Šta je novo?

Intel Coffee Lake

Pa, jesu default postavke, samo je AVX stavljen na broj nula(0), sto znaci da procesor vuce jos vise stuje i snage iz napajanja u igrama koje imaju jake AVX instrukcije (negde sam procitao da mogu da budu vrlo slicne po snazi sa nekim test programima sa AVX).

Jos, vrlo slicno mi se ponasao komp. i sa 4790K procem i drugom maticnom. I, to je krenulo sa promenom grafike na ovu 1080Tu Aorus Extreme koja vuce mnogo vise struje od predhodne 980Ti.

I, znaci i sada se isto ponasa komp. sa 9900K, ide zamrzavanje slike u gamingu i mora restart, isto kao i za 4790K i druga maticna. Dok sam primetio da u nezahtevnim igrama nemam zamrzavanje, recimo PES mi nije zamrznuo komp. ni jednom dosad, a igram dosta sa drugarima.

Stvarno ne znam sta onda moze da bude drugo. Ako se isto komp. ponasa sa potpuno drugom maticnom i procem i memorijom, a napajanje ostalo isto, jedino logicno jeste da je do napajanja.

Ako neko ima neku drugu ideju sta moze da bude, pa da vidimo i ispitamo.

Imao sam neki ban i bas sam se iznerviro :mad: (jer mislim da je bio preostar).

Inace, bar sam imao vremena i naso sam problem, nije ipak napajanje ( u vezi malog broja FPS u Crysis 3) i sve sam probao i kablove i flashovao biose za plocu i grafu i probao razne Power limit modove u MSI AF i NV Panel,.... i, proradi odjedanput i kada sutra probam ponovo opet nista.

I, onda reko' bre da nije mozda softverski problem i setim se da je bilo u NV driver temi da moze da bude problem u nekim igrama sa Low Latency Mode u NV Panel i pogledam i bilo je - OFF i postavim na Ultra i bude sve okey.

Aaaa,....ova NVIDIA,.... ce mi dodje glave....:D .... (kasnije postavim neke licne testove u vezi onoga sto smo pricali oko grejanja ovog 9900K u gamingu)
 
Poslednja izmena:
Da li se jos nekome na Coffe Lake-u desava sa vremena na vreme da CPU zapuca na 100% sa System Interrupts u task manageru? U poslednjih par meseci mi se sigurno 4-5 puta desilo, evo bas malopre kad sam pokrenuo instalaciju novih Nv drivera. Prosli put je zakucalo kad sam pokrenuo Uplay/Battleye, pa toga se i ne secam, ali uvek je neka naizgled random akcija izazvala problem. Svaki put je restart resio stvar, ali me malo brine da li eventualno nesto hardverski moze da zeza s obzirom da se ovo desava retko ali se ipak povremeno desi. Na netu sam nasao da uglavnom eksterne antene, usb hubovi, diskovi i tastature uzrokuju te probleme. Ja imam jedan hub sa 3 USB-a zato sto mi front panel kucista ima samo 2 usb-a, a zavlaciti se dole svaki put kad prikopcam USB mi nije bas prakticno....
 
Budući da je i5 9400F pao na oko 150-160 evra a da su Ryzeni poludeli cenovno, da li se danas isplati kupiti ovu i-peticu ako se samo igraju igre?
 
10400F je 150EUR na KP. Umes ga sa nekom najjeftinijom B460 plocom tipa 75EUR i 16GB DDR4 2666 memorije HyperX 16GB Predator DDR4 2666MHz CL13 KIT koja je oko 70EUR.

Imas kombo od 150+75+70=295EUR. Ostatak para koji si ustedeo prebaci na graficku kartu, ima da se naigras igara samo tako.
 
Poslednja izmena:
10400F je 150EUR na KP. Umes ga sa nekom najjeftinijom B460 plocom tipa 75EUR i 16GB DDR4 2666 memorije HyperX 16GB Predator DDR4 2666MHz CL13 KIT koja je oko 70EUR.

Imas kombo od 150+75+70=295EUR. Ostatak para koji si ustedeo prebaci na graficku kartu, ima da se naigras igara samo tako.
Koliko je onda 9400F :trust: Ja inače ne kupujem na KP-u, mada znam da zna da bude baš jeftino tamo...
 
9400F je 120 na KP, a za tako malu razliku u ceni 10400F svakako vredi, dobijas 6c/12t umesto 6c/6t
 
Da, hyper threading. Pitanje je samo hoće li ikada procesor sa HT-om napraviti bitnu razliku u odnosu na isti koji to nema za fps kod igara. U mnogim igrama obično obara fps mada isto tako ne nešto drastično.
 
Ima li neka dobra duša da mi moduje bios za i3 9100f, sve radim po ovom uputstvu i ne ide mi nikako ceo dan... Sve modujem, nema nikakvih grešaka flešujem bios al kad ubacim CPU ništa se ne dešava kao da nema struje u ploči, ventovi ni da prknu....
U pitanju je Asus Prime H270 plus ploča....
Probao sam najnoviji coffie time all in one, probao i stariji što je gore u uputstvu, pokušao i sa predzadnjom verzijom biosa al nema svrhe....
 
Ima li neka dobra duša da mi moduje bios za i3 9100f, sve radim po ovom uputstvu i ne ide mi nikako ceo dan... Sve modujem, nema nikakvih grešaka flešujem bios al kad ubacim CPU ništa se ne dešava kao da nema struje u ploči, ventovi ni da prknu....
U pitanju je Asus Prime H270 plus ploča....
Probao sam najnoviji coffie time all in one, probao i stariji što je gore u uputstvu, pokušao i sa predzadnjom verzijom biosa al nema svrhe....

Si siguran da je procesor ispravan?
 
Radi li ploca sa Skylake/Kaby Lake nakon flash-a biosa?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Može li i7 9700 (non K) na B365 ploči (gde inače ide i5 9400) budući da je i ovaj CPU 65W?
 
E sad pitanje koje se nameće da li bolji 8/8 ili 6/12 odnos jezgara. Mnogi se slažu da je to isto kao što je 6/6 zapravo 4/8.
 
Radi ploca nakon flesa normalno, probano sa celeron i i3 6320...
Smesi mi se b360 ploca u prodavnici, nema druge...
 
Da li je istina da slabije ploce od Z490 ne podrzavaju brzi ram od 2666MHz ?
Ideja mi je bila da uparim i5-10400f sa nekom jeftinom plocom.
Ram (i sve ostalo) bih zadrzao iz trenutne konfiguracije.

Ali Z490 ploce su 140e pa na vise, i to onda kvari ceo koncept.
Ako je tako, onda bolje ici na AMD i upariti sa plocom od 80-90e.

Da li je stvarno tako, ili postoji ploca ispod 100e sa kojom nece biti problema oko memorije ?
 
Da li je istina da slabije ploce od Z490 ne podrzavaju brzi ram od 2666MHz ?
Ideja mi je bila da uparim i5-10400f sa nekom jeftinom plocom.
Ram (i sve ostalo) bih zadrzao iz trenutne konfiguracije.

Ali Z490 ploce su 140e pa na vise, i to onda kvari ceo koncept.
Ako je tako, onda bolje ici na AMD i upariti sa plocom od 80-90e.

Da li je stvarno tako, ili postoji ploca ispod 100e sa kojom nece biti problema oko memorije ?
Istina je. Samo ploče Z kategorije podržavaju brže memorijske module, no kod Intela nije tolika razlika kao kod Ryzena premda postoji, no u igrama se ne vidi toliko, štaviše razlika se ne vidi uopšte između 2666 i 3200.
Ako hoćeš 10400F koji je veoma hladan i dobar što se potrošnje tiče možeš i neku jeftiniju H ploču ali to neka kolege potvrde. B ploče su taman za njega i koštaju oko 100€, dobre su.
Tako je kako je Intel to ograničava ali ja smatram da nije nešto bitno.
10400(F) u igrama daje nešto bolje rezultate nego 3600 i to sa 2666 ramom, nije toliko vidljivo golim okom, njega bih samo uzeo zato što su temperature jako dobre a i čini mi se da je malo jeftiniji od 3600.
 
Da li je istina da slabije ploce od Z490 ne podrzavaju brzi ram od 2666MHz ?
Ideja mi je bila da uparim i5-10400f sa nekom jeftinom plocom.
Ram (i sve ostalo) bih zadrzao iz trenutne konfiguracije.

Ali Z490 ploce su 140e pa na vise, i to onda kvari ceo koncept.
Ako je tako, onda bolje ici na AMD i upariti sa plocom od 80-90e.

Da li je stvarno tako, ili postoji ploca ispod 100e sa kojom nece biti problema oko memorije ?

Na H410 i B460 plocama moze raditi na 2666 ili 2933Mhz.

I to je opet zanemarljiva razlika u odnosu na 3200Mhz. Fazon razlika od 2% u najidealnijim uslovima. U realnim ni toliko. :d


H410 + i5 10400F za ~200 evra definitivno trenutni best buy.
 
Poslednja izmena:
Ok, hvala.

Koliko vidim, memorija ce raditi na max 2666 ako bocnes i5, a za i7 i i9 na max 2933 na H410 plocama, upravo citam.

Mislis da je 3200 samo 2% brzi od 2666 ?
To onda nije strasno, jeste downgrade, ali zrtvovacu se..

Ok, otvorio sam juce temu u podforumu sta da kupim, bas trazim neku plocu za 10400F, ali niko ne odgovara :S:
Ako neko zna iz glave da mi napise 2-3 OK H410 ploce pa cu dalje sam videti sta je dostupno da se poruci sa KP i da uparim sa 10400F.

Bitno mi je samo da mi sve radi sto vec trenutno imam :
-postojeci ram, zatim 1 SSD je M.2 sata, i jos 2 sata za ssd+hdd
-da ploca ima 4 front usb prikljucka da mogu da pobodem : BT adapter, WiFi adapter, RF adapter za daljinac, i na kraju gamepad.
-trebalo bi i kuler da iskoristim postojeci


Edit :
Moze i predlog za B460 plocu, vidim da je razlika samo 15-20e u odnosu na H410
 
Poslednja izmena:
@DBraveZ

ja bih otisao na MSI B460M PRO-VDH WIFI u domacoj prodavnici, ima ih u zadnje dve kad se pretrazi na itsvet-u, preporucio bih iz predzadnje.

Cena je neocekivano manja nego preko madjara/KP, i ista kao u nemackoj trenutno ~10332 din, sto je oko 26 evra skuplje od najeftinijih h410.
 
OK, hvala za predlog.
Vidim da bih dobio i Bt i WiFi, taman da izbacim ove adaptere sa Aliexpressa koje koristim.
 
Nije bas zanemarljiva razlika ima dosta revjua evo jedan https://ru.gecid.com/cpu/intel_core_i5-10400/?s=all
zato sam i narucio z490 plojku em sto bolja vrm sekcija, klok rama, buduci upgrade sa novom generacijom procesora ili pa nekad resis da ubodes 10900k, sigurno ga neces ubosti u neku mizernu h410, neznam na ploci i napajanju ne treba mnogo da se stedi
 
A gde su im tu "realan scenario" poredjenja: 1440p, 2160p, pa i opet 1080p na kartama slabijim od 2080Ti?


Sto se tice ploce, to vec 10 godina nema veze sa zivotom, prvenstveno kod Intela. Jedino ako se planira bas K procesor, pa "mora" na Z plocu.

Ploca se kupuje prema nameni i potrebama (citaj konektorima, slotovima,...), a ne visoj ili visokoj ceni.
 
Poslednja izmena:
Pa na visokim rezolucijama onda je graficka usko grlo, naravno da se procesori testiraju na nizim rezolucijama tipa 720p,1080p. Ko hoce budzet build bez da misli mnogo o sitnim dobicima na performansama i da upgrejduje uskoro onda naravno neka jeftina ploca tipa h410+10400 kao sto si vec i naveo, ko zeli malo bolje performanse da izvuce i bitan mu je svaki fps jer igra competitive na 240-280hz monitore onda ce da uzme z490 i brzu memoriju sa zategnutim latencijama i moze da pravi upgrade na neki jaci procesor u buducnosti.

PS. pogledaj review i gamernexusa 10400 sa 2666 cl15 i 3200 cl14 koliko dobro se dobija na performanse pogotovo u igrama, on je testirao sa 2080ti
 
Poslednja izmena:
Pa da, teska muka kada umesto 269 frejmova moze da se izgura samo 243.
 
Nazad
Vrh Dno