Šta je novo?

Ryzen - A320/B350/X370 [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

Ljudi, ukljucio sam komp malo pre bez problema, tek sastavljen, iz prve odma u bios, izasao instalirao os w10.

E sad dok radi update windowsa razmisljam sta treba da instaliram prvo, tj koje drajvere? Da ubacim disk od ploce ili da skinem sa neta pa onda od grafike? Ili kako

Sent from my SM-J530F using Tapatalk
 
Prvo cipset drajveri, pa grafika, lan, zvuk a ostalo i posle po zelji!
Ja uvek skidam sa sajta proizvodjaca ploce, nikada je koristim disk koji dolazi uz plocu jer su cesto bajati drajveri.
 
Poslednja izmena:
Chipset drajveri sa sajta AMD-a, graficki drajver sa sajta proizvodjaca grafike(u slucaju Radeona skinuti whql drajver, nikako one optional).

Ostatak sa sajta proizvodjaca ploce.
Chipset:
http://www.amd.com/en-us/products/chipsets/am4
 
Poslednja izmena:
Ja sam hteo da uzmem taj prvi model ali me iskreno plaši taj hladnjak naponske ista je situacija i kod te druge a cene i nisu niske, tako da čekam Asus Strix.
 
Asrock fatality b350 je sasvim ok, samo treba uzeti neku sa dobrim hladnjakom za naponsku sekciju jer je pola-pola takoreci. Neke ploce im dolaze sa "kracim" a neke sa normalnim ali se sve vidi na oko. Problem je sto ovi sa severne grane ne mogu da se zezaju s' tim. :/





Mada mozda je i bolje dodati tih 40% cene (ili koliko vec) za asus ako je sve ok s' njom, tj. ako se planira konfa na nesto duzi period.
 
Poslednja izmena:
I ja se slažem sa tim, uz ovaj asrock možeš da zaboraviš na nešto više od 1600 i to mozda samo blago klokovanog, dok sa asusom moze i 8core bez problema, kuler je dosta ozbiljniji.Glupo bi bilo uzeti ploču koja te limitira pregrevanjem.
 
Ocajan je izbor ITX ploca za uvoz, znaci ima ova asrock i gigabyte sto sam kacio, u svakom slucaju cim se pojavi asus nabacicemo par komada, a ako jos neko vidi nesto interesantno kucajte
 
Poslednja izmena:
Postoji ukupno 7 AM4 Mini-ITX ploca, od toga su 4 B350 (Biostar, ASRock, Gigabyte i Asus) i 3 X370 (Gigabyte ne pravi ovu verziju).
 
1600x na "stock" nije isto sto i 1600 jer dize klok... Po onome sto se da videti nemaju ljudi s' njima problema, jedino taj hladnjak naponske je bolji sa manje termalne trake, imas detaljnije gore u poruci sa slikama... I M.2 slot je pozadi, asusu je napred (primarni + jedan pozadi), zbog polozaja ili modela ssd-a nekome mozda pravi razliku.
 
Poslednja izmena:
Ne fali joj nista, cak ni za blagi oc, ali bi bilo pozeljmno da iz nekog izvora struji vazduh preko hladjnaka naponske.
 
Cm elite 110 ima veliki fan napred koji ubacuje vazduh, eventualno neki sa strane da izvlaci, to bi trebalo da je dovoljno za 1600 na stocku, ili se varam?
 
Nedavno sam radio upgrade računara i prešao na Ryzen, ploča ASRock AB350 Pro4. Međutim imam jedan problem.
Naime imao sam staru zvučnu kartu Audigy 2 ZS koja se kači na PCI slot koji nemam na ovoj matičnoj. Jel ima šanse nešto nabudžiti ili da pazarim neku koja se kači na PCI-e 1x?
 
Nedavno sam radio upgrade računara i prešao na Ryzen, ploča ASRock AB350 Pro4. Međutim imam jedan problem.
Naime imao sam staru zvučnu kartu Audigy 2 ZS koja se kači na PCI slot koji nemam na ovoj matičnoj. Jel ima šanse nešto nabudžiti ili da pazarim neku koja se kači na PCI-e 1x?
Ја имам слично питање. Да ли постоји неко квалитетно рјешење да се ово override-ује. Тј. да се некако PCI картица боцне у PCI-Express слот. Користим EM-U 0404 звучну картицу и не бих је мијењао а прелазио бих на Ryzen + B350/X370 но мало их је са PCI слотом.

