Šta je novo?

Ryzen - A320/B350/X370 [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

Ja imam Asus prime x 470 i 2700x cesto ode na 1,4 - 1,5 V ali nisam primetio neke probleme u radu, uzgred sve je na default.
Stavi BIOS 2024, na auto više ne baca napon do i preko 1.5v ni kod 42.225GHz. Najviši što sam video je povremen i za secundu ili manje 1.416.
 
Poslednja izmena:
Kod mene je namešteno na 1.4v ali sa Llc5 ode do 1.416 max. Silicone lottery ?
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi, slabo se razumem oko Maticne ploce iskreno, pa mi treba jedan odgovor :) Drugar uzima konfiguraciju uskoro, pa smo se odlucili za MSI B350 Gaming Plus. E sad, uzeli smo RAM od 3200 MHZ 8GB, u opisu maticne pise da moze da radi na 3200 mhz ali klokovano. Da li je to ok uraditi? Kako se radi, video sam da mora da se flashuje bios, i pre svega, da li je bezbedno ? Koji je vas savet u vezi svega ovoga :)
 
Prvi savet je da ide na B450 ploču.
Flešovanje BIOS-a, je zapravo ažuriranje istog. Sasvim je ok to uraditi, ali iz samog BIOS-a, nikako iz Windows-a. Odeš na sajt proizvođača (https://www.msi.com/Motherboard/support/B350-GAMING-PLUS) skineš poslednju verziju, kopiraš na USB i iz BIOS-a instaliraš
Ako je uzeo processor 2 generacije, onda će to morati da uradi neko drugi, pošto su B350 starije od Ryzena 2000
RAM nije potrebno gurati na 3200 MHz. Ako radi, onda ok, ali nema potrebe za tim. Namesti između 2666 i 2933 MHz i uživaj. Razlika postoji samo u testovima, golim okom se ne primećuje.
 
Pozdrav ljudi, slabo se razumem oko Maticne ploce iskreno, pa mi treba jedan odgovor :) Drugar uzima konfiguraciju uskoro, pa smo se odlucili za MSI B350 Gaming Plus. E sad, uzeli smo RAM od 3200 MHZ 8GB, u opisu maticne pise da moze da radi na 3200 mhz ali klokovano. Da li je to ok uraditi? Kako se radi, video sam da mora da se flashuje bios, i pre svega, da li je bezbedno ? Koji je vas savet u vezi svega ovoga :)
Sve preko 2133MHz sa DDR4 je "Klokovano" samo je pitanje koji XMP koji je granica postavki testirano od strane proizvođača mada pojedine mogu i da odu nešto dalje.
 
Prvi savet je da ide na B450 ploču.
Flešovanje BIOS-a, je zapravo ažuriranje istog. Sasvim je ok to uraditi, ali iz samog BIOS-a, nikako iz Windows-a.

nije zlatno pravilo nikako,bukvalno zavisi od ploce do ploce tj od bios cipa do cipa/tehnologije.uvek treba predhodno pre flesa istraziti sta i kako a najbolje ako je u mogucnosti da da koji dinar vise na plocu koja ima bar neki bekap mehanizam,pa bio to i i prost SP pinout na samoj ploci ili soketovan bios cip.asus flashback je ponajbolji mada i standardne dual bios solucije su isto dobre.
 
MSI Tomahawk B450 ima bios flashback kod usb porta pozadi. Zgodno.

Послато са Nexus 5X уз помоћ Тапатока
 
Uvek možeš da reklamiraš. To je sve po uputstvu za upotrebu. Ja sam do sada skoro svaki BIOS koji je izašao instalirao i nikakvih problema nema

ne moras meni da verujes,samo izguglaj i vidi koliko i kakvih ploca je imalo probleme...ima modela gde je bukvalno bio jedini nacin da 100 posto prodje surehands sa interneta u win-u,dakle po uvrezenom misljenju najgori moguci slucaj za flesovanje...zato kazem da zlatnog pravila nema,zavisi od modela do modela i uvek treba obratiti paznju a generalno ljudi ne vode racuna o tome kad kupuju.
 
Sve preko 2133MHz sa DDR4 je "Klokovano" samo je pitanje koji XMP koji je granica postavki testirano od strane proizvođača mada pojedine mogu i da odu nešto dalje.

I ja ulazim u Ryzen5 vode...planiram da pazarim 2600 procesor, B450 ploču. Verovatno se ne bih mnogo igrao sa klokovanjem, kakva bi mi memorija odgovarala?
Znam da su i latencije bitne, da li bi ovako nešto ovako bilo ok: Memorija DIMM DDR4 8GB 2400MHz Kingston Fury Black CL15, tj da li bi odgovarala uz 2600?
 
Poslednja izmena:
Боље иди на неку бар 3000, ryzen добија доста са бржим меморијама. Једино ако неко може да ти потврди да се нека од тих 2400 може клокнути на 3000 и више.

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk
 
On uzima sto posto B350, tako da, sta mi savetujete momci. Da li cemo moci posle Flesovanja Biosa da dignemo to na 3200 ? Ili makar 2900
 
Zavisi i od ploce a i od memorije.

Nisi naveo koji cpu ide na tu plocu niti koja je memorija u pitanju...
 
Ryzen 2200g sa plocom:

1. Asrock AB350M PRO4
2. Asrock B450M-HDV
3. MSI B450M GAMING PLUS

na sta da stavim ryzen 3?

Za pocetak verovatno 2400-2666 memorija
 
Nemoj samo na br. 1

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
MSI je sredio post time poslednjim update-om biosa, 3-4 sekunde brze post-uje sa poslednjim biosom na X370 Krait ploci. Dodata je i opcija za CPU napon preko offset-a, mada kada se podesi default napon bude ~1.3V i koliko sam video ne moze da se promeni, tako da nema bas smisla za neki sweet spot OC.

Meni je potrebno 1.325V za OC od 3.85GHz (sve preko toga za mizernih ~100MHz zahteva veliki skok u naponu), kada bi default napon bio 1.2V (ili kada bi mogao da se promeni), bilo bi dosta bolje. Ovako je korisno samo u nekim slucajevima.

Deluje i da je sam Windows responzivniji, mozda je placebo :D
 
Vidim sada ima AB350M Pro4 R2.0 da li mozda neko zna da li je resen problem freezovanja?
 
Dal se zaj...k sto kupih ovaj SSD M.2 256GB BioStar M500 Series NVME 1600/900MB/s, M500­256GB za Msi b350 Tomahavk?
 
Jel koristio neko ove beta Biose za MSI B350/X370 ploce?
 
Koristim ja beta bios 7A37v1MR(Beta version) na MSI B350M Mortar.
 
Koji CPU? Ja planirao da pređem na R5 2600(X) pa se dvoumim koji BIOS da stavim. Nadao sam se da će izbaciti nešto što nije beta, ali verovatno ću uskoro na isti taj
 
Nece verovatno jer su to sve ustrojeni biosi zbog problema sa manjim čipom, mislim da je 3xx serija zavrsila pricu sa zvanicnim stable biosima, mada mislim da nema neke razlike, kod MSI-ja su i stable biosi za Ryzen znali da budu bagovani :D
 
R5 1600

Svakako beta sadrzi bolju kompatibilnost sa ram modulima.

@Ivan - izbacen je samo gejmerski background pa je bios spartanski, i mislim da je izbacena podrska za neke low end ryzen procesore - sto nije ni bitno toliko.
Sve ostalo postoji kao i ranije.
 
Sibnuo sam beta bios za X370 Krait, verzija 7A33v1JRQ.

Sto se mene tice apsolutno sve je bolje po pitanju preglednosti, jedino sto mi se ne svidja je sto kada se klikne na save changes, ne izbaci ti poruku sa svim promenama, ali nije strasno.

Bios flash nikad brze nije prosao, sve radi kako treba, PC dosta bolje radi ali je radjen kompletan softverski "overhaul" (sistem, drajveri i bios), ali svakako mogu preporuciti ovaj bios.


@DukeLander

Posto generalnu temu za X370 ploce (a i A320) nemamo, moze li se ova tema promeniti da umesto B350 pise recimo A320/B350/X370?
 
MSI je izbacio nove verzije za neke A320 ploče, valjda će pokriti (skoro) celu 300 seriju. Ako budem morao da kupujem novu ploču za Ryzen 4000, to onda sigurno neće biti MSI

@OA5599
Nije izbačena podrša za Ryzen procesore već za poslednju generaciju Buldožer derivata (Bristol Ridge)
 
I mene nece MSI videti vise, fijasko sa bios chipovima i nedostatak osnovnih opcija u biosu, tipa da bih ugasio LED osvetljenje ploce moram da skidam neko djubre od Gaming App-a koje menja power plan po svojoj volji i generalno loseg i nepreglednog biosa (ovaj beta bios je izuzetak od pravila).

Sledeca ce 99% biti AsRock ako za 150e-200e budu imali u ponudi plocu sa dual biosom i vrm-om dovoljnim da izdrzi 8/16 CPU.
 
Poslednja izmena:
Ima i ASRock svoje bubice, ne brini, i gomilu gluposti sa njihovim biosom
 
Da li na asus prime b350 plus mogu da nataknem bilo šta od ryzen 2. i 3. generacije? Pucam na 3300x, pa dajte savet i po pitanju zamene za Ryzen 5 - 1400 koji trenutno imam.
 
Nazad
Vrh Dno