Šta je novo?

Ryzen - A320/B350/X370 [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

Space Beer

Moderator
Urednik
Super Moderator
Učlanjen(a)
09.01.2011
Poruke
5,860
Poena
475
Znam da imamo VRM temu, ali mislim da bi valjala jedna sa pregledom i drugih karatkeristika AM4 ploča. I to pretežno B350 pošto su izgleda najpopularnije kod nas.

https://geizhals.eu/?cat=mbam4&xf=3...=uk&hloc=eu&plz=&dist=&mail=&sort=p&bl1_id=30

Ove ploče generalno nude dosta za uložen novac. U suštini, više nego što treba prosečnom/nezahtevnom korisniku, a manje nego što treba entuzijastima. Omogućavaju overclock procesora, većina ih je sa 4 DIMM slota, imaju (uglavnom) dovoljno portova i slotova (USB, SATA, PCIe...), podržavaju CF i RAID (0/1/10), mada to retko kome treba... Generalno, odličan su izbor za "sipaš i ne misliš" sisteme.

Što se VRM-a tiče, o tome se dosta pisalo u drugoj temi i ne bih mnogo o tome. U suštini, sve implementacije su dovoljne za sve Ryzen procesore na stock vrednostima. One malo bolje, sa hladnjacima pre svega, dovoljne su i za manji ili veći OC, u zavisnosti od (modela) procesora.

Što se ostalih karakteristika tiče, izbor je veliki, a razlike male :) Razlike su u broju SATA portova, koje variraju od 4 do 6. Pri čemu i kod tih sa 6 portova, jedan ili dva dele magisralu sa M.2 ili PCIe slotom. Tako da u tom slučaju treba obratiti pažnju na konkretan model. Slično je i sa PCIe slotovima. Ukratko, neke bolje ploče nude dosta mogućnosti, ali ne sve istovremeno :) Mada je za skoro sve zajedničko da imaju bar 4 SATA porta, M.2 slot, više PCIe slotova, min. 6 USB portova pozadi, bar jedan digitalni video izlaz... U suštini svaka ploča nudi sve što je većini korisnika potrebno i dovoljno. Mnogi kritikuju loš izbor komponenti, ali kad bi ove ploče imale bolje/vrhunske delove i dizajn, ne bi bile 80€ i verovatno bi imale X370 čipset :)

Razlike su još, podrazumeva se, u izboru komponenti, BIOS-u, broju konektora za ventilatore, izgledu... Tako da bi bilo lepo da svako piše na osnovu svog iskustva zašto je/bi izabrao određenu ploču, da navede prednosti i mane, kako bi svi imali bolji pregled.
 
MSI [B350M Mortar]

Ovo je prva MSI ploča koju koristim i tek drugi put da imam neki njihov proizvod još od neke FX 5000 grafičke pre 13-14 godina.

Nisam imao veliku želju da menjam kućište, pa sam se fokusirao na uATX ploče. Prva bitna stavka mi je 4 DIMM slota i tu je izbor veliki. Sledeća je VRM hladnjak (bar za CPU deo). Iako mislim da nije neophodan, posebno za 65W TDP procesore, ako mogu da biram, izabraću modele sa hladnjakom. Tako da je postojeći ASUS model otpao odmah. Mada, Asus je sada izbacio i TUF, koji je verovatno najbolja uATX B350 ploča na tržištu. Razlike između ostalih modela su pre svega u broj fan konektora i broju PCI(e) slotova. Ovo su modeli koji nude najviše:

4 MSI: B350M Pro VDH; Bazooka; Mortar; Mortar Arctic
2 GB: AB350M Gaming 3; D3H
1 ASRock: AB350M Pro4
1 Biostar: Racing B350GT3
1 Asus: ASUS TUF B350M-Plus Gaming

Moj izbor je pao na MSI Mortar, koja jedina uz GB D3H ima 4 fan konektora. Ali ima i 4 PCIe slota, dok D3H ima 2 PCIe i 1 PCI. S druge strane GB ima 6 SATA konektora, a MSI 4. S obzirom na to da ne planiram više od 4 diska, to mi je dovoljno. Plus je tu i M.2 ili PCIe ako zatreba za neki disk. Najveća mana GB ploče je zapravo Linux podrška koja je bila loša za AM4 ploče po izlasku. Možda je situacija sad bolja, nisam mnogo pratio.

Generalno, zadovoljan sam pločom, mada nema tu šta mnogo ni da se priča. Ono što mi se ne sviđa su podešavanja ventilatora. Zapravo, mogućnosti su odlične, jer za svaki može da se podesi PWM ili DC mod i 4 kritične tačke. Međutim, ja sam se ulenjio jer je Asus nudio predefinisane režime (Standard, Silent, Turbo), a to ovde nema. Tako da sam ostavio podrazumevana podešavanja i to mi je ok i što se tiče temperature i što se tiče buke.

Najveća, da ne kažem jedina prava mana MSI B350 ploča je BIOS, pre svega OC podešavanja. Naime, ne postoji mogućnost za offset napona, već samo definisanje fiksne vrednosti. Problem je što je to bukvalno fiksna vrednost i neće se smanjivati kad procesor nije pod opterećenjem. Što je najgore, MSI tvrdi da je to feature, a ne bug i nema nameru da menja išta. Još kažu da je to bolje za samu ploču. Mada na njihovom forumu savetuju ljude da ih spamuju zahtevima, ne bi li se predomislili. Tako da je jedina opcija da se napon ostavi na Auto, što nije baš uobičajeno. Kod njihovih X370 ploča je druga priča. Takođe, po pričama drugih, klokovanjem u Ryzen Master-u nema tih problema. A izgleda je i MSI Command Center bolje rešenje.

Što se drugih proizvođača tiče, koliko sam pratio Asus i GB nude dosta bolja podešavanja, Asus mislim da ima i P-states na B350 pločama, ali neka me neko ispravi. Za ASRock i Biostar nisam siguran, mada ASR mnogi hvale.

Kad je ažuriranje BIOS-a u pitanju, za sad su svi proizvođači ažurni. Peglaju se bagovi, poboljšava se podrška za RAM i generalno, sve je sad na sasvim dobrom nivou. Za ovaj model, koliko sam pratio, najnoviji BIOS je pobošljao podršku za RAM, ali se neki žale da je OC bio bolji sa ranijim verzijama. Videćemo šta će biti sa narednim. Ja verovatno i neću ažurirati BIOS dok ne bude verzija sa podrškom za nove modele/arhitekture.

Moja podešavanja su sledeća:

Multiplier -> 36
DRAM Freq. -> 2666 MHz
DRAM Voltage -> 1.2 V
DRAM timings -> 16-17-17-17-37-60 (po redosledu u BIOS-u)
Sve ostalo je na Auto

Što se štednje klokovanog procesora tiče (CnQ pre svega), prilikom promene množioca, on se automatski isključuje. Ukoliko neko hoće da ga aktivira, treba da se ostavi isključen, butuje u Win, restartuje i onda uključi. U tom slučaju je aktivan u OS-u. U suprotnom klok stoji zakucan na 2.8 GHz, bar je u kod mene tako bilo. I još jedan član je imao sličan "problem". Ali kao što rekoh to nije do Ryzen-a ili B350 čipseta, već isključivo do MSI BIOS-a na ovim pločama.

U mom slučaju, na 3.6 GHz, napon je uglavnom 1.200±0.012 V. Koliko će klok i napon varirati, tj. spuštati se u idle modu, zavisi od power plana. Ryzen balanced je naravno agresivniji od standardnog Balanced i Power saver moda. Ali svakako efikasnije rešenje od High Performance.

S obzirom na to da su temperature (i CPU i MB) poprilično dobre sa ovim naponom, nije strašno ni fiskirati napon na malo veće vrednosti i podići klok. Kome to treba, naravno. Ja sam samo želeo da prebacim 3.5 GHz. Ne zbog performansi, već da me želja mine. Sve u svemu, cimanje je da bi se namestilo sve kako sam hteo. Bilo bi lakše sa nekom drugom pločom (proizvođačem), ali ovo sam izabrao zarad drugih prednosti :)

Po mom mišljenju, OC-om se ne treba (mnogo) baviti. Posebno jer se razlika u radu i neće primetiti golim okom. Ko baš hoće 10% brži procesor, bolje je da uštedi 20€ na ploči i kupi X procesor za razliku u ceni. Moja ideja je da za godinu, dve, kad bude potrebe, pređem na neki 2600X/3600X, pa sam zato sad uzeo najslabiji Ryzen model. Koji je i kao takav odličan za moje potrebe.
 
Ja sam se odlučio za ASUS Prime B350 plus, naručiću je danas sutra + R5 1400. Nekako mi je delovala najpouzdanije i kvalitetnije od svega u klasi što sam razmatrao (uglavnom MSI modele) barem po onome što sam iskopao po netu :)
 
Ja sam danas hteo da pazarim Gigabyte AB350 Gaming 3 ali ni jedna prodavnica nema na stanju a one koje mogu da nabave roknuli su cene 14.500-15.000.
Sad se razmišljam dal da uzimam preko KP ili da gledam neki jeftiniji model Asus Prime B350 Plus mi je zapala za oko.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Gigabyte AB350 Gaming 3 nije za preporuku obzirom na lose izvedenu vrm jedinicu, za te pare ima znacajno boljih ploca, jednu si i sam naveo.
 
Pa dobro, ako se neće baviti (većim) klokovajem, i taj VRM je skroz ok. Ja inače sve poredim sa radnim računarom - Asus B85M-G, i7-4790 i box cooler. Kad vidim na šta liči ta ploča i kakve su temperature, uopšte se ne brinem za AM4 i Ryzen sistem :)

Možda su neke druge stvari bitnije. Ali da, Asus Prime je izgleda najbolji izbor. Mada bih ja verovatno išao na MSI PC Mate da sam uzimao ATX ploču

Inače, neke prodavnice imaju Mortar u kombinaciji sad MSI mišem kao poklonom, pa se to može smatrati popustom, kada se isti proda. S tom namerom sam je i ja kupio :)
 
Pozdrav svima, dugo se nisam javljao, a vidim da se aktivni po pitanju ryzena i ploca. Juce sam kupio ASROCK ab350 pro4 (bez m) i r5 1600. Nakon sto sam staru plocu izvadio (b250) i sve povezao ponovo, ukljucio komp, i ploca (pisalo je asrock i updating components) updatovala sve pre prvog ulaska u Windows. Posle nekog vremena u Windowsu pocelo je pistanje (mislim da je coil whine - kao pistanje u usima, ili kao stari CRT TV). Manje-vise konstantno. Utisa se (promeni frekvenciju) kad restartujem komp, u tim prvim trenucima gasenja i paljenja, ali opet pisti. Otprilike se cuje oko procesora, ali veceras cu tacno da utvrdim. E sad, da li je neko imao slican problem? Imam garanciju u jednoj nasoj poznatoj radnji, ali te licne smetnje dosad nikad nisu prolazile ili su njihovi 'strucnjaci' nakon cekanja 7 dana odgovorali da je sve u redu (znam da tu frekvenciju ne mogu da cuju svi). Da li imate neke preporuke sta bi se moglo probati? Da li imate ideju kako bih mogao da snimim taj zvuk u slucaju slanja na garanciju?

Ostatak komponenti je
Chieftec eco 700w
GTX 1060 6gb
Crucial 8gb x1 (onaj obican bez hladjenja)
wd 1tb 7
Sve komponente radile savrseno na B250 mortar. Sve komponente skoro nove (1-5meseci)

Svaki savet je sjajan! :)
 
Poslednja izmena:
da li je ludost staviti ryzen 1700 na neku od ovih jeftinijih ploča? želeo bih da izvučem blag OC do nekih 3,6-3,7Ghz, i da li bi morao da kupim dodatni kuler
 
Radili su ljudi i to :)
U suštini, ako na ploču može da ide R7 1800X bez problema (a može), ići će i R7 1700 na tom kloku. Što se hlađenja tiče, možda ga i box može hladiti dovoljno, ali verovatno će biti bučan. LC-CC-120 je best buy kod nas.

S tim što sam ja uvek pre za R5 1600X ili R7 1700X i nikakav OC, nego R7 1700 i bilo kakav OC
 
da li je ludost staviti ryzen 1700 na neku od ovih jeftinijih ploča? želeo bih da izvučem blag OC do nekih 3,6-3,7Ghz, i da li bi morao da kupim dodatni kuler
Nije ludost. Ja držim r7 1700 na 3.8GHz na toj ploči od asrocka ab350 pro4 sa 1.23v, a na 3.7GHz je 1.2v dosta (iako nisam čačkao minimum do detalja) i bez problema cepa testove i igre. Sam namestiš fan curve i nije preglasan stok kuler a lepo izgleda. Na newegg ploča ima 5 zvezdica što može da govori u prilog njenog kvaliteta. I revieweri na youtubu su stavljali u nju r7, ne vidim zašto bi moralo x370 po svaku cenu. Svaka b350 prima r7 i jedino ako baš imaš crossfire i neke zahteve oko portova i ekstremnog oc. Memorija je lepo podržana i prosto se čudim što više ljudi ne hvali ovu ploču, povoljna a sasvim ok izbor. Naravno, svaki model na Svetu nekada ima falinku ili dođe mrtav ili pišti, ok nisam rekao da je perfektna ali za ovu cenu super.
 
gde ima da se kupi ta asrock ab350 pro4 ploča u Srbiji a da nije kp? pitam, jer sam ostale komponente poručio...
 
Bilo je za 10990 din u radnji na E neki dan, sada vidim nema nigde.
 
Stavio sam i drugi stik rama da vidim kakva je situacija i iznenađen sam da radi bolje nego jedan, tj kao na intelu samo se odabere XMP u biosu i ništa se ne mora dirati (smanjivati clock). 3200Mhz ram bez problema. Gledao sam onaj ruski kalkulator za OC memorije ali je ipak na ruskom pa ko zna šta tamo piše kako nasvirati dalje ram kao Mind Blank Tech što radi. BF1 i gtav su progledali, da li zbog dvokanalne brzine ili porasta clocka (jedna mi je radila na 2933), ali skroz pozitivan utisak o Rajzenu, moglo bi ovo da se tera svaki dan bez problema.

cp.JPG mem.JPG
 
Najzanimjivije je da asrock ab350(m) pro4 neda da se regulise napon na soc (vec to radi automatski i samo do 1.1v koliko se secam), a opet skoro svaki ram potera na deklarisanu brzinu. Nije tesko koristiti kalkulator. Ima i ENG verzija - samo izaberi, ali evo directlink https://docs.google.com/spreadsheet...X-49Auk-aRAcTs-8cVNL1caHo/edit#gid=1216793839 (samo sto kod Ruske ispisano vise nijansi za testiranje - jer na forumu overclockers.ru sede likovi i testiraju to non-stop, vec su poceli i bios'e da modifikuju kako bi otkljuali sva podesavanja na jeftinijim plocama, kao kod top'ova). Evo uputstvo: https://forums.overclockers.ru/viewtopic.php?p=15071085#p15071085 . Ako treba da prevedem - javi.
 
Poslednja izmena:
Hvala, našao sam tu i neki gotov primer pa sam prekucao ali nisam imao sreće. Ima dosta cifara po biosu. Probaću opet kasnije jer još uvek žongliram sa dve mašine i vadim ram i vraćam jer imam samo ta dva stika
 
Sinoć sam i ja odlučio da isprobam kako se moja Asus Prime B350 Plus i R5 1600x ponašaju pri overkloku. Izgleda da ploča ima samoubilačke tendencije, ponaša se kao da hoće da spali naponsku ili procesor. Čim pipnem množilac ploča diže napon procesora na 1.5 V, tako da sam i za 4 GHz koristio ofset u minus. Procesor na 4 GHz radi na 1.385 do 1.4 V. Mislim da je to ok, nisam baš detaljno testirao stabilnost, pustio sam LinX pola sata i to je bilo ok. Corsair Vengeance LPX 3000 na D.O.C.P. profilu neće da butuje iznad 2800, a i tu sam malo dodao napona, sad je na 1.375, SOC je po defaultu na 1.1, ja sam ga spustio na 1.05. Za 2933 memorija traži da se dram napon digne na 1.41 do 1.42, a i tada često ima koldbut problem. Još ću da ispitam to kad budem imao vremena.
 
Pa ko testira stabilnost sa linxom pola sata ?
Oduvek je bilo, bar 12 sati, jos i neki gpu stress test u pozadini, da se sve zajedno istestira i napajanje pride.
 
To za 12+ sati je da vidiš kada će dim da se vine u nebo a "potrošiš" system kao za godinu dana rada. Čak i OCCT ima default od jednog sata a mnogo više napregne system nego prime.
 
+1
 
asus stvarno pravi probleme sa tim naponima pri oc.. ni u kojem slucaju ne ostavljati auto. obavezno fiksirati uz negativan offset.
za ram je bolje da napon bude sto nizi, kao i za soc
 
Ispade na kraju da Asrock i MSI imaju najbolje b350 ploce. A tesko pljuvacina nekako po defaultu i na jedne i na druge.
 
Nisu najbolje, nego i asus poceo da brljavi izgleda.
msi b350 tomahawk/pc mate su ok, dok za top b350 pro gaming carbon I.N. nije imao reci hvale, llc se neadekvatno ponasa + problemi sa oc ram
 
Poslednja izmena:
Ima li kakve bitnije razlike kod asrock-a sa M slovom i bez? Sem velicine ploce?
 
To je kod obe ploce (kad pisem u zagradi (m) - znaci da mislim na obe). Razlike ne bi trebalo biti. Osim sto se tvrdi da ima par revizija tih ploca, gde se razlikuju komponente vrm: sm i nikos, a sad kod koje cesce sta ide - ne znam.
 
Izgleda da sam uspeo da rešim problem koldbuta sa mojom Corsair Vengeance LPX 3000 na 2933MHz tako što sam stavio procODT na 53.3 oma. Sad SOC napon mogu da držim na auto, što je 1.1V, a DRAM napon na 1.390V, a to su sasvim pristojne vrednosti za hynix čipove. Na 3066 memorija nema šanse da upali.
Jedna bitna stvar na koju treba obratiti pažnju kod Asus Prime B350 Plus, a verovatno i kod ostalih Asus ploča je da bios sam diže SOC napon kad se povećava RAM frekvencija, nevezano za to da li je uključen D.O.C.P ili ne. Zato ne treba raditi ofset SOC napona u velikim koracima da se ne bi prešla bezbedna vrednost za SOC napon. Čitao sam po netu da su ljudi gledajući da je default vrednost SOC napona otprilike 0.8 V dodavali 0.2V ofset na ovu vrednost i kad setuju frekvenciju memorije na 2933 ili veću to rezultuje SOC naponom od 1.3V, što po AMD preporukama može da izazove oštećenje procesora.
 
Poslednja izmena:
Pojavila se konacno u cenovnicima na zapadu ASUS ROG Strix B350-I Gaming. Nema je jos uvek na stanju, a izlistana cena je 60% visa u odnosu na AsRock i Gigabyte modele.
 
Ima je kod nemaca, nazalost kod nas je uvek ocajna ponuda itx ploca i kada nabave to budu najlosiji modeli ili modeli stari po godinu.
 
Ima je kod nemaca, nazalost kod nas je uvek ocajna ponuda itx ploca i kada nabave to budu najlosiji modeli ili modeli stari po godinu.

Nema je ni kod nemaca na stanju (makar nije bilo jutros kada sam ostavio post). Poslednja kvalitetnija mini-ITX ploca koju sam video kod nas je Gigabyte Z270WiFi (uzeh je nedavno polovnu za HTPC). Svoju prethodnu (Asus Z170 I Gaming koju koristim u glavnom racunaru) sam narucio iz inostranstva, kod nas toga nema.
 
Nazad
Vrh Dno