Šta je novo?

Intel Coffee Lake

I Buldožer i sve grafike su uništene u recenzijama po tom pitanju. Gde si ti bio svih ovih godina? U hibernaciji :D Evo, AMD je već povećao nominalni TDP za 2700X sa 95W koliko su imali prethodni modeli na 105W. Iako je to loše za marketing. Posebno kad je konkurent na 95W :d

Problem je što neko može upariti ovaj CPU sa H/B pločom sa trofaznom naponskom i kukati kako ne radi onako kao što je rekao Intel, a testirao Tom
 
downclockovati procesor

Ne.

Ništa tu nije downclockovano, već je isključivo automatski rezultat TDP od 95W, kako je i zamišljeno fabrički.

Ponajpre da bi i9 radio i na najgorim mogućim pločama. Sve posle toga je overclock, koji po Intelovim rečima, poništava garanciju.

Dakle, HardwareUnboxed je potpuno u pravu.
 
Poslednja izmena:
Da je tako zamišljeno fabrički, tako bi i radilo po defaultu, odnosno fabrički. ;)

Intel je promenio formulaciji onoga što smatra pod TDP-om, odnosno sitnim zvezdicama* naveo da pod time smatra prosečnu potrošnju na base klokovima, ali to ne znači da je tako zamišljeno da radi, ne bi imali fabričke turbo klokove da nije tako. Već znači da marketinški muljaju sa ciframa baš kao i nemački dizelaši. Što naravno treba da zanima iskljkučivo one koji stavljaju napajanja od 30e/300W na platformu sa procesorom od 500-600e.

*
(TDP) represents the average power, in watts, the processor dissipates when operating at Base Frequency with all cores active under an Intel-defined, high-complexity workload



Što se tiče priča oko garancije, to im stoji od Skylake-a, i naravno da nije dokazivo. Niti se sećam kada sam poslednji put video spaljeni cpu, a da nije priča oko udara groma koji spali sve po domaćinstvu :)
 
Poslednja izmena:
Gledao sam ovo, velika glupost testirati ovo i reći kako je to realno stanje samo zato što je Intel napisao da je TDP 95W. OK, TDP pod punim opterećenjem je veći kao što reče rAMA ali downclockovati procesor da bi pogodio TDP od 95W i reći kako ovako treba da se testira je u najmanju ruku ne fer.

Sad odjednom gledaju svaku sitinicu kada Intel lansira novi proizvod. I to je ok, ali gde ste bili do sad dok je AMD imao inferioran procesor koji je trošio ko zna koliko..a da ne pričam za Radeon kampanje (testiranje Polaris11 čipa i obmanjivanje potrošnje...hype Vega arhitekture..)

U ovom slučaju može samo da se navede da procesor troši više od 95W pod punim opterećenjem..mada Intel može da izađe i kaže kako je to neka 'prosečna' potrošnja i da završi priču.

Ovako nešto nisam očekivao od HardwareUnboxed..Pratim HardwareUnboxed i GamersNexus i čini mi se kao da vode hajku protiv Intela i nVidia-e..

GN je realan ali HU su u zadnje vreme toliko pro-AMD da je strašno, i ne kriju. Jedno je pomenuti da je neko parče hardvera bolje ili gore od drugog ali udarati u ploču jednog proizvođača do te mere da se zapitaš da li su nezavisni kanal ili marketinško odeljenje je sasvim drugo...
Da ne pominjem forume i comment sekcije, ne smeš ni da pisneš neku kritiku AMD-a ili, ne daj Bože, da pohvališ Intel ili NVidiu za nešto...džaba logika i činjenice, možeš samo da se sakriješ i gledaš AMD fanboye kako orgazmuju...užas.
 
Intel je promenio formulaciji onoga što smatra pod TDP-om

Mazanje očiju i pušenje marketinga.

Postoje samo dve stvari:

PL1 = TDP

PL2 = (1,25) * TDP u nekom kratkom vremenskom periodu.

To je i dalje benignije od monstruoznih 5 GHz i 1,4V na osam jezgara. Nije ovo na šta se misli monstruozno, već jačina struje koja je potrebna za 5 GHz. To ne može biti default za CPU u bilo kom obliku, osim za par jezgara.

I opet se vraćamo na TDP koga se mora na ovaj ili onaj način pridržavati, kako bi CPU radio na bilo kojoj ploči koja ga podržava.

Recimo, imam negde u fioci dva štapa 8 GB DDR3. Želim da ih iskoristim, kupim ONDA H310C DDR3 ploču koja je pomenuta u temi i stavim na nju i9. To jednostavno mora raditi i CPU će se pridržavati TDP-a, kao pijan plota. Ako kojim slučajem kad je zaposlen, frekvencija padne na npr. 3,8 GHz, to je dalje u okviru specifikacija i ja nemam na šta da se žalim, pod uslovom da se ne guši ispod 3,6 GHz.

Problem koji ovde postoji, je da se niko ne pridržava onoga što je napravljeno, a to je PL1 i PL2. Odatle i potiče sva zbunjola i konfuzija.

Intel vrlo lako može da kaže proizvođačima matičnih ploča:

"Deco, dosta je bilo igranja, sada uradite stvar kako treba."

Sve dok se to ne uradi, mi ćemo i dalje gledati čuditi se šta nije kako treba. Trenutno gledamo kako proizvođači matičnih ploča, mere patkicu, čija će ploča overklokovati CPU, na ovaj ili onaj način, out of box.

Ako je mogao i bio u stanju da zabrani klokovanje na non-K procesorima, onda može i ovo da istera.

Samo postavlja se pitanje, da li mu je to interesu?

Sudeći po ovome (kao i po HardwareUnboxed), baš i nije:

Why Intel Processors Draw More Power Than Expected: TDP and Turbo Explained
 
Poslednja izmena:
I lik na Anandtech-u je rekao Intel ne moze ovako vise, ovo je prevrsilo svaku meru, od sad 2 TDP broja, jedan TDP-obican i TDP-peak. Da li su i oni placeni AMD fanboy-evi/marketinsko odeljenje AMD-a sad ?

Nije mali broj kanala, sajtova, novinara, review-era i ljudi koji prozivaju Intel za ovo, svi su placeni od strane AMD-a ?

Znaci ne samo da AMD ima vise disposable cash od Intel-a, bolji super-lepak nego ima i toliko bolje ljude da je Intel zaposlio 2 tuceta AMD ljudi od kad je Raja presao ?, teorija zavere lol

Ili pak mozda razvijanje kompletno nove moderne i unapredjene arhitekture pogotovo posle jedne lose, ili stagnacije jedne dobre traje 5+ godina, pa AMD, Intel i Nvidia imaju dosta praznog hoda nekad, u toku kojih ih ljudi nesnosno prozivaju, pa onda kad dodje novo, uf odakle ovo/sto nisu ranije, i za 2-3 godine svi zaborave sta se desilo ? I onda AdoredTV prikaze detaljnu istoriju toga za obe firme i svi ga napadaju jer istina boli ?

A zaposleni prelaze iz firme u firmu napred nazad levo desno gore dole nonstop samo tako i niko nema problem sa time osim kupaca ?


INTEL>
imas marketshare ? > deri kupce > dranje ide odlicno ? > smanji r&d da ti ne zanovetaju shareholderi i davaj sve na slamcicu > konkurencija se vratila ? > imas izgovor da zanovetas shareholderima da treba vise za r&d i rizikovati > u medjuvremenu razvali slamcicu nabudzi staro preko maksimuma da te odrzi i da prestanu da ti zanovetaju shareholderi > unajmi dodatne ljudi da izbacis kompletno novu arhitekturu

AMD>
Nemas marketshare ? > napravi ga > ne ide jel nemas dovoljno dobar proizvod > privlaci kupce na svoju stetu > odrzi ili povecaj i pravilno razvuci r&d da ti ne zanovetaju shareholderi i davaj sve na kilogram > konkurencija daje na slamcicu i imaju malo problema? > imas izgovor da zanovetas shareholderima da treba vise za r&d i rizikovati, iskoristi ga > unajmis dodatne ljude izbacis kompletno novu arhitekturu > pravis marketshare

NVIDIA>
imas marketshare ? > deri kupce > problemi sa proizvodom ? > ignorisi i deri kupce > dranje ide odlicno ? > odrzi r&d istim ignorisi shareholdere za smanjivanje i polako razvijaj bolju arhitekturu > marketshare bi mogao biti bolji ? > ignorisi sve nastavi sa dranjem izbaci kompletno novu arkhitekturu > konkurencija stagnira dok polako razvijaju novu arhitekturu ? > iskoristi da smanjis r&d zadovoljis shareholdere nastavi da deres kupce > deri deri deri > konkurencija ce mozda da se vrati ? > zanovetaj shareholderima i povecaj malo r&d da imas odgovor da se ne desi da imas 2+ godine rupu ko pre nekoliko generacija ili kao intel sad.


Nadam se da vidite stvari koje se poklapaju po firmama i zasto izgleda kao da je Intel uhvacen bez gaca a Nvidia i kad jeste bez gaca nema veze mnogo :p
 
Poslednja izmena:
Da je tako zamišljeno fabrički, tako bi i radilo po defaultu, odnosno fabrički. ;)

Intel je promenio formulaciji onoga što smatra pod TDP-om, odnosno sitnim zvezdicama* naveo da pod time smatra prosečnu potrošnju na base klokovima, ali to ne znači da je tako zamišljeno da radi, ne bi imali fabričke turbo klokove da nije tako. Već znači da marketinški muljaju sa ciframa baš kao i nemački dizelaši. Što naravno treba da zanima iskljkučivo one koji stavljaju napajanja od 30e/300W na platformu sa procesorom od 500-600e.

*




Što se tiče priča oko garancije, to im stoji od Skylake-a, i naravno da nije dokazivo. Niti se sećam kada sam poslednji put video spaljeni cpu, a da nije priča oko udara groma koji spali sve po domaćinstvu :)

Intel je markentiski mag u svemu i kralj obmane, Adored je pricao u nekom od svojih videa o tome, inace prica se svodi na to da postoji zvanican TDP i odvrnuti, e sad sto ja recimo kupim plocu koja nema vrhunski VRM i moj 9900k ne radi dobro kao tvoj na nekoj ultra ploci to je prica za sebe. Intel se pametno i svesno ogradio od svega, navodeci minimalne i maksimalne frekfencije procesora, pa ako se desi da moj 9900k radi non stop na 3,6 to je moj problem, oni su ga tako i kako da kazem specifikovali.
Ono u cemu je kvaka je da svi gledaju benchmarke tih procesora na nekim ljutim plocama i dize se hype o brzini tih procesora, a onda kupac kupi neku jeftiniju plocu i nema te performanse, znaci da je on ozbiljno obmanut, a da pri tome niko nije kriv, ni proizvodjac , ni prodavac, ni ovaj koji je dizao hype. E sad sto je Intel dovoljno pametan da se sluzi tako sofisticiranim trikovima to je mozda u ovom surovom svetu biznisa i njegova prednost. Ne kazem ni da druge kompanije nemaju takav odnos prema svojim prozivodima, ne tvrdim da AMD ne radi isto, ali u svakom slucaju je krajnji kupac ozbiljno obmanut!
 
e sad sto ja recimo kupim plocu koja nema vrhunski VRM i moj 9900k ne radi dobro kao tvoj na nekoj ultra ploci to je prica za sebe...pa ako se desi da moj 9900k radi non stop na 3,6 to je moj problem

Normalno.

Ono u cemu je kvaka je da svi gledaju benchmarke tih procesora na nekim ljutim plocama i dize se hype o brzini tih procesora, a onda kupac kupi neku jeftiniju plocu i nema te performanse

Svakog ko kupi 9900K i krš ploču treba tući usranom motkom.

Isto važi i za one sa R7 i krš B/X pločom, a posebno za one sa R5 i krš B350 jer su u tripu da će jednog dana da ubodu 3xxx seriju(ili 2700X)...priča oko AM4, future proof, bla bla...a ploča 100e, vrela i sa R5 @1.4V. :d
 
Poslednja izmena:
A sećam se Intel vs AMD rasprava za low-end kada je glavni argument za plave bio taj što se na H ploču nekada može "bocnuti" i7, a sa AMD-om si osuđen na APU ili FX koji su daleko iza :d

Naravno da je glupo da procesor bude osakaćen samo zato što se ne koristi ploča od 200€. Da, ima razlike između ploča, ali ona je smešno mala. Bar je tako bilo poslesnjih 20 godina, koliko pratim testove. Kao i da je sasvim normalno upariti porcesor od 350+ € sa pločom od 80€. Pogledaj uostalom OEM radne stanice, i kakve su njihove naponske. A i kao što rekoh, kod nas na poslu i7-6700k bez problema radi sa jeftinom B pločom. I da kupujemo sad 9900K, sigurno ne bi dali više od 100-120€ na ploču, jer koji će nam đavo

Ako je intel naveo specifikaciju procesora (klokove i TDP), i ako je proizvođač ploče naveo da je isti podržan, onda kupac očekuje da radi u specifikaciji. Zato kada ne ispuniš uslove, jednostavno isključiš CPU iz liste podržanih, kao što je ASRock uradio sa nekim A320 pločama. S druge strane, gomila ljudi vozi 8-core Ryzen na B pločama sa četvorofaznom naponskom.

Inače, temperature na mojoj B350 ploči sa 4-core Ryzenom su primetno manje nego na B85 ploči sa 4-core Haswellom :d

Najbolji način da se ovo reši je da se testiraju 9000 procesori sa MSI B pločom od 90€ i uporede sa konkurencijom iste cene ;)
 
Radi se o tome da Intel, kao i neki ovde na bench-u, ne može da prizna da je u nečemu lošiji od AMD-a.
Jel im bilo teško da lepo napišu da je tdp 160W umesto da to kriju komplikujući način računanja tdp-a.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Nisam hteo da kažem da je lošiji procesor, nego da nije bezuslovno bolji.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
A sećam se Intel vs AMD rasprava za low-end kada je glavni argument za plave bio taj što se na H ploču nekada može "bocnuti" i7, a sa AMD-om si osuđen na APU ili FX koji su daleko iza :d

To i danas važi jer su u pitanju quad core i7 procesori i odnosilo se pre svega na non K modele.

Sada imamo 6c i 8c, a naponske na jeftinim pločama su ostale na istom nivou. Ja bih i za 2700X dao najmanje 150-200e za ploču i mirno spavao.
 
Kakve veze ima? Ako proizvođač ploče podržava 8-core, onda kupac ne treba da se brine ako ga koristi prema specifikaciji. Već 7 godina se prodaju jeftine ploče za 8-core procesore
https://www.msi.com/Motherboard/970A-G43/Overview
Ako postoji CPU koji troši van predviđenih specifikacija, onda to reši blokiranjem na samoj (jeftinoj) ploči i izbacivanjem modela koji ga podržava.
https://www.msi.com/Motherboard/990FXA-GAMING
Takođe, gomla ljudi je bez problema koristi i nove verzije osmojezgarnih procesora na jeftinim (<100€) pločama. Bez ikakvih problema i bez gubitka performansi. Bar po testovima koje sam video, nema nikakve razlike da li je R7 1800X stavljen na moju B350 ploču ili na neku X370 od 200€

Zato očekujem da kada kupim npr. B360M Mortar, i procesor sa 8 jezgara (makar to bio i7-9700K) nema nikakvih problema i razlike u radu u odnosu na skuplje ploče. Naravno, da sve radi po specifikaciji, bez OC-a

Inače, neki OEM proizvođači uparuju te jadne ploče od <100€ sa 8-core procesorima i daju garanciju na njih. I ono što je još bitnije, rizikuju da ostanu bez ono malo kupaca što imaju ako nešto pođe po zlu - bilo u garanciji ili van nje
https://slimbook.es/en/kymera-ventus-the-gnu-linux-desktop-computer
https://slimbook.es/en/kymera-aqua-the-gnu-linux-computer-with-custom-water-cooling

Ja lično nisam za to, i sumnjam da ću kada budem menjao CPU, staviti procesor sa više od 6 jezgara, ali to je tako zato što ja hoću, a ne zato što hoće Intel, AMD ili neko treći. Ili mi ograničite mogućnost da uparim određeni CPU i ploču, ili pustite da radi kako ste se reklamirali

Nemam ja ništa proitv intela, ali baš kao i svaku drugu kompaniju - kritikovaću zbog loših rešenja i poteza i hvaliti zbog dobrih
 
Takođe, gomla ljudi je bez problema koristi i nove verzije osmojezgarnih procesora na jeftinim (<100€) pločama. Bez ikakvih problema i bez gubitka performansi. Bar po testovima koje sam video, nema nikakve razlike da li je R7 1800X stavljen na moju B350 ploču ili na neku X370 od 200€

Zato očekujem da kada kupim npr. B360M Mortar, i procesor sa 8 jezgara (makar to bio i7-9700K) nema nikakvih problema i razlike u radu u odnosu na skuplje ploče. Naravno, da sve radi po specifikaciji, bez OC-a

Testovi koje oni rade koji traju prilično kratko i svakodnevno korišćenje po 5-6+ sati su dve različite stvari. Performanse su iste, naravno, jer čak i jeftinim pločama treba mnogo zlostavljanja i temperature da dođe dotle da CPU obara klokove ili se, ne daj Bože, ugasi.
Problem nije u performansama već u mrcvarenju (VRM) komponenti koje po specifikacijama možda jesu predviđene za temperature i radne uslove koji dolaze sa najjačim procesorima i kad se overklokuju, ali realni uslovi su nešto drugo i sigurno ih nije preporučljivo držati pod takvim uslovima. Hoće li nešto na takvoj jeftinoj ploči da crkne pre isteka garantnog roka? Verovatno ne, ali nikad se ne zna (plus, sa našim prodavcima i njihovim poštovanjem garancija...). Šansa da nešto ne bude kako treba je sigurno veća i u tome je poenta...ja bih radije platio malo više zarad tog mira u glavi, boljih temperatura VRM-a i manje šanse da vrisne neki MOSFET i slično.

Osim toga, stvar nije u stavljanju 8-core procesora koji će da rade na stocku. Uopšte mi nije problem da metnem 2700X ili 8700K (pa i 9700K) na B350/B360 ploču i da radi na stock klokovima (ako ta ploča nije baš neki krš).
Problem je kad ljudi vide likove na YouTube-u koji ih nakače na ploče od 60-70$, overklokuju, izvrte benchmarke jedno pola sata-sat i onda trijumfalno viču "Gle, radi lepo, šta će vam ploče od 150+ dolara!" i počnu da kopiraju to. Takve "techtubere" treba čekićem, inače.
Većina ljudi koji to rade su obično i slabije tehnički potkovani, ima dosta njih koji po prvi put sastavljaju kompove i gledaju da prođu što jeftinije, ne umeju da podese fan krive, da cinculiraju overklok, da undervoltuju ako treba i slično, imaju loše provertavanje kućišta ili hlađenje procesora...i onda ulete u razne probleme, mahom sa CPU i VRM temperaturama. E, pre svega takvim ljudima bih preporučio da radije daju malo više za dobru ploču ako već kače jak procesor, pogotovo ako reše da overklokuju. Oni drugi, tehnički potkovani, će lakše da izađu na kraj sa tom situacijom (8-core CPU na jeftinoj ploči + OC).
 
Poslednja izmena:
Da li neko u Srbiji radi uslužno delidovanje Coffee Lake procesora?
 
Za sada još ne, možda u bližoj budućnosi. Hvala, u svakom slučaju...
 
neko da otvori 9th gen thread?
 
To su procesori samo za one koji su spremni da šmirglaju jezgro, nema takvih na Bench-u. :d
 
Plus je to prepakovani CFL, koji je prepakovani Kaby Lake, koji je prepakovani Skylake, dosta su tri teme :D
 
Da smanjujem visinu jezgra za 0.3mm da bih povećao heat transfer...ma beži, prevelik rizik. To nije entuzijazam, to je mazohizam. :p

Inače, naručio sam custom Copper IHS, stiže sl. nedelje. :)
 
Poslednja izmena:
Speaking of which, i9 9900K izlistan u G*g*t**n-u... 99,999 RSD. :d
 
Zaključani i9:

DtF6l35V4AU5gut.jpg:large


i9 u malom pakovanju: (STX ploča)

http://www.coolpc.com.tw/phpBB2/viewtopic.php?f=76&t=253988
 
Nazad
Vrh Dno