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk
 
Ovako nešto? Samo ne znam da li zvučna može ovde da se uglavi
https://www.ebay.com/itm/Express-PC...497246?hash=item1c8d1bdade:g:u1gAAOSw5U9ZkYlw

Ima dovoljno B350 ploča sa PCI slotom (jedna uATX formata), takve stvari treba gledati pre kupovine ako je već bitno. Tu su čak i one najpopularnije - Asus Prime B350 Plus i MSI B350 Tomahawk (i PC Mate)
https://geizhals.eu/?cat=mbam4&v=e&...rt=p&bl1_id=30&xf=317_B350~489_1#gh_filterbox
Kod X370 ploča i nije baš neka ponuda PCI slotova, što je i logično
https://geizhals.eu/?cat=mbam4&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&sort=p&xf=317_X370~489_2#gh_filterbox
 
Ryzenaši, treba mi pomoć: sastavio sam računar 1600x + ASUS prime B350 plus, flešnuo bios 3401, učitao DOCP za RAM.

Core Voltage vrednost u BIOS-u ide do 1,5V , ista proča je bila i sa verzijom BIOS-a sa kojom je ploča došla. :smash: Nisam instalirao OS još (mrsim se sa onim segfault testiranjem), tako da ne znam kakvi su naponi pod Windows-om. (Vidim da je kolega qryak imao isti problem sa naponom na identičnoj ploči.)

Da gasim auto i skidam putem ofseta? Neću da overklokujem, samo bih da zauzdam napon za svaki dan.

Hvala unapred!
 
Hvala na informaciji, Nešo - meni u BIOS-u trenutno stoji ovaj napon i temperatura 40+ °C, nisam znao da se XFR boost aktivira tokom "boravka" u istom.
Videću šta se dešava kada instaliram OS, podesim power plan i pustim Linx na primer, ali mi se 1,5 V učinilo strašno na prvi pogled :trust:

Hteo sam da držim mašinu na "fabričkim podešavanjima", pošto mi je prvenstveno za rad, ali ako ću bolje temperature i životni vek procesora postići manuelnim podešavanjima, razmisliću i o tome - zato sam i postovao ovde, da vidim šta će predložiti ljudi koji imaju Ryzene već par meseci.
 
Hvala na razjašnjenju! Javim se sa update-om kad instaliram OS.
 
Ljudi ja posjedujem B350 Pc MATE naime kada palim računalo čuje se klik i crvena lampica zatim kada loadira bios nakon 30 40 sekundi opet cvrk se čuje kao da kucnete iglicom po plastici i tako uvijek u isto vrijeme nakon što se upali računar,da li trebam da brinem ili je to ok stvar kod tih matičnih ploča ?
 
Pošto planiram uskoro prelazak na Ryzen, a imam Chieftec napajanje od 500W trenutno u kompu, zanima me da li neko ima iskustva sa ubadanjem 4-pin kabla za napajanje CPU (nema 8-pin) na 8-pin konektor na ploči?
Koliko vidim , sve B350 ploče imaju 8-pin konektor.
Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Radiće Ryzen i B350 ploča i sa 4 pin konektorom, isprobao sam ja sa Arctic Cooling napajanjem od 500 W koje isto tako nema 8 pin konektor. Nisam probao overklok na tom napajanju, možda se tu može desiti neka nestabilnost, ako procesor ne dobija dovoljno struje.
 
@Bivan radi bez problema 4pin na 8pin ploči. OC sam na 3.8GHz držao i stabilno je sa 500w 4pin cpu napajanjem. Nisam iznad tog clocka čačkao.
 
Koju memoriju upariti sa Gibabyte AB350M-Gaming 3? Ploču veeć imam i planiram Ryzen 3 1200 ali sam pročitao negde sad više ne mogu da nađem da sa nekim RAM modulima neće da radi kako treba ova ploča pogotovo ako se aktivira XMP. Moguće da je bilo problema u početku zbog nekompatibilnosti sa starijim verzijama biosa pa bi dobra bila neka preporuka ko već ima ovakvu ploču da ne rizikujem sa kupovinom.
Ono što sam ja planirao je neki Corsair na 3000Mhz.
 
Imam ja tu ploču i ram CORSAIR Vengeance LED DDR4 3200MHz 2 x 8Gb
Radi na 3000MHz bez nekih specijalnih podešavanja na f9d biosu, skoro je izašao i f10 update ali nisam probao još.
 
Nazad
Vrh Dno