Šta je novo?

Ryzen - A320/B350/X370 [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

Nadam se da će onda raditi bez problema i sa Vengeance LPX serijom.
 
Ovako nešto? Samo ne znam da li zvučna može ovde da se uglavi
https://www.ebay.com/itm/Express-PC...497246?hash=item1c8d1bdade:g:u1gAAOSw5U9ZkYlw

Ima dovoljno B350 ploča sa PCI slotom (jedna uATX formata), takve stvari treba gledati pre kupovine ako je već bitno. Tu su čak i one najpopularnije - Asus Prime B350 Plus i MSI B350 Tomahawk (i PC Mate)
https://geizhals.eu/?cat=mbam4&v=e&...rt=p&bl1_id=30&xf=317_B350~489_1#gh_filterbox
Kod X370 ploča i nije baš neka ponuda PCI slotova, što je i logično
https://geizhals.eu/?cat=mbam4&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&sort=p&xf=317_X370~489_2#gh_filterbox

Nema šanse. I ja sam hteo nešto tako. Na žalost morao sam da pređem na X-Fi Titanium 7.1 . Xonar DX mi je bio baš preskup. Razmišljao sam o tome da pređem na neki DAC. Ovaj X-Fi mi je ispao baš slučajno i baš jeftino.

Jedino dobro, da kažem, je to što je ZS otišao u nebesa. Cene ga 3.000,00 (ja sam ga platio 10€) tako da ne bi trebao da platiš neku veliku razliku za DX ili neki DAC.
 
Hvala puno na odgovorima. :type: :)
 
Meni konačno stigle sve komponente, sklopljeno i jedan memoriski modul Corsair Vengeance LPX neispravan :mad:
Šta je sad pametnije i brže tražiti povrat novca za memoriju ili čekati servis (kupljeno online)
 
Meni konačno stigle sve komponente, sklopljeno i jedan memoriski modul Corsair Vengeance LPX neispravan :mad:
Šta je sad pametnije i brže tražiti povrat novca za memoriju ili čekati servis (kupljeno online)

hmm...

ne cekati servis mem modula pametno je, trazi zamenu
 
Čisto sumnjam da oni tu nešto mogu da popravljaju. Mogu mi samo zamenuti nego je problem što se mora slati i čekati da oni potvrde neispravnost a sigurno moram poslati oba modula jer je kit.
kada pošaljem oba ne radi komp jer je DDR4 i nemam ništa u rezervi :smash:
 
@focus

Imam istu memoriju i b350 plocu. Meni nisu hteli da rade zajedno moduli kada su stavljeni u 2gi i 4ti slot. Samo je detektovao jedan modul u toj konfiguraciji. Kada sam ih stavio u prvi i treci oba su prepoznata u bios-u. Mozda si to vec uradio, ali pokusaj jedan po jedan da ih stavis i vidis u da li postuje?
 
Mozda ce zvucati cudno ali da li se modul ne vidi u biosu ili winu?
 
Poslednja izmena:
Znam za to i odmah sam postavio u prvi i treći slot međutim ja nisam dobijao ni post screan. Detaljnijom kontrolom sam došao do toga da je jedan modul neispravan. Ispravan modul kada postavim sam radi u svakom slotu dok sa drugim ploča pali i gasi samo ventilatore, ne dobija se post screan, nema ulaska u bios. Kada su oba modula na ploči isto se dešava jer ovaj neispravan blokira sistem. Memorija poslana na reklamaciju pa ćemo videti dalje.
 
@focus

Da to def deluje kao falican modul. Srecno sa zamenom!
 
Poslali su mi poruku da reklamacija nije uvažena zbog neadekvatnog korišćenja. Kako su to utvrdili ne znam, pišem u temi Emmi/Alti reklamacija da ovde ne smaram o tome.
 
Koju plocu i ram uzeti za 1600x? Moze 2x8GB DDR4.
 
MSI B350 Tomahawk vs AsRock Fatality AB350 Gaming K4 vs Gigabyte AB350 Gaming 3? Najstabilniji bios? Najbolje urađen VRM/hlađenje? Kompatibilnost sa Aegis 3000MHz? Da li treba pri prvom pokretanju builda odma apdejtovati bios ili može da ostane na stock? Znam da je najgore što se može desiti nestanak struje u toku procesa. :D
 
Najbolji VRM ima MSI. Najstabilniji BIOS? Ne znam, ali mnogi hvale AsRock. Što se memorije tiče, ja Aegis deklarisan na 3000 MHz držim na 2666 MHz na stok naponu. Nisam pokušavao više.
 
MSI B350 Tomahawk vs AsRock Fatality AB350 Gaming K4 vs Gigabyte AB350 Gaming 3? Najstabilniji bios? Najbolje urađen VRM/hlađenje? Kompatibilnost sa Aegis 3000MHz? Da li treba pri prvom pokretanju builda odma apdejtovati bios ili može da ostane na stock? Znam da je najgore što se može desiti nestanak struje u toku procesa. :D

Pa od ovih sto si nabrojao, najbolji VRM ima MSI, a inace mislim da ASUS ima bolji VRM. Gledam i ja da sebi sastavim Ryzen konfiguraciju u skorije vreme. Ja bih isao na Asus STRIX B350-F GAMING ili Asus PRIME X370-pro. Mada treba u martu da izadju prve ploce sa b450 i x470 cipsetovima pa cu sacekati kakve ce cene biti novim plocama i sadasnjim.
 
Ne secam se da sam ovo dosad video - kurs EUR u odnosu na dinar pada, a cena ploce skace - Asrock AB350 Pro4 sa 10.990 otisla prvo na 11.990, a sad je na 13.990 :smash:
 
Ne secam se da sam ovo dosad video - kurs EUR u odnosu na dinar pada, a cena ploce skace - Asrock AB350 Pro4 sa 10.990 otisla prvo na 11.990, a sad je na 13.990 :smash:

Imaš m verziju te ploče za 9500. A cene se određuju po dolaru, pa još ako slepci kupuju od evropskih (r)itejlera, pa prvo sa dolara u evro, pa sa evra u dinare...:bottle:
 
Da li je bolja kupvina ploče MSI B350M Mortar (85€) od Asrock AB350 Pro4 (110€). Gledao sam taj model MSI ploče je pokupio vazdan neke nagrade. Da li AB350 Pro4 vredi tu razliku u ceni i da li je bolji ?
 
Ne bih mogao nikome da preporucim MSI Ryzen plocu, ni za jednu nije izasao bios od septembra 2017..

Ploca iz potpisa puna decijih bolesti, kad nece da butuje zbog rama, resetuje i ram i CPU, a za CPU pise da je na 3.8GHz iako nije, mora da se vraca na npr. 3.6, pa da se onda dize opet..
Ram koji radi na Asusu na 3200MHz, kod mene 2666, ne interesuje me kalkulator, pricam o XMP-u, nece ni da cuje za 2800MHz, a i 2666 je nestabilno.
Memorija deklarisana na 3.000..

Lepo uzmete stabilan AsRock AB 350 Pro4 ili Asus Prime B350 Plus..
 
Poslednja izmena:
Planiram uskoro da sklopim Ryzen komp sa R3 2200G baziranom konfiguracijom. I treba mi neka ploča. A evo ukratko šta bi išlo na tu ploču. Jedan SSD, u rezervi imam i HDD gde čuvam svašta nešto, ali taj bi bio priključivan tek povremeno. Bez diskretne grafike. Memorijski slotovi 2x, pošto ću staviti 2x4 ili možda 2x8 memoriju, 4 slota mi ne trebaju jer nisam preterano zahtevan korisnik. RAM, CPU, IGPU bi bili klokovani na razumljive vrednosti. Sve bi bilo spakovano u Dark Shadow kućište koje ima 4 ventilatora. Dakle koja ploča bi mogla sve ovo lepo da tera, a da ne košta boga oca? Recimo do nekih 11k dinara. Što se tiče ventilatora, ukoliko ne mogu sve da ih priključim na ploču pretpostavljam da ima neki hub preko kojih bi to mogao da odradim?
 
Možda nekom bude interesantno. Moja matična ima samo 2 - 3 priključka za ventilatore. Taj nedostatak sam rešio sa jednim ovakvim spliterom

Capture.JPG

Mada mislim da to nije slučaj sa b350 pločama
 
Uradio sam azuriranje BIOS-a na Asus-u B350 Plus i prepoznao je memoriju na 3000 MHz koja do sada nije na listi podrzanih. Verzija iz decembra je 304 a ploca je dosla sa verzijom iz septembra 098, tako da mislim da je Asus jedan od najazurnijih proizvodjaca sto se tice podrske.
 
Da li je bolja kupvina ploče MSI B350M Mortar (85€) od Asrock AB350 Pro4 (110€). Gledao sam taj model MSI ploče je pokupio vazdan neke nagrade. Da li AB350 Pro4 vredi tu razliku u ceni i da li je bolji ?

Ne bih mogao nikome da preporucim MSI Ryzen plocu, ni za jednu nije izasao bios od septembra 2017..

Ploca iz potpisa puna decijih bolesti, kad nece da butuje zbog rama, resetuje i ram i CPU, a za CPU pise da je na 3.8GHz iako nije, mora da se vraca na npr. 3.6, pa da se onda dize opet..
Ram koji radi na Asusu na 3200MHz, kod mene 2666, ne interesuje me kalkulator, pricam o XMP-u, nece ni da cuje za 2800MHz, a i 2666 je nestabilno.
Memorija deklarisana na 3.000..

Lepo uzmete stabilan AsRock AB 350 Pro4 ili Asus Prime B350 Plus..

Ne znam šta očekujete od ploče. Jedini "problem" sa MSI B350 Mortar koji ja imam je što ne spušta napon u idle prilikom OC-a. I to je nešto što je MSI odlučio da bude feature, a ne bug. Meni to ne smeta, pošto sa trenutnim parametrima nema nikakvih problema, i temperature su niske. A kad budem menjao procesor, neću ga klokovati, pa mi je to sve nebitno. Što se memorije tiče, ja nisam pokušavao preko 2666 MHz, iako je ova moja deklarisana na 3000 MHz. Tako da ne znam da li može ili ne. Razlog za to je što mi ne treba brži RAM i što ne želim da povećavam napon za memoriju. Znam da je to normalno, ali eto, ne želim :)

Tačno je da BIOS nije izašao od Septembra, ali ne vidim ni šta novo mogu da ponude. Koliko sam pratio, čekaju novu generaciju procesora, pa će tada stići i novi BIOS.

Razlog zašto sam se odlučio za MSI u ovom rangu je što imaju bolji VRM od ASRock-a i GB-a, i što bojkotujem Asus bar za jednu generaciju. Mada Asus i nema dobru uATX ploču po sličnoj ceni. I što Mortar kao uATX ploča ima 4 konektora za ventilatore i 4 PCI slota. Ima i 3 digitalna video izlaza, što može biti korisno ako pređem na APU. Kao i USB tip C.

Tako da - ako želiš da izvučeš maksimum iz procesora i memorije gledaj druge prozivođače. Ako ti PC treba da radiš nešto korisno, MSI je po mom mišljenju odličan izbor :D
 
Poslednja izmena:
Stigla mi je poruka za ASRock AB350 Pro4 - 92 € , MSI B350M Mortar 85€, ovako samo da se izabera koja je kvalitetnija. Meni ne treba za o.c , već za stabilan rad (ako može 5-6 godina :))
 
@Space Beer

Ocekujem da bios bude stabilan, a ne da bude pisan nogama i ima decije bolesti koje je trebalo odavno srediti :D

Ako ti treba racunar za plug&play, moze da posluzi apsolutno bilo koja ploca sa adekvatnim konektorima, onda ova tema moze da se zakljuca, kao i svaka druga vezana za Ryzen ploce.
Tom logikom samo treba izbeci ploce sa golim vrm-om i gledati da ima adekvatne konektore.
 
Poslednja izmena:
Pa na mojoj ploči BIOS i jeste stabilan. Tj. ne znam u čemu se ogleda ta nestabilnost. Jedino ako msiliš na max OC mogućnosti.

A tema služi da prođemo kroz sve dobre i loše strane ovih ploča, i BIOS i konektore, pa kome je šta bitnije neka po tome odluči :)

Što se dileme MSI B350M Mortar vs ASRock AB350 Pro4 tiče, na kupcu je da odluka. Najveća prednost ASRock-a je što je full ATX ploča, tj. što ima veći broj slotova i konektora, ako to nekome znači. Ja sam razmatrao uATX verziju (AB350M), ali mi je broj VRM faza i konektora za ventilatore bitniji od BIOS-a i OC-a.
 
Zato sam ja i izabrao MSI plocu, ali sam se pokajao zbog razloga koje sam naveo.

Nadam se da ce biti ispravljeni nekim velikim update-om, pa da promenim misljenje [emoji4]
 
Nazad
Vrh Dno