Šta je novo?

Intel Coffee Lake

Evo ovako na brzaka posto sam u poslu:

Primer sto je Space naveo je odlican kako se menjaju "trendovi" po potrebi pa tako i definicije.
Do juce je bio gejmer ko fura 7700k i sve ispod je boza a sad odjednom i R3 je gejmerski...
Meni ste smesni vi koji menjate i izvrcete cak i sopstvene reci po potrebi a ne ljudi koji igraju sa takvim konfama...
Do prosle nedelje 1080p je shit a sad i 720 valja...
Primera je bezbroj a vecini su podloga navijaci i copy/paste gurui koji vecinu cpu/konfe koje toliko hvale u zivotu videli nisu...
No, polako cemo i to resiti...

H6X

Meni je smesan onaj koji je tebe stavio za moda.

Ubi u pojam pola foruma, neki su prestali da dolaze i pisu zbog tebe. Meni si izbrisao poruku koju sam pazljivo pisao ali ti se ne uzdrzavas od off topica. Svaka treca poruka ti je indirektno vredjanje ljudi, te nekome nabijas na nos da "nije video sveta" te sad neke nebuloze za "gejmerske procesore". Ne znam sta je problem, da li je kafa u Nemackoj jaka ili sta god ali ti nisi za moda u IT temama, mozda wot tema i to je to.

Malo pa malo pa naidje tema koja lici na tvoj chat sa neke aplikacije za chatovanje. Ajde da je nesto konkretno napisano ali nije. I onda na kraju bes i hobi i opusteno citanje po forumu kada na kraju ispade bolje resenje zuta stampa u digitalnom obliku za relaksaciju.
 
@Duke
U suštini ništao što si naveo nije tačno, niti je iko to ovde ili negde drugde tvrdio. Ne znam odakle ti to. Pogledaj npr. ovde gde stoji i5-7500, tj. sadašnji i3-8100. Ovo je od pre 2 meseca
https://www.anandtech.com/show/9793/best-cpus
Što se rezolucije tiče, tek tu ne znam o čemu pričaš. 1080p je standard bez većih izgleda da se bitnije promeni u narednih par godina. I skoro uvek se priča isključivo o 1080p , 60FPS iskustvu.

Meni se čini da najeći problem sa Coffe Lake-om imaju intel korisnici koji su navikli na premium cene 4c/4t procesora, ubedili sebe da je to sasvim dovoljno i sad kad su isti postali dostupni mnogo većem broju korisnika, odjednom ne treba ni da se razmatraju. Slično je bilo i sa prethodnim generacijama 6c/12t i 8c/16t procesora, pre svega i7-5000 i i7-6000 serijom. Bilo je skroz u redu što su im base/boost klokovi ispod 4 GHz, ipak su to multi-core, HEDT procesori. Sve dok preko noći i7-6800K nije dobio skoro duplo jeftiniju alternativu. Onda je 5GHz postao minimum :D
 
Poslednja izmena:
Cpr:

Interesantno da je ovo vec 3 poruka identicnog sadrzaja u 2 dana upucena i ostalim moderatorima/adminima od gle cuda, clanova koji ih "ne vole" od samog starta koji kao i ti koriste svaku priliku za prozivku a to radis od momenta kada je krenulo ciscenje WoT teme sa sve parolom "izdo si ekipu"...
Da je svaki admin "oterao" toliko ljudi za koliko je optuzen, forum odavno ne bi postojao...
Ali kako niste tako "kriticki nastrojeni" prema ostalim clanovima vec samo prema administraciji?
Ne smetaju vam strane i strane offtopic-a koji je samo mizernom broju ljudi interesantan?
Kako se nikada niste zapitali koliko je ljudi oteralo vase ponasanje/pisanje na forumu?
Mozemo se do sutra prepucavati ali necemo.

Stvar je vrlo jednostavna: naredjenje je da se forum vrati u red i tako ce biti.
Posle WoT i mobilnih, HW podforum je katastrofa...
Nekada si lako dosao do prave informacije ovde ali sta imamo u zadnje vreme je sve samo ne prava i to je vec ozbiljan problem koji je resiv.

Space:
problem je sto sam bio prezauzet pa zbrda zdola pisano... takodje imam "siru sliku" o pisanjima pa sam sumirao ali bas nakaradno pa ispade bezveze... moje kritike se ne odnose na samo sada-ovde i par ljudi vec ceo HW podforum...

Inace da, tvoj zadni pasus odlicno opisuje jedan od problema... pogotovo moj omiljeni 5k bez koga ni komp ne vredi paliti...


Trebace mi vasa pomoc da resimo neke stvari jer ne mogu sve (vidi se iz prethodnog primera), radi se na tome da malo reorganizujemo stvari ali ako zelimo kvalitetniji forum, najlakse je zajedno
 
Poslednja izmena:
Tema nisu televizori i video standard vec Intel Coffee Lake.
 
Nego ova nestašica novih procesora je interesantna kada se doda na nestašicu grafičkih karti zbog kopača i na njihovo poskupljenje zbog v memorija a i poskupljenje samog ddr4. Biće redova pred radnjama sa bonovima i da se ustaje u 4 ujutru za informatičku opremu pa u red po 6 sati čekaj :)
 
Izgleda da su spustili cene i7 6800k. Verovatno čekaju da se to rasproda pa otud i nestašica.
 
Jos jedan osvrt na pricu r3 1200 vs i3 8100, trenutno i3 je 130e i realno tesko da ce u sledecih 6 meseci ici ispod msrp-a, a to mu dodje oko 115-120e ako gledamo EU cene. Sa druge strane r3 1200 ima kod nas da se kupi za 95e. To je razlika trenutna od 35e, a na slixnom nivou ce i ostati i u buduce. Za tu razliku lagano se uzima kvakitetnija ploca, ako pretpostavimo da ce budzet ploce za coffee kroz koji mesec biti 60e, b350 ploca i ryzen se kloka i dobijes u igrama slicnu pricu. Uz naravno neku odgovarajucu kartu, rx 570,rx 580, gtx 1060...Plus zivu am4 platformu.
Npr: ryzen 3 1200+asrock ab350m pro4 izadje trenutno 175e.

Prednost intela je igpu i sto mozes naravno samo da bocnes i teras.
Moj pick bi bio r3.
 
Po meni su te cene sasvim razumljive. Zakon ponude i potraznje.
Samo me zanima koliko ce se ovo Intelu obiti o glavu. Kakva reakcija se ocekuje od coveka koji hoce da kupi masinu i pogleda kakve su cene intela? Za cenu procesora moze se uzeti AMD ploca i cpu a u ovom slucaju preteklo bi i da dobar cooler. Ako intel ne nastancuje kolicinu i zadovolji trziste to isto trziste ce se okrenuti protiv njega.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
@ Arki

Nisam to video a i bolje sto nisam :d
Ja stvarno ne znam sta ce biti za mesec-dva ali ovo je cini mi se vec zabrinjavajuce.

@qryak

Sta je problem sa Strix plocama>? Imaju Vdrop ili Vdroop? Gde si to video?
Baci link.
 
Poslednja izmena:
Stavio sam klip pre dve strane. Tom sa OC3D priča 20 minuta o tom problemu.
 
Ne radi LLC bez obzira na setovanje. Veliki Vdroop.
 
Što ne znači da je Strix E loša ploča. Ispeglaće BIOS za nedelju-dve.
 
^
Ceo zivot ocigledno, posto se danas sve izbacuje nedovrseno.
Od igara do hardvera..
Nebitno koja je firma.
 
U pravu si Ivane. Evo vec deceniju i vise kako redovno pratim razvoj tehnologije, nivo kvaliteta, cenovnu politiku.
Danas se ide vise na hiperprodukciju, sve manje se obraca paznja na kvalitet. Neke firme uzivaju i dalje u nekom ugledu po tom pitanju
ali kao sto vidis desava se svima jer su svi u istom sistemu i prate pravila igre.

Mene bas interesuje tvrdnja Tomice, da je rec o samom biosu. Obicno je ranije vdroop bio vezan relacija naponska sekcija-napajanje.
Nekad su se za takmicenja radile hardverske prepravke da bi to bilo sto tacnije.

Ja se nadam da je greska u biosu. Verovatno da jeste ali je svakako propust koji nije smeo da se dogodi.

krastavac. Od ovog Coffee Lake, nekako krenulo sve traljavo.. Intel pa sad Asus.
Nije ni cudo sto su skoro svi koristili Gigabyte ploce za review-e.
 
Verovatno je neki bug, jer se i E i F Strix prilikom OC-a ponašaju kao da je LLC disabled bez obzira na podešenu vrednost.
 
auuu,ocekujem sledece nedelje da stigne Maximus X Hero WI-FI AC,
nadam se da nece biti Problema sa trolovanjem.
 
Kupujes prvo plocu pa tek onda CPU? :) Ja cu ici na model bez Wi-Fi.
Za koliko tamo mogu da se nadju ploca/procesor? Svajcarska ume da bude povoljnija od Nemacke.
 
Kupujes prvo plocu pa tek onda CPU? :) Ja cu ici na model bez Wi-Fi.
Za koliko tamo mogu da se nadju ploca/procesor? Svajcarska ume da bude povoljnija od Nemacke.

:D
pad kad jos uvek nema u ponudi Proc.
wi-fi znatno skuplja ali ja naleto po ceni od obicnog Hero:d,
8700k ima za 380Fr. a 8600k ima za 270Fr.
Hero obican najniza za 227Fr ima ih na Stanju,dok sam ja ovu porucio za 227Fr.
sad videh da nece skoro biti na Stanju:d
 
Poslednja izmena:
Izgleda da su i3-8100 i i5-8400 obesmislili R3 i R5 za igranje. Cak i kada se nateraju na 4GHz pa u najboljem slucaju stignu Intel a u vecini i tada zaostaju.

 
Nisu još uvek obesmislili ništa jer i njih je teško naći, tamo gde ih ima cena im skače, a nema još uvek ni jeftinih ploča. Tamo negde u januaru će tvoja rečenica, možda, biti tačna.
 
i5 8400 jeste dobra kupovina, po toj ceni, pogotovo sto ima integrusu.
Sa jeftinijim plocama ce biti super, ako bude boostovao isto kao na Z plocama.
Ako je problem napon, uvek moze da se smanji u biosu i sigurno nece throttlovati, verovatno je def. napon malo veci jer bustuje ceo GHz za sva jezgra.

i3 mi se manje dopada, mada i on je ok.
 
Sa dva tri frejma razlike u igrama 8400 ce ugasiti r5 1600 seriju potpuno. Mislimda AMD nema sta da trazi pored ovako fantasticnih 8400.
Na primer u Deus Ex: Mankind Divided 8400 prosto briljira sa svoji 104 frejma dok se 1600 prosto vuce sa svojih 101 frejm.
 
Izgleda da su i3-8100 i i5-8400 obesmislili R3 i R5 za igranje. Cak i kada se nateraju na 4GHz pa u najboljem slucaju stignu Intel a u vecini i tada zaostaju.



Gledano i3, nije ništa obesmislio ryzen 3. Prema tom videu u nekim naslovima ima i finu prednost. Treba primetiti da je u videu upareno sa gtx1080. Niko normalan nece takvu grafu spajati sa entry level procovima. Kada bi se uparilo sa realnom kartom za taj budzet, tipa 1050ti, 1060, benchmarkovi lako budu identicni. To malo razlike sto ima tamo je neprimetno osim ako ne drzis upaljen fraps ili sta vec. I ok b350 maticna je relativno jeftina plus ostaje za sledeci amd proc. Jedina prednost i3 intela je iGPU ako ti vrisne dGPU.

Realno slicno i za r5.
 
Poslednja izmena:
Ovo su price u rangu: "rx vega 56 je dobra kupovina za 399 evra". Jeste, ali ajde je kupi za te pare.
 
Nisu još uvek obesmislili ništa jer i njih je teško naći, tamo gde ih ima cena im skače, a nema još uvek ni jeftinih ploča. Tamo negde u januaru će tvoja rečenica, možda, biti tačna.

I onda nakon toga sacekati nove Ryzen procesore pa Jovo nanovo.


Sa dva tri frejma razlike u igrama 8400 ce ugasiti r5 1600 seriju potpuno. Mislimda AMD nema sta da trazi pored ovako fantasticnih 8400.
Na primer u Deus Ex: Mankind Divided 8400 prosto briljira sa svoji 104 frejma dok se 1600 prosto vuce sa svojih 101 frejm.

:d
 
Izgleda da su i3-8100 i i5-8400 obesmislili R3 i R5 za igranje. Cak i kada se nateraju na 4GHz pa u najboljem slucaju stignu Intel a u vecini i tada zaostaju.



Ako sam dobro vidio od 14 testirani igrica R3 1300x na 4ghz bolji u 10, u 2 igre slabiji, i u 2 podjednaki.
Ne znam koliko je realan taj test ali ubio ga Ryzen-nogama :d
 
niko ne kapira da mora da se ulozi u plocu za OC najmanje 100e za 4GHz a vrv i vise? na stranu sto je smaranje podesiti sve kako treba, istestirati, da li moze, ne moze, lala. to sto nema trenutno jeftinih ploca za Intel, bice ih za 3 meseca. da mi treba nova masina ne bih imao nikakve dileme sta da radim - sacekam 3-4 meseca, kupim jeftinije i bolje i ne cimam se nista.
sto se tice testa ne znam ni ja da li je relevatan ali su uglavom ujednaceni, gde je R3 bolji to je do 5% a gde je Intel bolji bolji je 10-15% i sve to out of the box. meni dovoljno da donesem zakljucak ko je pobednik.
 
Nazad
Vrh Dno