Šta je novo?

Izbor spoljne OMNI antene?

Aca_Mladenovic

Poštovan
Učlanjen(a)
11.10.2017
Poruke
89
Poena
60
Pozdrav svima, ovo je moja prva tema :). Treba za par dana da mi stigne Wifi ruter Asus RT-N12 D1. Kupio sam ga jer zelim da prosirim wifi. Imam telekomov ruter beli star oko 6 godina, mozda i vise. Asus bi radio u repetear mode i sirio net od adsl rutera. Na asusu bi jednu antenu skinuo i povezao spoljnu antenu.Problem je koju antenu uzeti? GRID antene su usmerene i one nisu namenjene za to. Stavio bih omni antenu ali nisam siguran od koliko dB.Zeleo bih da pokrijem nekih 1km oko moje kuce ili bar 800 metara.Inace kuca mi je na odlicnoj poziciji tj. na brdu poslednja, sve ostale su dole. Sigurno ima nekih 500-600m ciste opticke vidljivosti a dalje po neko drvo.
 
Za bilo šta dalje od ~200-300 metara mora neka usmerena antena. Ne mora grid, može i panel, ali kilometarsko pokrivanje zaboravi, posebno ako druga strana nema isto usmerenu antenu. Ako hoćeš to da radi ok i na 1km i etar nije zagušen, na jednoj (predajnoj) strani minimalno 14dbi panel antena, na drugoj (prijemnoj) strani nešto što usmerenije i problem rešen.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima, ovo je moja prva tema :). Treba za par dana da mi stigne Wifi ruter Asus RT-N12 D1. Kupio sam ga jer zelim da prosirim wifi. Imam telekomov ruter beli star oko 6 godina, mozda i vise. Asus bi radio u repetear mode i sirio net od adsl rutera. Na asusu bi jednu antenu skinuo i povezao spoljnu antenu.Problem je koju antenu uzeti? GRID antene su usmerene i one nisu namenjene za to. Stavio bih omni antenu ali nisam siguran od koliko dB.Zeleo bih da pokrijem nekih 1km oko moje kuce ili bar 800 metara.Inace kuca mi je na odlicnoj poziciji tj. na brdu poslednja, sve ostale su dole. Sigurno ima nekih 500-600m ciste opticke vidljivosti a dalje po neko drvo.

Ako hoces bas tako kako si ga zamislio 15dBi omni antena, ali je sa ovakvim pojacanjem antene vertikalni snop zracenja mali tako da te ostale kuce ne bi trebalo da su mnogo ispod tvoje. Jel mozes bar nekako ta dva rutera kablom da spojis?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno