Šta je novo?

Ryzen - A320/B350/X370 [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

Istrešeno! :d

Namestio juče AsR x370 pro4 i r5 2600 i sve radi besprekorno i to iz 1ve (čak i AsR ploča :d)
Jedino što mi se ne sviđa kod ploče je sporoća BIOSa :(
5min (ako ne i više) je radila apdejt BIOSa (pomislio sam da je crkla ploča je od kada se klikne OK da počne apdejt prođe 1-2min :D)! Ostalo fercera besprekorno.
Zadovoljan sam (AMD-prva ljubav, zaborava nema) ;)
 
Poslednja izmena:
I na ploci iz potpisa, kao i X370 Sli Plus, poprilicno dugo traje bios update.
 
Može li mala pomoć (da ne bih otvarao novu temu ili pisao u drugoj).

Koji od ovih SATA3 priključaka je ASMedia a koji su Native AMD???

Totalno sam sluđen njihovim objašnjenjem :(
1.png 2.png 3.png

TNX
 
Poslednja izmena:
Izasao je novi 4008 bios, heads up.

Version 4008 2018/04/16 7.98 MBytes

PRIME B350M-A BIOS 4008

Update AGESA 1002a
 
Koji od ovih SATA3 priključaka je ASMedia a koji su Native AMD???

Tweaktown test
: "SATA6Gb/s ports at a 90degree angle are from the FCH (chipset)."

Sledeća 4 su native AMD:

8549_12_asrock-x370-pro4-amd-motherboard-review.jpg

Ova 2 su ASMedia:

8549_13_asrock-x370-pro4-amd-motherboard-review.jpg
 
Poslednja izmena:
Može li mala pomoć (da ne bih otvarao novu temu ili pisao u drugoj).

Koji od ovih SATA3 priključaka je ASMedia a koji su Native AMD???

Totalno sam sluđen njihovim objašnjenjem :(
Pogledajte prilog 250078 Pogledajte prilog 250079 Pogledajte prilog 250080

TNX

Specifikacije navode da ima 4 SATA porta + 2 porta by ASMedia ASM1061 kontroler. Znači 4 su nativna. Ako pogledaš bolje treću sliku, 4 porta su obeležena kao SATA3 1-4 a dva kao SATA3 A1 i A2. Komplikovanom dedukcijom kojom neću da te zamaram zaključujemo da su ta 2 porta - A1 i A1 - preko ASmedia, Votsone. Na prvoj slici ćeš ih naći na pozicijama 11 i 12.

EDIT: izgleda da test koji je Accuphase naveo kazuje nešto drugo...tetigasad.
Mislim da je moja verzija tačna, iz više razloga...
 
Poslednja izmena:
To sam i ja mislio, jer se na trećoj slici navodi da su "Native AMD ports marked SATA3_1~4" a da su SATA3_A1~A2 deljeni/ASMedia portovi ili sam sve loše razumeo?!
 
Poslednja izmena:
Ne piše nigde koji su konkretno nativni, ali se da zaključiti iz par stvari:

1. Način na koji su ih obeležili deluje savršeno logično ako je ono što sam rekao slučaj. Zašto bi dva nativna porta obeležili drugačije (i još stavili A ispred broja porta)?
2. U manualu preporučuju da se butabilni drajvovi zakače na neki od SATA3 1-4 porta, za brži boot. To bi imalo smisla ako su oni nativni jer bi se preskočio ASMedia kontroler prilikom bootovanja (razlika je zanemarljiva, ali eto...)
3. Na trećoj slici takođe kažu da M.2 i SATA3 3 port dele linije. Koliko znam, M.2 ne bi delio PCI linije sa portom koji nije sa samog čipseta...

Sasvim je moguće da su u ovom testu pomešali nešto ili loše protumačili. Ili da znaju nešto što mi ne znamo.

Mada, realno, nije bitno u koji ubodeš drajv, nećeš primetiti razliku...
 
Poslednja izmena:
Brinem ja o drugim rupama... Ryzenove me ne interesuju :d :d :d
 
EDIT: izgleda da test koji je Accuphase naveo kazuje nešto drugo...tetigasad.
Mislim da je moja verzija tačna, iz više razloga...

Verovatno je Tweaktown nešto pomešao, ili doneo na brzinu pogrešan zaključak, mada je ASRock zaista "istumbao" priključke (ako je tvoja teorija tačna, a verovatno jeste), i postavio ih prilično nelogično.
Dva ASMedia SATA priključka fizički se nalaze između četiri chipset SATA priključka, a optički i fizički izgledaju isto kao prva dva čipset, veoma čudno, mogli su upotrebiti malo boje za ta 2 ASMedia, da bi se razlikovala.

To sam i ja mislio, jer se na trećoj slici navodi da su "Native AMD ports marked SATA3_1~4"

U svakom slučaju, može se izvući zaključak da je port SATA 3_4 siguran u obe varijante, tj. da pripada čipsetu, i na njega priključi sistemski SSD.
Takođe dolazi u obzir i SATA 3_3, ako ne koristiš M2 SSD.
 
Poslednja izmena:
Kakva konfuzija kod AsRockaaaa :(
 
Verovatno je Tweaktown nešto pomešao, ili doneo na brzinu pogrešan zaključak, mada je ASRock zaista "istumbao" priključke (ako je tvoja teorija tačna, a verovatno jeste), i postavio ih prilično nelogično.
Dva ASMedia SATA priključka fizički se nalaze između četiri chipset SATA priključka, a optički i fizički izgledaju isto kao prva dva čipset, veoma čudno, mogli su upotrebiti malo boje za ta 2 ASMedia, da bi se razlikovala.



U svakom slučaju, može se izvući zaključak da je port SATA 3_4 siguran u obe varijante, tj. da pripada čipsetu, i na njega priključi sistemski SSD.
Takođe dolazi u obzir i SATA 3_3, ako ne koristiš M2 SSD.

Yeah, i meni je bio čudan raspored, uglavili su ta dva između onih sa čipseta...well, bitno da rade.
 
Ako možeš isključi ASMedia kontroler u biosu pa ubodi u neki od tih portova i vidi da li imaš disk u biosu.
 
Ne može.
Ne postoji ta opcija :D
Menjaju se svi STA portovi odjednom. Ili su Off ili AHCI ili RAID :(
 
Pozdrav,
Novi sam na ovom forumu ,trazio sam temu, nisam uspeo da nadje. Kupio sam plocu ASRock AB350 Pro4 Na ploci imam 6 slotova, Ubacim 6 kartica, samo 4 mogu da rade ( RIG MASINA ) ne snalazim se bas najbolje u biosu, ako moze mala pomoc kako da otkljucam jos 2 PC-a slota.
 
MSI B350M Mortar matična ploča - pored update-a na 7A37v1E (poslednji u ovom trentuku) ima li šta još da bi trebalo da se podesi (Vcore je na auto) ?
Use case - ništa overclock, memorija je na 2400Mhz, power saving opcije (Cool'n'Quiet) uključene.
CPU je Ryzen 5 - 1600.
 
Klasika, reset na default/clear CMOS pre i posle flashovanja biosa, proveri napone(softverski, HWInfo64) u idle i pod opterecenjem i to je to. Preporuka je da se fiksiraju naponi memorije i chipseta.

Eventualno ukljuci XMP memorije, ako je bio ukljucen pre resetovanja, i OC ispocetka ako je bio neki OC pre i zelis opet :d
 
Pitanjce.
Kako se, beše, zove opcija u BIOSu kojoj se podiže vrednost u Omima da bi memorija radila stabilno na visokim frekvencama (kod mene je sada na 53.3Oma) i na šta ona direktno utiče?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Klasika, reset na default/clear CMOS pre i posle flashovanja biosa, proveri napone(softverski, HWInfo64) u idle i pod opterecenjem i to je to. Preporuka je da se fiksiraju naponi memorije i chipseta.

Eventualno ukljuci XMP memorije, ako je bio ukljucen pre resetovanja, i OC ispocetka ako je bio neki OC pre i zelis opet :d

Zaobravih reći - update bios-a je već odradjen.
XMP učitava 2400 Mhz profil (isto toliko je i po defaultu) - nema neke poente (latence su iste).
AIDA64 stress test, sledeći su naponi (Auto).
Untitled.png
Untitled 2.png
Untitled3.png
 
@neogeo

ProcODT je podesavanje za ram. Ne secam se sta tacno radi, ali ume da stabilizuje ram.

@OA5599

Dobri su svi naponi.
 
Poslednja izmena:
Koliko sam pratio, XMP postavke baš i nisu sjajne na AM4 pločama. Tj. bolje je ručno podesiti frekvenciju, i tajminge ako hoćeš, nego izabrati XMP u BIOS-u.

Kod mene na istoj ploči sve stoji na default vrednostima, čak je i RAM na 2133 MHz :d Ali menjaću to kad se setim
 
Poslednja izmena:
Izasao novi bios za MSI, Agesa 1.0.0.2a. Izgleda su se ubrzali za azuriranjima :)

Ovaj Msi Command Center nije uopste los, lepu kontrolu ventilatora daje iz Windowsa, ostalo nisam koristio. Speedfan uopste ne registruje case ventove, zato sam bio primoran da skinem ovo :d
 
Koliko sam pratio, XMP postavke baš i nisu sjajne na AM4 pločama. Tj. bolje je ručno podesiti frekvenciju, i tajminge ako hoćeš, nego izabrati XMP u BIOS-u.

Kod mene na istoj ploči sve stoji na default vrednostima, čak je i RAM na 2133 MHz :d Ali menjaću to kad se setim
Na Ryzenplatformi, XMP je uglavnom nazvan DOCP ali ne prati XMP kako treba na svim memorijama tako da je za više taktove bolje ručno nameštanje. Treba ti Ryzen DRAM Calculator 1.0.0 Beta2 http://www.overclock.net/forum/13-a...lator-1-1-0-beta-2-overclocking-dram-am4.html da izračuna vrednosti.
 
Da li Windows 7 radi na AGESA 1.0.0.2a?
 
Pratim nekoliko foruma ali nisam video nikoga da bar razmatra W7 na Ryzen-u. ili 10ka ili Linux, čak i kada sam se raspitivao svako pitanje je počelo sa : "What for ?".
 
Pa to su sve moderni ljudi
 
Ja sam presao zbog GPU drajvera, novije verzije W10 imaju neki problem sa novijim Radeon drajverima, desava se u svim igrama random freezovanje s vremena na vreme, ali je bas izrazeno u igrama koje se igraju na "meceve", jer u pocetku uvek vise zabada.

Sada ne smem da uradim bios update, na AGESA 1.0.0.2a bios, jer mislim da sam negde procitao da ne radi sa Windows 7 :D
 
Nisi razmatrao varijantu da ne žuriš sa update-ima desetke kao i da se držiš WHQL drajvera :D

Vidim da je i za Mortar stigao novi BIOS sa 1.0.0.2a. Ali me mrzi da ga stavljam, valjda ću odraditi to za vikend
 
To mi se isto desavalo i na LTSB sa i bez WHQL drajvera(doduse azuriran LTSB na 1709, zivotna greska), a na normalnom W10 1709 verziji sam odradio update na aprilski da bih probao, ista prica.

Probao WHQL drajvere, starije WHQL, najnovije, ista prica, W7 nije ginuo, a sad ne smem da uradim update biosa :D :D
 
Nazad
Vrh Dno