Šta je novo?

Ryzen - A320/B350/X370 [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

Baci link na PM
 
Izasao je novi 3803 bios.

Version 3803 2018/01/267.94 MBytes

PRIME B350M-A BIOS 3803
"1.Improve system performance

2.Update to AGESA 1000a for new upcoming processors "
 
Meni je 3803 eliminisao cold boot problem kada je RAM na 3066MHz, par ljudi na redditu prijavljuje nešto bolji OC potencijal :)
 
Cekajuci bios update za MSI ploce
7c3.jpg

cold boot, decije bolesti sa cpu taktom, nekad crni ekran pri bootu, msi bios :D :D :D :D
 
Zato ja "fanboyujem" ASUS, ASUS, ASUS :D
 
Ja i dalje ne vidim problem s MSI BIOS-om za normalnu upotrebu (plug & play). Tj. nikad nisam video nijednu ploču i nijedan BIOS koji je takav da PC ne radi u definisanim specifikacijama (CPU, RAM)
 
Po cemu se onda treba gledati kvalitet biosa?

To je u najgorem slucaju skroman OC(i za ram i za cpu), nije ekstreman ni u kom smislu(ni po specifikacijama amd-a, ni msi-ja, ni proizvodjaca rama), a nestabilan je zato sto bios baguje.

Za plug&play moze da posluzi ploca od 50e, ako ima adekvatne konektore(recimo AsRock A320M sa hladnjakom na vrm), ovo je ploca od 130e, dakle 160% skuplja, od nje ocekujem i vise od plug&play.
Ovo mi je druga msi ploca, proslu sam koristio po plug&play principu, sa Gigabyte AM3+ plocom nisam imao nikave probleme, a klokovao sam sve zivo(cpu, ram, nb).

Iskreno se nadam da spremaju neki "overhaul" sa biosom, pa da zbog toga nema azuriranja vec vise od 4 meseca, u suprotnom ide ploca na dobos ubrzo :D
Nije B350 ploca, ali pisem ovde jer je neznatno skuplja, cak i u cenovnom rangu, malo boljih B350 ploca.
 
Poslednja izmena:
Ja govorim o pločama od 60-90€, kakve sam uvek kupovao i razmatrao (samo sam za Asus Socket A dao više para :D). I jedino što mi je kod BIOS-a (bilo) bitno jeste podešavanje ventilatora. Tu je Asus bolji od MSI-a, jer ima više predefinisanih modova. Ali džabe i to kad uvek u tom rangu ima manje konektora.

Inače, ne znam da li je ovu temu, ali kad podesim množilac i napon na fiksnu vrednost (C'n'Q automatski isključen, C6 na auto), u Windowsu je stalno na istom kloku i naponu (što je i očekivano). Međutim, u linuxu obara klok kad je u idle stanju. Ne znam da li je do kernela (4.14), lošeg očitavanja (conky) ili nečeg trećeg, ali ne izgleda loše :)
 
Daleko si ti od merodavnog za bios, ako bios gledas samo po podesavanju ventilatora [emoji14]

Jeste bitna stvar, ali je po meni daleko manje bitna od vremena za post, stabilnosti pri oc-ju(u granicama normale, ne ekstremnom).
 
Poslednja izmena:
po meni je najbitnija azurnost i zastita biosa prilikom flesovanja.kad se sve to uzme u obzir u svim segmentima asrock trenutno vodi,asus je prvak kad mu je zapravo stalo do ploce sto nazalost je retko slucaj pa onda svi ostali i na dnu MSi koji najcesce nema nikakvu zastitu,iziskuje posebne alate za flesovanje...
 
Ja nisam rekao da sam ekspert za BIOS, već samo da ne vidim poentu na pločama srednje klase. Tj. po mom mišljenju to nije ono što bi trebalo da bude prioritet u tom segmentu već druge stvari (konektori, slotovi, hlađenje, naponska, izlazi...)

Što se ažuriranja tiče, do sada nisam imao problema ni sa jednim proizvođačem (Asus, Gigabyte, MSI, Biostar). I uvek sam BIOS apdejtovao sa USB-a, nikad iz onih Windows programa.

Kada je post u pitanju, nisam primetio da je vreme nešto preterano dugačko. Takođe, to ne smatram nekom manom, pošto bi korisnici trebalo da zanju da na kraju radnog vremene računar treba da ide u sleep, a ne shut down :) Čak ni meni koji imam triple-boot računar i HDD to ne predstavlja problem :D
 
Konacno, izasao je bios update za MSI(skoro 5 meseci je proslo) sa AGESA 1.1.0.1, takodje bolji memory support, evo radi memorija na 2933 samo preko xmp-a.

Druga stvar, 1300X bustuje na 3.9GHz za dva jezgra, ranije nije isao preko 3.7GHz za jedno jezgro. Post time mi deluje krace, mada mislim da je placebo :D
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li neko prati MSI forum, ima problema oko napona sa novim biosom.

Ljudi prijavljuju da im Vcore ide preko 1.5V(tacnije 1.531V) ako je podesen na auto. Takodje prijavljuju da im DIMM napon ide na 1.3V na default(2133MHz), a po XMP-u preko 1.5V.
Meni se danas desilo da kad cpu nije imao dovoljan napon pri oc-ju(falilo je 0.125V), da ploca obori na trenutak cpu klok za 200MHz i sibne mu 1.53V napon, pa se posle vrati u normalu(bio je fiksiran na 1.39V). Nakon dodavanja napona koji je falio, nema vise pada u kloku, kao ni ludackog spike-a u Vcore.

Druga losa stvar oko napona(kod mene licno), SoC napon na auto(oko 1.15V) je imao spike na preko 1.3V, nakon fiksiranja na 1.15V ne javlja se spike.
Ocitavanja napona su iz HWInfo64, nisu merena unimerom.

Obratite paznju ako imate MSI plocu.
 
Poslednja izmena:
Nek skače, kakve veze ima :)

Skoro sam poredio stock vs OC napone, pri čemu za sam za OC na 3.7 GHz stavio 1.315 V (ili tako nešto, ne znam tačno). Za merenje koristim HWINFO64

Da, na stock podešavanjima može da skoči preko 1.35 V iako takt ne ide preko 3.45 GHz. Međutim prosečna vrednost napona tokom nekoliko sati rada bude ~1.1-1.2 V dok prilikom klokovanja bude, jelte ta koju sam postavio. Sve temperature ploče su u oba slučaja uvek ispod 50°C . To sve poredim sa i7-4790 na Asus B85M-G ploči koja je još gora (lošija naponska, nema hladnjak) i gde takođe postoje veliki skokovi napona i još veće temperature VRM-a. I radi skoro 2 godine bez problema.

Inače, kada je update BIOS-a u pitanju, ja obično sačekam oko mesec dana pre nego što pređem na novu verziju. Ako se do tada pojavi nova, znači da je toj nešto falilo :D
 
Cekao sam 3 meseca da bi mi ram deklarisan na 3K radio preko 2400MHz stabilno, bacio sam pogled na MSI forum i video da se ne zale za X370 ploce mnogo i brze bolje bacio update :D

Ne bih ni radio bios update da sve radi kako treba, da nema nikakvih bagova i sl.
 
Memorija na X370 Pro radila na 3200MHz pre nego sto je dosla kodene, kod druga radila na X370 Sli Plus(koja je po specifikaciji ista kao Krait :d) na 2933 u dva klika.

Kriv je bio bios, iskljucivo bios :D
 
Poslednja izmena:
Flešnuo sam novi bios, MSi me prijatno iznenadio, napokon memorija može da radi preko 3200MHz !

Hvataj.JPG
 
Koja ti je matična ?
 
Memorija na X370 Pro radila na 3200MHz pre nego sto je dosla kodene, kod druga radila na X370 Sli Plus(koja je po specifikaciji ista kao Krait :d) na 2933 u dva klika.

Kriv je bio bios, iskljucivo bios :D

Nije radila na X370 Pro već na C6H i to do AGESA 1004 na 2933@1,35V, na AGESA 1005 na 3066@1,35V i na AGESA 1006 na 3200@1,35V u svim situacijama su latence bile 16-18-18-36.
 
Jes', jes', C6H, zaboravio sam :D

Sad imam potrebu da je teram na 3200 :(
 
Može li neko ko ima Asus Prime B350 da pročita oznaku na čipu gde je BIOS. Trebalo bi da bude standardni Winbond 32/64MB EEPROM, ali to je samo pretpostavka. Ovo je bitno zbog flash-ovanja za Ryzen APU.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se unapred moderatrima ako ovo nije pravo mesto za ovaj post .

Naime stigla je ploca Asus b350m-a i novi APU ali nije moguce pokrenuti je bez prethodnog updata biosa. Ako je neko voljan da pomogne(izvadi stari ryzen iz svog kucista u toplini svog doma i potrosi malo vremena ) a zivi u Novom Beogradu bio bih jako zahvalan .
Kontakt na PM.

Hvala unapred :D
 
Bolje da stavis oglas(pretpostavljam da je dozvoljeno) ili da otvoris novu temu, tako ce vise ljudi videti.
 
Pa koja je to radnja poslala, a da pre slanja nisu apdejtovali? Da li si napomenuo?
 
Nazad
Vrh Dno