Šta je novo?

Intel Coffee Lake

Flashovao bios, ima ova Aorus Pro ploca ugradjen Q-Flash u biosu, samo napraviti FAT32 USB i kopirati bios na flesku i flashovati.

Sad ostaje samo da probam overklok, :type: , iako mi i ovako na deafult i 4,7ghz odgovara, da probam kako se ponasa i u gamingu, pa cu da postavim. Iako bi mozda taj neki I7 10700K trebao da bude slican ovom 9900K, mozda i hladniji i jeftiniji, tako da ko kupuje trebalo bi da saceka malo (kada stize i AMD 4000).
 
Ovo će biti izuzetno interesantna godina što se hardvera tiče, iako Intel nema nešto epohalno da ponudi.
10900K će biti solidan izbor ali čeka se odgovor AMD-a.

Lično - polažem velike nade u AMD i 4. generaciju Ryzena. Možda će to čak biti i poslednji ekser u kovčegu Intela, ali ostaje da vidimo :)
 
Jako je intel daleko od kovcega, jer im cpu nije primarna/jedina delatnost.

...riding on 720p...
 
Ja to pokusavam ljudima da objasnim jeste da intel nize gomilu nelogicnih poteza i npr 9900KS njihov procesor nema u prodaji ali oni i dalje imaju bolstan udeo u serverskom trzistu i da ako budu IPC popravili tipa za 10% na tu frekvencu opet se vracaju. A cinjenica da ne spustaju cene reklo bi se da nisu zabrinuti. Intelova najveca greska je sto se nisu na vreme posvetili cip setovima za telefone ali mozda im to i politicki nisu dali jer bi tada bili stvarno prejaki da su i tim trzistem vladali.
 
Pa dobro malo sam preterao sa izjavom, prvenstveno sam mislio na kupce mid-level mašina.
U današnje vreme će se retko ko rešiti da sklapa mašinu sa Intelom pored Ryzena.

U svakom slučaju ne brinem se ja za Intel, što reče d0mi, ne pokazuju znake zabrinutosti, iako bi možda i trebalo u nekoj meri. Taj udeo u serverskom delu im polako "jede" AMD, a svi znamo da je Intelu to primarno tržište, pa tek onda gaming isl.
 
Vecina trzista je laptop sementu a tu inetl ima problem zbog izlaska ryzen 4000 mobil serije koja je izuzetan napredak u odnosu na prethodnu .I sa tom prethodnom su povecali udeo u trzistima mobilnih uredaja sa novom ce zaista uzdrmati intel u tom najvaznijem segmentu.
Sto se tice deskopa svakako se vidi napredak intela ali prosto i umeren refers ryzena i zen 2 bi to resio .Zen 3 je nova arhiktetura ne radi se zen + vec o vecem skoku i mislim da je intel globalno u velikom problemu da zadrzi dominaciju .Nece on propasti ali ce postati jedna od dve kompanije a to nije lose ni po fan boy fanove intela kupovace jeftinije.
 
Intel je jak na drugim poljima koja mu donose ogromne zarade, cpu im dodje kao nus produkt :)
Pogledas prodaju intela i amd u zadnjih god dana na mindfactory i pomislis sad ce intel sve da reze na 50% da bi se odbranio... kad ono...
Ovakvi giganti, mislim na sve, ne zive od nas obicnih smrtnika.

...riding on 720p...
 
Kad uđeš u neku kategoriju proizvoda, ispod svakog piše koliko je prodato do sada.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Koliko sam negde procitao ako nije dezinformacija bila, od 9 prodatih procesora na mindfactory 8 je bilo AMD
 
Koliko sam negde procitao ako nije dezinformacija bila, od 9 prodatih procesora na mindfactory 8 je bilo AMD

To je retal prodaja u oem prodaji gotivih konfiguracija intel i dalje vodi zbog izgleda ranijih ugovora velikih prizvodjaca velikih brendiranih prizvodjaca koji prodaju cesto 7 i 8 pa pa cak 6 generaciju intela u deskopima uz brend a to je masi bitno ,ima amd ali mnogo manje ,to se ne odnosi na manje sastavljace gotovih konfiguracija koji daleko cesce uzimaju AMD umesto intela.
Ali oni koji sastavljau sami govori koga preferiraju ljudi sposobni da sami sastave konfiguraciju ali nije to veci deo trzista
 
Pre ce biti da je to zbog office masina koje idu na integralkama.
 
Treba obici recimo dell i namuciti se naci konfiguraciju koja nije intelova a tu je Apple gde se uopšte ne moze naci AMD mada pojavio se u beta verziji mac osx drajveri za ryzen pre koju nedelju.Ima i amd integruse a za office i atihlon je super.
https://www.dell.com/en-us/shop/desktops/tower-special-edition/spd/xps-8930-se-desktop

Prosto je intel godinama dominirao i ima snaznu mrezu i ugovore ..Zato amd mora godinama da vraca trziste
U mobilnom segmentu amd je 16.5 posto to je povecanje zapravo od 4 posto verujem da mogu ici i na mnogo veci rast ove godine jer ryzen 4000 mobile je tesko ignorisati
 
Da li znate da li su sve ploče kod nas apdejtovane za 9th gen procesore? Naručio sam i3 9100F i Asus Prime B360M-K, u ponedeljak ili utorak, sad mi je palo na pamet da možda neće raditi out of the box, a ne znam nikog ko ima osmu generaciju da apdejtujem.
 
i3-9100F je na Asus Prime B360M-K podržan od BIOS verzije 1404 - 2018/09/28

solidna je šansa da na sada kupljenoj novoj ploči BIOS verzija nije starija od toga
 
Trebalo bi da postoji nalepnica na MB na kojoj piše na krajnjoj desnoj strani sa kojom verzijom biosa je fabrički isporučena. Na fotografiji je primer rane Asus Prime B360M-K isporuke, koja ima rani 0229 BIOS - 2018/03/09

oQS5xgH.jpg
 
Procesor I9900K na default (samo je AVX offset promenjen na broj nula).

U nekim starijim igrama boostuje na 4,7 - 4,8ghz, cak i na 4,9ghz po nekad, verovatno ce se u novijim cpu zahtevnim igrama slicno ponasati, iako je Batman Aysum zahtevan :

B.png L1.png

1.jpg

Jedan kuler (moze dva) Noctua NH-U14S sljaka na oko 1000.rpm (maximum je oko 1500rpm) i temperature su okey. Cini mi se da su procesor dobar primerak i sljaka na malim voltazama. Zadovoljan zasad.
 
Imam problem od jutros. Pre nekih 7m sam uzeo 9900k, Z390 Aorus Ultra i 2070S. Igrao sam se s OC-om, video da nemam bas neki primerak, tj. mogoa sam da izvucem 4.9 na 1.3v i uz to su temperature u igrama isle do 85C u peaku. Nisam bas bio zadovoljan time, otisao sam u drugom smeru i spustio voltazu koliko god mogu za 4.8GHz. Rezultat je bio 1.225v (1.2v efektivno) uz naravno ukljucen XMP 3200. Prosao sve testove, 2 sata Realbencha (peak bio oko 89C), u igrama temperature bile oko 65 uz peakove u srednjim 70kama. Ja zadovoljan, sve u *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*...

Medjutim, jutros palim masinu, krene da bootuje i odmah se ugasi. Pomislim da nisam dobro pritusnuo dugme, probam opet i dobijem AORUS logo i boot failed poruku, kao i mogucnost za "load optimized defaults". Udjem u bios, ucitam opet 4.8 profil i krenem sa realbenchom, posle 8 minuta mi je pukao test sa instability detected.
\
Vratio sam apsolutno sve na fabricka podesavanja i samo ukljucio XMP. Ono sto mene zanima - kako je moguce da je do sada sve bilo stabilno, a odjednom se desava ovo? Degradacija silikona na undervoltovanom procesoru? Ili nesto drugo?

Sta moze biti problem? Sad se tripujem da se moze desavati i na 4.7 tj. default podesavanjima. I da, sada su mi vise temperature jer maticna pumpa vise napona po default podesavanjima cak i za 4.7....
 
Tesko da je tako brzo moglo doci do degradacije, posebno s’ obzirom da si radio undervolt, tako da 99% nije to u pitanju.
Flash-uj zadnji bios na plocu, pa probaj opet.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Tesko da je tako brzo moglo doci do degradacije, posebno s’ obzirom da si radio undervolt, tako da 99% nije to u pitanju.
Flash-uj zadnji bios na plocu, pa probaj opet.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Najnoviji bios je flashnut u februaru. Stvarno ne znam odkud ovo odjednom.

Da li maticna moze poceti zajebavati? Nesto sumnjam da je cpu u pitanju


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
7 meseci nije brzo da dodje do degradacije, cesto bude i ranije. I ako mislim da nije degradacija, moguce je. Mozda si preterao sa llc i dobijao konstantno visu voltazu nego sto je pozeljno za cpu da se izbori sa skokovima napona,ali opet, sa samo 1.225v...

Mozda si testove radio na nizoj temp vazduha, ako su sada 10tak C vise, onda je i cpu za toliko topliji, pa pokaze nestabilnost, mada je to vrlo niska verovatnoca i morao si da budes na samoj granici stabilnosti sa 1.225v ali jedino sto mi trenutno pada na pamet

Mozda si stvarno bio na granici, probaj 1.235v vidi sta se desava i koje su temp. I smanji llc
 
Uzeo sam ND15 i iskreno, osim tisine - nisam dobio nista u poredjenju sa Core Frozr XL-om. 9900k je nemoguce ohladiti (u stress testovima), overklok je nezamisliv osim ako nemate zlatni primerak (moj to svakako nije) a situacija prema naponima i temperaturama je ovakva:

Stock+Auto voltaza: I ND15 i CFXL u srednjih 90-kama, peak temperatura 99C na jezgru, voltaza varira izmedju 1.19v i 1.23v (VROUT senzor). Vcore ide do 1.28.
Stock + undervolt 1.2v u biosu - oba kulera u srednjim 80kama, peak temp posle sat vremena 88C ne jezgru, VROUT 1.14v, VCORE 1.18v.
Overclock na 4.9 uz VCORE 1.35V u biosu - oba kulera throttluju na 100C. U slucaju da se TJMAX poveca na 110, nema throttla ali temperature su u 100kama.

U pitanju je iskljucivo Realbench, uz 8GB RAM zauzeca. Kucite je ASUS TUF GT510, sveze ocisceno. U poslednje vreme vozim CPU na auto podesavanjima (odkad mi se desio onaj random bsod pri bootu na 1.235v 4.8ghz) i tako ce i ostati. Undervolt se ne isplati za 10 stepeni nize (u Realbenchu, u igrama nema razlike svakako), a overklok je jednostavno nezamisliv osim ukoliko se iskljucivo ne koriste igre kao test stabilnosti ili se prihvati throttlovanje u Realbenchu.

Moja poenta: ili je moj cip medju najgorima po pitanju lutrije, ili dosta ljudi koristi game-stable klokove kao reper. I naravno, htedoh samo da kazem da Core Frozr nije ni izbliza toliko los koliko su me neki prvobitno ubedili. Da, bucniji je i da, verovatno ja 2-3 stepena topliji kada bi se precizno merilo, ali je ujedno u 5000 jeftiniji od Noctue. Naravno, Noctua je fantasticna ali 9900k je jednostavno previse ako sam cip nije zlatna koka. Nadam se da ce Intel konacno resiti probleme sa proizvodnim procesom i da nece vise pakovati dodatna jezgra u arhitekturu koja je pravljena za 4... jer 11900K ima da zahteva mini zamrzivac oko kucista.
 
Poslednja izmena:
Mora voda za OC.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
definitivno ti je zapao losiji primerak.
ortak je pre neki dan uzeo 9900k pa sam mu sklapao masinu. nisam vrteo prime i realbench jer nisam nista oc-ovao ali je zato na fabrickim postavkama max dobacivao do 80C u R20 testu pod obicnim Dark Rock 3 kulerom u h200i itx kucistu, svi fanovi na silent.
 
definitivno ti je zapao losiji primerak.
ortak je pre neki dan uzeo 9900k pa sam mu sklapao masinu. nisam vrteo prime i realbench jer nisam nista oc-ovao ali je zato na fabrickim postavkama max dobacivao do 80C u R20 testu pod obicnim Dark Rock 3 kulerom u h200i itx kucistu, svi fanovi na silent.

R20 ni meni ne prelazi 80C uglavnom, naravno na stocku. Prime95 bez AVX-a peakuje na 88C koliko sam vrteo stock test (auto podesavanja, vcore 1.2v vrout 1.155), ali zato Realbench sa AVX instrukcijama gura i stock frekvenciju i auto voltazu u 90ke. Kao sto rekoh, jedini nacin da se zadrzi u 80kama je manuelni undervolt na 1.2v u biosu...

Zavisi i od profila maticne. Gigabyte ima dosta agresivne profile koji cesto pumpaju vise voltaze nego sto treba (mada bogami u slucaju mog primerka i nisu puno promasili), dok su neki konzervatiniji. Gigabyte-ov Dynamic Core Enhancement baca voltazu na 1.4 do 1.45v u Witcher 3, ej! Reklamiraju to kao feature a ustvari je recept za samoubistvo CPU-a.

Cekam da vidim testove za 10900K, bas sam radoznao da vidim da li su na neki nacin resili ili bar ublazili problem temperatura. Ipak su tu skarabudzena jos 2 jezgra/4 threada... Upgrade me naravno svakako apsolutno ne intersuje dok DDR5 ne postane mainstream.
 
Poslednja izmena:
Mene interesuju cisto igre, imam ovu staru Noctua NH-U14S sa jednim ventom i proc bustuje na default na 4,7 - 4,8gzh tokom gaminga i temperature dosad su maximum oko 50 - 60C, sa ventom na oko 1000 - 1100rpm (moze na oko 1500rpm) i to na ovim temperaturama od oko 25-30C, dok je proletos bila oko 45-55C.

Kada sam radio par testova za 4,7gzh bilo je potrebno na default oko 1,17v i za AVX oko 1,19 i temp. oko 60 - 65C i vent je bio automatic po biosu,ne znam koliko. Racunam, da bi rucni overklok malo smanjio voltaze za 4,7gzh jer bios uvek dodaje nesto malo ili vise voltaze i da bi za recimo 5,0ghz trebalo izmedju 1,25 - 1,3v, sto za gaming mislim da neka Noctua ND15 sa dva venta moze da ohladi do nekih 65 -70C.

@Kolega, sta znam, meni to kod tebe nesto deluje nejasno, da si za gaming imao tolike temperature, koliko sam video po net-u, do 1,25 -1,3v sa nekom Noctua NHD15 temperature su u proseku maximum oko 60-70C. Koju pastu koristis izmedju proca i hladnjaka i kako je nanosis ?

Recimo, meni je sad u ovim malo vrucim danima temp. u idle oko 27 -30C i vent na oko 650rpm, koliko je kod tebe?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno