Šta je novo?

Ryzen - A320/B350/X370 [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

Vidim da je i za Mortar stigao novi BIOS sa 1.0.0.2a. Ali me mrzi da ga stavljam, valjda ću odraditi to za vikend

Resetuje sva bios podesavanja na default nakon update-a (skup e2prom :d ).
Morao sam ponovo da pravim fan curve za ventilatore i da jurim opciju za virtuelizaciju da pronadjem i ukljucim.
 
To se podrazumeva, to nije problem. Jedino što nikad nisam obraćao pažnju na ventilatore, mislio sam da to ostaje kako sam namestio prvi put :d Nervira me što uvek zaboravim bar nešto, pa zato i ne ažuriram BIOS odmah, već sačekam da vidim da li će ubrzo nova verzija, da ne radim isti posao dva puta

@ivanbass1
Ko zna kakve ti gremline imaš u računaru :D
 
To se podrazumeva, to nije problem. Jedino što nikad nisam obraćao pažnju na ventilatore, mislio sam da to ostaje kako sam namestio prvi put :d Nervira me što uvek zaboravim bar nešto, pa zato i ne ažuriram BIOS odmah, već sačekam da vidim da li će ubrzo nova verzija, da ne radim isti posao dva puta

@ivanbass1
Ko zna kakve ti gremline imaš u računaru :D

Ja mislim da je to zato sto se nadogradjuje svaki put sa desetkom na nove verzije umjesto ciste instalacije nanjnovije.
 
Pratim nekoliko foruma ali nisam video nikoga da bar razmatra W7 na Ryzen-u. ili 10ka ili Linux, čak i kada sam se raspitivao svako pitanje je počelo sa : "What for ?".

Ja vozim W7, sve fercera kao zmaj, a ja bas umem da opteretim komp u multitaskingu. Dovoljno je pogledati teme o W10 po nasim i stranim forumima i zahvaliti se MS ovoj lakrdiji od OS-a.
 
Ja vozim W7, sve fercera kao zmaj, a ja bas umem da opteretim komp u multitaskingu. Dovoljno je pogledati teme o W10 po nasim i stranim forumima i zahvaliti se MS ovoj lakrdiji od OS-a.

Ček, jesi ti imao nekih problema sa Win 10 pa si se vratio na 7-icu, ili se samo plašiš da pređeš jer tamo neko tvrdi da je imao problema?
 
Ma radila je meni 7mica na 1600x i 1700x sve u 16 ali neće na 2700x pa to ti je. Čak je i skor za processor bio nešto bolji nego na 10ki u isto vreme kao dual boot. Jedino što je 7mica bila onako klot, samo koliko za igre a 10ka sa gomilom programa i driver-a. Meni 10ka više odgovara ali što se performansi tiče nije ni lošija ni bolja. Mint je treća priča, nikakve razlike ne vidim između PhII 965BE i 2700x toliko sve radi gglatko gde god da je instalirana. Mint 18.3 Mate instaliran na 350GB 2.5" samo prebacim u mašinu sa 965 ili ovu 2700x i radi kao da ništa nije promenjeno. Imam 2.5" tray u oba kompjutera, samo prebacim i radi. Moraću d nabavim neki mali SSD za Mint-a.
 
Ček, jesi ti imao nekih problema sa Win 10 pa si se vratio na 7-icu, ili se samo plašiš da pređeš jer tamo neko tvrdi da je imao problema?

Zakljucke donosim na osnovu sopstvenog iskustva, a ne na osnovu tudjeg misljenja ili ne daj boze, internet foruma. Nisam gejmer, ne verujem u "novije je bolje" i slican konzumeristicki krep. Bavim se fotografijom, kolorna konzistentnost i stabilnost u tom smislu je must have. W10 je u praistoriji sto se toga tice. Posle i najmanjeg apdejta, nestaju kolorni profili, random, nestaju neka podesavanja u programima koje koristim, preseti brljaju. Apdejt graficke razvali drajvere za stampace koje imam, graficka tabla postaje neupotrebljiva. Gubim pola dana, nekada ceo vikend da sve vratim na svoje mesto, i tako jedno milion stvari. Slicno na 4/5 masina u mom okruzenju, a to su sve novije i ozbiljne masine. Nema razloga za ovu vrstu mazohizma, niti radi brze niti sporije od W7, ne interesujeme look and feel i slicne gluposti, interesujem me look and feel u programima u kojima radim. W10 otvoren PS, LR, C1, i jos par programa sto aktivno sto u pozadini, recept za katastrofu. W7 i sve radi kako Univerzum zapoveda...
Za decu koja vole da se igraju u windowsu ovo je super, sareno, bljestavo, oledoliko, slikovnica... za mene ne hvala.
 
Ja sam do skora radio daleko ozbiljnije stvari na W10 i to insider verzije i bilo je bolje nago na 7mici što se stabilnosti i svega ostalog tiče, W7 mi je samo bilo za igranje.
 
Stičem utisak da ne znaš kako izgleda ozbiljna fotografska obrada.

Klijent - jedna od dve najveće svetske koporacije u određenoj oblasti, posluju u 170 država sveta. In-house marketinska agencija, skoro 50 zaposlenih, od kojih su dva svetska majstora fotografije, provera svake fotke na 200% piksel pipinga, corporate visual guides na 130 strana, sve mora da se ispostuje, na svakoj fotki.
Posao - fotografisanje celokupnog srpskog portfolia.
Rok - dve nedelje.
Materijal se sastoji od nekoliko stotina fotografija, raw format iskljucivo, u obradi svaki fajl po nekoliko stotina mb, istovremeni rad u nekoliko veoma zahtevnih programa. Sve ide u veoma ozbiljnu kolor štampu, od monografije neuobičajeno velikog formata na papiru skupljem od onoga na kome se evro štampa, do plakata itd itd...

Dovoljno ozbiljno!? ,)

Za W10 se posao jedva deseti deo ovoga pokazao kao nerešivo pitanje, ne smem ni da pomislim šta bi bilo za jedan ovakav. Kome radi svaka čast, meni w10 ne prolazi, a ja sa kompovima se družim još od 1981, nisam od juče... )
Sorry svima za off...
 
Got it. ;)
Za običnog kućnog korisnika mislim da je Win 10 ovakak kakav je bolja varijanta. Dosta su češći update-i, i nove funkcije se dodaju brže nego na bilo kojoj prethodnoj verziji OS-a.
Ali isto toliko je zbog bagića koje donose te česte izmene za mnoge bussiniss korisnike noćna mora. Zato su meni na poslu mašine na Windows Serveru 2016. Dosta je stabilniji i manje update-a ga pogađa, ali kapiram da nije optimalno rešenje za mnoge, jer mu fali dosta funkcija desktop "brata".

Ne znam kakva su iskusva ljudi sa opcijom Defered Updates na Win 10 Pro i Enterprise, kapiram da su baš zbog toga dodate (i nimalo slučajno baš u ove edicije)?
https://www.howtogeek.com/223083/what-does-“defer-upgrades”-in-windows-10-mean/
 
Imam asus prime b350 plus i ryzen 1700. Kako instalirati win7?

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
 
Slipstrimuju se drajveri za plocu u w7 instalaciju i posle sve ide kao podmazano. Na netu ima bas dosta tutorijala...
 
Uzmes misa sa PS2 konektorom, raskacis sve usb uredjaje, pri instalaciji kada ti prvi put bude neophodna tastatura dobices opciju za on-screen-keyboard.
 
Ja uopste ne mogu da bootujem usb. Odmah krene da ucitava win10. U boot meni udjem preko f8, izaberem usb. Ali krene da ucitava win 10

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
A je l' ti butuje sa tog USB-a na drugom racunaru?
 
Mislim da ti je upaljen Secure Boot u BIOS u i onda nece WIN 7 . Iskljuci
 
Kako Ryzen radi sa ESXI?jel probao neko?Gledao sam compatibility listu, zvanicno izgleda ne, ali kazu na nekoliko mesta da amd-v i threadripper radi narocito sa novom verzijom esxi 6.7(bilo je ogranicenje 15t na esxi)).Bilo bi jako lepo napraviti 8c/16t setup,mada i 4c/8t je skroz ok.
 
Poslednja izmena:
Da i ja sam to skapirao nego zbunio me novi bios, nisam znao da mora da se ide na clean keys......

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
 
Da ne otvaram novu temu, jel neko zna kad bi kod nas trebale da se u prodaji pojave X470 ploce?
 
Znam da nije pravo mesto, ali mi treba savet, da li sacekati jos tih par dana da vidim kakve ce cene biti novih ploca, ili da se odlucim za n.pr Asrock ab350 pro4 ili Asus prime a320 za Ryzen 5 2600 ( no game, no OC )?

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Znam da nije pravo mesto, ali mi treba savet, da li sacekati jos tih par dana da vidim kakve ce cene biti novih ploca, ili da se odlucim za n.pr Asrock ab350 pro4 ili Asus prime a320 za Ryzen 5 2600 ( no game, no OC )?

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

Cena X470 je mnogo veca od tih ploca koje navodis, inace A320 mislim da radi lose sa 2600 dok B350 ne bi trebalo da bude problema. Problem sa starijim chipsetom je BIOS. Nasi prodavci nece da updateju bios koliko sam video na osnovu pisanja na forumu, mozda ima neki koji hoce ne znam.

Resenje je da se uzme AMD A6 najjeftiniji i sa njim updatujes BIOS pa im onda vratis isti i uzmes koji hoces Ryzen 2xxx. Ja tako nesto ozbiljno planiram jer dok dodju nove B i A ploce ima da se nacekamo.
 
Poslednja izmena:
Hvala za info. Videcu ako postoji mogucnost da prodavac odradi update, ali da mi potvrde pre kupovine.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno