Šta je novo?

Ryzen overklok pojasnjenje cpu voltaza?

Serbianboss

Slavan
Učlanjen(a)
07.01.2005
Poruke
1,866
Poena
360
Pozdrav svima,

Imam par pitanja za iskusnije overklokere oko nejasnoca odredjenih termina.
Imam gigabyte ga ax370 plocu i ryzen 1200. Hteo bih da probam da overklokujem procesor ali imam par pitanja za voltazu.
Nazalost na ovoj ploci ne moze da se upise fiksna voltaza za procesor pa mora da ide preko offseta.

Imam sledece parametre u BIOSU koji mi nisu jasni, pa bih zeleo da mi malo pojasnite:

Dynamic vcore (DVID)
Vcore SOC
Dynamic VCORE SOC (DVID)
CPU VDD18
CPU VDDP


Dakle sta od ovoga smem a sta ne smem da diram?
I kako se racuna ofset?

Pitanje je za nekog mozda vrlo jednostavno, ali zaista nemam iskustva u overkloku a greota ne probati da kloknem malo.

Hvala,
Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Slican je samo sto ne mogu da upisem fiksnu voltazu, nego se voltaza podize preko osfeta.

Pitanje i dalje stoji, voleo bih da saznam sta tacno znace oni parametri.
 
Da se dopunim, moja greska, ploca ima mogucnost podesavanja fiksnog napona.

Drugo, SOC sam procitao da sluzi za komunikaciju memorije i cpu-a.
 
Treba ti vcore i soc napon, ostali naponi na auto. Soc podizes kada overklokujes ram memoriji, dok vcore drzis na oko 1.35 do 1.4V za svaki dan zavisno od hladjenja i koliko mu treba za zeljeni overklok.
 
Da da skapirao sam neki dan. Na koliko preporucujes SOC napon?
 
Serbianboss, ako ti nešto znači kod mene je podešeno na 2800MHz - 0,90v 3066-3200MHz SOC 0,95v i na 3333MHZ SOC 1,00v.
 
Vcore Voltage 1.4v do 1.45 max za ambientalne uslove
SOC Voltage - napon koji pomaze pri visokim frekvancama memorije. Danas sam se bas na Crosshair-u igrao sa njim i stvarno pomaze, bez njega nisam mogao da butujem na 3600mhz memoriji sa zategnutim latencama. Rang od 1.15v do 1.20v za vazduh
 
Ne verujem da ce mu trebati toliki Vcore za OC R3.
 
Verovatno ne, govorim za max vrednosti da se izvuku krajnji limiti neki.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
za sada ryzen ide do 3.8 na default naponu, soc na 1.0
Mozda bi mogao i na 0.95 soc.
 
SOC napon nema veze sa taktom procesora, ne utice na to.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Znam, nego sam mislio da bi mogao da idem na manji soc napon za memoriju, jer ako moze da radi na manjem naponu jos bolje.
Za veci klok moram veci napon procesora, ali i ovako sam sasvim zadovoljan.
 
Proveri kako se seta taj "def napon" je ploce na auto podesavanjima hoce da skaliraju napon sa frekvencijom. Tako je Threadripper 1920X radio na 4,2Ghz na 6 jezgara, ali sa 1,492V :d
 
Za def napon ja podrazumevam da je neko rucno postavio vid procesora, tacno neku vrednost. Na auto nikako ne ostaviti.

Sent from my S6 Edge
 
Meni je i soc na auto kad sam mem stavio na 3200 bio na ~1.12, sam sam podesio na 0.95 i bios kaze da je oko 0.968 i mozda moze i nize ali meni odgovara... sve stock i auto je bilo na oko 0.86 tako da +0.1 nije mnogo vise, po meni obavezno podesiti na manual ;)
 
Sve treba podesiti na manual naravno.

Sent from my S6 Edge
 
Sto se performansi tice, nepotrebno je, malo se dobija.

Iskreno, svima sa Ryzenom preporucujem da iskljuce turbo, jer napon ide preko 1.4V, a to je napon koji je potreban za 3.9GHz(na svim jezgrima) u vecini slucajeva.

Sto se mene tice, ili stock sa iskljucenim turbom, ili klokovan, automatski OC koji bespotrebno przi procesor mi je neprihvatljiv. Verujem da ce se malo ko sloziti sa ovim :D
Space Beer ce me odrobijati :D
 
1.4v, manje više, to nije "prženje" ali ume da skoči i preko 1.5v ako sa XFR uključi.
 
Ja bih da se nadovežem na temu, da pitam za drugara, kako da klokuje R7 1700 na b350 tomahawk? Ima i rame od 3000MHz koje je uspeo da namesti na 2933 valjda.
 
1.4v, manje više, to nije "prženje" ali ume da skoči i preko 1.5v ako sa XFR uključi.
Nije przenje u smislu da ce stetiti, ali je przenje u smislu da se sa prilicno nizim naponom od toga moze postici visi klok procesora.

Kod mene 1300X bez turba ima napon od 1.15V, sa turbom za 200MHz vise ima napon od 1.4V, mozda i nesto malo preko toga.
 
Poslednja izmena:
Posle dužeg vremena sam uradio "automatski OC" (TPU i DOCP) i mnogo zavisi od BIOS-a. Stariji BIOS-i su gurali napon na preko 1.5v (TPU II) dok ovaj poslednji za moju Asus ploču stavlja TPU II na 3.82GHz na samo 1.325v što je skoro isto što sam ja ručno nameštao za istu frekvenciju.
DOCP, koji nije dopuštao menjanje latencija dok je uključen, sada to dopušta i moja memorija nameštena na DOCP 3000 radi perfektno na 2933 i Cl spušten na 12, 13, 13 . (XMP = 15.17,17 na 2933 MHz).
Izgleda da su proizvođači (barem Asus) na kraju počeli da optimizuju auto OC mada malo na konzervativnoj strani. Ovako namešteno drži temperature do 62c (sobna oko 25c) i posle 2 sata punog OCCT maltretiranja. Trenutno ne jurim najveći OC samo naj stabilniji.
CPU-Z 1700x1.JPG PT1700x3.82mhz3.jpg
 
Bios update, to postoji? :(

Kod MSI-ja na svim X370 plocama(ostale nisam gledao) biosi od sredine septembra, AGESA 1.0.0.6b :D
 
Sto bi iko radio automatski OC? Uvek je bolje manuelni odraditi.
 
Zato što je lakše i ne treba mnogo znanja, za većinu je takav OC savim dovoljan. Za do 180MHz baš da se i ne mučim mnogo.
 
Ne treba posebno mnogo znanja za Ryzen OC, nekoliko parametara, a uvek ce ti na manuelnom biti nizi napon nego na auto.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno