA panel, monitor-TV) i sasvim je upotrebljivo, neuporedivo bolje od prethodnog 20,1-inčnog TN LG monitora koji sam koristio, ali iskreno nije to to, i ako želiš da ideš na bolje i spreman si da potrošiš ~400 evra, možeš da nađeš nešto mnogo bolje i funkcionalnije. Samo nemoj da se zakopaš sa 24-inčnim igračkim monitorom na 144 Hz i TN panelom ili nekim "super" Dell-om sa IPS panelom i sjajnom reprodukcijom boja, jer po tvom opisu namene nije to ono što tebi treba. :wave:
 
Mozda bi mogao da pogledas neki 24incni monitor ali u 16x10 odnosu stranica.......onda sigurno neces imati problema sa ostrinom pixela na 1080p rezoluciji...

http://displaywars.com/27-inch-16x9-vs-24-inch-16x10

Po visini je skoro isti kao 27ica i jedno 9-10 cm kraci....
 
Tebi bi verovatno „legao“ 27“ 2560x1440 monitor samo je ogroman problem što su dotični modeli u Srbiji retki i izuzetno skupi (čitaj precenjeni) u većini slučajeva.
Apsolutno neisplativo.

Pošto ti treba VESA, to još sužava izbor.

Za 27“ 1920x1080, najbolja kupovina je Philips E-line 276E7QDSW (PLS panel), još ima dostupan u Tehnomaniji neka zaostala zaliha.
 
Poslednja izmena:
krastavac, ja sam na stolu imao kombimaciju 2x27 dobra je to kombinacija ali što mora da bude baš veliki. Na kraju se zbog dimenzija stola vratio na 2x24.

Od 27" 2560x1440 sam odustao baš iz razloga pomenutih od kolege u prethodnom postu. S tim što treba dodati da je kod nas u BiH sve to još više skupo, nedostupno i precjenjeno. krastavac
 
Hvala momci na odgovorima i savetima. Vojvodo na kraju sam se odlucio za Asus MG279Q . On je 27" 2560x1440 . Resio sam da povecam budzet i da uzmem na rate jer se monitor ne kupuje cesto. Stize mi za par dana pa cemo videti kakav je :)
 
To je jako dobar monitor sa ne baš najboljim FreeSync opsegom (mada se to može promeniti), ali sa velikim ALI, pod uslovom da se ne dobije problematičan AHVA panel
(ne postoji kontrola kvaliteta tih 27“ 2560x1440 144 Hz panela od strane AUO-a, pogotovo su G-Sync modeli pogođeni iz nekog razloga) ili/i problematično pozadinsko LED
osvetljenje. O problemima sa tim panelima možeš pročitati moju poruku ovde.
 
Stigao juce monitor i mogu reci da sam prezadovoljan i sokiran razlikom u odnosu na moj stari monitor. Za sada ne primecujem ono "probijanje boje" na ivicama cega sam se najvise plasio. Dobio sam dosta kablova uz njega. Jako je cvrst monitor sa jako dobrim postoljem. Nema krckanja plastike. Dosta je kvalitetno izradjen. Cak je i onaj njegov meni dobar , sve se sa dzojstikom kontrolise. Za igrice je sinoc odmah polozio a za posao je danas. Jako pregledan. Ako neko ima neko pitanje za ovaj monitor slobodno neka pita i rado cu pokusati da odgovorim ma da je Vojvoda vec dosta objasnio u svojim porukama. Vojvodo hvala ti na savetu. Onako prelistao sam sve tvoje poruke pre nego sto sam odlucio ovaj asus da uzmem tako da hvala cheers
 
Čestitam i neka te služi :happy:.

Ako nisi, prebaci sliku u Racing mod pošto je tu najbolje kalibrisana.

Za sada jedino ne možeš da iskoristiš FreeSync, ali jednog dana ćeš promeniti grafičku pa ćeš uvideti koliko je to fantastična stvar za dosta igara (ne za sve naravno).
 
Prebacio sam je u Racing mod jer je definitivno najbolji osecaj . U buducnosti cu verovatno preci sa NVidia-e jer sam se bas razocarao njihovim postupkom prema Freesync sto ga ne prihvataju a Gsync da. Cisto uzimanje para. A taman i da iskoristim amd+ freesync funkciju :)
 
Pa FreeSync je Radeon tehnologija, a GSync Nvidia, nema tu sta da se prihvata ili ne.
 
1. FreeSync je samo AMD marketinški naziv za AdaptiveSync koji je VESA standard. Postoje monitori koji su „samo“ AdaptiveSync zato što ih proizvođači nisu poslali AMD-u da ih sertifikuje.
Međutim, Catalyst ih vidi kao FreeSync što je i logično ;).

2. Čitao sam da navodno NVIDIA koristi AdaptiveSync za neke svoje GeForce kartice u laptopovima, ali ovo nemojte uzeti zdravo za gotovo.
 
Nazad
Vrh Dno